VIDEO Emil Boc: Nu exista nicio problema legata de plata pensiilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2011, 11:45 Actualitate | Esenţial

Nu exista niciun fel de problema in acest moment, in Romania, cu asigurarea resurselor financiare pentru plata pensiilor, a declarat vineri premierul Emil Boc, care a spus ca zvonurile de acest fel "nu au niciun fel de acoperire in ceea ce inseamna bugetul statului".

"Exista aceste resurse si nu sunt niciun fel de probleme", a sustinut primul ministru, adaugand ca anul viitor, conform legilor promovate, pensiile "vor creste 100% cu rata inflatiei si cu 50% din cresterea castigului salarial real pe economie".

"Nu se pune problema scaderii pensiilor, ci e vorba de cresterea acestora in 2012", a adaugat el.



Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

674 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    deja-vu (Vineri, 22 aprilie 2011, 11:55)

    sellerman [utilizator]

    parca imi aminteste de ceva ....... asa au spus minciuneii si inainte sa taie pensiile si salariile ...... asa spuneau si inainte de criza ca nu o sa vina ( exact cum spune acum minciunel Tabara despre criza alimentelor ) .... minciuni, minciuni, minciuni.....la asta s epricep cel mai bine ........... oare cati ii mai cred?
    • 0 (2 voturi)    
      Parca le pasa lor de ce crezi tu (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:08)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      .
    • -1 (3 voturi)    
      exact..... (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:20)

      costica [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      Doamne fereste, la asigurarile politicianiste pe care nu dau 2 bani ale lui Boc, ce naiba s-a mai intamplat daca au bani ?! Si asa frumos ne asigura ca e bine, bine, e foarte bine in Romania !!!! Ce bine e asta, dle Boc, la fel ca-n 2009 si 2010 cand tot asa spuneati ca avem bani de salarii si pensii si a 2-a zi a venit FMI si a aparut Basescu la TV anuntand apocalipsa scaderii salariilor si pensiilor ??!! Atunci, in minunata luna mai 2010 cand tot asa ne spuneati, ca e bine, ca nu e nici o problema cu banii ptr salarii si pensii!! Pai, daca nu e nici o problema, de ce nu au ajuns pensiile la oameni, de ce Posta romana a anuntat ca pensiile vor intarzia ?! Minciuni, minciuni, cum sa-l mai crezi pe Primul Ministru Boc al Romaniei ??!!!!!!!! Si ce inseamna, la final, acea "crestere in 2010" ?! Asa a spus Premierul sau e vorba de 2012 ?!
    • +2 (2 voturi)    
      Boc e un om corect (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:38)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui sellerman

      Incercarile de manipulare apar permanent. Premierul a dat asigurari ca nu vor fi probleme si il cred.
      Din cate constat multi mai degraba cer RealitateaTV a lui Vantu si Antena3 a lui Voiculescu. Desi numai un orb nu vede ca sunt mafioti ce s-au asociat impreuna cu toti securistii, cu Ponta, cu Antonescu impotriva PDL si a lui Boc si Basescu.

      E o rusine pentru poporul asta si //
      (editat de HotNews.ro)
      • -2 (2 voturi)    
        Boc, tu esti? (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:30)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Mah, tu esti Boc. Desi dupa atatea minciuni (nu numai el, toti din politica romaneasca) nici el nu s-ar mai crede cand ar spune ceva (orice)
  • -1 (1 vot)    
    e vorba de cresterea acestora in 2010? (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:11)

    misescu [utilizator]

    Desigur!

    Stiu pe cineva din BV care a plecat azi de dimineata in Moldova de sarbatori cu bani imprumutati pentru ca nu i-a venit pensia.

    Putea pleca de cateva zile, dar a tot asteptat poate primeste pensia, si a plecat fara banii de pensie. Cam urat...
  • -2 (2 voturi)    
    deci nu au bani (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:30)

    tomus nicolae [anonim]

    singurul lucru pe care il inteleg din aceasta afirmatie este ca AU PROBLEME cu plata pensiilor, ca nu au bani, ca scad pensiile sau se va opri plata lor, de tot.

    Cand javrele astea hoate si incompetente, TOTAL NEPERFORMANTE iti spun ca este alb, trebuie sa stii ca este negru..
    • +2 (2 voturi)    
      .... (Vineri, 22 aprilie 2011, 12:41)

      Edi [anonim] i-a raspuns lui tomus nicolae

      In orice tara normala, cand apar informatii in presa care pot afecta, sa zicem in acest caz perceptia investitorilor, iese omul politic si spune: " da avem o prblema legata de plati sau nu avem o problema legata de plati"

      Dar numai ca la noi, nu mai suntem normali niciunul. Iese Boc si spune ca nu este nici o problema si tu intelegi cu totul invers.

      Daca tot ai pretentii de la "ailalti" de ce nu ai pretentii si de la tine ?
      • -2 (2 voturi)    
        daca tu asa ai intels... (Vineri, 22 aprilie 2011, 16:00)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Edi

        paote ne explici tu de ce atunci NU au ajuns pensiile la oameni, pentru ca Boc a spus bazaconiile obisnuite dar nu a explicat DE CE NU AU AJUNS PENSIILE la oameni?! Tu ai inteles, DE CE ???!!! Explica-ne si noua, ce a spus Boc in sensul asta si ce ai inteles tu si noi, NU !!!! DE CE Posta Romana a anuntat sec cum ca pensiile vor intarzia, fara sa anunte MOTIVUL si mai ales cat vor intarzia, mai ales acum de Paste??!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Se darama sandramaua. (Vineri, 22 aprilie 2011, 13:50)

    AlinN [utilizator]

    Un stat condus pana nu demult de un hot ordinar care s-a si recunoscut ucigas (Vantu) si altii de teapa lui, cu un aparat birocratic enorm la dispozitia lui si a altora de teapa lui, care tine ca masa de manevra 6 milioane de pensionari inoculandu-le ideea ca trebuie "sa le dea cineva", toti adapandu-se de la putinii (prosti) care lucreaza in privat,... trebuia sa se darame cumva sandramaua. Nu mai tine oameni buni! Nu faceti EXACT ce trebuie ... se darama sandramaua! Vremurile vor trece peste noi mai rau decat o tornada!
  • -1 (3 voturi)    
    Dacă doriţi să revedeţi... (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:13)

    Pensionarul [anonim]

    Declaraţie de presă susţinută de premierul Emil Boc la Palatul Victoria (2009.10.05):

    "(...) Spun asta în contextul în care astăzi, în condiţiile date, pe care le avem, VREAU SĂ-I ASIGUR PE TOŢI ROMÂNII CĂ NU AVEM NICIUN FEL DE PROBLEMĂ CU PLATA SALARIILOR, PENSIILOR, ALOCAŢIILOR SOCIALE, << NICI ÎN 2009, NICI ÎN 2010 >>. Asta în condiţiile în care Guvernul a făcut un efort extraordinar pentru a-şi putea achita obligaţiile sociale pe care le avem şi, mai mult decât atât, să avem de la 1 octombrie pensie socială minimă de 350 de lei, ca o dovadă de solidaritate pentru cei care sunt cei mai vulnerabili în faţa efectelor crizei economice.(...)

    http://www.gov.ro/declaratie-de-presa-sustinuta-de-premierul-emil-boc-la-palatul-victoria__l1a106827.html

    http://webtv.money.ro/news/emil-boc-nu-sunt-probleme-cu-plata-salariilor-si-a-pensiilor
    • +1 (1 vot)    
      blocam HotNews, daca postam toate bazaconiile (Vineri, 22 aprilie 2011, 19:28)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Pensionarul

      si minciunile si declaratiile populiste ale lui Boc si Basescu cu care au castigat alegerile parlamentare din 2008 si prezidentialele din 2009 !!! Minciuni, minciuni, minciuni......
  • +2 (2 voturi)    
    bine (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:20)

    ioana [anonim]

    Sa vorbesti acum de pericolul de a nu mai putea plati pensii este o proba de prostie; am trecut de faza asta anul trecut si datele economice sint destul de clare. Macar daca incercati sa il atacati pe Boc cu orice pret incercati sa fiti un pic inteligenti si gasiti alte subiecte...
  • +2 (2 voturi)    
    have a break (Vineri, 22 aprilie 2011, 15:23)

    alex [anonim]

    Sint curios daca se anunta iesirea din recesiune ce o sa faca oamenii astia nervosi care apar in secunda 2 a oricarui articol cu Boc. Il dati vinovat si pentru aia? Pai au platit pensii anul trecut in plina criza si nu mai pot acum?
  • 0 (0 voturi)    
    sigur ca nu (Vineri, 22 aprilie 2011, 16:41)

    manfred [utilizator]

    Pai ai mei sint pensionari si le-a ajuns pensia ca de obicei; ce va tot agitati?
    • 0 (0 voturi)    
      da prietene (Vineri, 22 aprilie 2011, 22:37)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui manfred

      si ai mei sunt pensionari, si NU a ajuns nici o pensie, si e PASTELE, asta nu iti spune nimic?