Razboiul in Transnistria, ultima solutie a Rusiei pentru Moldova?

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Luni, 8 iunie 2015, 11:37 Actualitate | Internaţional

Laurentiu Colintineanu
Foto: Bogdan Dinca
Pe 21 mai 2015, Parlamentul ucrainean a decis suspendarea cooperarii militare cu Federatia Rusa, ceea ce inseamna ca nu mai permite tranzitul trupelor rusesti stationate in Transnistria. Pentru Moscova, care intretine regimul separatist de la Tiraspol, decizia e un cosmar logistic si strategic. Pentru Republica Moldova aceeasi decizie poate insemna reizbucnirea conflictului armat, privit de multi ca ultima solutie a Kremlinului pentru a impiedica Chisinaul sa se apropie de Uniunea Europeana.

Ziua de 27 iunie 2014 trebuie sa fi fost una neagra in palatul lui Vladimir Putin. Republica Moldova, Georgia si Ucraina semnau Acorduri de Asociere cu UE in ciuda tuturor eforturilor Moscovei de a impiedica apropierea acestor state de Europa si de a-si mentine sfera de influenta post-sovietica. In toate aceste trei tari, Rusia a dus sau duce razboaie nemaivorbind de alte diverse si multe masuri economice de santaj. Asa ca semnarea acordurilor de asociere a reprezentat o palma dura pentru presedintele Putin. 

Republica Moldova este insa un caz special pentru ca reprezinta laboratorul de test a strategiei rusesti de a-si mentine influenta prin conflicte inghetate. In 1992, dupa razboiul separatist dintre Chisinau si Tiraspol, Rusia a intervenit cu „trupe de pacificare”. In prezent, efectivele armatei a 14-a numara aproape 2.000 de militari. Iar teritoriul separatist este intesat cu depozite de armament si munitie. Ce conteaza ca, in 1999, Rusia s-a obligat printr-un acord international sa retraga si militarii si armele din Transnistria?! 16 ani au trecut de atunci, iar armata a 14-a rusa se situeaza tot la doar 130 de kilometri de frontiera externa a UE, adica de cea a Romaniei.  

Negocierile de solutionare politica si diplomatica a conflictului transnistrean nu dau niciun rezultat, desi ele sunt trecute chiar ca prioritate in acordul de coalitie al guvernului de la Berlin. Partile - Republica Moldova si Transnistria - mediatorii - Rusia, Ucraina si OSCE - si observatorii - UE si SUA - nu fac niciun progres si, in situatia actuala din estul Ucrainei, nici nu vor reusi prea curand. De altfel, Transnistria ameninta ca paraseste acest format, a carui ultima reuniune a avut loc in octombrie 2014, iar de atunci nu exista perspectiva unei noi negocieri.  

De ce nu isi permite Rusia sa „renunte la Moldova si Transnistria”?  

Vladimir Komoedov, presedintele Comisiei de Aparare din Duma de Stat a Rusiei, spune ca „Rusia nu trebuie sa renunte la Moldova si Transnistria”. Alaturi de el si alti oficiali rusi au reactionat vehement la auzul vestii ca Ucraina blocheaza tranzitul de trupe rusesti in Transnistria. „Transnistria este acum o cetate ocupata, iar in estul Moldovei ar putea reizbucni un razboi”, a amenintat deputatul Leonid Kalashnikov. Vladimir Putin insusi a cerut Ucrainei si Moldovei sa inceteze imediat blocada Transnistriei.  

Kalashnikov a reusit, vrand - nevrand, sa descrie ingrijorarile Moscovei cel mai bine. Deputatul a subliniat in declaratia sa ca Transnistria, teritoriul de influenta ruseasca, este inconjurat de state care au semnat Acordul de Asociere cu UE. Desi multi dintre noi nu credeam, dupa caderea Cortinei de Fier, ca vom mai vorbi vreodata despre notiunea de sfere de influenta, iata ca cea a Rusiei se vede impresurata de cea a UE. Si asta nu convine.  

Scenariul in care populatia din Transnistria, si asa una cu un nivel de trai foarte scazut, ajunge sa cada si mai mult in saracie e unul foarte periculos pentru Kremlin. Foamea e mult mai puternica decat amenintarea Armatei a 14-a sau decat regimul opresiv de la Tiraspol. Moscovei i-ar fi foarte greu sa explice si sa suporte un esec al modelului sau de controlare a unui stat prin conflicte inghetate. Cum ar reactiona oamenii din Abhazia sau Osetia de Sud? Cum ar reactiona (e drept, pe termen mediu) oamenii din estul Ucrainei? Aceeasi intrebare se pune si in relatie cu guvernele de la Tbilisi si Kiev, care ar putea castiga o doza de determinare vazand un posibil esec in Transnistria. 

Ce altceva ramane Rusiei de facut?  

Pare ca nimic altceva in afara de razboi. Ca e indreptat impotriva Moldovei sau impotriva Ucrainei conteaza prea putin. In relatia cu Moldova, Rusia si-a epuizat arsenalul. Tara e dependenta aproape in totalitate de gaz rusesc. Concernul energetic de stat apartine pe jumatate Gazprom. Piata de desfacere pentru produse agricole este, in masura semnificativa, cea ruseasca. Circa jumatate de milion de moldoveni lucreaza in Rusia si sunt dependenti de veniturile de acolo, inclusiv familiile lor de acasa. 

Si in ciuda acestei situatii Chisinaul tot a semnat Acordul de Asociere si s-a inscris pe o traiectorie de integrare europeana, e drept, indepartata. A nu pierde Transnistria si mijlocul suprem de impiedicare a unei integrari europene a Moldovei (pentru ca niciun stat nu poate adera la UE daca are frontiere contestate) inseamna recurgerea la razboi in viziunea multora dintre silovikii (aripa dura din administratia rusa) din jurul lui Putin.


Citeste mai multe despre   









15539 vizualizari
  • +17 (17 voturi)    
    Daca. (Luni, 8 iunie 2015, 13:11)

    Toto [anonim]

    Daca Rusia incepe razboiul in Transnistria se prabuseste in maxim 6 luni..
    Rusia va fi eliminata din toate organizatiile lumii, scoasa din sistemul swift si practic se va institui o blocada importiva ei..Rusia nu se poate lupta cu tota lumea libera cu nucleare sau fara...Cred ca acesta este sfarsitul regimului Putin... scapa cine poate...
    • +6 (6 voturi)    
      6 luni? Nu cred ca-i atat de simplu cu rusii... (Luni, 8 iunie 2015, 15:57)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Toto

      Din fericire nici pt. ei nu este simplu sa inceapa un nou razboi. Banii s-au imputinat, sanctiunile vor fi inasprite...Probabil ca disolutia Mujichistanului se va accelera, cam asta ar fi scenariul probabil.
      Oricum, cu sau fara razboi in Transnistria, daca Rusia pastreaza actuala politica externa, intr-o perioada de 5-10 ani, Rusia va ajunge in pozitia URSS-ului lui Gorbi. Si atunci vom avea un nou lider rus, care cica "va detensiona relatiile cu Occidentul", cand in fapt vor fi pierdut un nou razboi rece. Pt. ca atat poate Rusia si poporul ala nefericit si prost...
    • 0 (0 voturi)    
      lumea libera (Marţi, 9 iunie 2015, 11:38)

      hanibal [anonim] i-a raspuns lui Toto

      Alo,mai nene!"Lume libera " inseamna foarte putin fata de tot ceea ce inseamna Pamantul!A nu se uita ca asa zisa lume libera-Occidentul in speta-a provocat prin religia CRESTINA cele mai mari dezastre in istorie!Sa le enumeram pentru cei care nu CUNOSC istorie:cruciadele,inchizitia,distrugerea civilizatiilor amerindiene in numele crucii,razboaiele napoleonliene,primuz razboi mondial,al doile razboi mondial,hecatombele cu NAPALM aruncat asupra copiilor si femeilor vietnameze de exponentii cei mai de vaza ai acestei lumi!Asa ca ...las-o moale cu aceasta asa zisa "lume libera"!
      • 0 (0 voturi)    
        ce-ti mai place sa bati campii! (Marţi, 9 iunie 2015, 15:46)

        Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui hanibal

        Amesteci lucrurile in asa fel incat sa-ti iasa. Parca-i fi istoric sovietic.
        Sa le luam pe rand:
        Cruciadele. Au intr-adevar legatura cu crestinismul. Dar au fost unul din "cele mai mari dezastre din istorie"? Au fost un dezastru zonal. Si au fost o reactie la extinderea Islamului.
        Inchizitia. Un dezastru (limitat in timp si spatiu), in lumea catolica. Din nou, poate fi incadrata la "cele mai mari dezastre in istorie"?
        Distrugerile civilizatiilor amerindiene. In numele crucii? Sau in numele lacomiei?
        "...razboaiele napoleonliene,primuz razboi mondial,al doile razboi mondial,hecatombele cu NAPALM aruncat asupra copiilor si femeilor vietnameze...". Ce au astea cu religia crestina? Napoleon , produs al Revolutiei franceze anticrestine in esenta, ce treaba avea cu crestinismul? Hitler, cu ocultismul lui barbar, Stalin, comunistul fara Dumnezeu care a transformat bisericile in grajduri... Dar in Vietnam cum era implicat crestinismul?
        Tare as vrea sa-i vad pe astia ca tine, care vitupereaza impotriva "lumii libere" occidentale, cum si-ar mai permite sa critice din interior lumea "cealalta".
  • +6 (6 voturi)    
    Speculatii (Luni, 8 iunie 2015, 13:42)

    Basil [anonim]

    Articolul reia o serie de analize din presa rusa, cu tot cu mesajele de propaganda. Nu aduce nicio noutate sau un punct de vedere romanesc. O rectificare necesara: discutiile 5+2 nu s-au mai reluat din iunie 2014 !
  • -3 (9 voturi)    
    blablablablabla (Luni, 8 iunie 2015, 13:44)

    blablablalbala [anonim]

    Deocamdată Rusia are/a avut la activ 2 războaie, unul în Georgia și unul în Ucraina, și din nou aceleași bâlbâieli și nehotărâre din partea vestului.
  • +5 (9 voturi)    
    Si solutia? (Luni, 8 iunie 2015, 13:44)

    antrax [utilizator]

    Ce nu inteleg eu e de ce nu s-a negociat integrarea Transnistriei sau in Moldova sau in Ucraina, inteleg ca-s cam 30-35% din ambele populatii si vreo 30% rusi. Se putea sparge in bucati, la o adica. Sau daca nu vroiau nici acolo nici acolo schimb de populatii, si scapau din restul Moldovei de rusi. Asta e totusi un teritoriu mic, le ziceau la revedere si nu aveau 25 ani de conflict. Si asa, aia de acolo, se mai considera moldoveni acuma? Dupa ce-au fost bine spalati pe creieri ca romanii sunt fascisti si alte ganduri de bine?
    • +8 (8 voturi)    
      Pai cum de ce? (Luni, 8 iunie 2015, 14:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui antrax

      Rusii NU pleaca de pe unde ajung. Oficial, ei protejeaza populatia, dar in realitate au nevoie de capete de pod ca sa poata ameninta in continuare. Ei nu stiu/nu pot sa-si proiecteze altfel puterea, pentru ca nu-i iubeste nimeni din cei care au mai avut de-a face cu ei. Cu exceptia cate unui dictator local.
    • +2 (4 voturi)    
      pai atunci e bine (Luni, 8 iunie 2015, 15:13)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui antrax

      30 % moldoveni si 30 % ucrainieni = 65% oameni care nu vor sa aiba de a face cu Rusia.

      cu toate astea, Rusia este cea care are o armata acolo.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Luni, 8 iunie 2015, 16:14)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Matematica simplista. Modovenii si ucrainenii de acolo sunt mai rusi decat rusii.
        Pana nu demult punctul de vedere (ce-i drept neoficial) al Ucrainei era ca Transnistria trebuie sa se intoarca la ei.
        Insusi Porosenco a propus un plan de federalizare a Moldovei acum cativa ani. Chiar daca la nivel politic s-a scimbat discursul, la nivelul populatiei mai e mult...
  • +12 (12 voturi)    
    hm (Luni, 8 iunie 2015, 13:45)

    Xorciser [utilizator]

    Articolul induce oarecum in eroare.

    La Chisinau e la putere o coalitie care nu stiu daca poate fi numita pro-europeana si in care au influenta partide care trag spre Rusia. Acordul de asociere a fost semnat parca chiar inainte de alegeri, acum nu prea se mai agita nimeni sa progreseze.

    Din bancile din Moldova au disparut de curand sume importante care au fost directionate intr-un stil ce aminteste de spalarile de bani rusesti.

    Practic rusii s-au reintegrat in politica si au lasat fara finante Moldova. Razboi- dar de alt tip.

    Eu as zice ca un conflict militar in Transnistria nu e in interesul Rusiei decat strict legat de Ucraina. In Moldova rusii au deja (din nou) parghii politice importante si vor fragiliza statul moldovean din interior.

    Acordul de asociere e o chestie indepartata si daca pro-rusii obtin din nou puterea la Chisinau pot oricand sa il revizuiasca/anuleze.
  • +1 (5 voturi)    
    Teritorii (Luni, 8 iunie 2015, 17:26)

    Marx [anonim]

    Istoria ne-a arata ca pe un teritoriu , in lipsa unui consens democratic , va stapani populatia majoritara . Cum in Transnistria nu exista o majoritate clara si rusii detin puterea prin forta armelor si a lucrului castigat ,pe viitor vor invinge cei care se vor coaliza . Probabil ca romanii vor bate palma cu ucrainenii , caz in care rusii vor trebui sa accepte o conlocuire democratiaca . Daca nu vor vrea , cu siguranta vor trebui sa ia calea Rusiei . acolo de unde au venit dupa razboi . Asta-i viata .