Corespondentul BBC ucis in Afganistan in iulie a fost impuscat de un militar NATO

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 9 septembrie 2011, 8:37 Actualitate | Internaţional

​Fortele de securitate NATO din Afganistan (Isaf) au recunoscut ca l-au ucis pe Ahmed Omed Khpulwak, corespondent BBC, in iulie, pentru ca l-au confundat cu un insurgent, relateaza BBC.  

Reporterul a fost unul dintre cei 19 oameni ucisi in atacul din orasul Tarin Kowt din sud.

Nato deschisese o ancheta dupa ce rapoartele initiale, care indicau faptul ca Khpulwak a fost ucis de insurgenti, au fost contestate.

Isaf a concluzionat ca reporterul, in varsta de 25 de ani, a fost impuscat mortal de un soldat american care l-a confundat cu un atentator sinucigas. Trupele Isaf raspundeau unui atac al insurgentilor asupra birourilor radioteleviziunii Afganistan.

Soldatii au zarit un barbat "tinand ceva strans in pumn si incercand sa ia ceva ce avea la el cu cealalta mana" si, pentru ca doi atentatori sinucigasi tocmai detonasera explozibil, au considerat ca barbatul reprezinta o amenintare si l-au impuscat.

BBC a declarat ca reporterul se refugiase intr-o baie din cladire si cel mai probabil ceea ce avea in mana era legitimatia de presa.

Isaf numara circa 140.000 de soldati NATO care incearca sa rezolve problema talibanilor din Afganistan.


Citeste mai multe despre   






















1661 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Nu imi mai amintesc exact unde, (Vineri, 9 septembrie 2011, 9:28)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Am vazut un documentar interesant zilele astea in care era vorba despre corespondentii de razboi, si faceau o paralela intre cei de acum 20ani si cei de acum, cum acum din dorinta de "rating" s-au bagat din ce in ce mai mult in campul luptei si sunt adesea confundati cu inamicul, fie din partea dusmanului, sau a celui cu care s-a dus acolo.

    Nu prea cred ca mai au foarte mare valoare acele veste antiglont pe care scrie cu scoci "TV" , si cu care ne-am obijnuit, cred ca ar putea fi comparate cu momente specifice din diferite razboaie in care personalul medical era atacat, desi avea semnul mare de cruce pe ei, sau pe masini.

    Oricat de trista ar fi moartea unui om, pe de alta parte, si el a cautato de a intrat "in ringul focului"
    • +3 (3 voturi)    
      si-a facut datoria! (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:58)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Asta este meseria lui, pentru asta este platit corespondentul de razboi, sa intre in "the ring of fire" si sa ne transmita noua ce se intampla acolo!
      Fara ei, ar trebui sa ne resemnan sa nu aflam nimic, sau sa trebuiasca sa mergem noi la fata locului daca vrem o documentare corecta.
      deci inncazul lui nu se poate afirma "el a cautat-o"!
  • +1 (1 vot)    
    Pat Tillman anyone?,,, (Vineri, 9 septembrie 2011, 10:49)

    Hoashka batrana [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Pat_Tillman
  • -2 (4 voturi)    
    daca (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    pe corespondent l-ar fi chemat john smith si nu ahmed omed, si ar fi fost un englez roscovan si bautor de bere, nu l-ar fi impuscat nimeni. Dar bbc vrea diversity, multiculti, etc. Astea sint riscurile, sa si le asume si sa taca, daca au un pic de onoare, dar nu au.
  • -1 (3 voturi)    
    .... (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:07)

    flavius [anonim]

    Am primit o mostra de "democratie si libertate" a la USA saracu reporter...Ce sa ii faci , daca nu avea tenu` caucazian...
    Lasand sarcasmu` la o parte , reporterul respectiv stia la ce sa se astepte . A mers acolo de buna voie , fiind constient de riscuri . Absolut admirabil curajul lui , insa trebuie sa recunoastem ca si-a cam facut-o cu mana lui ... Nu la obligat nimeni sa sara in gura lupului ca sa poata face un prim plan cu incisivii . A facut-o pt ca a vrut si pt ca un bonus frumusel l-a salariu nu i-ar fi stricat . Totusi , sper din suflet ca soldatul american sa aiba ocazia de a vizita indeaproape o "pereche de gratii" . Cica iarna asta sunt la moda hainele cu dungi...
    • 0 (0 voturi)    
      Eroare (Vineri, 9 septembrie 2011, 21:51)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui flavius

      Corespondentul BBC era la birou, nu pe teren, iar atentatul cu bomba avusese loc chiar in cladirea unde isi avea biroul.

      Soldatul care l-a ucis a fost ghidat de camarazii sai din alta cladire, care au interpretat eronat miscarile lui Ahmed Omed Khpulwak.

      Deci nici corespondentul BBC nu alerga dupa bonus, nici soldatul care l-a ucis nu e vinovat si nici camarazii sai, care aveau toate motivele sa creada ca mai sint atentatori in cladire.
  • +2 (2 voturi)    
    dsdd (Vineri, 9 septembrie 2011, 15:24)

    Geo [anonim]

    In Iunie am fost in Tarin Kwot, Aeroportul e in incinta unei base militare multinationale.
    Daca mergi acolo nu poti sa ai nici un fel de incredere in soldatii afgani. Nu-mi doresc sa mai ajung acolo, noroc ca nu a trebuit sa ies din baza militara.