Saptamana Luminata pentru crestinii ortodocsi, catolici si greco-catolici

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2011, 8:14 Actualitate | Esenţial

Crestinii ortodocsi, catolici si greco-catolici au intrat astazi in Saptamana Luminata. In aceasta saptamana, slujbele se tin cu usile altarului larg deschise, ceea ce simbolizeaza usa deschisa de la mormantul Mantuitorului, aminteste Radio Romania Actualitati. Luni, in a doua zi de Paste, crestinii ortodocsi si cei greco-catolici il sarbatoresc pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe.

Intr-un comunicat dat publicitatii, Patriarhia Romana a anuntat  ca anul acesta, "sarbatoarea Sfantului Mare Mucenic Gheorghe, Purtatorul de biruinta (23 aprilie), coincide cu Sambata Mare din Saptamana Sfintelor Patimiri, zi de post, meditatie si intensa pregatire duhovniceasca pentru sarbatoarea Invierii Domnului.

Din acest motiv, potrivit randuielilor tipiconale si liturgice la Saptamana Sfintelor Patimiri din cartea Triodului, Sfantul Mare Mucenic Gheorghe va fi praznuit a doua zi de Paste (25 aprilie 2011), slujba Sfantului fiind oficiata impreuna cu cea a sarbatorii Invierii Domnului" - se mai arata in document.

Sfantul Gheorghe fost ostas roman martirizat in anul 303, in timpul persecutiei anticrestine a Imparatului Diocletian) este venerat de credinciosi ca un mare facator de minuni. In intreaga lume, mai multe tari il au drept patron, printre acestea numarandu-se Anglia, Rusia, Portugalia, Grecia sau Georgia.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1478 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Cea mai frumoasă cântare: (Luni, 25 aprilie 2011, 12:07)

    Iorest [utilizator]

    Când slujba Sf. Gheorghe se face în Săptămâna Luminată, se cântă această cântare, compusă în sec. al IX-lea:
    „Răsărit-a primăvara, veniţi să ne desfătăm! Strălucit-a Învierea lui Hristos, veniţi să ne veselim! Arătatu-s-a pomenirea purtătorului de chinuri, care luminează pe cei credincioşi. Pentru aceasta, iubitorilor de prăznuire, veniţi cu taină să o prăznuim. Că acesta ca un bun ostaş s-a luptat împotriva tiranilor, şi pe aceia i-a ruşinat, următor făcându-se patimii Mântuitorului Hristos. Nu şi-a miluit vasul cel de lut al său, ci gol l-a strujit cu chinurile, schimbându-l. Aceluia să strigăm: Purtătorule de lupte, roagă-te să se mântuiască sufletele noastre!“
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu fim fanatici (indemn preventiv) (Luni, 25 aprilie 2011, 16:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    CONTINUARE II /
    Cand serbam Pastele, trebue sa punem pe prim plan invierea invataturilor lui Hristos, bazate pe iubire si pe iertare, sa le aplicam insistent, cu convingere (‘try again’), sa nu dezarmam in cazul unor esecuri, fiind convinsi ca binele pe care il vor aduce aceste componente sentiale ale invataturilor Lui vor face mult mai respirabila convietuirea noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Preambul intarziat (Luni, 25 aprilie 2011, 16:40)

    hotnewsfil [utilizator]

    Sunt crestin ortodox. Asa am fost educat, religios, din primii sapte ani de acasa si pe tot parcursul scolilor.
    M-am rugat zilnic in fata icoanei din casa. Cand eram copil, spuneam, in fiecare seara, ‘inger, ingerasul meu’, din cand in cand ‘Tatal nostru’ si, mai rar, ‘Crezul’.
    Mergeam regulat la biserica desi aveam de parcurs un drum de vreo trei km.
    La liceu, am avut profesor de religie. Un preot.
    Stiam pe din afara ‘vietile Sfintilor.
    Preotul ne ducea, cu clasa, la spovedanie.
    Am inconjurat biserica de trei ori, am trecut pe sub masa, am scris acatiste.
    Dimineata, in drum catre scoala, ma opream la biserica, sa cer ajutorului Domnului, desi invatam foarte bine la toate materiile.
    Cu timpul, am inceput sa imi pun probleme, am cautat sa aflu explicatii in tot ce faceam :in profesie (sa nu iau totul pe de-a-gata, in relatiile cu oamenii (pentru a-i cunoaste cat mai bine), privind tot ce ma inconjura si in privinta religiei pe care o practicam.
    Cu timpul, am ajuns sa scriu chiar si comentarii pe aceasta tema.
    Sunt un adept al Creationismului, consider ca acesta inglobeaza si Evolutionismul.
    N-am alta solutie mai buna, care sa imi dea iluzia ca am gasit raspunsul suprem.
    Consider ca Creatorul nu a creat intregul univers, cu toate componentele sale, in solutia ‘bucata-cu-bucata’ (individ-cu-individ) ci a creat un ‘software glogal’ (universal) din care se divid o infinitate de soft-uri pe baza carora a aparut si apare neintrerupt infinitatea de componente din infinitul univers.
    Fac aceasta ipoteza pentru 'uz propriu'.
    Va rog sa ma iertati ca imi permit sa va rog sa nu ma intrebati :‘cine l-a creat pe Creator si nici cine l-a creat pe Creatorul Creatorului’, etc., etc. fiindca nu am un raspuns.
    Va rog sa ma ajutati dumneavoastra sa gasesc un raspuns cat de cat acceptabil la aceasta intrebare chinuitoare.
    Va multumesc.
    Un crestin ortodox
    • 0 (0 voturi)    
      un greco-catolic (Luni, 25 aprilie 2011, 23:08)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      a fost cel mai frumos comentariu pe care l-am citit azi! Sa aveti si sa avem un Paste Fericit!
  • 0 (0 voturi)    
    Interpretari (Luni, 25 aprilie 2011, 16:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cele trei cuvinte : 'Hristos', 'a' si 'inviat' pot fi asejate in una din urmatoarele doua pozitii care sa constitue un ansamblu inteligibil (cu sens):
    1.'Hristoa a inviat!'
    Aceasta formula are caracterl unui salut prin care o persoana isi face cunoscuta apartenenta la o comunitate care utilizeaza generalizat acest salut.
    In acest caz,cel salutat ar fi putut sa raspunda tot cu : 'Hristos a inviat!', recunoscandu-si astfel apartenenta la comunitatea respectiva.
    Comunitatea a ales formula de raspuns : 'Adevarat a inviat!', formula care, exprimata mai corect gramatical, ar fi : 'Adevarat, a inviat!', aceasta redand mai pregnant sustinerea unui adevar de catre cel salutat.
    Deci, comunitatea in cauza si-a ales o formula dubla prin care doi membri isi arata apartenenta la acea comunitate.
    2.'A inviat Hristos!'.
    Aceasta formula are caracterul unei vesti pe care un membru al unei comunitati o face cunoscuta altuia. Cel caruia ii ese adresata ii raspunde (confirma) cu : 'Adevarat, a inviat!'
    Aceasta a doua formula, a vestirii, contine retrairea momentului in care, in urma cu cca. douamii de ani, s-a descoperit ca mormantul lui Hristos era gol, acest lucru insemnand fie ca El a inviat si a parasit singur locul in care fusese depus, ipoteza preluata si raspandita prin cartile de baza ale crestinismului ('S-a ridicat in ceruri, de-a dreapta Tatalui Sau'), fie ca a fost extras din mormant de catre necunoscuti si dus intr-un loc necunoscut.
    Cea de a doua formula are calitatea prospetimii ( retrairii evenimentului de atunci, o dovada ca cel care o exprima 'traieste intens momentul acela'), este 'mai vie'.
  • 0 (0 voturi)    
    SA nu fim fanatici (indemn preventiv) (Luni, 25 aprilie 2011, 16:46)

    hotnewsfil [utilizator]

    CONTINUARE I /
    Sunt cunoscute multe cazuri ale unor pictori care nu au reusit sa vanda niciun tablou in timpul vietii lor iar dupa zeci sau sute de ani au fost si sunt ridicati in slavi de catre maestri profesiei, operele lor sunt licitate la sume de zecidemilioane de dolari.
    Cultul pentru artistii ‘redescoperiti’, ca si pentru (re)invierea lui Hristos este alimentat de catre profesionisti in materie (criticii de arta, respectiv slujitorii bisericii), acesta fiind suportul lor existential.
    Intelectualii care au curajul si luciditatea opiniilor lor si-ar dori curatarea cartilor ‘sfinte’ de unele componente de baza, care le fac incredibile in ansamblu, care il tin departe de aceste carti pe omul bine intentionat, moral, care respecta marile valori din continutul acestor carti de capatai.
    Curatarea ar realiza modernizarea, actualizarea cartilor sfinte si ar trebui sa elimine, din texte, notiuni ca minunea, diavolul, ingerii, treimea, existenta ‘vietii de apoi’, etc., facand astfel ca acestea sa fie acceptate si de catre cei care cerceteaza inainte de a crede.
    Credibilitatea, ca factor de solidarizare a celor ce admit ipoteza Creatorului unic, ar creste subsatantial daca urmasii celor care au ‘inventat’ divizarea monoteismului in ramuri ca islamismul, crestinismul, judaismul ar elimina separarea dintre ei, conducatorii, anihiland astfel invrajbirea dintre credinciosii divizati, avand ca rezultat formarea unei familii armonioase, de miliarde de oameni ce cred in monoteism.
    Conducatorii ar trebui sa demonstreze oamenilor ca ceea ce este comun ramurilor monoteismului este mult mai mult, mai important, decat ceea ce le desparte, dierentele trebuind sa fie anulate sau cel putin diminiate pana la un nivel care sa nu afecteze cu nimic unitatea celor ce cred in Creatorul unic (monoteistii).
  • 0 (0 voturi)    
    Precizare (Luni, 25 aprilie 2011, 20:13)

    Catolic [anonim]

    Cu "Usile Altarului deskise",se refera doar la ortodocsi. Romano Catolicii nu au au altarul inchis cu iconostas, iar greco catolicii oficiaza liturghiile tot timpul anului cu usile deschise pentru a se vedea ce face preotul acolo.