Arseni Iatseniuk: Scopul lui Putin este sa distruga Ucraina si sa refaca URSS

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 10:16 Actualitate | Internaţional

Scopul presedintelui rus Vladimir Putin este de a distruge Ucraina ca stat independent si de a reface Uniunea Sovietica, a declarat sambata premierul ucrainean Arseni Iatseniuk, potrivit Reuters.

Intr-un discurs sustinut in cadrul unei conferinte la Kiev, la care au participat parlamentari europeni si ucraineni si lideri de business, Iatseniuk a salutat de asemenea noul val de sanctiuni economice impuse Rusiei de Uniunea Europeana si Statele Unite, afirmand ca acestea reprezinta o amenintare majora pentru economica rusa.

"Suntem inca intr-un stadiu de razboi, iar principalul agresor este Federatia Rusa... Putin vrea un alt conflict inghetat (in estul Ucrainei)", a spus Iatseniuk.

"Scopul sau este sa ia toata Ucraina... Rusia este o amenintare pentru ordinea mondiala si pentru securitatea intregii Europe", a mai afirmat premierul ucrainean.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2573 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Astea-s vesti? (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 10:59)

    Spiky [utilizator]

    Din evul mediu timpuriu, cand rusii invadasera Balcanii, asta este visul rusesc.
  • -3 (11 voturi)    
    Nova Pridnestrov'e (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 12:45)

    MichiuStefan [anonim]

    Ceea ce n-a inteles -sau n-a vrut sa inteleaga Occidentul,Conducerea nationala a Ucrainei,a inteles perfect intentiile lui Putin;daca nu va reusi refacerea URSS macar partial, se va multumi si cu o Transnistrie mare in Est, pentru a avea o posibilitate de santaj perpetuu asupra Ucrainei.Din nefericire pentru Rusia, ucrainienii nu-s moldoveni si nu vor tolera o astfel de rezolvare a crizei,rezolvare foarte placuta UE.
    • +4 (6 voturi)    
      Conducerea nationala a Ucrainei (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:04)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      ... mai facut sa rad pe ziua de azi. De cand aveti voi conducere? Gasca aia de "voiculesti" pusa pe furat e conducere? Ce viteji sunteti voi, nu ca moldovenii, prosti. Nu tolerati...ce sa tolerati ma? Vine iarna, frigul, foamea. Cate cicluri electorale vor trece pana cand o sa votati cu moscovitii? Unu, doua?
      Bai rutene, du-te...si lasa-ne.
    • +4 (6 voturi)    
      Aiureli (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:37)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Sti care a fost raportul de forte in razboiul din transnistria mestere, 30:1 pt separatisti + armament de ultima generatie furnizata de arm 14-a. In ucraina sunt poate 5000 de militanti pro-rusi care lupta impotriva unei forte egale de ucrainieni. Iar ucrainienii au pierdut pana acum aproape o treime din teritoriu si or sa mai piarda.
  • -2 (16 voturi)    
    ucraina stat independent ... (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 13:23)

    adrian8 [utilizator]

    ce gluma buna ...

    economia e praf , infrastructura la fel .. perspective 0 .

    singura sansa de a supravietuii e sa se indatoreze la maxim , deci stat independent ...poate doar pe hartie ..dar nici macar acolo !
    • 0 (4 voturi)    
      intreaba te cat va rezista Putin (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 21:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      unui atac Black Ops si apoi la Guantanomo cu ceva ser I.V.
      • +1 (1 vot)    
        Tu vorbesti serios? (Duminică, 14 septembrie 2014, 16:00)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai daca americanilor nu le-ar merge mufa ,erau de mult oficial in Ucraina ,vorba aia , sa apere democratia. Asa stau la gard si-o dau tare cu propaganda....ca de obicei.