Angela Merkel promite sa reduca de maniera vizibila fluxul de refugiati, dar refuza inchiderea granitelor

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 decembrie 2015, 14:34 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul german Angela Merkel a promis luni in fata partidului sau ca va "reduce de o maniera vizibila" fluxul de refugiati, refuzand insa o inchidere a granitelor, in numele unui "imperativ umanitar", scrie AFP.

"Chiar si o tara puternica precum Germania va fi depasita pe termen lung cu un numar atat de mare de refugiati", a spus ea, in fata partidului sau, CDU, reunit in congres.

"Vrem si vom reduce numarul de refugiati de o maniera vizibila", a adaugat ea.

Cancelarul a continuat sa sustina ca solutia nu poate fi data oferita decat de un acord pentru o "solidaritate europeana" si o intarire a controalelor granitelor externe ale Europei, precum si prin colaborarea cu Turcia. Merkel a continuat insa sa refuze o plafonare a intrarilor in Germania, ceruta de unele voci din propriul sau partid.

"Nu vom reusi inchizandu-ne, in secolul XXI, inchiderea nu e o solutie", a argumentat ea.

Vorbind de o "provocare istorica" pentru Uniunea Europeana, Angela Merkel s-a declarat convinsa ca Europa "va reusi sa treaca acest test" chiar daca lentoarea progreselor si durata mare a negocierilor intre cele 28 de tari membre "te poate inebuni uneori".

Cancelarul a reafirmat ca primirea refugiatilor este o obligatie pentru Germania si Europa, aparand decizia pe care a luat-o in vara de a deschide larg usile tarii in fata valului de refugiati, invocand un "imperativ umanitar".

Delegatii CDU urmeaza sa adopte luni strategia privind valul de migranti care va rezuma cel mai probabil pozitia cancelarului, in ciuda numeroaselor apeluri crestin-democrate pentru inasprirea politicii.

Aceasta fronda pare sa se fi calmat in week-end, cand conducerea CDU a cazut de acord asupra formulei de compromis de reducere "de maniera vizibila" a fluxului de refugiati.

Germania primise de la inceputului anului si pana la finele lui noiembrie aproape un milion de refugiati.


Citeste mai multe despre   









1961 vizualizari
  • +18 (20 voturi)    
    "imperativ umanitar" pentru Europa?! (Luni, 14 decembrie 2015, 14:44)

    lilil [anonim]

    Dar de ce nu sunt cuprinse de acest "imperativ umanitar" monarhile bogate din Golf, mai madam Merkel?!
    Sunt musulmani, de-ai lor si vedem ca monarhiilor bogate din Golf nu le pasa de acesti refugiati de mila carora plange in schimb madam Merkel, plande de nu mai poate!
    Daca pentru Germania este un avantaj sa primesca refugiati si Germania isi permite, nu are decat sa-i primeasca!
    Dar sa le impui celorlate state, care evident se impotrivesc, asta nu inteleg!
    De ce dna Merkel cere asta statelor din UE, dar NU le cere asta si monarhiilor bogate din Golf, in numele aceluiasi "imperativ umanitar" ?!
    Lasati gargara politica, primiti-i in Germania, va permiteti, primiti cati puteti, dar NU impuneti asta ceorlate state care nu au nevoie de ei!
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Luni, 14 decembrie 2015, 15:32)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui lilil

      Baba nebuna...
    • +10 (12 voturi)    
      Sincer sa fiu (Luni, 14 decembrie 2015, 15:36)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui lilil

      Eu n-as vrea sa-i primeasca nici macar Germania. Am chef sa vizitez Poarta Brandenburg, nu Poarta Branden-stan.
    • -3 (13 voturi)    
      sirienii victime colaterale? (Luni, 14 decembrie 2015, 15:43)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui lilil

      Israel nu cred ca e strain de invazia asta in Europa.. ei au ramas cu sechele dupa era Hitler, dupa 45 au otravit vreo 2000 de ofiteri nazisti retinuti dar apoi salvati pana la ultimul de americani .
      Acelasi Grup Nakam ce a otravit ofiterii au intentionat sa otraveasca apa din Munich, Berlin, Weimar, Nuremberg si Hamburg cu scopul de a ucide 6 milioane de germani. Planurile lor au fost sabotate de zionisti care se temeau ca va pune in pericol formarea noului stat Israel.
      Momentan cam tot ce e presa in Germania este detinuta de evrei? Coincidenta? nu cred
    • -1 (1 vot)    
      drept la replica (Luni, 14 decembrie 2015, 23:13)

      paul [anonim] i-a raspuns lui lilil

      Monarhiile bogate de care vorbesti sunt niste dictaturi sinistre care sponsorizeaza Daesh si alte organizatii teroriste, in buna parte cu armament occidental.
      Adevarul trist e ca miloane de oameni au pierdut tot ce aveau, casa, familie, au fost martori la niste orori greu de imaginat si acum fug tocmai din fata acestor regimuri de groaza.
      Nici macar nu sunt asa diferiti de mine sau de tine... marea diferenta e ca nu ne-am nascut in Orient.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Paul (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui paul

        Fug prea tare. Si prea mult. Exista tabere de refugiati in Liban, Iordania , Turcia.
        Au stat acolo linistiti un timp. Apoi a dat strechea in ei si au rupt-o la fuga spre Europa.De ce ?
      • 0 (0 voturi)    
        Marea diferenta (Miercuri, 16 decembrie 2015, 11:25)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui paul

        este ca morala lor este condusa de Coran iar a noatra de morala crestina. La noi radacina justitiei este Dreptul Romnan, la ei Sharia.
        Ti se par diferente minore sau nu vezi nici o
        diferenta ?
  • +8 (14 voturi)    
    Inchisoare (Luni, 14 decembrie 2015, 15:06)

    Tudor [anonim]

    Pentu ceea ce a facut Europei, Merkel trebuie sa faca puscarie. E cel mai mare dusman al civilizatiei europene.
  • +5 (7 voturi)    
    ... (Luni, 14 decembrie 2015, 15:32)

    pathfinder [utilizator]

    Oama (sic) anului o da intoarsa?
    hi hi hi hi hi
  • +5 (5 voturi)    
    Islamul si Civilizatia Vestica sunt incompatibile (Luni, 14 decembrie 2015, 18:29)

    Locke Lamora [utilizator]

    OK madam Merchel, nu te inchizi, lasa bombele umane libere la tine in Nemtia, deja ai 1000 de jihadisti crunti cica. Doar lasa restul lumii in pace. Daca altii nu vor criminali debili pe teritoriul lor, adica au grija de cetatenii lor....cum ai tu tupeul sa le impui sa se impuste singuri in cap?
    ps: penibil ce a ajuns Germania...Germanistan. Istoria se razbuna, intotdeauna.
  • +1 (3 voturi)    
    Doamna Merkel (Luni, 14 decembrie 2015, 20:04)

    contest [anonim]

    "Omul 2015", no doubts! (Time magazine)
  • -1 (3 voturi)    
    Nobel Peace Prize (Luni, 14 decembrie 2015, 20:12)

    contest [anonim]

    indubitabil ca I s-ar fi cuvenit pentru activitatea in beneficial umanitatii! Chestia refugiatilor este nu Europeana ci universala! Refugiatii sunt, ca vrem sau nu, in "painea noastra cea de toate zilele" si nu pot fi scosi de acolo decat cu riscul extinctiei tuturora!
  • +1 (1 vot)    
    Cum politica Germaniei in ce-i priveste pe (Luni, 14 decembrie 2015, 23:01)

    ty [utilizator]

    musulmani a cam ramas aceeasi de prin 1914 si pana azi de ce nu si-i asuma Merkel pe toti? De ce se straduie sa-i mai cadorisesca si pe alti care nu si-i doresc?
  • +1 (1 vot)    
    Sa-i cheme in continuare in Germania ! (Marţi, 15 decembrie 2015, 9:27)

    adrian88000 [utilizator]

    Dar sa-i previna ca s-a terminat carnea de oaie ,capra si magar.
    A ramas numai carne de porc. Ii va intampina cu snitele vieneze din carne de porc.
  • +1 (1 vot)    
    Angela Merkel promite sa reduca de maniera vizibil (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:48)

    Monica Zanet [anonim]

    România, al doilea „importator” de AZILANŢI din Europa de Est -->> http://goo.gl/y8SivH