Arseni Iatseniuk: Scopul lui Putin este sa distruga Ucraina si sa refaca URSS

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 10:16 Actualitate | Internaţional

Scopul presedintelui rus Vladimir Putin este de a distruge Ucraina ca stat independent si de a reface Uniunea Sovietica, a declarat sambata premierul ucrainean Arseni Iatseniuk, potrivit Reuters.

Intr-un discurs sustinut in cadrul unei conferinte la Kiev, la care au participat parlamentari europeni si ucraineni si lideri de business, Iatseniuk a salutat de asemenea noul val de sanctiuni economice impuse Rusiei de Uniunea Europeana si Statele Unite, afirmand ca acestea reprezinta o amenintare majora pentru economica rusa.

"Suntem inca intr-un stadiu de razboi, iar principalul agresor este Federatia Rusa... Putin vrea un alt conflict inghetat (in estul Ucrainei)", a spus Iatseniuk.

"Scopul sau este sa ia toata Ucraina... Rusia este o amenintare pentru ordinea mondiala si pentru securitatea intregii Europe", a mai afirmat premierul ucrainean.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2569 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Astea-s vesti? (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 10:59)

    Spiky [utilizator]

    Din evul mediu timpuriu, cand rusii invadasera Balcanii, asta este visul rusesc.
  • -3 (11 voturi)    
    Nova Pridnestrov'e (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 12:45)

    MichiuStefan [anonim]

    Ceea ce n-a inteles -sau n-a vrut sa inteleaga Occidentul,Conducerea nationala a Ucrainei,a inteles perfect intentiile lui Putin;daca nu va reusi refacerea URSS macar partial, se va multumi si cu o Transnistrie mare in Est, pentru a avea o posibilitate de santaj perpetuu asupra Ucrainei.Din nefericire pentru Rusia, ucrainienii nu-s moldoveni si nu vor tolera o astfel de rezolvare a crizei,rezolvare foarte placuta UE.
    • +4 (6 voturi)    
      Conducerea nationala a Ucrainei (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:04)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      ... mai facut sa rad pe ziua de azi. De cand aveti voi conducere? Gasca aia de "voiculesti" pusa pe furat e conducere? Ce viteji sunteti voi, nu ca moldovenii, prosti. Nu tolerati...ce sa tolerati ma? Vine iarna, frigul, foamea. Cate cicluri electorale vor trece pana cand o sa votati cu moscovitii? Unu, doua?
      Bai rutene, du-te...si lasa-ne.
    • +4 (6 voturi)    
      Aiureli (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:37)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui MichiuStefan

      Sti care a fost raportul de forte in razboiul din transnistria mestere, 30:1 pt separatisti + armament de ultima generatie furnizata de arm 14-a. In ucraina sunt poate 5000 de militanti pro-rusi care lupta impotriva unei forte egale de ucrainieni. Iar ucrainienii au pierdut pana acum aproape o treime din teritoriu si or sa mai piarda.
  • -2 (16 voturi)    
    ucraina stat independent ... (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 13:23)

    adrian8 [utilizator]

    ce gluma buna ...

    economia e praf , infrastructura la fel .. perspective 0 .

    singura sansa de a supravietuii e sa se indatoreze la maxim , deci stat independent ...poate doar pe hartie ..dar nici macar acolo !
    • 0 (4 voturi)    
      intreaba te cat va rezista Putin (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 21:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      unui atac Black Ops si apoi la Guantanomo cu ceva ser I.V.
      • +1 (1 vot)    
        Tu vorbesti serios? (Duminică, 14 septembrie 2014, 16:00)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pai daca americanilor nu le-ar merge mufa ,erau de mult oficial in Ucraina ,vorba aia , sa apere democratia. Asa stau la gard si-o dau tare cu propaganda....ca de obicei.