Udrea: Basescu ne-a spus "Daca nu puteti impune masurile, mergeti in opozitie, nu ma incurcati"

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 7:28 Actualitate | Esenţial


Ministrul Dezvoltarii, liderul PDL Elena Udrea, a declarat, intr-un interviu pentru "Romania Libera", ca presedintele Traian Basescu le-a spus democrat-liberalilor, la Snagov, ca pot trece in opozitie daca nu pot sau nu vor sa sustina masurile de austeritate, scrie Mediafax.

"Presedintele a spus la Snagov ca nu trebuie sa tinem ocupate doua functii: la Guvern si la partid, pe principiul ca, daca nu iese una, poate iese cealalta. Fiecare trebuie sa aiba rolul lui: unii la conducerea partidului, altii la guvernare. Recomandarile presedintelui sunt legate de ocazia pe care acesta o are sa puna in aplicare reformele despre care a vorbit, acum are un Guvern care-i poate fi partener. Traian Basescu ne-a spus, inca de data trecuta: Nu este obligatoriu sa stati la guvernare, daca nu vreti sau nu sunteti in stare sa impuneti aceste masuri, nu ma incurcati. Mergeti in opozitie si lasati-ma sa fac un Guvern capabil sa scoata tara din criza. Nu ma incurcati", chiar asa ne-a spus. Partidul trebuie sa inteleaga ca reforma se face, nu se discuta", a spus Udrea, citata de Romania Libera.

Udrea a spus ca exista intr-adevar o nemultumire a unor parlamentari fata de unii ministri, "dar la Snagov nu s-au vehiculat nume".

"Presedintele ne-a mai spus ca partidul trebuie sa aiba propria lui viata si sa nu se confunde cu guvernarea, mai ales in aceasta perioada grea. Avand in vedere masurile dure pe care le-a luat Guvernul, e bine ca partidul sa nu fie o anexa a Guvernului", a mai spus Udrea.

Intrebata daca, in viitor, Emil Boc va ramane la Guvern, iar partidul isi va gasi un nou presedinte, Udrea a replicat:

"Poate fi si asa. Cine este membru al Guvernului nu trebuie sa aiba functii executive in partid. Eu am anuntat ca nu vreau sa fiu unul dintre cei patru prim-vicepresedinti care ar urma sa conduca partidul dupa alegeri, fiindca am foarte multa treaba la minister si nu m-as putea ocupa serios de ambele".

Ea a mentionat ca purtatori de mesaje pentru partid pot fi Monica Macovei, Traian Ungureanu, Cristian Preda, Sever Voinescu, Teodor Baconschi, Valeriu Stoica.

Intrebata daca imaginea partidului s-ar imbunatati daca Blaga, Videanu si Berceanu ar face cativa pasi inapoi, dupa ce presedintele le-a facut reprosuri, Udrea a spus ca nu este ea in masura sa vorbeasca despre imaginea acestora.

Ea a mai spus ca este prea devreme sa candideze la sefia partidului.


Udrea a precizat ca in zece ani Romania ar putea fi pregatita sa aiba o femeie presedinte, "dar trebuie sa apara si femeia care sa intre intr-o cursa care se transforma adesea intr-un razboi murdar".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1695 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    :-w (Joi, 24 iunie 2010, 11:12)

    pamfletaru [utilizator]

    Pana la urma cine conduce tara asta?!
    • -2 (4 voturi)    
      Pe vremuri, se spunea PARTIDUL E-N TOATE..... (Joi, 24 iunie 2010, 11:38)

      lili [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Acum, raspunsul la intrebarea Dvs, ar putea fi: Dl Basescu e-n toate.....
    • -2 (4 voturi)    
      Raspuns (Joi, 24 iunie 2010, 11:56)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Daca nu ti-ai dat seama pana acum e grav. :)
  • -4 (8 voturi)    
    V-am spus eu ca e dictator, v-am spus eu... (Joi, 24 iunie 2010, 11:18)

    vamaiot [anonim]

    E normal sa soliciti devotamentul si profesionalismul oamenilor in care crezi, si in care iti pui toata increderea ca dupa 45 ani de comunism si 20 ani mizerabili de post cumunism, Romania va pleca spre o conditie prostera si mandra!

    Dar dictatorul, dictatorul, dictatorul este impotriva progresului, el vrea Romania s-o conduca el, sa-si bata el joc de economie! si de PSD si de PNL si de PC... si de toti...

    PS: cum se intriga unii la diversiunea nervoasa si semipropagandistica !!! ha ha ha
    • -1 (3 voturi)    
      CORECT (Joi, 24 iunie 2010, 11:32)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

      Bine le-a spus dl.Basescu ,are dreptate...si acum noi ii spunem d.lui Basescu sa mearga si d.sul in opozitie ca ne incurca...si uite asa se rezolva problema...doamne cat cinism!
    • +1 (5 voturi)    
      PS: va rog cititi si printre randuri !!! (Joi, 24 iunie 2010, 11:56)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

      Incep cu ironie, si termin la fel, numai ca in continut sunt total de acord cu Presedintele Basescu!

      -sunt pro modernizare
      -sunt anti-comunism
      -si sunt impotriva regimului PSD, mereu interconectat cu mafia locala!

      Presedinte, tine-te bine ca te mananca intrigatorii!
      • 0 (0 voturi)    
        sa vezi dimineata (Joi, 24 iunie 2010, 13:42)

        n_asul [utilizator] i-a raspuns lui vamaiot

        ce bine traiesti :) respect in vama! Ce stii de comunist vamaiotule ca-ntelesei ca esti anti ..?
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 iunie 2010, 14:22)

          [anonim] i-a raspuns lui n_asul

    • -1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 iunie 2010, 14:29)

      [anonim] i-a raspuns lui vamaiot

  • -2 (4 voturi)    
    Dl Basescu a inteles oare ??!! (Joi, 24 iunie 2010, 11:36)

    lili [anonim]

    Ca Dumnealui este Presedintele tuturor romanilor, ca trebuie sa fie echidistant fata de partidele politice, adica sa-i iubeasca la fel pe PSD si PNL asa cum ii iubeste si se preocupa de PDL !!! Este exagerata cel putin preocuparea Dumnealui fata de PDl, ca sa nu spun altfel.... Daca nu ar fi fost Dl Basescu, ce s-ar fi ales oare de PDL ????!!!!
    • +1 (1 vot)    
      S-ar fi ales rosu comunist ! si mai multa frica ! (Joi, 24 iunie 2010, 12:30)

      de la apus [anonim] i-a raspuns lui lili

      Crezi ca traiam cu lapte si miere? nu, deloc... traim cu lapte pasteurizat X 5-6ori si cornuri cu EEEE-uri de nu se strica 2ani.

      Si margarina care are formul achimica apropriata de PLASTIC , nu organica!

      tortionarilor'
    • -2 (2 voturi)    
      Ha ha... (Joi, 24 iunie 2010, 13:00)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui lili

      ...afirmatia "mi-am vazut visul cu ochii" emisa cu ocazia cooptarii PSD-ului in Guvern la sfarsitul lui 2008 este maximum de iubire pe care Basescu o poate avea pentru PSD. :) Asta dupa ce in alegerile parlamentare din 2008 s-a balacarit cu PSD-ul nevoie mare.

      Dupa aia in 2009 la alegerile prezidentiale iar a dat-o la intors si a zis ca "PSD-ul e rau si eu sunt anti-PSD". Si iar "naivii" l-au crezut ...

      Eu zic ca mai poate fi prostita lumea si in 2012 si in 2014 ...
    • 0 (0 voturi)    
      iubire si ...trandafiri (Joi, 24 iunie 2010, 14:15)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui lili

      mai draga, base ar iubi el si pe altzii, dar, dupa cum stii si mata, dragostea cu sila nu se face.
      cand a chemat, la consultari, partidele, pesedeul lui viktor pintilie si galben-sagetzii lui crieatza paturica, l'au tratat cu tifla.

      merge la pedelei ei sunt la guvernare si e normal ca presedintele sa dascaleasca, sa coopereze cu cei de la guvernare, caci ei sunt cei ce au sargina sa implementeze legile.

      deci, mai draga militantule, guvernul boc, trecand de motziunea,de vara, are sarcina sa puna in practica masurile de austeritate.
      sfatul lui base vine taman in concordantza cu situatzia de fapt. adica, daca v'at angajat, ori ducetzi la bun sfarsit, ori v'aliniatzi cu alde contra din opozitzie.
      mi se pare normal sa nu le lase loc pentru jocul de glezne. caci,linie de mijloc se pare ca nu se ezista. :-)
      comprende usted ?!
  • -4 (6 voturi)    
    Si marmota ivelea ciocolata in staniol (Joi, 24 iunie 2010, 11:39)

    exmarinel incompetentel [anonim]

    Sigur ca daa, si el v-a aduce pe psd sau pnl la guvern. LOOOL
    pe langa incompetenta, madam udrea sufera si de dorinta de prostire. nu inteleg insa pentru cine o face. electoratul mai luminat a plecat de langa marinar (mai putin cel hard-core) iar cel de jos e mai sensibil la frig si foame decat la "idei".

    cu vladescu ministru de finante incapabil sa inteleaga cum fct o companie fara contracte cu statul, cu videanu dijmuitorul sef (hrebe era mic copil) si cu udrea "vedeta" guvernarii lui boc (ce nu pare a fii deranjat de propriile faulturi logice) nu cred baieti s-o scoateti la capat. va trebuie oameni COMPETENTI. am uitat, astia nu se gasesc in pd.
    la basescu trebuie sa fi supus nu sa ai creier.
  • +1 (3 voturi)    
    Partid si Guvern (Joi, 24 iunie 2010, 11:54)

    adrian88000 [anonim]

    In general in democratiile occidentale presedintele partidului ce a castigat alegerile este numit prim-ministru. In Romania , tara cu o democratie fragila , acest lucru nu este indicat. Mai potrivita este alta formula . Partidul este cel ce concepe programul de guvernare in functie de doctrina pe care o are. Partidul numeste , din membrii sai , ministrii si pe primul ministru. Iar structurile de conducere ale partidului CONTREOLEAZA GUVERNUL. Adica au grija ca guvernul sa respecte programul partidului si ca membrii acestui guvern sa aiba un comportament care sa nu aduca prejudicii imaginii partidului. Daca forurile de conducere constata abateri , acestea iau masuri urgente de remedierea acestor abateri.
    Daca forurile de conducere ale partidului sunt compuse din membrii guvernului este cam greu sa pretindem ca acestia sa se autosancioneze. Nu este asa?
  • -5 (5 voturi)    
    Incurcare (Joi, 24 iunie 2010, 11:55)

    Alexandru C [utilizator]

    Sa treaca in opozitie, poate o pun de o noua suspendare ca sa nu ne mai incurce inca 4 ani.
    O mai veni in Piata Universitatii? :)
  • +2 (2 voturi)    
    descentralizarea politica (Joi, 24 iunie 2010, 13:12)

    Canada [anonim]

    Partidele politice din Romamia sunt copii ale partidului mama - PCR. Elitele partidului (nomenclaturistii) sint sefi ai partidului, parlamentari, membri in guvern - dupa exemplu raposatului. Incercarea Basescu/Udrea de a restructura aceasta situatie este laudabila dar mult prea timida (ca sa nu spun o strategie de imbunatatit imaginea).
    Daca un partid are intentia sincera sa restructureze statul trebuie sa se restructureze intii el insusi.
    Doamne ajuta.
  • +2 (2 voturi)    
    Un nou Carol I ? (Joi, 24 iunie 2010, 13:28)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cei care au pus stapanire pe Romania, dupa '89, sunt tot cei care au controlat-o inainte acelui punct de asa zisa "cotitura' a istoriei tarii. Ei au construit, in folosul lor, arma lor inespugnabila, 'crima organizata'.
    Puterea era in mainile lor si pe vremea lui Ceausescu, ei il manevrau, ei l-au dat jos, ei aveau deja averi in strainatate (lucrasera, multi ani in reteaua imensa, practic necontrolabila, a comertului exterior).
    Ei l-au 'scos in fata' pe Iliescu, i-au facut presa buna, l-au pus la putere, stiind ca, 'mort dupa putere', ii va lasa sa stapaneasca tara in continuare. Iliescu a fost si a ramas 'varful ice-berg-ului', ei sunt 'imensul bloc din adancuri'.
    Se spune ca nimeni nu cedeaza de buna voie un bun, un avantaj obtinut indiferent pe ce cale.
    Marea vina
    a lui Iliescu este ca a acceptat sa faca jocul
    acestui bloc imens, sa stea el la vedere, sa amageasca oamenii cu promisiunile lui de 'om sarac si cinstit', model de urmat de catre poporul dresat sa taca si sa faca, sa se lase inrobit in continuare, si in acesti ultimi douazeci de ani.
    Scosi in fata (imoralii care isi primesc tainul) sunt si Patriciu si Becali, iata si Dan Diaconescu-mascariciul.-pusculita.
    Imoralul de Petre Roman ( fiul unuia dintre promotorii comunismului, asociat al Anei Pauker, scolit la Moscova), ne-a bagat in cap ca ceea ce construise poporul inainte de '89 este o gramada de fier vechi, pe care au preluat-o rusii (industria de aluminiu), nemtii si francezii (fabricile de ciment), pakistanezul (combinatele siderurgice), rafinariile (CSI, via Patriciu), etc., etc. Ruina morala P. Roman ne livreaza acum, ca model pentru tanara generatie, alterarea lui in viata personala. A inselat tara asa cum si-a inselat familia.
  • -1 (1 vot)    
    N-a specificat in cit timp (Joi, 24 iunie 2010, 13:40)

    aura [anonim]

    "Traian Basescu ne-a spus, inca de data trecuta: Nu este obligatoriu sa stati la guvernare, daca nu vreti sau nu sunteti in stare sa impuneti aceste masuri, nu ma incurcati. Mergeti in opozitie si lasati-ma sa fac un Guvern capabil sa scoata tara din criza. Nu ma incurcati", chiar asa ne-a spus. Partidul trebuie sa inteleaga ca reforma se face, nu se discuta"

    Asa, deci reforma se discuta de 1 an jumatate. Cit e dispus sa astepte pina se si face? Pina in 2012, 2014?

    Basescu nu vrea sa accepte ca acest guvern e depasit de situatie. Uraganul nu-l treci cu o barca gaurita si cu vislasi cu "dizabilitati".

    Da, imi plac Monica Macovei, Traian Ungureanu, Cristian Preda, Sever Voinescu, Teodor Baconschi, Valeriu Stoica. Dar ce sa caute Elena Udrea linga ei? Ii decredibilizeaza numai prin faptul ca ii pomeneste.
  • -1 (1 vot)    
    Cu cata dezinvoltura marturiseste..... (Joi, 24 iunie 2010, 13:43)

    marietta [anonim]

    "Dl Basescu ne-a spus, Dl Basescu ne-a cerut, dl Basescu ne-a mai spus...".... Dar, Dna Udrea, nu va dati seama ca aratati de parca sunteti prinsi ombilical de Dl Basescu ??!!! Fara ce va spune Dumnealui, de ce sunteti in stare Doamna, Dvstra, cei de la PDL ???!!!! De NIMIC.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 24 iunie 2010, 14:13)

    [anonim]