VIDEO O ambarcatiune cu imigranti s-a scufundat in largul Libiei: Se crede ca pana 700 de persoane si-au pierdut viata

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2015, 11:30 Actualitate | Internaţional

O ambarcatiune cu imigranti s-a scufundat in noaptea de sambata spre duminica in largul coastei Libiei. Deocamdata nu au fost recuperate cadvrele victimelor, insa se crede ca pana la 700 de persoane si-au pierdut viata in naufragiu, transmite Times of Malta, potrivit Reuters.

28 de persoane au fost salvate. Naufragiul s-a produs intr-o zona din largul Libiei, la circa 120 mile sud de insula italiana Lampedusa, precizeaza site-ul ziarului.

Urgenta a fost anuntata la miezul noptii. Se crede ca ambarcatiunea s-a scufundat dupa ce migrantii s-au mutat catre o parte a vasului atunci cand o nava comerciala s-a apropiat de ei.











2427 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Barca?! (Duminică, 19 aprilie 2015, 12:57)

    Soljenitin [utilizator]

    Da' ce barca e aia cu 700 de persoane?! Vreo hidrobicicleta transatlantica? :))
  • +5 (7 voturi)    
    e f posibil (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:01)

    kripton [utilizator]

    sa se fi bucurat cand a fost impuscat gaddafi....daca traia vulpea aceea,nu ar fi fost nimeni nevoit sa fuga din jamahirie. ironia soartei.
    • -1 (9 voturi)    
      pai... (Duminică, 19 aprilie 2015, 13:34)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      daca l-a mancat in fund sa intentioneze sa vanda petrol pe aur? Ca si pe saddam care voia pe euro. Iti dai seama ca este cam nasol sa trebuiasca sa faci rost de bani ca sa platesti in loc sa tiparesti...
  • +5 (7 voturi)    
    o ambarcatiune? (Duminică, 19 aprilie 2015, 14:47)

    victor L [utilizator]

    cu 700 (sapte sute) de oameni la bord?
    "AMBARCÁȚIE s.f. Vas plutitor de dimensiuni mici propulsat cu vâsle, vele sau cu motor"
    • 0 (2 voturi)    
      pai nu-i pot spune altfel doar fiindca nu e mica (Duminică, 19 aprilie 2015, 18:30)

      sabin [anonim] i-a raspuns lui victor L

      este o chestie care pluteste construita special pentru asta si care arata ca o barca mare. Umpluta cu oameni suficient de inconstienti / disperati sa nu mai investeasca niste zeci de euro pentru o esta de salvare.
      Si daca s-a rasturnat asa usor cand s-au mutat oamenii aia sa caste gura, probabil barca a fost cu borduri foarte joase, cu "burtica" rotunda, fara nimic pe post de derior si cu muuult mai mult lunga decat lata.. :(
  • +2 (6 voturi)    
    Avem dreptul sa punem intrebari (Duminică, 19 aprilie 2015, 15:36)

    Robert M [utilizator]

    Cine le-a pus la dispozitie aceasta barcuta ?
    Exodul acesta este intamplator sau este dorit de tarile UE ?
    De ce nu se face nimic pentru a opri acest fenomen ?
    • +1 (5 voturi)    
      Avem, dar fara rautate (Duminică, 19 aprilie 2015, 18:33)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Robert M

      Sa nu uitam cati romani si-au piedut viata incercand sa treaca Dunarea inot - in cautarea unei vieti mai bune ca si cei din stirea de fata.

      Sa nu uitam cati RDG-isti au fost impuscati incercand sa treaca peste Zidul Berlinului - in cautarea unei vieti mai bune, ca si cei din stirea de fata.

      Nu e vina lor ca sunt libieni, musulmani, africani sau mai stiu eu ce.

      Nu era vina noastra ca eram romani intr-o lume pe care copiii nostri nu si-o pot imagina.

      Amintiti-va disperarea care ne impingea spre cele mai riscante cai de evadare - si plangeti-i pe cei care si-au pierdut viata astazi.

      Nu e vina nimanui ca s-a nascut acolo unde s-a nascut.

      Amintiti-va!
      • +1 (3 voturi)    
        Europa devine lumea a treia (Duminică, 19 aprilie 2015, 23:14)

        Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Un European se integreaza in Europa, dar un African nu.
        Sa ne amintim de numarul crescand de violuri din toate tarile europene de cand saraci migranti vin sa ne paraziteze sistemul.
        "No go" zone prin toata Europa, nici politistii nu intra acolo de teama.
        Natalitatea lor crescuta va duce la mari probleme in viitorul apropiat.
        In Africa de Sud de cand nu mai este apartheid, populatia alba este decimata sistematic doar ca presa nu vorbeste.
        In Marea Britanie sunt zone in care daca esti alb e bine sa nu intri, ca nu mai iesi.
        Ca sa nu mai spun de imigranti muzulmani care fac legea si vor sa introduca sharia.
        Nu este vina nimanui ca s-au nascut acolo, dar este vina lor ca nu sunt capabili sa dezvolte o societate cat de cat civilizata. Asta nu mai este vina noastra!
        Nu avem dreptul sa distrugem Europa, sa o aducem la nivelul lumii a treia.
        Oriana Fallaci a scris o carte f buna intitutalat, "Mania si orgoliul".
    • 0 (2 voturi)    
      este un business.. (Duminică, 19 aprilie 2015, 18:47)

      sabin [anonim] i-a raspuns lui Robert M

      barca o pun "la dispozitie" contra unei taxe consistente oameni care cu asta se ocupa, transporta oameni din tari cu multa nefericire pe metru patrat, inspre grecia / italia folosite ca porti de intrare, deci "exodul" nu este intamplator. Migrantii vor o viata mai sigura si mai prospera in tari ai caror cetateni au reusit sa aiba o asa tara, urmaresc uniformizarea nivelului de nefericire / saracie pe glob, in beneficiul lor. Nu sunt interesati de romania inca, dar acolo unde se duc, daca au intentii oneste si vor sa munceasca, vor accepta venituri sensibil mai mici de la angajatori, pe termen scurt nu par o calamitate dar stimuleaza somajul autohtonilor, si iacata creaza problemele numa bune de "rezolvat" de catre o anumita parte a spectrului politic, nu spui care.
      Simplificat, cam de-aia nu se face ceva serios pentru a opri fenomenul.
    • +2 (2 voturi)    
      dA (Duminică, 19 aprilie 2015, 19:31)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Problema imigratiei de acest tip e foarte grava, dar din pacate presa relateaza doar cand sunt tragedii ca aceasta. Dimineata in drum spre servici ascult uneori CFMB, un post de radio in italiana aici in Montreal, care la 7.30 AM transmite stirile Rai Due. Saptamanal sunt stiri despre imigranti ajunsi ilegal in Italia pe mare. Chiar saptamana asta era relatat ca Italia a notificat CE pentru ca nu mai poate face fata problemei umanitare a imigrantilor (in Sicilia in special) si de asemenea ca dintr-o "barca" imigranti crestini au fost aruncati peste bord de cei musulmani si era in curs o ancheta..... Europa e sub asediu...
  • 0 (4 voturi)    
    Tragedie umanitara totusi (Duminică, 19 aprilie 2015, 17:04)

    Laurentiu [anonim]

    Cinismul mi se pare deplasat in stiuatii de genul asta.

    O alta relatare via Reuters si Huffington Post

    http://www.huffingtonpost.com/2015/04/19/migrant-boat-libya_n_7094940.html
    • 0 (2 voturi)    
      Huffingron post si adevarul... ulei si apa (Duminică, 19 aprilie 2015, 23:17)

      Eucris [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      Europa ajunge in curand intr-o mare criza din cauza migrantilor. Ei nu vin sa se civilizeze, ci vin sa uzurpe! Au un continent destul de mare, sa il cultive si sa traisca acolo.
      Huffington Post este un ziar de stanga care promoveaza islamul si in continuu denigreaza crestinismul.
      Prezinta informatiile truncat si de multe ori denaturant. O sursa de informative de evitat!