VIDEO A murit scriitorul Fanus Neagu

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 8:00 Actualitate | Esenţial

Fanus Neagu
Foto: Agerpres
Scriitorul si dramaturgul Fanus Neagu a murit, marti dimineata, la Spitalul Elias din Capitala, la varsta de 79 de ani. Suferea de cancer de prostata in faza terminala.

Bolnav de mai multi ani, boala lui s-a agravat, iar el si-a petrecut ultimele luni in spital. Fanus Neagu era casatorit si avea o fiica, Anita Ruxandra.

A fost un microbist pasionat, dar a renuntat de mult timp sa mai scrie despre fotbal suparat de decaderea acestuia. In urma cu cateva zile a trimis o scrisoare emotionanta cititorilor Gazetei Sporturilor.

Intr-un interviu din anul 2008, Fanus Neagu spunea: "Omenia pe care am descoperit-o in spitale ma face sa cred ca tara asta nu poate sa piara".

In noiembrie 2010 cand a murit Adrian Paunescu, Fanus Neagu a spus: "Astazi, eu vorbesc despre Adrian Paunescu, maine, va vorbi altul despre mine!".

Augustin Buzura: "Era un sfant al gramaticii si al limbii romane corect vorbite". (...) Era o constructie mai deosebita. Parea mereu grabit, mereu obligat sa faca ceva", a spus Buzura elogiind "umorul formidabil" si "ironia sclipitoare pe care le-a dovedit Fanus Neagu", scrie Agerpres.

Criticul Nicolae Manolescu: "A fost unul dintre cei mai talentati scriitori ai generatiei sale, chiar daca se spune ca aceasta este generatia 'expirata'. Acum devine expirata si la propriu", scrie Mediafax.

Actorul Ion Besoiu la Antena 3: "E un moment de rara tristete cand ne despartim de acest inger al literaturii".




Biografie

Povestitor, memorialist, nuvelist, romancier si dramaturg, Fanus Neagu s-a nascut la 5 aprilie 1932, in satul Gradistea de Sus din Braila, intr-o familie de tarani.

A studiat primii cinci ani de scoala primara in satul natal. Isi continua studiile intre anii 1944-1948 la Liceul Militar din Iasi Urmeaza apoi Scoala Pedagogica nr. 2 din Bucuresti, iar in 1952 devine cursant al scolii de literatura "Mihai Eminescu" pana in anul 1953, fiind coleg de generatie Nicolae Labis, Radu Cosasu.

Intre anii 1954-1957 invata la Facultatea de Filologie din Bucuresti, dar nu isi incheie studiile.

A fost director al Teatrului National din Bucuresti  intre 1993 si 1996). El a fost ales membru al Academiei Romane.

Volume publicate:

In anul 1954 debuteaza cu povestirea "Dusman cu lumea", in revista "Tanarul scriitor".

In anul 1960 are loc debutul editorial cu volumul de povestiri "Ningea in Baragan", volum retiparit in 1964 sub titlul "Cantonul parasit".

In anul 1960 publica "Somn de la amiaza", iar in 1962 "Dincolo de nisipuri". In anul 1967 publica "Vara buimaca", piesa "Scoica de lemn" la Teatrul Nottara din Bucuresti. In anul 1979, "Cartea cu prieteni". In anul 1981, "Insomnii de matase". In anul 1985 "A doua carte cu prieteni".

In anul 1985 i se joaca piesele "Echipa de zgomote" la Teatrul Majestic si "Olelie" la Teatrul National din Bucuresti.

In anul 1987 "Intamplari aiurea si calatorii oranj", volum de publicistica. In anul 1988 "Scaunul singuratatii", roman. In anul 1993 i se joaca la Teatrul National din Bucuresti si la Teatrul National din Timisoara piesa "Casa de la Miezul Noptii sau Paiata soseste la timp". In anul 1994 "Dincolo de nisipuri", nuvele, la Editura Porto-Franco, Galati.

Premii si distinctii:

Premiul Uniunii Scriitorilor pentru volumul Cantonul parasit
Premiul Uniunii Scriitorilor pentru romanul Acei nebuni ai marilor orase
Premiul Uniunii Scriitorilor pentru piesa Echipa de zgomote
Premiul Uniunii Scriitorilor pentru piesa Casa de la Miezul Noptii sau Paiata soseste la timp
Activitatea profesionala
Decembrie 1993 - este numit director al Teatrului National din Bucuresti
Noiembrie 1993 - devine membru corespondent al Academiei Romane
21 decembrie 2001 - devine membru titular al Academiei Romane


Sursa: wikipedia.org


Citeste mai multe despre   






















14254 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Odihneste-te in Pace Maestre! (Marţi, 24 mai 2011, 7:11)

    Cosmin [anonim]

    Vei ramine vesnic in memoria noastra.
  • +3 (15 voturi)    
    Dumneazeu sa-l ierte (Marţi, 24 mai 2011, 7:39)

    dan [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte pe Fanus Neagu.
    • -2 (12 voturi)    
      ? (Marţi, 24 mai 2011, 12:09)

      bacterie [anonim] i-a raspuns lui dan

      sa-l ierte pentru ce?
    • -1 (3 voturi)    
      . (Marţi, 24 mai 2011, 13:08)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Doamne Fereste-te !
      • 0 (4 voturi)    
        :)) (Marţi, 24 mai 2011, 15:07)

        bacterie [anonim] i-a raspuns lui HP

        De cine?
      • 0 (2 voturi)    
        Ia-te (Marţi, 24 mai 2011, 20:53)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Unde era fumatorul sef :) Hai sa nu afumam si pe aici, totusi.
  • +1 (11 voturi)    
    inconfundabil (Marţi, 24 mai 2011, 7:53)

    GEO65 [anonim]

    Un om unic , un condei de o sensibilitate fara egal , un boem in adevaratul sens al cuvintului . Suntem mult mai saraci fara Fanus Neagu. Fie-i tarana usoara !
  • +3 (15 voturi)    
    Condoleante familiei! (Marţi, 24 mai 2011, 8:03)

    LauraC [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte! :(
  • +3 (15 voturi)    
    La revedere! (Marţi, 24 mai 2011, 8:18)

    Mariko-san [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
  • +3 (15 voturi)    
    RIP (Marţi, 24 mai 2011, 8:36)

    Mihai Z. [anonim]

    Dumnezeu să-l odihnească!
  • +2 (10 voturi)    
    mare scriitor (Marţi, 24 mai 2011, 8:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    ne-am invatat cum sa scoti diamante dintr-o fraza simpla, dintr-o idee. Somn usor maestre. Te vei trezi in fiecare zi, in fiecare dintre noi cei ce te-am citit sau te vom citi de-acum in colo.
  • 0 (16 voturi)    
    Fanus Neagu (Marţi, 24 mai 2011, 8:55)

    CGH [anonim]

    Ce pierdere! Sa-l primeasca Dumnezeu, caci in sufletul nostru va trai, iar si iar...
    • +3 (3 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 24 mai 2011, 20:53)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui CGH

      Voi aveti si drept de vot la o adica?
  • +3 (15 voturi)    
    omenie? in spitale? (Marţi, 24 mai 2011, 9:06)

    ioanis [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte! Era brailean de-al meu.
    Totusi: "Omenia pe care am descoperit-o in spitale ma face sa cred ca tara asta nu poate sa piara". Oare in ce spital a fost? Uita ca totusi lumea de acolo stia ca e Fanus Neagu si il trata altfel. Multi altii constata tocmai in spitale ca omenia a disparut de mult si ca tara asta s-a dus de rapa!
    • +4 (4 voturi)    
      pentru ioanis (Marţi, 24 mai 2011, 11:36)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ioanis

      din pacate, omenia a disparut de mult , in Romania, nu numai din spitale, ci de peste tot.
  • +3 (13 voturi)    
    Maestre, (Marţi, 24 mai 2011, 9:29)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Dumnezeu sa aibe grija de sufletul tau, asa cum tu ani de/a randul ai avut grija de al nostru. Cartile si articolele tale au fost zeci de ani hrana pentru cei ce stiu sa citeasca, pentru cei care au suflet si inteligenta de a intelege ceea ce ai pus pe hartie.
    Odihneste/te, maestre si vegheaza/ne de acolo.
  • +6 (10 voturi)    
    Ingerul a strigat (Marţi, 24 mai 2011, 9:35)

    Alex One [anonim]

    Ultima data. Pacat ! Respect maestre.
  • +3 (5 voturi)    
    scapare grava (Marţi, 24 mai 2011, 11:27)

    Tzompi [anonim]

    Mai copii, ati uitat cele mai mari opere ale braileanului Fanus: CRONICI AFURISITE, FRUMOSII NEBUNI AI MARILOR ORASE si INGERUL A STRIGAT.
    Dumnezeu sa l ierte.
  • +1 (7 voturi)    
    mare scriitor (Marţi, 24 mai 2011, 11:41)

    nimeni [anonim]

    Este singurul scriitor care descrie cel mai bine baraganu. Este pur si simplu formidabil...este si va fi prezent in inima mea toata viata de-acum incolo...
    dumnezeu sa-l ierte
    • +2 (2 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 24 mai 2011, 20:54)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui nimeni

      De ce numai de acum incolo? Pana acum unde a fost?
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca ! (Marţi, 24 mai 2011, 12:35)

    ionelcoroiu [anonim]

    Saracim pe zi ce trece , la propriu !
    Saraca tara bogata !! Pacat !!
  • +1 (5 voturi)    
    Dumnezeu (Marţi, 24 mai 2011, 13:55)

    luxdesign28 [utilizator]

    sa-l odihneasca in pace !
  • 0 (4 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! (Marţi, 24 mai 2011, 16:36)

    Mihaillovici [anonim]

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Imagini cu Casa Muzeu "Fanus Neagu" din satul natal Gradistea, judetul Braila, ce n-a mai apucat s-o vada: http://www.primariagradisteabraila.ro/galerie-foto/casa-fanus-neagu
  • 0 (4 voturi)    
    Din partea noastra... (Marţi, 24 mai 2011, 21:30)

    Cadillac [utilizator]

    ...a celor care ne-am petrecut o gramada de ani pe la scoli si facultati;

    a celor care mai stim sa ne exprimam corect si mai ales gramatical;

    a celor care mai avem inca timp sa mai citim o carte;

    a celor care sintem dusmani de moarte ai "manelistilor" si analfabetilor,

    Iti multumim, Maestre !
  • -1 (3 voturi)    
    Dumnezeu sa-l odihneasca (Miercuri, 25 mai 2011, 11:31)

    irina [anonim]

    inainte de examenul de admitere la facultate n-am putut sa dorm toata noaptea de emotii, ai am citit pasaje din cartile lui Fanus Neagu... si m-am inchipuit ca-mi petrec vara intr-un copac din Baragan... si m-am simtit la examen foarte libera si fericita...
  • +1 (1 vot)    
    In memoriam: Fanus Neagu (Duminică, 29 mai 2011, 10:36)

    Darie Novaceanu [anonim]

    Fănuş!... Fănuş!... Fănuş!…

    Există oameni pe care nu-i vezi şi nu-i auzi multă vreme, nu te poţi întâlni cu ei în fiecare zi, dar te simţi bine, ştiind că există. Că undeva, în adâncul singurătăţilor, îţi pot deschide uşa, aruncându-ţi în braţe sorcova de lumină; exact cea de care aveai nevoie, păstrată ca o taină din revărsatul zorilor petrecuţi împreună.
    Şi nimic nu-i mai greu, mai apăsător, mai insuportabil şi mai nedorit decât certitudinea că singurătatea nu ţi-l mai poate aduce în prag şi uşa rămâne ferecată definitiv, mâna care apăsa clanţa topindu-se, definitiv, în întuneric.
    Ştiam că suferinţa a pus stăpânire pe Fănuş, şi nu i-a mai slăbit trupul din frânghiile durerii de care se îndepărta cu amăgiri scurte, iluziile prăbuşindu-i-se pe ţărmul unei zile grea de mireasma unor flori ştiute numai de el, culese din oglinzile Dunării, când trece prin Brăila fără fluturii de ghiaţă ai iernii.
    I-am urmărit patimile de departe, din departele la care m-au obligat berbecii sterpi ai tranziţiei ţării spre mizeria trupului şi sufletului, respirând uşurat ori de câte ori, ajuns pe Golgota, doctorii au izbutit să-i amâne răstignirea. Odată, cunoscându-i singura patimă pe care o îndrăgea ca pe un cireş împodobit de horbota florilor, i-am trimis un exemplar din ultima carte publicată, bănuind că-i va face plăcere să se întoarcă la anii (şi vârsta) străbătuţi împreună. Cititul a fost marea lui patimă. Lectura implicată, părtaşe la actul creaţiei, la caligrafierea sufletului în pagina albă. Citea, scriind în gând paginile încă necitite. Cărţile lui sunt, cu îngăduinţă, doar a mia parte din cărţile citite.
    A doua zi, de dimineaţă, a sunat telefonul – Darie, să ştii că ţi-am citit cartea. Mi-a plăcut. Sunt foarte murdare saloanele de lux în care te-au vârât nemernicii ăştia...Dar să ştii că greşeşti, Dan Deşliu n-a locuit în subsolul de care vorbeşti tu. Ştiu casa aia. Da, Ana Aslan stat acolo, după ce s-a mutat Arghezi. Dănuţ a stat, într-adevăr, pe Aviatorilor, dar în subs
    • +1 (1 vot)    
      Pentru Darie... (Miercuri, 1 iunie 2011, 23:53)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Darie Novaceanu

      Multumesc pentru cuvintele frumoase in memoria Maestrului Fanus NEAGU.