Angela Merkel: Germania va fi schimbata de afluxul de migranti

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 7 septembrie 2015, 12:14 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel
Foto: Captura YouTube
Germania va fi "schimbata" de afluxul masiv de migranti, a afirmat luni cancelarul german Angela Merkel, care a promis ca va lucra pentru ca aceste schimbari sa fie "pozitive" pentru tara sa, scrie AFP. 

"Ceea ce noi traim este ceva ce va continua sa ne ocupe atentia in viitor, ne schimbam si vrem ca schimbarile sa fie pozitive si credem ca putem ajunge la asta", a declarat ea, in fata presei.

Ea a reafirmat faptul ca Germania poate primi si integra refugiatii dar a cerut si un "efort din partea Uniunii Europene".

"Germania, Austria si Suedia nu pot fi singurele tari care primesc refugiati", a spus si vicecancelarul si ministrul economiei, social-democratul Sigmar Gabriel, in aceeasi conferinta de presa.

Merkel, Gabriel si presedintele celui de-al treilea partid care formeaza coalitia aflata la putere la Berlin, bavarezul Horst Seehofer, au cazut de acorde in timpul noptii asupra alocarii a 6 miliarde de euro pentru primirea si integrarea refugiatilor.

Germania, prima economie europeana, se asteapta in acest an la 800.000 de cereri de azi. 










8982 vizualizari
  • +18 (26 voturi)    
    .... (Luni, 7 septembrie 2015, 12:20)

    tirolez [utilizator]

    Si daca nu vor fi pozitive ... ghinion, sa vina altii sa repare. Oricum peste vreo 20 de ani cand nemtii vor fi minoritari dansa va fi la pensie.
    • +8 (16 voturi)    
      O Germanie islamică (Luni, 7 septembrie 2015, 12:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ar domina nu numai UE, ci întreaga lume. E bun planul nemților.
      • +10 (12 voturi)    
        Si nemtii (Luni, 7 septembrie 2015, 14:23)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        unde sunt in ecuatia asta?
  • +13 (17 voturi)    
    sa dea Dumnezeu... (Luni, 7 septembrie 2015, 12:27)

    lilio [anonim]

    Ma gandesc doar la vreun atentat terorist in vreo gara si atunci sa vedem cum va reactiona Germania... nu sunt convinsa ca sunt numai oameni de buna credinta printre cei plecati din tarile afectate de razboi si de saracie...
    Oricum, nu vad bine ceea ce seintampla, nu-mi da deloc un sentiment de securitate in viitoarea Europa...
  • +12 (16 voturi)    
    Oricum nemtii se trezesc la 5:00, (Luni, 7 septembrie 2015, 12:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    acum se vor trezi cand ii cheama muezinul, nu e mare diferenta. Mai ales daca li se strica ceasurile cu alarma, nu rateaza trenul spre munca.

    Si vor fi mai multe pauze pe zi, pentru rugaciune.

    Per total, nu e rau.
  • +3 (7 voturi)    
    Hai sa fim seriosi (Luni, 7 septembrie 2015, 12:38)

    LOL [anonim]

    BYER lucreaza din plin la aceasta problema, in caz de ceva cade o ploaie si tot ce nu are ADN arian moare.
  • +4 (8 voturi)    
    pozitive nu are cum (Luni, 7 septembrie 2015, 12:39)

    tiberiu [anonim]

    dar vor alege raul mai mic. Ii aduna pe toti la ei, ii triaza, ii cipeaza, dupa care ii redistribuie la celelalte tari europene.
  • +12 (18 voturi)    
    Pozitive (Luni, 7 septembrie 2015, 12:45)

    smc [utilizator]

    Vor fi pozitive pentru musulmanii care sunt deja in Germania. Primesc intariri, frati, bisericile crestine se transforma in moschei, creste ajutorul social si impozitul (Jizya) platit de crestinii nemti frayeri.

    Takbir - Allahu Akbar!
  • +13 (15 voturi)    
    numai de bine (Luni, 7 septembrie 2015, 12:52)

    Ahmed [anonim]

    Pai logic ca vor fi pozitive, in loc de ajutoare banesti fiecare german va primi la nastere o burka pentru fete si un kalasnikov pentru baieti.
    In 20 ani Germania se va numi Marele Califat din Vest iar Coranul va deveni materie obligatorie in scoli.
  • +13 (17 voturi)    
    BANI BANI BANI... (Luni, 7 septembrie 2015, 12:53)

    MirceaDude [utilizator]

    Sunt interese IMENSE (BANI MULTI) pentru Germania, Franta si UK sa cheme asa-zisii refugiati. Care refugiati nu sunt refugiati, ci invadatori.

    "Bidders reportedly included France’s Thales and EADS, Britain’s BAE Systems, and Raytheon in the USA. Now, a contract worth a reported $2.3-2.8 billion has been issued for over 8,000 miles of fencing and surveillance. "

    http://www.defenseindustrydaily.com/Fencing-the-Kingdom-EADS-Lands-Huge-Saudi-Border-Deal-05593/

    http://www.mediafax.ro/externe/marele-zid-din-arabia-saudita-bariera-de-aproape-1-000-de-kilometri-la-granita-cu-irak-pentru-a-apara-tara-de-gruparea-stat-islamic-foto-video-13769012

    Da, Germania, Franta si UK isi vor lua o gramada de bani pentru contractul asta, iar la venetici le vor da doar niste firimituri. Insa asta este doar un castig pe termen scurt. Pe termen lung Europa va avea mult de suferit.

    Va fi multa moarte in Europa in urmatorii ani. Sper ca din cauza ca europenii se vor ridica si nu pentru ca ei vor fi exterminati de hoardele de salbatici dezlantuite de guvernele lor.

    In Anglia, de multi ani este considerat periculos sa intri in unele zone unde legea Sharia este deja aplicata.
    Din nefericire, pentru ca Europa este plina de politicieni tradatori si corupti, asta va fi viitorul Rasa alba, crestinismul vor ajunge minoritate. Ne va fi teama sa ne lasam copiii sa umble singuri pe strazi.

    Saptamanal primesc oferte de angajare in Anglia, pentru ca multi oameni deja s-au saturat, nu au mai suportat si au plecat.
    Clipul de mai jos este din Luton, un orasel la 50 km de Londra, unde se pare ca politia nu mai are nici o autoritate:
    https://www.youtube.com/watch?v=nP0XTvuRycY

    Este incredibil sa vezi ca desi omenirea a ajuns la un asa grad inaintat de civilizatie, va ajunge sa fie condusa de niste inapoiati din secolul al XVI-lea...
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Luni, 7 septembrie 2015, 12:54)

    tirolez [utilizator]

    Acum ca ma gandesc poate dna e putin invidioasa pe Obama si vrea si ea premiul Nobel pentru pace. Obama sper ca e multumit in ce hal lasa "pacea mondiala" pentru care a primit Nobelul(ce gluma).
  • +9 (9 voturi)    
    Cam da, o sa fie schimbata... (Luni, 7 septembrie 2015, 14:19)

    patrula10000 [anonim]

    ...si de craterele ramase dupa ce o sa se autodetoneze prin locuri publice...
  • -2 (4 voturi)    
    Paranoia (Luni, 7 septembrie 2015, 18:22)

    Skygirl2009 [utilizator]

    Ce imi place mie de romani cum dau ei indicatii pretioase si cum stiu ei exact ce o sa se intample in Germania si in general in lume. Realitatea e ca Romania poate sa dea lectii Germaniei, avand in vedere ce putere economica mondiala e. :) La comentarii "inteligente" cred ca suntem pe locul intai. Pacat ca ele sunt degeaba.

    Eu zic sa ne mai vedem de treaba, sa ne organizam pe noi insine si sa lasam isteria asta, mai ales ca la noi oricum nu vin refugiatii si ii inteleg foarte bine de ce. Noi suntem praf in atatea domenii: social, politic, economic si noi dam lectii altora cum sa se comporte si cum sa actioneze. Hai mai lasati-ma.

    Plus ca manipularea mass media a functionat perfect: in afara de romani "ingrijorati" (a se citi paranoici) care repeta ca papagalii povestea veche cu islamizarea Europei, altceva nu mai citesc. E incredibil cat de usor se manipuleaza oamenii.
    • 0 (0 voturi)    
      Culmea (Marţi, 8 septembrie 2015, 15:15)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Skygirl2009

      Eu am prieteni arabi din Siria (care sunt atei ca si mine) si mi-au explicat de mult timp care e mentalitatea majoritatii arabesti si iti garantez ca scopul musulmanilor e convertirea intregii lumi la islam, doar ca au inceput cu Europa ca e mai usor. Un alt exemplu este Africa: inainte era un continent predominant crestin, datorita coloniilor care au raspandit crestinismul, iar in prezent Africa e continent musulman. Daca ai bani si vrei sa te convingi cu ochii tai calatoreste pana in oraselele din articolele respective si fa un blog ;)
      P.S. Cauta pe Google despre revolutia islamica din Iran din anul 1979 sa vezi cum erau oamenii inainte de revolutie (zici ca sunt poze din SUA).
  • +1 (3 voturi)    
    Germania si schimbarile (Luni, 7 septembrie 2015, 21:54)

    Joseph18 [utilizator]

    Eu cred ca Angela Merkel poate sa incerce schimbarea "noilor veniti" printr-un cadru cultural adecvat, si anume:
    1 - traducerea in limba araba a lui Martin Luther, cel care a pus bazele religiei Protestante.
    2- organizarea de serii literare cu prezentarea operelor
    lui Goethe, Schiller etc.
    3- Concerte de muzica clasica cu audierea unor lucrari de Beethoven si Bach.

    Nu inteleg de ce Merkel este atat de pesimista.
    Germania poate sa schimbe Islamul!
    Daca vrea ea poate ORICE...
  • +2 (2 voturi)    
    7500Euro/an/Persoana refugiata (Marţi, 8 septembrie 2015, 1:59)

    neicuta [anonim]

    Sper ca nu m-am inselat in calcul: Merkel a zis:
    "6 miliarde de euro pentru primirea si integrarea refugiatilor"
    impartit la :
    "in acest an la 800.000 de cereri de azi"
    Daca facem calculul reiese 7500Euro/refugiat pe an=625Euro/luna/refugiat

    De unde scoate Merkel banii astia decat de la fraierii care muncesc pt. Refugiatii care o sa rada cu gura pana la urechi.

    Plus ca astia nu platesc taxe/locuinta, sau chirie.
    IMAGINATI-VA....
    625Euro doar ca sa frece IPhonul sa-si faca selfiuri.
    Imaginati-va o familie doar de 4 persoane care nu plateste nimic sa primeasca din ceruri 625*4= 2500Euro/luna NET pentru frecat MENTA nemteasca.
    Pai asa zic si eu A..AH traiasca, sau ma rog pe limba lor!
    BAi tigani Romani, e timpul nostru sa ne refugiem in Germania! Acu la atac!!!! Aia nu au acte, noi nu avem acte, ne dam muti si suntem refugiati sirieni. Un truc pentru blonzi vopsirea rapida a parului din toate partile, lentile de contact caprui, cu gura facem mucles si ajungem si noi Romanii mai blonzi refugiati sirieni (fetelor ne punem burca)!

    De nu faceti cum v-am zis veti vedea ca Refugiatii vor veni la Romanica cu aceleasi pretentii de 625Euroi/luna/refugiat ca la Germanica!

    Vad ca REFERENDUM nu sunteti pregatiti sa faceti atunci cel putin o mica deghizare style REFUGEES nu strica.
  • +1 (1 vot)    
    e doar inceputul sfarsitului... (Marţi, 8 septembrie 2015, 12:44)

    florin_florin [utilizator]

    ...de acuma inainte Europa nu va mai fi la fel, probabil nici lumea in care traim...ce e in capul lor, precum Merkel si aliatii ei? s-au tampit de tot? Sa ne ajute Bunul Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    tot Merkel spunea că multicultralismul e expirat (Marţi, 8 septembrie 2015, 12:48)

    visio [anonim]

    De ce s-a schimbat? Oare ce i-au propus membrii grupui Bilderberg? Un scaun la masa grașilor care organizează căderi de burse, războaie, etc....