Se contureaza penalitati pentru tarile care se opun cotelor de migranti. Cancelarul austriac propune reducerea accesului la fonduri structurale

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:26 Actualitate | Internaţional

Criza refugiatilor
Foto: Agerpres/EPA
Cancelarul Austriei, Werner Faymann, critica vehement tarile est-europene care se opun cotelor privind distribuirea imigrantilor propuse de Comisia Europeana, cerand penalizarea acestora prin reducerea accesului la fonduri structurale europene, transmite Mediafax.

"Oponentii sistemului cotelor privind imigrantii nu ar trebui sa fie prea siguri de aceasta pozitie", avertizeaza cancelarul Austriei.

Oricine se sustrage responsabilitatilor trebuie sa fie penalizat financiar, "spre exemplu prin reducerea accesului la fonduri structurale de care beneficiaza in principal statele est-europene membre UE", a spus Faymann intr-un interviu acordat revistei germane Der Spiegel.










10002 vizualizari
  • +46 (66 voturi)    
    si prin taxarea suplimentara in compensatie (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    a companiilor austriece, gen Erste-BCR, OMV-Petrom, Schweighofer- macelarul padurilor romanesti, etc, ce ziceti de asta?
    Daca ni se taie din ESI sa se taie si din veniturile austriecilor din Romania, in compensatie, ce ziceti?
    Nu le-ar fi rusine, acum cateva luni "tzipau" de copii romanilor care lucreaza in Austria, ca ar trebui sa primeasca alocatie din Romania, nu de la ei, insa imigrantii primesc fara probleme ajutoarele din Austria (si nu muncesc!) inclusiv din taxele pe munca romanilor muncitori la ei. Ipocrizie la maxim! Imi e tare ciuda pe politicienii nostri care se duc la reuniunile lor comune si nu pun problema tratamentului (in)corect la care ne-au supus si ne supun, in comparatie cu imigantii lor "pretiosi".
    • +19 (27 voturi)    
      Ancheta penala (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:42)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Cu DNA si tot tacamul pentru Schweighofer.
      • +5 (9 voturi)    
        n-are nici o legatura! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:00)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Sa-i ancheteze penal pentru ca sunt PENALI, nu pentru ca isi dau cu parerea in privinta imigrantilor!
        Adica... zici ca daca ar fi de acord cu xenofobii nostri NU ar mai trebui anchetati penal, indiferent ce fac? >:
        • +3 (3 voturi)    
          De acord (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:23)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Numai ca acum mi-am adus aminte ca DNA are o datorie mai veche. Nu exista coruptie fara corupatori!
      • +5 (5 voturi)    
        e sfarsitul UE in forma actuala (Duminică, 13 septembrie 2015, 0:52)

        tibi [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        fractura s-a produs si e ireversibila.
    • +31 (41 voturi)    
      Sa ia refugiati cine i-a produs (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:59)

      Haos provocat intentionat [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Cote obligatorii de refugiati pentru cei care au declansat si sustinut razboaiele civile musulmane din Siria si Libia:

      USA, Arabia Saudita, Franta, Turcia, Iran, Rusia ar fi deja suficient, sunt convins ca pot absorbi si refugiatii pe care vor sa ii bage pe gat est-europenilor.

      A fi aliat inseamna si sa te porti corect cand imi indeplinesc criteriile tehnice de aderare la Schengen, nu doar sa isi accept si o parte din mizeria geopolitica pe care o produci tu
    • +6 (22 voturi)    
      va inteleg furia dar...... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:30)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      ......nu va mai necajiti caci asa este "democratia" parlamentara. O mega escrocherie, in care toti escrocii, indiferent de religie, sex, culoare, nationalitate.....etc, isi vad de interesele proprii si cu mainile adanc in buzunarul furnicii lucratoare, adica cetateanul de rand.

      Daca nici acum, cand vedem cat se poate de clar caracterul dictatorial al sistemului politic parlamentar si nu doar din Roamania ci din intraga lume, inclusiv ONU, noi inca nu intelegem ca acest sistem politic ticalos, este cauza problemelor noastre, inseamna ca ne meritam soarta.

      Singura noastra sansa de a avea o viata normala , este inlocuirea acestui sistem politic perfid, cu administrarea statului prin contract, unde indeplinirea promisiunilor aduce beneficii iar neandeplinirea aduce pagube materiale celor care se angajeaza in viata politica.

      Doar asa clasa politica se va auto-reforma , aducand in fata profesionistii capabili de a-si indeplini promisiunile iar escrocii, mincinosii si incompetentii vor fi inlaturati automat.

      De noi depinde totul !
      • -5 (17 voturi)    
        Subscriu! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:17)

        D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Nu mai vreau sa vad udroiace, cocosi, videni, pontalaci, sarbi, baeseci,
      • +3 (11 voturi)    
        de unde Dumnezeu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Ati scos tampenia asta cu "administrarea statului prin contract" ?
        Cine este cel care semneaza contractul din partea cetatenilor? toti? cativa? care cativa? alesi? numiti?
        Vad ca se ataca democratia parlamentara cu mare aplomb ca si cum s-a inventatdeja un alt sistem care sa si dovedeasca performante mai bune.
        Faptul ca votantii sunt niste cretini si analfabeti functionali in proportie de cel putin 50% este alta poveste.
        • +4 (12 voturi)    
          "tampenia"....... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 19:25)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          ......este reactia normala a cetateanului de rand, la aceasta mega-escrocherie pe care dvs o numiti "democratie".
          Spre stiinta dvs, democratie vine din cuvintele grecesti demos = popor si cratos = putere si inseamna puterea poporului.

          Dovada cea mai concludenta ca acest sistem politic este o dictatura si nu o democratie, consta in faptul ca rezultatul unui referendum, cea mai reala forma a democratiei, cel referitor la 300 de daunatori si o singura camera de dezmat, nu a fost luat in seama de catre "reprezentantii" poporului ba dimpotriva, numarul daunatorilor aproape ca s-a dublat.

          Sa comentez si "democratia" in UE, care tocmai isi arata adevarata fata ?

          In ceea ce priveste "cine" semneaza contractul din partea cetatenilor, asa cum am mai spus de nenumarate ori si cum este scris pe forum HN, programul care castiga majoritatea voturilor, va fi publicat in Monitorul Oficial si din acel moment, capata valoare de contract intre administratie si cetateni si fiecare dintre parti este obligata sa isi respecte indatoririle.

          Daca aveti si alte nelamuriri sau daca doriti sa dezvoltati subiectul, va stau la dispozitie pe forum HN la dezbateri pe termen lung, schimbarea sitemului politic.
          • +4 (6 voturi)    
            stiu foarte bine originea cuvantului democratie (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:51)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui novator

            si mai stiu ca Atena antica avea o populatie cam de cat Brasovul din care votantii erau doar o zecime. Mai bine zis doar barbatii liberi. Vi se pare corect sa aplicam metoda acum? pe de alta parte democratia parlamentara a fost perfectionata vreme de mai bine de 600 de ani incapand cu Anglia medievala si terminand cu Statele Unite. As complet ca in ziua de azi democratia parlamentara nu lucreaza pe aceleasi reguli in Anglia, Corea sau Bangladesh.
            Concret, puteti sa imi explicati cine supravegheaza respectarea unui contract intre o masa de alegatori debusolata si un guvern malefic? cine supravegheaza supraveghetorii? de cine sunt alesii astia? Toata teoria cu "guvernarea prin contract" se bazeaza pe interpretarea gresita a lui Rousseau( care oricum era in balarii) Povestea cu contractul pote da rezultate cel mult la nivel de comuna si atunci ma indoiesc dat fiind rivalitatile de clan existente la nivel micro.
            • 0 (4 voturi)    
              da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:45)

              doru001 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ar trebui sa ne miscam in directia unei democratii directe, folosind internetul, v. toffler, al treilea val.

              evident, ideea cu "contractul" conduce spre un cerc vicios - cine ar supraveghea contractul?

              Rousseau nu discuta un asemenea contract, el argumenteaza impotriva monarhiei absolute si a sistemului social feudal.

              Diferenta dintre sistemele parlamentare din Anglia si Coreea este cauzata de diferentele dintre structurile sociale din cele doua tari.
              • +1 (1 vot)    
                asa cum am mai spus.... (Duminică, 13 septembrie 2015, 2:04)

                novator [utilizator] i-a raspuns lui doru001

                .....supravegherea realizarii clauzelor contractuale revine oricarui cetatean, grup , organizatii, partidele care nu au castigat alegerile....etc si orice neregula presupusa, este transata in justitie (cu adevarat independenta), care va avea instante speciale si legi stricte pentru a putea judeca cu celeritate, toate plangerile.

                daca va intereseaza, intrati pe forum HN la dezbateri pe termen lung, schimbarea sistemului politic si veti afla ideea de baza a sistemului pe care il propun si tot acolo putem si dezbate.
            • +1 (1 vot)    
              deci..... (Duminică, 13 septembrie 2015, 1:51)

              novator [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              .....recunoasteti ca sistemul parlamentar nu este democratic si dupa cate observ , chiar considerati ca democratia ar fi imposibila in societatea de astazi.
              Mai rar atata sinceritate. Va apreciez pentru asta.

              Cat priveste supravegherea respectarii clauzelor contractului, este simplu ! Orice persoana, grup sau organizatie poate supraveghea dar cei mai aprigi supraveghetori vor fi ce care au pierdut alegerile, adica actuala "opozitie" si orice neregula in desfasurarea contractului se va traduce prin reclamatie in justitie iar aceasta va avea instante speciale si legi stricte pentru a putea judeca cu celeritate cazurile semnalate.

              Masa de alegatori, oricat de "debusolata" ar fi ea, isi poate exprima o optiune pentru un proiect de infrastructura national (autostrazi , irigatii...etc) sau local (asfaltari strazi, curatenie, facilitati....etc) iar "guvernul malefic" este impiedicat sa apara prin Constitutie si prin referendum care poate fi initiat de oricine, pe cheltuiala lui.

              In ceea ce priveste teoria administrarii statului prin contract, aceasta este ideea mea si nu are nicio legatura cu Rousseau, a carui teorie nu o cunosc.

              Din cate vad, vorbiti in necunostinta de cauza. V-am invitat pe forum HN. Acolo este postata ideea in starea ei incipienta si pe care am dezvoltat-o ulterior.
              A studia o problema si apoi a o comenta, este o dovada de seriozitate.
      • -1 (7 voturi)    
        si cine sa semneze "contractul"? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:03)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Tu? :P

        "Democratie" chiar ASTA inseamna: conducerea statului prin contract! Adica: unii isi iau angajamente, altii ii pun la conducere (adica ii voteaza) si, daca nu isi respecta angajamentele, ii sanctioneaza!
        Daca nu-ti place cum conduc DE CE nu-i sanctionezi? :P
        • +1 (3 voturi)    
          ciudat ! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:20)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Daca nici dupa ce ati citit postarea mea, nu ati inteles ca votul cetateanului inseamna semnatura lui pe contract, inseamna ca avem probleme de perceptia a unui text.

          Mai incerc odata, babeste, poate ca.....cine stie ?
          Programul care a intrunit majoritatea voturilor (adica acela pe care majoritatea cetatenilor l-au votat), va fi publicat in Monitorul Oficial si din acel moment, capata valoare de contract intre administratie (centrala sau locala, dupa caz) si cetatean.

          Despre ce semnaturi tot intrebati ? Chiar asa de greu este de inteles sau combatem doar de dragul de a combate ?
        • +1 (1 vot)    
          contractul (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:48)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          democratie inseamna ca cetatenii garanteaza contractele, nu ca semneaza ei vreun contract negarantat de nimeni. politicienii sint angajati sa faca ce au promis, nu sint parte contractanta cu cetatenii din care fac parte si care sint direct responsabili pt. ce li se-ntimpla.
          • 0 (0 voturi)    
            politicienii sunt sau reprezinta (Duminică, 13 septembrie 2015, 1:08)

            manipulare [anonim] i-a raspuns lui doru001

            un ANTECONTRACT, tare
    • +1 (1 vot)    
      Taxarea suplimentara in compensatie (Duminică, 13 septembrie 2015, 9:19)

      Observator [anonim] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Sint de aceiasi parere."Astia"vad numai ce ne dau nu si ce ne-au luat si ne iau in continuare.Oare de ce diferenta aceasta intre integrarea romilor si a acestor migranti...?
  • +38 (44 voturi)    
    Zero probleme (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:33)

    JohnnyBGood [anonim]

    Reducerea accesului la fonduri structurale nu cred ca ar fi o problema pentru Romania. Noi oricum nu eram in stare sa accesam decat o mica parte din fondurile de care beneficiam.
    • -3 (15 voturi)    
      absurd (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:49)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      ce ai spus e absurd, poate ar trebui sa facem tot posibilul sa eliminam coruptia, birocratia si lipsa de strategia primarilor care ne impiedica sa obtinem mai mult
    • +3 (3 voturi)    
      LOL :))) (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:04)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Asta ma gandeam si eu sa scriu :)))))))))))
    • +2 (2 voturi)    
      Zero dezvoltare ! Prin noi insine=O progres (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:14)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      România va primi, în total, în exerciţiul financiar multianual 2014-2020, 39,88 mld. euro – fonduri structurale şi de coeziune şi fonduri destinate agriculturii - faţă de 33,5 mld. euro cât i-a fost alocat în perioada 2007-2013. Adică o creştere de 18%.
      Fondurile alocate României între 2014-2020

      Fondurile structurale: +10%
      România va primi, între 2014-2020, 21,82 mld. euro, în creştere cu 10% faţă de alocările din perioada 2007-2013 (19,8 mld. euro).

      PAC: +27% (în total)
      Pe Polilica Agricolă Comună (PAC) va primi 17,5 mld. euro, în creştere cu 27% faţă de alocările din actualul exerciţiu financiar multianual al Uniunii (13,8 mld. euro).

      În cadrul PAC, pe cei doi piloni - „plăţi directe“ şi „dezvoltare rurală“ - sumele comparate arată astfel:

      - Plăţi directe către fermieri: +47,5%

      Pe plăţi directe către fermieri România va primi 10,3 mld. euro, faţă de 5,6 mld. euro în perioada 2007-2013.
      În România nu se discută des­pre pro­iecte mari de dez­vol­tare, proiecte in­te­grate cu impact na­ţional, ţara noas­tră fi­ind incapabilă să facă dovada unui plan de dezvoltare pe termen mediu şi lung, care să ar­mo­ni­zeze priorităţile na­ţi­o­na­le cu obiectivele majore de con­ver­genţă ale politicilor eu­ropene.
      Dacă ar fi absorbit şi utilizat în mod co­respunzător fondurile europene alocate pentru perioada 2007-2013, în valoare de 19,7 miliarde de euro, România ar fi putut avea o creştere a PIB-ului de 0,7% anual. Prin comparaţie, PIB-ul per capita al Po­loniei a crescut, de la media europeană de 56% în 2008, la 65% în 2011, în timp ce, în acelaşi interval, media PIB-ului per capita în România s-a menţinut la 47% din media europeană.
      Saracie extrema intr-o parte a RO : judeţele Ialomiţa (doar 35 mi­lioane de euro), Sălaj (85 milioane de eu­ro) şi Vaslui (109 milioane de euro) au atras cei mai puţini bani, dar în acelaşi timp au un nivel de sărăcie crescut........
      • -2 (2 voturi)    
        fondurile europene, o mare escrocherie (Duminică, 13 septembrie 2015, 0:51)

        boby [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

        cu o mana ne dau, cu 2 ne iau. Romania a cotizat mai mult decat a primit, si asa va fi mereu. Nu pt ca suntem noi prosti, ci pt ca nu ne lasa ei sa luam, e gandita treaba. Apoi ne scot ochii ca avem absorbtie mica, adica noi v-am dat dar voi nu sunteti in stare sa luati. Minciuni.
        • +1 (3 voturi)    
          Un bob zabava,bey Boby (Duminică, 13 septembrie 2015, 11:46)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui boby

          Anunţarea aderării la UE în 2007 a deschis poarta investiţiilor, astfel încât, între 2000 şi 2007, PIB-ul României s-a triplat. !!
          PIB-ul României este chiar de patru ori mai mare decât atunci, dar aproape un sfert din el sunt bani europeni.
          Şi asta pentru că, în ultimii opt ani, România a plătit Europei 11,6 miliarde de euro, dar a luat înapoi aproape 30 de miliarde, asta cu tot cu fondurile de preaderare.
          România a intrat într-adevăr în UE în 2007, dar,a intrat nepregătită.
          N-avea nici cea mai vagă idee cum să atragă uriaşele fonduri europene puse la dispoziţie.
          Când a învăţat, a învăţat mai întâi cum să le fure, iar apoi a experimentat dureroasele mecanisme de corecţie prin care statul dă înapoi banii furaţi.
          RO se afla pe primul loc la fraudarea fondurilor europene, fiind urmata de Ungaria, Bulgaria, Cehia, Italia, Spania.
          OLAF a finalizat de aproape trei ori mai multe anchete in Romania decat in Ungaria (13 anchete), tara aflata pe locul al doilea intr-un clasament realizat de OLAF.
          Citat din clasicii PSDeilor, toasa Corina Creţu, comisarul pentru politică regională, spunea că „suspiciunile sunt în nefolosirea corectă a sistemelor de achiziţii publice şi, într-adevăr, sunt şi suspiciuni de fraudă” !!!!
          Ex:
          Fraudă cu fonduri europene nerambursabile pentru agricultură în Timiș ;
          Fraudă cu fonduri europene nerambursabile pentru agricultură la Constanța ;
          Fraudă cu fonduri europene nerambursabile pentru agricultură la Iași ;
          Fraudă cu fonduri europene nerambursabile pentru agricultură în Argeș ;
          Fraudă cu fonduri europene nerambursabile pentru agricultură în Teleorman .......
          • 0 (2 voturi)    
            Mey Gigel, tu ce vrei de fapt? (Duminică, 13 septembrie 2015, 14:21)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

            Mey Gigel, tu ce vrei de fapt? Omul a spus o realitate : Romania a dat mai multi bani Europei decat a primit (daca iei in calcul numai produsele intrate fara taxe vamale, gasesti miliarde).
            Simti nevoia sa fii Gica-Contra? Ai gasit trei virgule si te-a lovit cunoasterea? Ai cota la HN?
            • +1 (1 vot)    
              Ia d'acilea bre oldlook (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:06)

              Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Eliminarea tuturor obstacolelor tarifare şi netarifare din calea comertului reciproc RO-UE a condus la evitarea oricărei discriminări de tratament pentru produsele româneşti din punct de vedere al taxelor vamale la importul în UE în raport cu taxele vamale aplicate în relaţiile cu celelalte state din regiune.
              S-a asigurat pe această bază o competitivitate crescută exporturilor româneşti în condiţiile în care
              preţurile obţinute se situează la niveluri similare.
              În caz contrar exportatorii români ar fi trebuit să plătească, prin reducerea corespunzătoare a preţurilor, circa 3 miliarde de euro/an reprezentând diferenţele de taxe vamale calculate la un volum anual al exporturilor în UE (în perioada 2007-2011) de circa 20 de
              miliarde euro şi un nivel mediu al taxelor vamale de 15% (produseagricole şi industriale).
              Analizând evoluţia comerţului cu UE se constată creşterea acestuia imediat după aderare ca efect al extinderii gradului de
              liberalizare.
              Dacă în primii ani de la aderare asistăm la deficite importante în balanţa comercială a României, ca urmare a unei
              creşteri mai dinamice a exporturilor româneşti (+88%) faţă deimporturi (+55%) soldurile pasive se consolidează anual la un nivelde 7 miliarde euro. Această evoluţie reflectă într-o oarecare măsură starea economiei româneşti care nu are nivelul de competitivitate
              european, precum şi gama restrânsă de mărfuri produse în România.!!!
              Cert este însă că dacă ritmul exporturilor va continua să fie maiaccelerat decât cel al importurilor se poate ajunge la un echilibrudinamic al schimburilor
              comerciale reciproce.
              Aderarea României la UE a condus la creşterea capacităţii de apărare faţă de practicile comerciale neloiale în raport cu care doar Comisia Europeană este competentă să facă propuneri de măsuri
              pentru combaterea lor (măsuri antidumping, măsuri de salvgardare,
              taxe de compensaţie)
              • -1 (1 vot)    
                Si ce spune, Gigel? (Duminică, 13 septembrie 2015, 18:23)

                newlook [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

                Si ce spune, Gigel? Nu tot ceea ce am spus eu?
                In plus, renuntarea la taxele vamale reprezinta doar una dintre modalitate prin care Romania sponsorizeaza acest al patrulea Reich numit UE. Exista taxe directe, indirecte, etc...Sa nu mai vorbim, spre exemplu, de costurile ascunse, cum ar fi cele de scolarizare si pregatire a fortei de munca. Jarmanika si toata adunatura aia de pinguini "iuropeni" foloseste medici romani (spre exemplu - dar sunt multe categorii de oameni calificati) pentru a caror pregatire nemtii nu au platit o marca sau un euro.
          • -1 (1 vot)    
            ////////////// (Duminică, 13 septembrie 2015, 16:34)

            samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

            mai omule tu ai o problema, tot ce scrii este gresit si incoerent .

            - ROMANIA A PRIMIT MAI MULT CU 18,5 MILIARDE DE EURO decat a cotizat catre Uniunea Europeana !!!

            -Romania a primit in total 29,8 miliarde de euro de la bugetul UE si a contribuit, la randul ei, cu 11,35 miliarde de euro la bugetul comunitar, rezultand plusul de 18,5 miliarde de euro in favoarea tarii.

            http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-20066852-cate-miliarde-euro-pompat-uniunea-europeana-romania-cei-peste-8-ani-aderare.htm
  • +26 (36 voturi)    
    Ei, daca aveam banii lui Soros (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:35)

    AdiSto [utilizator]

    Stiti ce faceam ? Cumparam teren in Austria (intr-o zona turistica) si faceam acolo o tabara in care ii duceam pe imigrantii repartizati Romaniei. Sa-l vad atunci pe habsburgul asta cum mai dadea din clont.
    Dar nu ii am, asa ca ii transmit doar multa UE. Cu fonduri structurale, sa nu-i pice greu la ficat.
  • +13 (27 voturi)    
    nu prea conteaza (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:42)

    gigi1 [utilizator]

    Absorbtia de fonduri e atat de scazuta din cauza birocratiei excesive incat nici nu ar conta, contribuim mult mai mult la ue decat primim.
    • +10 (12 voturi)    
      verifica cifrele (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:15)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Suntem beneficiari neti, desi absorbim putin fata de cat ar trebui. Cum ar fi daca ne-am face mai bine lectiile?
      • 0 (4 voturi)    
        absorbtii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:47)

        banel [anonim] i-a raspuns lui anonim3

        ....in cifre absolute este adevarat,dar (vezi si noul cod fiscal) sunt oarece fime si persoane care se "bucura" de posibilitatea acestor fonduri UE restul.............pe de alta parte ,intr-un interviu cu un fermier german acesta a declarat ca nu face apel la imprumuturi UE deoarece acestea ajuta doar birocratia UE...........
      • +3 (5 voturi)    
        lectia pana la capat (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:18)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Daca ne-am face bine lectile am pune la socoteala si padurile macelarite, masa lemnoasa luata aproape gratis, am pune si privatizarile de companii petroliere si banci la sume derizorii, sunt multe, am platit mult sa intram in ue si nu vad ce am castigat.
  • -4 (30 voturi)    
    ete fâs (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:42)

    @Mishu [utilizator]

    Da-ti ne afara oricum ne este mai bine fără voi.
    • +12 (16 voturi)    
      cui i-ar fi mai bine? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:15)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Doar pungasilor si celor corupti.
  • +11 (29 voturi)    
    Oricum nu conteaza! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:47)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Romania e obligata sa contribuie anual la bugetul UE cu 1% din PIB. 1% x 120B EUR = 1.2B EUR/AN contributie Romania.
    7 x 1.2 = 8.4B EUR ( aprox - PIB-ul a mai variat) Contributie Romania in 2007-2014
    Absorbtia fondurilor structurale in Romania 2007-2014 = 7.4B EUR
    7.4B EUR -30%X 7.4B Furaciunile din FS = 5.18B EUR - in economia Romaniei.
    8.4B-5.18B = 3.22B EUR Pierde Romania prin aderare UE.
    Nefiind in stare sa respecte muntele de reguli de absorptie Romania nu poate accesa ce a ce i se aloca. Deci suntem pierdanti din plecare. Desigur e un punct de vedere limitat dar de mare relevanta.

    Ce sa mai scazi din FS cand Romania oricum pierde?
    De ce sa-i pedepsesti ca nu primesc 5000 de refugiati de razboi cand ei au trimis in vest 3 milioane de refugiati economici in ultimii 25 de ani?
    De sa trimiti refugiati intr-o tara din care se pleaca masiv?
    Si ma rog, si-a anuntat vre-un refugiat intentia de a se reloca in Romania? ZERO! Sar din tren cand aud ca au gresit trenul spre Romania. GERMANY !!! You bet !
    • -8 (14 voturi)    
      N-am inteles nimic, dar te-am votat + (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:04)

      ddutz [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Nu poti sa te exprimi in miliarde euro?
      1. Cat am contribuit;
      2. Cat am tras;
      3. 1-2
      Daca ti-e dificila aritmetica, deseneaza.
      • +7 (9 voturi)    
        exprimare (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:29)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

        pai in miliarde se exprima
        • +2 (6 voturi)    
          serios? crezi ca B vine de la miliard, sau bilion? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:30)

          ddutz [utilizator] i-a raspuns lui john70

          si un bilion e una in Europa (1 miloiard) si alta in USA (1000 de miliarde) si 2 miliarde aiurea.
          Si inca ceva: PIB-ul Romaniei in 2013 era 189.6 mld, in 2014 era de 199.9 miliarde USD; pana la 1.2 mai e cale... Nici in euroi du da atata.
          Asa ca nu m-am mirat aiurea.

          Sau poate se exprima in yuani transferabili??
    • +2 (20 voturi)    
      Ai f. mare dreptate!!! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:38)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Ar trebui spus public raspicat: DE CAND ROMANIA A ADERAT LA UE A PLATIT MAI MULT DECAT A PRIMIT.

      Eu sunt un pro-european. Dar incep sa mi se clatine convingerile cand vad nemernici infumurati ca astia cum ne JIGNESC pe fata.
      • -4 (6 voturi)    
        iar dezinformare (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:31)

        samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        http://www.paginaeuropeana.ro/romania-a-platit-catre-ue-peste-10-miliarde-de-euro-de-la-aderare-cat-a-incasat/
        • -3 (5 voturi)    
          Fonduri != incasari (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:45)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

          Articolul vorbeste despre fonduri. Din cauza absorbitiei mici intrarile de capital sunt mici. Absorbitia mica se datoreaza birocratiei excesive impuse de UE.

          Fonduri nu e acelasi lucru cu incasari. Mai cauta.
          • +1 (3 voturi)    
            mai clar (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:55)

            samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

            http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-20066852-cate-miliarde-euro-pompat-uniunea-europeana-romania-cei-peste-8-ani-aderare.htm
      • -1 (3 voturi)    
        se clatina si austriecii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:08)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        Se strang semnaturi pentru partidul ce propune vot favorabil iesirii din UE.
        Ar fi "frumos", ....
    • +5 (19 voturi)    
      minciuna si deziformare Poroineanu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:45)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ce ai spus mai sus e dezinformare crunta

      De fapt Romania a primit de la UE pana acum 21 de miliarde de euro, si a cotizat doar 9,9 miliarde de euro.
      Asta inseamna ca am primit cu 12 miliarde de euro mai mult decat am cotizat- asa ca ma intreb de ce minti..

      Lasand la o parte calculele tale care nu sunt legate de realitate - crezi ca am fi primit 12 miliarde de euro de la rusi sau de la chinezi pe ochi fumosi. Asa ca nu mai puenti botul la toate ineptiile obosite, uitati-va mai intai pe transele de plati oficiale sau pe ziarele financiare ca sa vedeti de fapt realitatea
      • -4 (12 voturi)    
        minciuna si dezinformare samurai_x (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:05)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        "Astfel, Romania joaca rol de contributor net. Din 2007 si pana acum, Romania a varsat in conturile Uniunii europene aproape 7 miliarde de euro, si a incasat doar putin peste 1 miliard de euro. Astfel, avem un sold deficitar de aproape 6 miliarde de euro. "

        http://www.business24.ro/fonduri-europene/accesare-fonduri/cat-da-si-cat-primeste-romania-de-la-uniunea-europeana-1513615
        • +5 (9 voturi)    
          gresit heruvim (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:30)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          cred ca ai nimerit din greseala anexa economica de la russia today

          http://www.wall-street.ro/articol/Economie/175511/romania-al-cincilea-beneficiar-de-fonduri-ue-in-2013.html

          http://www.ziare.com/fonduri/fonduri-agricultura/romania-este-beneficiar-net-in-relatia-cu-ue-raport-1291282
          • +2 (4 voturi)    
            Cedez (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:12)

            Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

            da, doar raportul SAR poate fi considerat sursa de incredere. Se pare ca in ultimii ani s-a imbunatatit situatia absorbtiei.
        • +3 (5 voturi)    
          adevarul surse (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:44)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

          am primit mult mai mult, conform balantei din a doua parte a lui 2015 suntem cu 18 miliarde de Euro primite in plus fata de contributia de baza, ..

          http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-20066852-cate-miliarde-euro-pompat-uniunea-europeana-romania-cei-peste-8-ani-aderare.htm
      • -5 (7 voturi)    
        Ce mancati cu votka? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:06)

        D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Da, planul era sa luam 21B EUR dar pana la sf. 2014 am luat doar 7.4NB EUR din care s-au furat peste 30%. La o ancheta OLAF Romania a fost intrebata daca sa faca controale sau sa plateasca 25% amenda. Guv Ponta a zis - Amendati-ne!
        Cred ca azi rata de absorbtie e de 54% din cele 21B EUR. Cine dezinformeaza?
        Prin absurd cu cifrele tale ti se pare eficient sa nu fim in stare sa luam bani gratis. ///
        • +3 (3 voturi)    
          ceva (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:40)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

          am inteles , deci banii „furati„ dumneavaostra nu ii punet in balanta sa inteleg, suneti un statistician care stie exact cat s -a furat din banii europeni iar pe aceia nu ii considerati ca intrati in tara , ciudat ... mai bine ar fi fim corecti si sa spuneti direct ca cifrele dumneavaostra sunt o amendare a realitatii cu o marja de 60%, in minus, ceea ce e ciudat eu credeam ca in matematica si contabilitate se face un pic altfel...
      • -2 (4 voturi)    
        dar?? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:59)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Corect, am primit mai mult pt ca suntem mai saraci, dar si aici vine un mare dar.
        Dar ne-au cam obligat baietii astia europeni la niste lucruri care nu sunt chiar ortodoxe.Am cam vandut sau privatizat cam tot ce inseamna energie, si cine le-au cumparat??Austriecii, italienii iar acum profiturile acestor firme merg la ei.Si as face pariu ca numai firmele astea din energie scot mai mult de 1 miliard de euro din tara cam atat cat am primit si noi in plus in fiecare an.
        Sa calculez acum si profitul care il fac restu firmelor care le ofera salarii de 200 euro romanilor tot din asa numita UE??
        Sa mai zic ca au si dreptul sa ne cumpere terenul arabil din anul 2015??
        Una peste alta castiga si Romania castiga si UE ca Romania e acolo dar cu siguranta marele castigator e UE.Deci capul nu trebuie plecat la orice spune UE.Sa ofere si companiile din UE salarii minime de 1000 euro si apoi putem sa mai stam la discutii.
        • +1 (5 voturi)    
          da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:43)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui /./

          stiu - treaba cu terenul arabil nu e in regula si trebuie oprita si reglementata prin metode mai decisive si sper sa se trezeasca si tantalaii aia din legislativ , nu prin pacaleala care apare in amendamentele din lege. Nu e deloc corect sa deschizi piata terenurilor agricole in fata unora care au putere de cumparare de 30 de ori mai mare ca a unui cetatean roman.
    • +1 (11 voturi)    
      minciuna si dezinformare d poroineanu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:08)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ce ai spus mai sus e dezinformare crunta

      De fapt Romania a primit de la UE pana acum 21 de miliarde de euro, si a cotizat doar 9,9 miliarde de euro.
      Asta inseamna ca am primit cu 12 miliarde de euro mai mult decat am cotizat- asa ca ma intreb de ce minti..

      Lasand la o parte calculele tale care nu sunt legate de realitate - crezi ca am fi primit 12 miliarde de euro de la rusi sau de la chinezi pe ochi fumosi. Asa ca nu mai puenti botul la toate ineptiile obosite, uitati-va mai intai pe transele de plati oficiale sau pe ziarele financiare ca sa vedeti de fapt realitatea
      • -3 (3 voturi)    
        hmm (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:40)

        r2005 [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Gogule spre informarea ta, orice tara din /// trebuie sa cotizeze cu x euro mai mult decat primeste. Documenteaza-te!
        • +2 (2 voturi)    
          //// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:03)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui r2005

          ai dedus tu singur asta ? sau confunzi un sistemul bancar capitalist cu un mecanism de dezvoltare politico economic
    • +2 (6 voturi)    
      verifica cifrele (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:16)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      Vei vedea ca suntem pe plus
      • -3 (5 voturi)    
        Unde sunt cifrele? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:36)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Eu am pus link dintr-un articol din 2012. E vechi, stiu. Poate lucrurile s-au schimbat dar cu sinceritate nu am gasit nici o sursa credibila. Asa ca, te rog, daca ai cifre credibile, impartaseste-le cu noi.
      • -5 (7 voturi)    
        am zis 1007-2014 (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:21)

        D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        furturile si cheltuielile inutile din POSDRU ne scot oricand pe minus
    • +1 (1 vot)    
      muntele ala de hartii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      se datoreaza iutelii de mana a ...beneficiarilor.
      numai ca ce nu stiu aia de la brukdal, este ca, nu au ei atatia bani cat por fura romanii :))
  • +13 (19 voturi)    
    austria (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:53)

    demaGOGU [utilizator]

    detine pozitii-cheie in economia Ro - resurse naturale, distributii de tot felul, etc.

    e momentul sa i se arate pisica.
  • +12 (18 voturi)    
    schengen? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:56)

    tba [utilizator]

    pai cum au trecut de frontiera securizata schengen?
    noi nu facem parte din acest spatiu.
    ca urmare, petrecem timp sa trecem frontiera schengen.
    refugiatii trec ca prin branza dincolo.
    daca i-au primit, sa-i tina acolo
  • +9 (21 voturi)    
    Ia dati voi inapoi BCR si Petrom. Si zero chereste (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 14:58)

    ddutz [utilizator]

    Austrieci nesimtiti. Ce am intrat in UE pe banii vostrii?
    Am intrat pe banii nostrii si spaga pe care v-am dat-o.
    Si contribuim si noi la fondurile UE.
    Nu mai vorbesc ca ne-am distrus industria ca sa cumparam din UE.
    Habarnistilor!
    Ar trebui sa ne pupati picioarele.
  • +15 (19 voturi)    
    la fel (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa fie penalizate si tarile care fac afaceri cu rusia.
  • +14 (18 voturi)    
    Tu esti medic, Go West. Tu ești imam, Go Bucharest (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:03)

    Amad [utilizator]

    Cine hotărăște care refugiat pleacă în Romania și care ajunge in Germania? O fi ca la triajele lui Hitler?
    Ce te faci dacă atunci când aud de Romania refuza azilul? Ii trimiți înapoi in Siria?
    • 0 (8 voturi)    
      o regula relativ simpla de triere... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:06)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      ...si usor de implementat algoritmic ar fi:

      Ai terminat facultate/master/doctorat?

      Da - Germania, Franta, Austria, Olanda
      Nu - Ai terminat liceul?
      Da - CZ, PL, HU
      Nu - Ro, Bg.
      • +3 (5 voturi)    
        Doctorat? Fugi de-aci, crezi ca Oprea (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:48)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        e numai "made in Romania"?
  • +16 (18 voturi)    
    sunt curios in baza carei legislatii europene.. (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:05)

    ss33 [anonim]

    In momentul asta UE este in ilegalitate asumata. Grecia nu a aplicat regulamentele Dublin (obligatorii, subiect de infringement si deferire la CJ), apoi Ungaria nu a mai aplicat, apoi Austria si Germania si in sfarsit CE. Aceste regulamente sunt in vigoare si impiedica cotele de refugiati. In plus, in afara de procedura de infringement si finalul ei la CJ nu exista alte mecanisme de sanctiune pentru neconformarea cu norma UE. (de aia nici nu aplica nimeni Dublin - sanctiunile sunt o gluma).

    Povestea de mai sus a fost sugerata prin presa germana in conferinta de presa a A. Merkel de acum cateva zile. O intrebare servita la care a raspuns destept pentru ca intrebarea continea amenintarea. Sunt tare curios care e cadrul legal in care ar putea face asa ceva. UE isi arata deja neputinta avand inauntru o tara ca Ungaria care are o constitutie nedemocratica sau una ca Slovacia care a sterilizat femei rome ... ma indoiesc ca UE poate gasi dinti suficient de ascutiti pentru neacceptarea cotelor. Cel putin nu unii cuprinsi in legislatia comunitara. Daca insa apeleaza la forta si ilegalitate .. cred ca tocmai s-a incheiat povestea UE ...
    • +3 (13 voturi)    
      completare (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:30)

      ss33 [anonim] i-a raspuns lui ss33

      Sa nu mai vorbim de faptul ca tarile care se opun cotelor reprezinta aproape o treime din populatia UE:

      polonia 38,5 mil + rom 19,5 mil + cehia 10,5+ slovacia 5,5 + ungaria 10 + MB 60 mil + danemanrca 5,5 = 149,5 adica 29,72%

      problema mea nu e ca vin refugiatii. putem lua linistiti cca 10.000 (cand vor ajunge la Somcuta Mare unde e unitate de primire refugiati o sa fie interesant de vazut cum vor fi tinuti acolo) .. am putea chiar sa incercam sa ne rezolvam problema demografica cu ei (cineva va trebui sa plateasca pensiile peste 30 de ani). Problema e cu cotele obligatorii si cu faptul ca sunt ilegale. Problema e ca UE tocmai si-a calcat in picioare propria legislatie si acum ameninta state membre cu alte incalcari.
    • +7 (11 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:58)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui ss33

      ungaria este granita shengen catre sud, nu le poti reprosa ca aplica securizarea frontierei. nu inteleg ce face grecia cu granita lor maritima de est, sau italia cu cea de sud din mediterana, li s-a terminat dieselul de la vedetele militare sau le au intrat in greva trupele speciale oare.
      • +4 (4 voturi)    
        Comapra si tu (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:17)

        AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        lungimea granitei Ungaria - Serbia (care mai e si terestra, recte nu ai rau de mare) cu totalul tarmurilor doar a insulelor grecesti, ce sa mai spunem de Grecia continentala. De ce crezi ca nu trec in Grecia pe la granita terestra Turcia - Grecia si risca pe mare ?
        • +4 (6 voturi)    
          da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:45)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui AdiSto

          pentru ca au maxim un kilometru de apa , distanta intre turcia continentala la prima insulita greceasca de pe coasta turciei, si grecii nu fac absolut nimic.
          • 0 (2 voturi)    
            zau? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 20:48)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

            Ai masurat TU lungimea tarmurilor TUTUROR insulelor, golfurilor, peninsulelor si plajelor grecesti? >:
            In caz ca da - CAT ti-a iesit totalul? :P
    • +2 (4 voturi)    
      Cand a sterilizat Slovacia femei rrome? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:49)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui ss33

      de unde vii cu porcariile astea?
  • +6 (12 voturi)    
    ok (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:05)

    NewLevel [anonim]

    Si pasul urmator care e? Cetatenii din statele care nu vor sa primeasca cotele obligatorii nu vor mai avea drept de munca pe teritoriul statelor care le accepta, nu?
    Hai ca se poate, aveti o imaginatie bogata. O sa fie mai nasol cind veti fi atacati pe partea economica de celelalte puteri economice: BRICS, eventual China + Rusia, SUA, dar si din interior, de urmasii imigrantilor pe care ii primiti azi.
    • +6 (8 voturi)    
      @newlevel (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:36)

      ss33 [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      Primitul e imigranti (in sine) nu e o problema. Daca reusesti sa ii integrezi, chiar merita sa ai asa ceva. Au natalitatea tripla fata de populatiile autohtone (in general .. in unele tari UE e.g Olanda e natalitate mare si pe autohtoni). Asta inseamna ca echilibreaza sistemele de pensii. Conditia insa e sa reusesti sa-i integrezi. Probabil ca Germania ar putea face asta ... ma indoiesc insa ca alte tari sunt capabile.
      • +2 (6 voturi)    
        integrare doar prin schimbare (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:15)

        samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui ss33

        nu ii poti primi decat daca acepta integrare culturala, asta inseamna sa devina atei ( stiu ca suna stupide) sau sa treaca la crestinism pentru ca religia islamica nu permite integrare culturala -deci vreau sa vad si eu misiuni Crestine, Catolice, Ortodoxe Protestante care sa faca ceva, hai domnii preoti si pastori, hai sa vedem - chiar si martorii aia care stau cu bibliile la metrouri hai nene faceti-va menirea, unde e nevoie de voi- la granita cu ungaria, cu grecia, cu macedonia , pe urma in germania si in suedia, sau poate numai gura e de voi ati adormit in propria delasare !!!
        • -5 (9 voturi)    
          Samurai - creste doza sau schimba terapeutul (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:29)

          D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

          ce treaba are religia cu viata laica?

          islamul e doar o sinteza iudeo-crestina, care e problema cu el?

          crestinii au macelarit si distrus popoare intregi, s-au omorat intre ei ca, caini- chiar nu ne vedem barna din ochi?

          repet! nici un refugiat nu vrea sa ramana in Rromania. singurile destinatii sunt tarile civilizate.

          intreaga societatea romaneasca e corupta la absolut toate nivelurile.

          Romania - o tragedie umana si economica uriasa in desfasurare si noi ne pieptam.
          • +4 (6 voturi)    
            Nimeni nu vrea in Romania... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:41)

            cititoare [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

            In your dreams baby.
          • +4 (6 voturi)    
            mda (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:51)

            samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

            esti amuzant, iti sugerez o calatorie de placere in liban in zona islamista, ca sa intelegi care este treaba si cu se manaca acum islamul de secol XXI din orient, si intre timp ar trebui sa urmaresti programele de tv din arabia saudita si din iran ca sa intelegi ce parere au baietii despre civilizatia vestica si lista cu ce vor sa le faca vesticlor, vezi ca lista e foarte lunga e posibil putea sa nu o parcurgi in 2 -3 zile, intre timp sa mergi si la o gradinita din arabia saudita o sa te sperii la ce idei au copii despre lume.
            • -3 (3 voturi)    
              pai de ASTA fug!! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:01)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

              Cei care au fugit si au preferat Germania in loc de Emirate FIX din cauza asta au fugit - asa ca nu are rost comparatia!
              • +3 (3 voturi)    
                ///// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:17)

                samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                ca sa ajunga in arabia saudita din siria trebuie sa treaca ori prin zonele controlate de assad - care probabil nu o sa le permita sa plece asa de usor ori sa o ia prin irak - care e 80% ocupat de radicali; ca sa ajunga in emirate cred ca e mai greu ca in germania - ar trebui sa traverseze toata peninsula araba care e imensa si e numai desert. Arabia saudita nu e interesata sa scoata de sub presiune vestul din contra vrea ca sa ajunga cat mai multi din ei in Europa..
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:05)

    cartograful [utilizator]

    mda...daca se ajunge la chestia asta se cam poate pune cruce "proiectului european". Cum ziceam intr-un alt post...cine a ticluit chestia asta impotriva Europei a fost genial. Iar Europa a inhatzat carligul pana in branhii.
  • +11 (15 voturi)    
    uniunea (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:06)

    john70 [utilizator]

    Romanii au intrat in 2007 in UE si se vor trezi in curand in M.U.I.E. (Marea Uniune Islamica a Europei).
    Merkel, Hollande, Cacameron, Schultz, Juncker, Mogherini & co. ar trebui sa ajunga in fata unui pluton de executie pentru distrugerea Europei.
    • +5 (9 voturi)    
      doar (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:20)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui john70

      eu nu as permite direct nici un refugiat mulsulman in Romania, in schimb as accepta refugiati care accepta cultura locala si trec la cretinism, sau care sunt deja crestini iazigi din pacate la ultimii cultura acestor refugiati care vin i-a sters de pe fata pamantului deja pe aproape 90% din iazigi , si cred ca acelasi lucru il cred si Polonia, si Slovacia, si Bulgaria
      • +2 (8 voturi)    
        Nu trebuie obligati sa treaca la crestinism (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:50)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        trebuie sa semneze ca respecta statutul laic al statului.
        • +1 (1 vot)    
          da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 19:12)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          da maniu ar fi o premiera eficienta ps, sa imi modifice si mie un moderator am dorit sa scriu crestinism
      • 0 (4 voturi)    
        da' DE CE sa treaca la crestinism? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:03)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Ce? toti romanii sunt crestini? Romania e stat LAIC!
        Ce vrei? sa devina violatori? ca indivizii ãia din Vaslui, care "mergeau duminica la biserica"?
        • +2 (2 voturi)    
          //// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:09)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          codruta ai migrene sau ce ? 85% sunt daca nu mai mult, ma doare undeva ce tip de crestinism e aici , insa nu vreau sa vad islamisti unde nu au ce cauta intr un context cultural deja secular . fa i tu laici pe imigranti ai suportul meu
      • +1 (1 vot)    
        De acord :P (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:41)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui samurai_x

        Cu cultura locala fiind "cretinismul" :) hahahah!
        • -1 (1 vot)    
          ///// (Duminică, 13 septembrie 2015, 13:22)

          samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

          te simti parte a culturii moderne pe care o amintesti ???, eu nu, - insa ma simt foarte legat de cultura stramosilor mei care intampltor sau nu e legata de lumea crestina rasariteana
  • +14 (20 voturi)    
    Austria (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:21)

    andipetre [utilizator]

    Austria nu e tara aceea care tot inchide granita cu Ungaria in zilele acestea, ca sa nu ii vina imigranti? Cat de ipocrit poti fi?
  • +12 (18 voturi)    
    Trebuie (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:22)

    Alor [utilizator]

    Trebuie sa fim penalizati ca nu importam refugiati fara nici o meserie, dar pentru exportul de medici, asistente, it-isti, ...etc ne premiaza cineva din UE ???
    • +11 (13 voturi)    
      Ei cum n-au meserii ? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:49)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Alor

      Tu esti in stare sa conduci o camila ? Sau macar sa te urci pe ea ? :))
  • +8 (14 voturi)    
    Mesaj pentru Ambasada Austriei din Romania (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:27)

    ardeleanu_ion123 [anonim]

    Auzitz la mine ma austriecilor o treaba: din momentul asta nu mai cumpar nici un produs austriac, aici incluzandu-se OMV!

    si inca ceva Imperiul Habsburgic a pierit, asa cum a pierit si imperiul nazist! Austria, stat nazist!!!!
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:30)

    dragos234 [utilizator]

    Alo, imperiul austro-ungar nu mai exista de 100 de ani. Sa ne scuteasca de pretentii coloniale, ca nu merge.
  • +4 (8 voturi)    
    scrieti-i /// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:31)

    pff [anonim]

    https://www.facebook.com/bundeskanzlerfaymann?fref=ts mesajele noastre de bine !!!
  • +10 (14 voturi)    
    Si la randul nostru (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:34)

    Heruvim [utilizator]

    1. Sa analizam profiturile Petrom, Erste
    2. Ancheta penala pentru Schwinhoffer
    3. Taxa pe balanta comerciala
    etc...

    Cea mai nefericita declaratie...

    Marlanii astia din Vest cred ca noi tarile din est suntem pomanagii, pe cand EI CONTROLEAZA TOATA ECONOMIA NOASTRA.

    ///!!!
    • -2 (2 voturi)    
      ce legatura are una cu cealalta? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Adica daca ai cubii in legatura cu "profiturile", ai renunta la ideea de a fi analizate, in caz ca nu ne mai trimit emigranti?
  • +4 (10 voturi)    
    iar tarile respective trebuie sa impuna taxe de (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:46)

    hehe [anonim]

    importa la produsele tarilor din UE si gata :)

    "tovarasi" Europeni, daca Franta a devenit tara cea mai urata din Europa dpv al calitatii populatiei ... stie ea de ce .. nu o sa ne fortati voi sa acceptam toata floarea islamului in tarile noastre !

    Rau fara voi, dar incepe sa fie si mai rau cu voi dragi "vestici" ... este printre primele dati cand incep sa-mi pun probleme serioase versus EU si incep sa admir mai mult UK care nu a vrut sa se bage in cloaca voastra. Are imigranti o gramada, dar pe cei pe care i-au vrut ei ! Nu am vazut burca in UK dar am vazut in Paris !
  • +7 (13 voturi)    
    Dl. Tapalaga (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:59)

    Heruvim [utilizator]

    Cine creaza curentul anti-UE oare in Romania?

    Noi, populatia "conservatoare" care sustinem toti mai marii tarii care in sfarsit au si ei o farama de demnitate,

    sau vesticii care au ajuns, poftim, si la amenintari directe ca sa ne puna bocancul pe cap.

    Mie mi se pare o grosolanie si o jignire IMENSA!
    • +2 (4 voturi)    
      "Creeaza" unii romani creeaza curentul (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:52)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      anti UE.
  • +5 (15 voturi)    
    santaj UE (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:59)

    nicula dumitru [anonim]

    Dle Presedint acceptati santajul?
    Nimic nu merita astia din UE sa se spele pe cap cu refugiatii lor cu schengen, cu legile lor prezente si viitoare a la casatorii de homalai si hai sa zic asta nu ar fi groaznic pt ca nu ne intereseaza cat ii lasa lui ion gheorghe la moarte dar, alte legi stil adoptie de copii de catre cupluri de acelasi sex, teoria geniului in care copilul sa aiba astfel de drepturi incat sa i se accepte schimbarea de sex, apoi de ce nu pedofilia sa fie OK normala etc.
    Aceptarea santajului Uniunii Europene de acu cu refugiatii lor trimisi sau adusi pt islamizarea Europei, implica acceptare tuturor marsaviilor europene.
    Sa se spele e cap cu UE, Shengen si promisiunile lor ca din cauza lor avem atatia corupti si borfasi.
    Faceti Referendum.
  • +9 (13 voturi)    
    da, da, cote obligatorii... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 15:59)

    dadan [utilizator]

    dar atunci trebuie sa defineasca cote obligatorii si pentru tigani...poate asa Franta nu-i mai trimite inapoi...ilegal...fiind cetateni europeni..fiecare tara din UE sa primeasca si sa integreze cote obligatorii de tigani...de ce nu si de cetateni din Republica Moldova, din Tranznistia... si astia ar trece granina in UE numai decat insa pe astia ii cam aresteaza si ii trimit inapoi
  • +10 (12 voturi)    
    propunere (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:05)

    sandokan [anonim]

    Romania ar trebui sa ceara mai mult, mult mai mult!
    De ce numai 6.000?
    Luati frate 600.000. Pe aia destepti si harnici ii tinem, iar la restul le dam rapid pasapoarte romanesti si a doa zi pleaca toti in Vest...
    Totul legal, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    Daca se ajunge la asa ceva... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:05)

    cititoare [utilizator]

    Eu zic sa scoatem toti austriecii afara din afacerile noastre cu petrol, banci, paduri.

    Si nu luam nici un refugiat. Nici aia 1700 cu care ne-am oferit din amabilitate prosteasca. Nu, absolut nici unul!
    • -5 (9 voturi)    
      Dha ! Afara cu strainii! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:36)

      D_Poroineanu [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      " vrem numa noi da noi sa avem tarisoara noastra, sa putem sa furam linistiti nu sub agitatia DNA".
      Dha, vrem sa stam la cozi 4 ore sa luam un kil de picioare de porc, cartele la paine si ulei.

      Serios, nu suntem in stare sa administram nimic. Au fost furate 1245 de uzine si fabrici in ultimii 25 de ani.
      Iar marii capitalisti sunt Behecali, Voiculescu, Nicolae si restul gradatilor.
      • +1 (3 voturi)    
        Si totul... (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:35)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

        Sub ochii UE.
  • 0 (2 voturi)    
    Migranti si altele (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 16:49)

    Mircea M. Cociu [anonim]

    https://www.youtube.com/watch?v=vRgbQSr1Iu0&feature=share

    http://www.romaniacurata.ro/petitie-sa-taiem-plagiatul-de-la-radacini-cere-si-tu-alaturi-de-romania-curata-sanctiuni-pentru-scolile-doctorale-care-sustin-impostura-academica/#comment-118014
  • +7 (9 voturi)    
    orbire (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:04)

    mike_The-hunter [anonim]

    Toti cei care se opun ca acesti sa refugiati sa nu se aseze aici in Europa sunt tratati ca fascisti de copiii si nepotii fascistilor autendici.
    Cand nu eram in UE am stat 2 zile la coada la ambasada Austriei pentru o viza de tranzit , sa pot trece cu trenul prin Austria si acum zeci de mii de persoane ii trec granitele fara nici un act , fara nimic.Sa va fie rusine, domnilor austrieci!

    Domnilor politicieni fara coloana vertebrala dati stare de necesitate , masati armata la frontiere si deschideti focul daca frontierele sunt trecute ilegal. Vom evita astfel sa devinim un califat intr-un timp scurt.
  • -5 (11 voturi)    
    Un sirian la Digi24 ora 5:07PM (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:14)

    D_Poroineanu [utilizator]

    What can we do in Romania ? There is nothing to do in Romania!
    Deci stimati concetateni, ex-presedinti, xenofobi, rasisti, islamofobi si alti tarati mentali, oligofreni: NU VINE NICI UN REFUGIAT IN ROMANIA DECAT INCATUSAT!!
    Vedeti si reportajul ProTV in Suedia despre rromani.
    " Au fost prinsi furand in casa lor si in loc sa cheme politia le-au dat pachete cu cadouri"
    Mandru ca sunt Rroman!!
    • +4 (6 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:34)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      ai o atitudine romanofoba de tib jobbik sau mai rau, am senzatia si pun pariu ca cunostintele tale de istorie a zonei sunt la nivelul unui propagandist bolsevic din linia de jos.
  • -2 (8 voturi)    
    Romania trebuie sa iasa din UE (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:15)

    Fara UE [anonim]

    Vad pe aici niste postaci teribil de speriati ca sandramaua UE s-ar putea darima peste ei. Peste ei, fiindca doar cei care au job-uri de mint rubbers si paper pushers platite gras de UE mai pot sa faca pe avocatii acestei noi uniuni sovietice totalitare dar, slava Domnului, si falimentare.

    Ce pierdem daca iesim din UE? Oare Elvetia cum s-o fi descurcind dupa ce a rezistat tuturor presiunilor si a ramas independenta de mafiotii politici ai UE? Banii pe care ni i-au dat cu o mina (multi pe hirtie, dar foarte putini in realitate in comparatie cu alte state din UE) ni i-au luat cu cealalta. Pentru ce era nevoie in Romania de TVA 24% si alte taxe la fel de criminale? Ca sa aiba guvernul bani sa-si plateasca tributul la UE (+ FMI pe deasupra), din care o parte se intorc in Romania sub forma de fonduri structurale care sint, in cea mai mare parte, jefuite pur si simplu de clasa politica romaneasca.

    Noutati despre imigrantii din Europa, pe care nu le vad in presa romaneasca:
    Germany: Blood on Frankfurt's streets as Turkish and Kurdish protesters clash
    Published on Sep 11, 2015
    Bataie cu cutite, surubelnite si sticle

    https://youtu.be/kKxIaPdb9Mc

    Uite ca adevarul a iesit la lumina si in povestea cu micutul inecat, gasit pe plaja:
    Tatal lui era chiar cel care a organizat transportul, cel care a condus barca si le-a luat oamenilor zeci de mii de euro ca sa ii transporte. Deci cine e de vina pentru moartea copilului?

    http://www.rt.com/news/315116-passengers-reveal-kurdi-smuggler/
    • +7 (11 voturi)    
      Vorbiti numai prostii (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:00)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Fara UE

      Compari Romania cu Elvetia ? Compari o tara care are o democratie de sute de ani cu o tara de lumea a treia ? Compari o tara care are o organizare sociala demna de secolul 21 cu una in care in societate predomina relatiile medievale bazate pe rudenie si datorii in natura ? Compari o tara in care orice problema genereaza un referendum cu o tara in care exista o oligarhie de politicieni si afaceristi care fac pe democratii ? Crezi ca Romania ar fi in stare sa se autoguverneze in afara UE ? Da, poate ca ai dreptate, in jos te poti duce oricat, avem exemple in jurul nostru oricate (Ucraina, Moldova, Belarus,Armenia, Azerbadjan, Romania lui Iliescu). Ce ne place noua sa atacam acum UE dar 3 mil de romani au fugit in UE sa nu moara de foame in frumoasa noastra patrie. Atunci cand aia i-au primit si le-au dat de lucru si i-au invatat sa munceasca a fost ok ? Acum noi nu vrem sa primim 6000 de refugiati. Dar Italia a trebuit sa primeasca 1 mil de romani din care o gramada de hoti, violatori, banditi si ecscroci.
      • 0 (2 voturi)    
        Nici o tara n-ar trebui comparata cu Elvetia... (Duminică, 13 septembrie 2015, 4:25)

        Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Marius

        ..la capitolul 'refugiati'.
        Elvetia ar,probabil, cel mai prost record la acest capitol.
        De exemplu in anii'30, ca effect al politici anti-Semite a Germaniei un mare numar de evrei au incercat sa se refugieze in Elvetia insa Elvetia a 'sigilat' frontiera sa cu Germania ne permitand nici unui evreu german sa se refugieze in Elvetia.
        Dupa ocuparea Frantei de catre Germania, cantonul Geneva a fost singurul canton elvetian care a permis evreilor francezi doritori sa se refugieze in Elvetia sa treaca frontier catre adapost.In acelasi timp guvernul elvetian a 'contractat' deliverari de armament si echipament german ,inclusive avioane Messerschmidt' cu Germania nazista....
  • +5 (7 voturi)    
    nicio problema (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:41)

    nicu [anonim]

    si bietul de mine credeam ca aceste fonduri se atribuie in functie de criterii si legislatie clara, nu de optiuni politice. si bietul de mine care credeam ca datoria tarilor UE este sa respecte legalitatea. Asa UE, nu merci, nu am castigat nimic de pe urma fondurilor structurale furate de PSD, asa ca nu o sa-mi lipseasca.
  • -10 (12 voturi)    
    Sa ne retragem din UE ! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 17:44)

    Klaus [anonim]

    Asta e Solutia.
    Dupa ce si-au batut joc de noi cu Schengenul, drept cetateni de mana a doua, acum vor sa ne bage pe gat, ca doar e ordin de la imparatie, cateva mii de arabi printre care vreo suta de teroristi.
    La obligatii sa fim printre primii, insa la drepturi pentru romani, pauza.
    Afara din UE, sa se care si toate multinationalele astea care stapanesc acum toata Romania si sa ne crestem noi capitalul romanesc, firme autohtone si angajati romani in firme romanesti.
    In cativa ani, cu resursele pe care le avem (si care nu ar mai trebui sa le ia occidentalii , ca dintr-o tara bananiera), ne punem pe picioare si vom trai demn.
    Daca e nevoie, ne dam cu Rusia si tot o sa fie mai bine,
    Nu sariti acum de c... in sus.
    Cu toate relele facute de Rusia si tot au facut cu muuuuult mai putine rele decat au facut americanii in ultimii 20 de ani.
    Hai sa judecam la rece.
    Afganistan, Irak, Siria, Yemen, Libia, Egipt, Tunisia, etc.
    Ce dracu a adus bun democratia Americano-Europeana in aceste tari ?
    Razboi, sute de mii de morti, distrugere, migratrie, terorism, etc.
    Rusii aufost pe langa astia, niste bebelusi.
    Hai sa nu o mai scaldam mult cu democratia si cu ce bine fac americanii si occidentalii.
    Pentru ca au facut numai rau !

    Ia mai lasati-ne dracului cu UE-ul vosttru si cu NATO si cu ce mama dracului mai vreti sa ne bagati pe gat !
    Ne-am saturat sa ne ploconim la voi ca la marele sef.

    E timpul sa ne luam tara inapoi !
    • +11 (11 voturi)    
      Uraaa! ai castigat o rubla pe ziua de azi (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:55)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Klaus

      mai frate, nu vine niciunul cu explicatii: ce spune legea despre refugiati, Pot veni toti oamenii din lume, cele 7 miliarde care continua sa faca copii cand n-au ce manca si traiesc pe sub poduri (vazut la TVR, "familie" din Iasi) in tarile din Europa? Exista un drept in acest sens? Se stipuleaza ceva in tratatele europene? Suntem obligati sa aducem alti salbatici cand noi inca nu ne-am recivilizat dupa marele experiment securisto-ceausist-comunist?
  • +1 (3 voturi)    
    reintoarcerea la comunism? (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:02)

    anau [anonim]

    http://www.lrb.co.uk/v37/n18/slavoj-zizek/the-non-existence-of-norway
    Oare si Europa vede comunismul ca pe o solutie pentru criza refugiatilor?
    Deportarea oamenilor, fără voia lor si obligativitatea ca acestia sa rămână acolo unde au fost trimisi (sunt convinsa ca o sa urmeze si asta) parca seamănă cu ceva cunoscut pentru noi, romanii.
    • +2 (6 voturi)    
      aiurea vorbesti (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:42)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui anau

      deportarea se face pentru ca "oamenii": au invadat tarile altora fara voia cetatenilor acelor tari. Europa trebuie sa se intoarca la lege, ori legea spune clar ca nimeni nu are ce cauta in UE fara a respecta legislatia.
      • +1 (3 voturi)    
        citeste articolul din link (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 19:19)

        anau [anonim] i-a raspuns lui nicu

        Si incearca sa vezi un pic mai departe. Recent s-a dat o lege antilegionara. Imediat cei care nu sunt de acord cu refugiatii sunt numiti nazisti. Obama iese si avertizează Rusia sa nu se bage in Siria. SUA ii convine sa mentina starea de instabilitate in zona pentru ca refugiatii sa nu poata fi trimisi înapoi? Întreb. Nu vreau sa cad in teorii conspirationiste, dar parca totul se misca in aceeasi directie.
  • +8 (8 voturi)    
    austria nu e europa (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 18:40)

    dum_i [utilizator]

    Hai sa propunem si noi amendarea tuturor tarilor care impun incalcarea acordului de la dublin si a celui schengen.

    Eu intelesesem ca schengen inseamna securitatea frontierelor, nu sa lasam toate hoardele de invadatori nestingherite prin europa.

    Baieti, deschideti punga ca aveti de unde plati.
  • -7 (9 voturi)    
    Romanilor iubitori de tara! (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 19:13)

    sandokan [anonim]

    Ce frica le este romanilor iubitori de tara ca tabarasc refugiatii si azilantii in scumpa lor tara.

    Faceti si voi o comparatie...
    Cati refugiati/azilanti au venit in Romania (Polonia, etc) in ultimii 60 de ani si cati s-au dus in Germania.
    Acum nemtii spun ca ar fi ok pentru ei sa mai primeasca cate juma' de milion pe an. De ce?
    Pentru ca e RENTABIL economic (cel putin)!
    Astia care vin sunt in marea majoritate tineri, sanatosi, gata scoliti, buni de munca si hatarati sa faca ceva pentru ei sau copiii lor.

    Daca va iubiti asa tare tara, incercati sa ganditi putin nemteste...
    • +4 (4 voturi)    
      Demonstreaza-mi ca (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:32)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      "Astia care vin sunt in marea majoritate tineri, sanatosi, gata scoliti, buni de munca si hatarati sa faca ceva pentru ei sau copiii lor."

      Arata-mi niste date.

      Ah, dar nu ai, de fapt nu stii nimic despre ei. Si atunci, cum poti sa vorbesti?

      http://www.csmonitor.com/World/Security-Watch/terrorism-security/2015/0113/How-many-Muslim-extremists-are-there-Just-the-facts-please

      "the sum is approximately 325,000 Muslims are at risk of becoming radical. "

      Si cate sute de mii de musulmani au mai venit din ianuarie?
    • +3 (3 voturi)    
      ///// (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 21:42)

      samurai_x [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      scoliti .. ma faci sa rad. sa inteleg ca germanii inteligenti au o metoda nemaivazuta ca sa stapaneasca 4 milioane de mulsulmani arabi - nu turci sau kurzi ( astia din urma pratica un islamism mai moderat ) - Sa stii ca Francezii nu au descoperit aceasta metoda nemaivazuta si au cate o revolta o data la doua luni , in cartierele etnice de algerieni si marocani . Si apropo in cartierele respective nu intra politia.
    • +4 (4 voturi)    
      Hotarati, da (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 22:29)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      Doar niste centuri cu TNT sau Kalashnikov sa le dai. Sa vezi ce hotarati is "sa ceara de mancare" in trenul Amsterdam - Paris.
    • +1 (1 vot)    
      aberatie (Duminică, 13 septembrie 2015, 6:51)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui sandokan

      este stiut ca peste 50% din azilanti stau pe ajutor social
  • +2 (2 voturi)    
    Suedia musulmana (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:14)

    muslim [anonim]

    http://www.napocanews.ro/2015/08/adevarul-de-imigrantii-musulmani-comit-toate-violurile-din-suedia-tara-pe-care-au-transformat-o-intr-un-teatru-de-razboi.html
  • +2 (2 voturi)    
    Dictatura neo-marxista (Sâmbătă, 12 septembrie 2015, 23:48)

    Vlad-I [utilizator]

    Politica de stanga in occident este deja in stare puturoasa. Lasa-i sa mai zbiere pana la urmatorul atentat, atunci o sa avem cote obligatorii la expulzari si arestari de teroristi, ca pe vremea lui stalin. Johanis sa fie destept si sa convoace un referendum pe tema asta si se termina discutiile.
  • +2 (2 voturi)    
    Indiferent de ce viseaza frau kanzelerin... (Duminică, 13 septembrie 2015, 0:49)

    Nicolae [anonim]

    ..daca Romania ar accepta cota de refugiati sugerata de frau kanzelerin, la cei 6 lei de caciulasau dupa caz basma sau 'turban', in maximum 3 saptamani de la o posibila relocare,imensa majoritate a acestoi refugiali, ar dispare catre vest caci cea ce l-e poate oferi Romania este mai rau decat ce au lasat ei acasa.Romania nu are nici infrastructura nici capacitatea economica necesara pentru a accepta numarul de refugiati cerut de uni membri ai Uniunii Europene.
    Romania a fost acceptata in UE exclusive pe baza realitati unor posibilitati de viitor de integrare,iar acets viitor inca nu a sosit.
    In plus, Romania nu are abosolut nici un element de infrastructura sociala necesara integrari de orice fel al unei mase de refugiati sugerata de unele tari europene.Atunci de ce sa-si bata joc de niste amarati care,odata ajunsi intr-un refugiu ad-hoc, nu ar avea acces la absolut nici un element necesat conditiei lor.
    Deasemenea Australia, de unde trimit eu acest mesaj,a decis sa accepte 12.000 de refugiati din Irak si Siria cu urmatoarele conditi:
    - fecare refugiat sa fie verificat riguros pentru a se stabili ca sunt refugiati bonna fide
    - Australia accepta numai refugiati care fac parte din minoritatile care au fost ,in mod istoric, persecutate in tara de origine
    si in final:
    - de preferinta ca acesti refugiati sa fie crestini.
    Mentionez ca in ultimi 2 ani un numar deaprox. 50 de persoane au reusit sa intre illegal in Australia iar cei care au incercat sa ajunga in Australia in mod illegal in mic ambarcatiuni,au fost opriti si trimisi in centre de triere in Papua New Guinea,atragandili0se atentia ca nici unul dintre ei nu vor fi acceptati ca refugagiati in Australia datorita faptului ca au incercat sa o faca initial in mod illegal.Aceasta decizie se aplica si Irakienilor sau Sirienilor care au fost prinsi ca au incercat sa intre illegal in Australia.
    (Pentru cine este interest sa emigreze legal in Australia, consulatul Australian se alfa in Bucuresti pe str. Praga).
  • +2 (2 voturi)    
    No problem (Duminică, 13 septembrie 2015, 5:14)

    jidanu [utilizator]

    Ne taie fonduri pe care oricum nu le luam.....deci cum ai da o lege prin care nici un homeless nu mai poate cumpara icre negre....hahaha
    • +1 (1 vot)    
      Icre negre? (Duminică, 13 septembrie 2015, 9:20)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui jidanu

      Judecand dupa pseudonimul tau, usor vulgar, ma mir ca sugerezi produse nu prea kosher!