Criza din Ucraina: Premierul Mikola Azarov a demisionat. Vitali Kliciko: Demisia este un pas catre victorie/ Parlamentul a abrogat legile anti-manifestatii

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:38 Actualitate | Internaţional

Premierul ucrainean Mikola Azarov a demisionat marti, anunta AFP. Potrivit constitutiei ucrainene, demisia premierului inseamna demisia intregului guvern. Liderul opozitiei ucrainene Arseni Iateniuk a respins in mod oficial, luni seara, propunerea presedintelui Viktor Ianukovici de a conduce Guvernul, a anuntat presedintia uraineana, citata de agentia UNIAN. Fostul campion mondial la box Vitali Kliciko, lider al opozitiei, a declarat ca demisia lui Azarov este un pas catre victorie.

"Am luat decizia sa ii cer presedintelui sa imi accepte demisia din postul de prim-ministru, pentru a creea conditiile suplimentare pentru un compromis politic si o reglare pasnica a conflictului", a anuntat marti Azarov.

"Noi spunem de mai multe luni ca ceea ce se inatmpla pe strazile (din Ucraina) este si consecinta politicii actualului Guvern. Aceasta (demisie a premierului) nu este victoria, ci un pas catre victorie", a declarat fostul boxer.

UPDATE In sedinta extraordinara de marti, Parlamentul a abrogat cele trei legi severe anti-proteste, care au condus la o radicalizare a miscarii de contestare pro-europeana.

Abrogarea legilor aspru criticate de tarile occidentale a fost votata "pentru" de 361 de deputati si "impotriva" de doi deputati. Rezultatul votului a fost primit cu aplauze.

Sedinta extraordinara se va relua dupa-amiaza, cand deputatii vor dezbate o amnistie petnru manifestantii arestati in timpul ciocnirilor cu politia.
  • Cititi aici si aici corespondentele HotNews.ro din Kiev despre revolutionarii si baricadele Euromaidanului.

Liderul opozitiei ucrainene Arseni Iateniuk a respins in mod oficial, luni seara, propunerea presedintelui Viktor Ianukovici de a conduce Guvernul, a anuntat presedintia uraineana, citata de agentia UNIAN.

Potrivit ministrului ucrainean al Justitiei, Elena Lukas, "ambele parti au convenit sa ia in considerare o remaniere guvernamentala, insa Arseni Iateniuk a respins propunerea de a deveni premier".

Azarov, in varsta de 66 de ani, fusese numit de Ianukovici dupa alegerile din 2010 si a condus guvernul intr-o perioada grea din punct de vedere economic si a rezistat presiunii FMI de a creste pretul gazelor pentru cetateni, noteaza Reuters.

Fidel lui Ianukovici, a sustinut in noiembrie decizia acestuia de a respinge semnarea unui acord cu Uniunea Europeana si a fost cel inspre care s-au indreptat criticile in parlament, unde a sustinut nevoia Ucrainei de relatii mai stranse cu Rusia.
 
Presedintele Ucrainei Viktor Ianukovici si opozitia au convenit luni seara asupra adoptarii legii amnistiei si anularii legilor adoptate la 16 ianuarie, anunta presedintia ucraineana, citata de agentia UNIAN.

In decursul celor patru ore de negocieri intense, partile au ajuns la un acord privind eliberarea manifestantilor arestati si anularea legilor adoptate la 16 ianuarie si contestate de opozitie, informeaza presedintia intr-un comunicat

In cursul zilei de luni, Iulia Timosenko a indemnat opozitia ucraineana sa respinga conditiile "umilitoare" propuse de Administratia Viktor Ianukovici pentru depasirea crizei politice din Ucraina. "Cer in mod categoric liderilor opozitiei sa nu accepte aceste conditii umilitoare", a declarat Iulia Timosenko din inchisoare.

Anterior, Opozitia ucraineana a anuntat ca este pregatita sa continue negocierile cu presedintele Viktor Ianukovici, avertizand insa ca rabdarea contestarilor a ajuns la capat. Principalele partide de opozitie au anuntat, intr-un comunicat comun, ca sunt pregatite sa reia discutiile cu reprezentantii puterii, "in pofida tentativei autoritatilor de a intrerupe negocierile si a decreta starea de urgenta".

Intre timp, protestatarii blocati inca de duminica in cladirea Ministerului Justitiei de la Kiev au evacuat sediul institutiei, dar continua sa blocheze accesul, informeaza AFP. Protestatarii ocupasera duminica seara sediul Ministerului Justitiei, situat in centrul orasului Kiev.

Membri ai Administratiei Viktor Ianukovici avertizau luni dimineata ca ar putea decreta starea de urgenta in Ucraina din cauza ocuparii unei institutii guvernamentale.

Vitali Klisciko, unul dintre liderii opozitiei, lansase un apel pentru evacuarea sediului Ministerului Justitiei.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7178 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    A demisionat ? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 10:49)

    adrian88000 [utilizator]

    Foarte bine . Ianukovici ce mai asteapata ca sa demisioneze si el ?
    • +11 (11 voturi)    
      Ianusescu incearca orice ca sa scape (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:12)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Asta este o miscare debuseu. Incearca sa-i calmeze pe protestatari oferidu-le o ofranda.
      • +8 (8 voturi)    
        Exact (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:40)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Culmea e ca daca organizezi alegeri libere dupa cativa ani vor ajunge tot democratic din nou la putere. Uitati-va la noi cum de 20 de ani recirculam aceleasi mutre din guvern in parlament, din parlament in guvern, etc.
    • +3 (3 voturi)    
      ce este de facut (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:33)

      razvanus [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      BUGEAC (regiunea de la sud de Republica Moldova) sa devina regiune separata de restul REGIUNII ODESA. Poate peste niste ani se va reusi unirea regiuni cu Republica Moldova si peste iar niste ani UNIREA CU ROMANIA.
    • +2 (2 voturi)    
      Impart Ucraina!?! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:41)

      HalikiBuliki [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Va demisiona si el, dar asta dupa ce termina negocierile Uniunea cu Rusia. Probabil ca vor imparti pana la urma Ucraina in 2 state...pasnic zic ei...
      • +5 (5 voturi)    
        ucraina....trebuie sa restituie, (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:02)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui HalikiBuliki

        teritoriile oferite de stalin,luate cu japca de la romania , polonia si slovacia(cehoslovacia).....asa ajunge si ea o tara democratica si nu mai creeaza tensiuni in zona.
      • +2 (2 voturi)    
        Pasnic, pe naiba (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:29)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui HalikiBuliki

        Mi-e greu sa cred ca diviziunea se va face pasnic, cred ca mai degraba va fi o noua Iugoslavie, la cati ultranationalisti au... Ceea ce nu ar fi un lucru neaparat rau, deoarece in conditii de haos ne-ar fi mai usor sa ne recuperam teritoriile noastre istorice.
    • +2 (2 voturi)    
      Ianukovici..... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:54)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      .....asteapta incuvintarea sefului de la "Rasarit" si intre timp isi negociaza situatia de dupa....!
      Oricum, felicitari protestatarilor ukrainieni care nu s-au lasat intimidati de manevrele puterii, constienti fiind ca cedarea ar insemna condamnarea generatiilor viitoare la o viata sub papucul tatucului rasaritean.

      Am vazut primul pas, asteptam pe urmatorul !
      Dupa reactiile moscovei asupra problemei transnistrene, pe care aceasta o doreste ca pe un nou Kaliningrad, se pare ca Ukraina va reusi "evadarea" din raiul CSI.

      Hai Ukraina !!!
  • +13 (15 voturi)    
    adidas torsion (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:21)

    mos ion roata [utilizator]

    s-a dovedit inca odata-daca vrei poti!-valabil si pentru poporul roman (si premierul sau)
  • +13 (15 voturi)    
    hai si la noi hai ca se poate (Marţi, 28 ianuarie 2014, 11:53)

    ctrlm [utilizator]

    .
    • -10 (16 voturi)    
      Pai da,s-a putut, (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:11)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ctrlm

      si cu Boc,si cu Domn' Unguent !!!
      • +6 (16 voturi)    
        Fraieri (Marţi, 28 ianuarie 2014, 12:57)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Pe Boc nu l-au dat jos cei 1500 din strada. S-a dat singur jos ca fraierul. Daca ar fi fost corect INFORMAT ar mai fi stat 50 de ani ca prim-ministru si Basescu inca 150. Dar la fel ca si in cazul fraierului Emil Constatinescu, i-a invins Sistemul pe toti. Boc putea sa taie toate salariile cu 50% pe 10 ani si n-ar fi avut cine sa-l dea jos. Dar asa patesc fraierii cind pun botul la vrajeala Sistemului.
        • +4 (4 voturi)    
          Prostii... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:53)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

          ...Boc este un om cu bun simt si a plecat din dorinta de a face loc altuia, spre ceva mai bun pentru Romania.
          MRU a fost dat jos de parlamentarii derbedei care, ii vedeti si in prezent, isi muta fundul dupa cum este noul scaun mai comod, mai caldut pentru ei...
          Pana nu sunt scosi acesti derbedei din Parlamentul Romaniei vom avea legi proaste, guvern de derbedei s.a.m.d.
          Sistemul nu se schimba de la sine, trebuie, mai intai, schimbata componenta sistemului, prin alegeri si abia dupa aceea, schimbat sistemul...
          • 0 (0 voturi)    
            Corect ! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 7:13)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            Pentru o tranzitie usoara catre noul sistem, trebuie rarita gasca "alesilor neamului" de pana acum si adusi in Parlament oameni care doresc schimbarea.

            Un prim si definitoriu pas spre acest deziderat, ar fi boicotare totala a alegerilor pentru europarlament si modificarea constitutiei.
  • +9 (9 voturi)    
    Legea Dronelor, Nu mai avem voie sa facem poze!?! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 13:33)

    neagoe [utilizator]

    Nimeni nu are dreptul sa intrezica filmarea sau fotografierea aeriana.

    Trebuie sa iesim in strada sa ne protejam dreptul la informare. Trebuie sa avem dreptul sa facem poze!!!

    Care e urmatorul pas al lui Tonta Minciunelu'? Sa interzica camerele foto? Sa ne bage in puscarii daca facem poze care ii dovedesc impotenta si incompetenta?

    Legea trebuie contestata la Curtea Constitutionala. Trebuie contestata la CEDO!
    • +1 (1 vot)    
      nu este lege..... (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 7:15)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      ....ci doar ordin de ministru, ceea ce este mult mai usor de combatut.
  • +4 (6 voturi)    
    la ei se poate (Marţi, 28 ianuarie 2014, 14:40)

    clarice [utilizator]

    La noi nu ,premierul "bine pa" e prea lipsit de bun simt.
  • +2 (2 voturi)    
    "Razboiul Stelelor" varianta Ucrainieana (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:20)

    uluit [utilizator]

    A se folosi, numai pentru descretit fruntile:

    http://www.liveleak.com/view?i=a31_1390857598