Europenii decid intarirea imediata a controalelor la granitele externe ale UE, inclusiv pentru cetatenii europeni

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:01 Actualitate | Internaţional

Spatiul Schengen
Foto: Wikimedia Commons
Statele membre ale Uniunii Europene au decis vineri sa introduca "imediat" controale intarite la granitele externe ale UE, inclusiv pentru cetatenii europeni, intr-o reuniune extraordinara la Bruxelles, au declarat pentru AFP surse europene.

Ministrii de Interne au cerut si revizuirea rapida a regulilor spatiului Schengen, astfel incat sa permita realizarea de "controale sistematice pentru cetatenii europeni", in conditiile in care, in prezent, controale sistematice aprofundate sunt rezervate celor state terte, au adaugat aceste surse.

La o saptamana dupa atentatele de la Paris, ministrii europeni de interne si ai justitiei s-au renuit la Bruxelles, la cererea Frantei, pentru a-si coordona raspunsurile in fata amenintarii teroriste.

Statele membre "se angajeaza sa aplice imediat necesarele controale sistematice si coordonate la granitele externe, inclusiv pentru indivizii care se  bucura de libertatea de circulatie", potrivit concluziilor - nu inca formale - adoptate in jurul orei 13,00 (12,00 GMT), dar care fac obiectul unui consens, potrivit unor surse europene.

O decizie similara a fost luata in februarie, dar nu a fost suficient aplicata, a declarat pentru AFP o sursa europeana.

Ministrii europeni au decis de asemenea sa faca presiuni asupra Comisiei Europene pentru a propune "o revizuire tintita a Codului Schengen".

Aceasta revizuire trebuie sa permita "controale sistematice asupra cetatenilor europeni, inclusiv verificarea informatiilor biometrice", se solicita in concluziile reuniunii ministeriale, potrivit mai multor surse europene.










17064 vizualizari
  • +27 (35 voturi)    
    asta inseamna ca invazia s-a oprit? (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:12)

    Irizat [anonim]

    ca daca ma controleaza pe mine, roman, dar arabii si africanii intra in continuare pe unde si cum vor ei...
    • +16 (18 voturi)    
      Imigrantii ilegali au prioritate (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:55)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Lectii de la JAI pe subiectul "unde dai si unde crapa"?
    • 0 (0 voturi)    
      asta inseamna (Vineri, 20 noiembrie 2015, 21:22)

      ucun [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      asta inseamna ca am fost din nou cedati rusilor !
  • +32 (42 voturi)    
    . (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:26)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Lemme guess , pe mine cetatean al unei tari europene ma controleaza de-mi sare civilizatia pe nas ,dar rauri de "refugiati" trec cum si pe unde vrea muschiul lor .
    Salam ,merkeloglu-bey!
  • +21 (21 voturi)    
    Cum se zice... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:33)

    Soarele [utilizator]

    Cum se zice pe alte meleaguri, au trântit cu mare zgomot uşa grajdului şi au pus şapte lacăte... după ce au fugit toţi caii.
    Mă rog. În cazul de faţă, după ce au intrat toţi măgarii.
    • +10 (10 voturi)    
      magarii (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:24)

      gebeleizis2020 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      s-au hotarat magarii ca e momentul sa ii verifice pe toti aia care trec granita corect...
      asa par sa se fi infectat cu romanism... la fel e la noi spre exemplu cu armele: cand se intampla vreo crima cu arma de foc sunt luati la verificat toti aia cu autorizatii, de parca aia ar vrea sa comita ilegalitati, nu aia care detin ilegal...

      dar trece si asta, s-au speriat cam tare de iubitorii de camile; iar rezolvarea e tot una romaneasca: servicii secrete care sa fie pe teren nu care joaca solitaire...
      • +1 (1 vot)    
        Apropo de arme (Vineri, 20 noiembrie 2015, 20:23)

        Observer [anonim] i-a raspuns lui gebeleizis2020

        Ai dreptate, pe mine atata m-au frecat pentru un amarat de pistol cu aer comprimat ca am fost nevoit sa-l casez. Dar daca ar face perkezitii unde trebuie ar incarca un camion.
  • +10 (12 voturi)    
    Constatari . (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:33)

    Marx [anonim]

    Si noi , ca fraierii , controlam la sange pe cei care ies pe granita vestica si nu pe cei care intra prin sud si est . Ma rog , poate ca si acolo dar cozile sunt la vest . Partea ciudata este ca nu facem parte din Schengen , dar actionam ca si cum am fi . Toate astea fara niciun avantaj . Fraieri ieri si fraieri si astazi .
    • +5 (11 voturi)    
      Mdaaaaa........ (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:00)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      Multumim.....D-NA MERKEL !!!! Multumim...:)
    • +7 (9 voturi)    
      LoL (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:01)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      Nu te controleaza nici dracu la granita de vest a Romaniei. Orice taliban poate intra NESTINGHERIT in Romania. Dai banu la tovarasu granicer si intri cu tot ce vrei.
  • +16 (18 voturi)    
    In ceasul al 12-lea (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:34)

    io [anonim]

    Cum e posibil sa nu existe controale stricte la granitele externe ale UE?!?! Cum naiba e posibil asa ceva in anul 2015?!
  • +14 (18 voturi)    
    He, he, he ..... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:43)

    K Terinca [anonim]

    Ce sa mai controleze acu', dupa ce au intrat deja un million de teroristi.
    O s-o aleaga pe Merkel sefa si o sa-i puna valul negru pe cap.
    Sau poate noua moda va si cu vreo centura d'aia la brau.
    Care face POC.

    HALAL ALECU !
  • 0 (12 voturi)    
    Cum adica (Vineri, 20 noiembrie 2015, 14:58)

    Bka [anonim]

    Nu mai avem credit doar cu buletinul prin UE???
    • +9 (9 voturi)    
      Ba da... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:48)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui Bka

      Stai linistit, ca si noi suntem in UE. :)
      Ideea e ca se vor face verificari mai stricte chiar si cetatenilor din UE atunci cand acestia intra dintr-o tara Non-UE. De exemplu cand pleci in vacanta la turci, atunci cand te intorci si treci din Turcia in Bulgaria verificarea va fi mai amanuntita, nu doar de amorul artei.
      • +6 (6 voturi)    
        cetateni UE in cadru UE (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:11)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        pai si cu cetatenii UE in cadrul UE ce facem? Dupa cum arata ultimele stiri, fata "kamikaze", nu e obligatoriu sa pleci in tara non-UE sa iti pui bomba de gat si sa incepi sa impusti europeni aiurea pe strada.
  • 0 (12 voturi)    
    Ca solutie imediata (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:03)

    Bka [anonim]

    Pasaport Biometric subcutanat obligatoriu pentru toti locuitorii UE
    • +6 (6 voturi)    
      in curand, f. posibil pt. europeni... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:50)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Bka

      ...dar nu vad nicio mentiune la "refugiati''.
      din nou discriminare in favoarea arabilor si africanilor islamisti.
      invazia continua, iar europenii pierd din drepturi.

      EUROPE CURRENT STATUS: ANTI-WHITE GENOCIDE ON-GOING
    • +1 (1 vot)    
      Să știi că mie-mi place (Vineri, 20 noiembrie 2015, 19:33)

      marius v [utilizator] i-a raspuns lui Bka

      dar cititorii HotNews sunt serioși, implicați și cu simțul umorului în comă. Dacă omul cavernelor ar fi știut să râdă, istoria omenirii ar fi fost cu totul alta. Chestia asta am citit-o într-o carte.
  • +12 (14 voturi)    
    Dar Merkel... ce zice acum... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:03)

    calinsab [utilizator]

    Chiar nu are nimeni curajul sa spuna ca Mekel a gresit...
    • +7 (7 voturi)    
      da... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui calinsab

      avand in vedere ca are o mare parte din vina... ar cam trebui sa-si dea demisia...
      e... lasa ca vin alegerile si o sa urle toata europa ca d c au iesit extremistii...
  • +11 (11 voturi)    
    Ipocrizie (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:13)

    dan [anonim]

    Din articol de intelege ca granitele externe ale UE sunt de fapt granitele Schengen. Deci de facto Romania nu se afla teritorial in UE nu?
    Ca dovada stau controalele extinse care au loc de astazi la vamile din vestul tarii inspre Ungaria
  • +13 (13 voturi)    
    ati scos Croatia din EU.. (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:14)

    Andrei [anonim]

    un pic cam veche harta asta, intre timp Croatia a intrat in Uniunea Europeana..
    • +7 (7 voturi)    
      Islanda (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:05)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Nu stiam ca Islanda face parte din UE...dar ce mai conteaza acum... important sunt talibanii.
    • +1 (7 voturi)    
      vezi ca e harta Schengen... (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:58)

      demaGOGU [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ...if you can make the difference.
      • +1 (1 vot)    
        LoL (Vineri, 20 noiembrie 2015, 19:42)

        Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        De cand e Marea Britanie parte din spatiul Schengen? ...If you can make the difference
        • 0 (2 voturi)    
          Marea Britanie (Vineri, 20 noiembrie 2015, 20:58)

          demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

          e markata cu verde inchis pe harta, adica beneficiaza de opt-out de la regimul Schengen.

          if you know what that means.
          • 0 (0 voturi)    
            LoL (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 9:41)

            Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

            E Harta Schengen sau harta lui Verde Inchis? Romania de cate "out"-uri beneficiaza? Ca e cu galben mustar pe harta. Dar Elvetia ca e cu albastru deschis? Poate, cine stie, e demaGOGU map, if you know what that means..... LoL
        • 0 (0 voturi)    
          Cu fundul in doua luntrii (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 11:05)

          Marku [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

          E in Schengen dar e si afara. Adica noi intram la voi fara control, voi la noi nu.
          Ca deh, asa a fost intotdeauna cu englejii.
  • +6 (8 voturi)    
    dA (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:20)

    Babilou [utilizator]

    Europa a fost si este un teritoriu al crizelor periodice. Deja cele cateva zeci de ani de relativa stabilitate e cam mult. Nu stiu daca s-a tradus in romana, dar cautati cartea lui futurologului (fondator al Stratfor) George Friedman - Flashing Points (2015) si veti intelege mai bine ce se intampla acum, din perspectiva istorica. Pe termen mediu si lung situatia din Europa are toate premizele sa se deterioreze. Pacat.
  • +8 (12 voturi)    
    cetateni UE (Vineri, 20 noiembrie 2015, 15:43)

    neurino [utilizator]

    Pai sa inteleg ca de acum vom sta mai linistit...Europenii "luminati" (aia mai de la vest) s-au hotarat sa ne apere de alde Musafa francez get-beget, gata sa isi puna bomba de gat pentru apararea "neamlui" ?

    Pana la urma cine de cine ne apara...ca dupa cum vazui, in paris au fost doar cetateni europeni de "vita nobila" (belgieni, francezi).
    Nici un refugiat, nici un romanas, nici un bolgar...nimic.
    Dar cetateni nascuti si crescuti in adevaratul spatiu Schengen.

    Nu trebuie sa ne apare nimeni de nici un refugiat, europenii sunt aia care pun bomba.
    • +4 (6 voturi)    
      Vazusi prost. (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:52)

      Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Cel putin 2 dintre teroristii din Paris au intrat in Europa printre migranti.
      • +1 (5 voturi)    
        wrong answer!! (Vineri, 20 noiembrie 2015, 17:49)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui Vade Retro

        ¨Daca te gandesti la pasaportul fals gasit langa cadavru, tocmai ce au descoperit un altul in Serbia, cu acelasi pasaport.
        “Let me underline—the profile of the terrorists so far identified tells us this is an internal threat. It is all EU citizens so far. This can change with the hours, but so far it is quite clear it is an issue of internal domestic security,” Mogherini admitted.
        http://neurope.eu/article/all-paris-attackers-were-eu-nationals/
  • +8 (8 voturi)    
    e timpul (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:33)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    sa renuntam la corectitudinea politica si sa inceapa sa-i controleze in mod special pe musulmani, nu toata lumea, musulmanii sunt cei mai probabili sa genereze probleme de genul celor care au fost la Paris.

    Acu daca vad pe un tigan cu 3 cercuri de alba neagra in buzunar il pupa politistii francezi si se bucura ca nu e din ala care se-arunca in aer :)
  • +3 (5 voturi)    
    raspuns lui babilou (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:44)

    ela [anonim]

    Cheia tuturor raspunsurilor la prezentul si viitorul europei este la idiologul number one GEORGE FRIEDMAN,care cu duiosie ne spune ce ne asteapta si este la baza aparitiei conceptului de "politically corectness". Este interesant de citit toate cartile lui, recomand in plus si Naomi Klein "Cresterea si descresterea capitalismului ".Sant citeva carti de referinta pe care orice om interest de planeta asta ar trebui sa le citeasca cu aplecare, pe linga multe altele..........
  • +1 (1 vot)    
    biometria e numele jocului (Vineri, 20 noiembrie 2015, 16:45)

    demaGOGU [anonim]

    daca amprentele+ADN-ul colectate in timp real in vama nu le match-iuesc pe cele din baza de date intererogata de vames ar fi bine sa ai o explicatie buna cu tine.
  • +1 (5 voturi)    
    Europeni tampiti (Vineri, 20 noiembrie 2015, 22:13)

    Locke Lamora [utilizator]

    Ei cred ca o sa ii scape americanii si de data asta? Creca s-au saturat si americanii de tampeniile Lumii Vechi. Enough it's enough.
    • +1 (3 voturi)    
      Ce bafta avem cu americanii.... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 9:11)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      pai fara influenta lor in Orientul Apropriat si Mijlociu n-am fi avut razboaie ,crize si deci n-am fi avut refugiati. Intelegi care-i mersul? Nu ,nu poti si nu vrei .Deci cine e tampit si nesimtit?
    • +1 (1 vot)    
      . (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 9:27)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ..si ce au sa faca? Un stat artificial musulman de preferat intr-a tara cu biserici crestine atestate in jur de secolul 12? Oh wait...
    • 0 (2 voturi)    
      Lupusorule (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 11:02)

      Mazeta [anonim] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Enough is enough.
      Daca vrei sa emigrezi, invata limba bine.
      • 0 (2 voturi)    
        Pai e gata emigrat ,spunea el (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 16:38)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        la inceputul saptamanii .Castiga peste 200 de mii de dolari pe an in USA. Si asta pe langa cele 8 ore pe zi in forumul HN.Dar asta era la inceputul saptamanii.......
  • +1 (1 vot)    
    Harta europeana (Vineri, 20 noiembrie 2015, 22:17)

    minup [utilizator]

    Croatia e in Comunitate Europeana . Unde e Croatia pe harta articolului
  • +1 (3 voturi)    
    Europa cu doua viteze (Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, 10:47)

    Direwolf [anonim]

    Daca atentatele ar fi avut loc intr-o tara din estul europei nimeni nu s-ar fi agitat sa schimbe ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    vama (Duminică, 22 noiembrie 2015, 20:55)

    lupu adrian [anonim]

    La vama Naidas care apartine de ITPF TIMISOARA nu sau respectat nici pina in momentul de fata regulamentele UE.Unii politisti au spus ca regulamentul 562/2006 UE este expirat.Eu am sesizat ITPF TIMISOARA ca prin vama Naidas au trecut urmariti internationali care nu au fost retinuti de politisti Romani , am primit raspuns ca politia din vama Naidas nu are progrmul respectiv,care sa depisteze daca peroana respectiva este urmarita sau nu.INCREDIBIL!