Reactia conducerii liceului elvetian la care studiaza Mihnea Nastase: Niciun membru al staff-ului n-a remarcat svastica, altfel ar fi existat consecinte disciplinare

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 3 iunie 2010, 11:25 Actualitate | Esenţial


Mihnea Nastase, fiul fostului premier aflat la studii intr-un liceu din Elvetia, a purtat o svastica desenata pe mana la petrecerea de Halloween de anul trecut. Conducerea liceului, Lyceum Alpinum Zuoz, nu a aflat despre acest incident, niciunul dintre supraveghetori neremarcand svastica pe mana juniorului Nastase. "Altfel, ar fi existat inevitabil consecinte disciplinare", se arata intr-o pozitie oferita de conducerea liceului la solicitarea HotNews.ro.

"Liceul Alpinum Zuoz regreta profund prezentarea unuia dintre elevii sai cu o svastica rasturnata desenata pe mana sa la petrecerea de Halloween din Octombrie 2009. Gratie unui colectiv de elevi international, filosofia scolii noastre isi are radacinile in respect, fair play si cosmopolitism, care nu accepta un astfel de comportament", se arata in pozitia transmisa la solicitarea HotNews.ro.

In continuare, reprezentantii liceului elvetian spun ca institutia "saluta pasii urmati de familia elevului de a-l face constient asupra conotatilor istorice ale simbolului pe care el sau altii i l-au pictat pe mana" si spera ca experienta prin care a trecut si va trece, sa il faca mai constient de obligatiile politice si sociale ale elevilor intr-o comunitate internationala.

"Am aflat zilele acestea ca fiul meu, Mihnea, a facut o boacana in strainatate", scria zilele trecute Adrian Nastase pe blogul sau, dupa ce Kamikaze a publicat informatia ca Mihnea Nastase a aparut insemnat cu zvastica celui de-al treilea Reich. Ca urmare, fostul premier isi trimite fiul la un internship la Institutul Elie Wiesel.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2944 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    De ce e interzisa zvastica? (Joi, 3 iunie 2010, 12:46)

    Mihu [anonim]

    ..in vreme ce simbolurile comuniste sunt in regula ? Sa fie cumva pentru ca dominatia evreiasca asupra lumii civilizate e aproape totala? E curios ca o ideologie in numele careia au pierit 100 de milioane de oameni, nu este judecata - stiti de ce? Atunci s-ar descoperi ca cei care ne-au adus-o, sunt unii si aceiasi cu cei care astazi varsa lacrimi de crocodil prefacandu-se in eterne victime, in vreme ce-si incarca cuferele cu bani de pe urma "vinovatiei" europenilor.
    Ar fi timpul ca suprematia lor bazata pe minciuni, frauda si extortiune, sa vina la un sfarsit abrupt!
    • 0 (4 voturi)    
      Manipulator (Joi, 3 iunie 2010, 16:10)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui Mihu

      Inceteaza cu anti-semitismul si cu manipularea informatiei. Faci exact ce ii acuzi pe altii ca fac. Nu ai nici un fel de dovezi, doar speculezi foarte mult si iei de bun ce ti-au zis altii.

      Sunt in schimb o multime de dovezi cu ce au facut nazistii, si nu doar evreilor. Nu trebuie uitat ce s-a intamplat. Masacre inumane si exterminari in masa au facut impotriva multor categorii de asa zisi "oameni inferiori", nu doar evrei. Iar daca ar fi castigat razboiul, pe lista lor se aflau oamenii de orice alta rasa diferita de cea ariana.

      Este bolnavicios pentru un tanar sa isi aleaga asemenea simbol. Nu ma intereseaza ce vor evreii, atitudine impotriva folosirii simbolurilor nazismului sau comunismului (aici ai dreptate ca trebuie sa fim mai vehementi) trebuie sa o luam toti cei care nu dorim repetarea istoriei negre a Europei din secolul trecut.
      • -1 (1 vot)    
        daca nu ai vazut dovezi (Joi, 3 iunie 2010, 21:37)

        ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Getodac

        atunci esti surd si orb. Dovezi a ceea ce au facut comunistii gasesti la tot pasul, mai ales ca esti din Romania. Intreaba-ti bunicii si parintii, eventual vecinii si te lumineaza ei.
  • +4 (6 voturi)    
    Asta care (Joi, 3 iunie 2010, 13:12)

    domino63 [anonim]

    trece pe kisseleff cu ... km/h, trebuie sa fie si el in prima pagina.
    Altfel, de ce plateste ta'su pe la ziare.
    Te pomenesti ca maine-poimaine vine nasty asta micu' pretendent la postul de prim-ministru.
    C'asa vrea taticu'!
    • -3 (5 voturi)    
      vezi ca incurci (Joi, 3 iunie 2010, 12:20)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui domino63

      sunt alte partide la care progeniturile si-au urmat parintii - cu mai multe cazuri
      • +3 (3 voturi)    
        Cum va tineti voi partea (Joi, 3 iunie 2010, 14:39)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui adrian

        comunistii vechi si noi!
        Nu credeam ca dupa 89 se mai poate sa mai existe comunisti... noi!
  • +8 (10 voturi)    
    MI-e sila! (Joi, 3 iunie 2010, 13:12)

    Dakota [utilizator]

    Fura tara si oamenii amarati anii de zile ca sa-si trimita handi...aa...scuze , copii, la licee si facultati probabil private in alte tari!!
    Cat de de nenorocita e tara asta...
    • -6 (8 voturi)    
      normal ca private (Joi, 3 iunie 2010, 12:22)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Dakota

      dar tu esti prea infierbantat sa fii anticomunist. altfel ti-ai da seama ca nu primesc copii cetateni ai altor state la scoli de stat.
      vezi ca tocmai l-au deconspirat pe un director la ministerul elenei udrea ca a fost securist. infierbanta-te acolo
      • +7 (7 voturi)    
        ne întrebam și noi (Joi, 3 iunie 2010, 12:56)

        major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        De unde are bombo bani să-și țină beizadeaua - atunci când nu se dă cu Audi-ul prin Kiseleff - la o școală particulară din Elveția.

        O fi din salariul de parlamentar? Sau din mâna băgată până la cot în contractele statului, în perioada de tristă amintire când acest mega-corupt era prim-ministru?

        Singura știre vis-a-vis de A. Năstase pe care vreau eu să o citesc conține cuvintele "penitenciar", "duș", "săpun", "pe jos" și "surpriză".
  • +2 (4 voturi)    
    reclama gratis (Joi, 3 iunie 2010, 13:19)

    xxx [anonim]

    Se pare ca Fam. Nastase nu stie cum sa intre in centrul atentiei...
    Chestiile de acest gen, s-au intamplat si la case mai mari...
  • -2 (4 voturi)    
    Stire? (Joi, 3 iunie 2010, 13:45)

    Rasmus [utilizator]

    care este relevanta acestei stiri?
    o beizadea face un teribilism.
    atata TOT!
    • +5 (5 voturi)    
      stirea e ca nastase ti-a furat banii (Joi, 3 iunie 2010, 15:25)

      prostule [anonim] i-a raspuns lui Rasmus

      dar tu dormi in continuare, somn usor!
  • +7 (7 voturi)    
    teribilism (Joi, 3 iunie 2010, 14:32)

    marpo [anonim]

    Sigur ca este teribilism, dar se si exagereaza.
    Adica daca la petrecerea de Halloween venea costumat in diavol, sau cine stie ce alt simbol al terorii era OK.
    Simbolurile naziste sunt interzise in multe state, pe cand simbolurile comuniste nu.
    In unele tari din vestul europei a fi comunist este chiar de bon ton. Bineinteles ca Franta este cel mai folosit exemplu in acest sens.
    Daca va intrebati de unde are Nastase bani pentru studii, inseamna ca nu cititi nimic de ani buni. Glumesc, sigur ca va intrebati doar retoric.
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Vineri, 10 decembrie 2010, 19:57)

    Deea [anonim]

    nu ar trebui sa-l pedepseasca asa:(