Consiliul Europei vrea sa interzica palmuirea copiilor pe intregul continent

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 6:09 Actualitate | Esenţial

Palmuirea si alte pedepse corporale aplicate copiilor trebuie sa fie interzise in toate tarile europene, inainte ca acestea sa devina adevarate probleme sociale sau de sanatate, a avertizat joi, la Viena, Consiliul Europei (CE). 

"Speram sa avem o zona libera de orice pedeapsa corporala in toata Europa", a declarat adjunctul secretarului general al Consiliului, Maud de Boer-Buquicchio, in cadrul unei conferinte, de doua zile, in capitala austriaca, asupra violentelor la care sunt supusi copiii, scrie Mediafax.

Pedepsele corporale sunt, in prezent, interzise in 21 de tari, dar tari ca Franta si Marea Britanie sunt reticente cu privire la adoptarea unor asemenea legi, deoarece parintii le considera drept o interventie in sfera privata.

"Trebuie sa explicam ca autoritatea parentala nu este pusa in discutie, si nici necesitatea de a supune copilul disciplinarii", a spus de Boer-Buquicchio, care a subliniat ca vizeaza violenta utilizata pentru atingerea acestui scop, cerand parintilor sa utilizeze alte metode.

"Nu parintii sunt cei care sa aprecieze ca o palma este usoara (...), pentru ca perceptia copilului este cea care conteaza", a adaugat ea. "Umilirea, aspectul degradant al pedepsirii pot face mult rau si pot avea consecinte pe termen mai lung decat durerea fizica", a subliniat de Boer-Buquicchio.

Cele 47 de state membre ale Consiliului Europei, care promit democratizarea si respectarea drepturilor omului, au redactat impreuna cu reprezentanti ai Uniunii Europene (UE), Natiunilor Unite (ONU) si unor organizatii nonguvernamentale, directive pentru incurajarea statelor, ca acestea sa creeze o legislatie pentru protectia copilului.

De Boer-Buquicchio se teme ca in tarile care se lupta pentru iesirea din criza economica aceasta tema va fi impinsa in plan secund.

"Daca asa vor sta lucrurile, aceasta se va dovedi o viziune pe termen scurt. A se ocupa (de pedepsele corporale) atunci cand vor fi devenit o problema de sanatate sau sociala, va costa mult mai scump", a avertizat ea.


Citeste mai multe despre   






















1492 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    De fapt (Vineri, 21 mai 2010, 6:47)

    moucha [anonim]

    Urmatorul pas pentru Comisia europeana va fi sa le interzica copiilor sa mai faca prostii.
  • +7 (9 voturi)    
    Atunci ce pedepse sa se aplice? (Vineri, 21 mai 2010, 7:41)

    BEDE [anonim]

    Sigur ca nu aprob sub nici o forma parintii care isi bat cu salbaticie copii umplandu-i de vanatai si rupandu-le oasele, dar daca nu se admite palmuirea, atunci ce fel de pedeapsa se poate aplica in cazul cand un copil se incapataneaza sa nu asculte? Infometarea? Sau ce?
    Un copil care nu este pedepsit atunci cand face lucruri rele sau cand refuza sa faca ceea ce trebuie sa faca capata obiceiul de a contesta orice autoritate astfel incat are mai multe sanse sa ajunga un delicvent decat unul care este pedepsit incepand de la o varsta mica.
    Atunci, daca tot parintilor li se va interzice sa-si pedepseasca copiii, inseamna ca statul se va ocupa in exclusivitate si de pedepsirea lor? Cum va face aceasta? Va recurge la pedeapsa cu inchisoarea? Sau cum?
  • 0 (6 voturi)    
    Si ce alte griji mai au astia? (Vineri, 21 mai 2010, 7:56)

    Laurentiu [anonim]

    Sa creasca ei copiii care sunt palmuiti!
    Astia alta grija nu au?
    Se vede ca unii nu prea au de lucru daca au ajuns sa-si bata capul cu asa ceva.
  • +8 (10 voturi)    
    mai ganditi-va!!! (Vineri, 21 mai 2010, 7:59)

    sealview [anonim]

    este o in itiativa foarte deplasata, pentru ca in starea tinerilor copii de astazi, daca nici palma aceea n-o mai primesc, sunt in stare sa-si omoare parintii! cred ca domnii de la Consiliul Europei ar trebui sa se gandeasca serios la treaba asta, si nu sa faca ce-i taie capul, mai bine ar fi - daca se considera crestini - sa asculte sfatul inteleptului Solomon: "Proverbele 13:24 Cine cruţă nuiaua, urăşte pe fiul său, dar cine-l iubeşte, îl pedepseşte îndată." sau "Proverbele 23:13
    Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri". Desigur ca nu sunt de acord nici cu acei care isi bat copiii frecvent, din orice motiv, uneori desfigurandu-i. Dar o pedeapsa cu o palma,doua, nu va omori pe nimeni. Am fost si eu copil, am primit numeroase palme de la parinti, de la invatator, de la profesori, dar chiar nu imi pare rau,am ajuns un om bine-educat, stabil, iar ca acum imi dau seama ca alti copii, "privati" de aceasta pedeapsa, ajung sa fie niste ratati ai societatii. Repet, nu sunt de oacord cu cei care isi maltrateaza copiii, dar sa nu il poti pedepsi fizic, e o aberatie. Doresc celor din Consiliul Europei sa dea dansii prima data exemplu Europei in familiile lor, sa nu dea nici o palma copiilor si sa ii lase sa li se urce, pur si simplu, in cap. Si apoi....mai vorbim de astfel de initiative!
  • +6 (8 voturi)    
    tampenii (Vineri, 21 mai 2010, 8:12)

    cristian n. [anonim]

    Vine unu si altu sa te invete cum sa-ti cresti copilul.

    tot felul de indivzi stersi, functionari EU, nealesi democratic de nimeni, se gasesc sa faca legi despre orice:
    - tragi o palma lu ala mic, te vede vecinu, vine statu si-ti ia copilu in custodie
    - spui ca poponarii sunt, clinic vorbind, bolnavi psihic, ai pus-o, proces si platesti pana crapi daune morale.
    si cate si mai cate.

    da mai lasati-ne bai anonimilor in pace, va agitati atata sa va justificati suta de mii pe an cu tot felul aberatii. Cu atatea chingi, nu mai face nimeni copii, de frica nu de alta, si se apuca se se poponeasca, ca voi spuneti ca-i ok - pana afla ca nu-i chiar ok, treaba e cacanie deja.

    Va scade natalitatea, iar voi, anonimilor, veti incuraja imigratia - ca de, e nevoie de platitori de taxe pentru salariile voastre - si se umple tara de paki si tot felul de disperati de peste tot.

    Terminati cu prostiile!

    PS. nu mi-am batut niciodata copilul - da, chiar si asa, fara lege.
  • -8 (10 voturi)    
    trist (Vineri, 21 mai 2010, 8:47)

    Vlad [anonim]

    Vad ca majoritatea comentariilor oscileaza intre (1) "ce se baga astia sa ne spuna ce sa facem" si (2) "nu-mi place dar nu stiu sa educ altfel".

    Pentru (1), degeaba ne suparam, chiar suntem necivilizati. Asa cum musulmanii trebuie sa inteleaga ca femeile nu sunt proprietatea lor, asa si noi trebuie sa intelegem ca si copiii au drepturi.

    Pentru (2), atunci invatati. In loc sa va uitati la stirile de la ora 5, cititi o carte de psihologie, intrebati alti parinti cum reusesc sa-si educe copiii fara sa-i bata. Stiu ca e mai greu, dar merita.
    • +5 (5 voturi)    
      nu ma provoca (Vineri, 21 mai 2010, 9:22)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      "degeaba ne suparam, chiar suntem necivilizati" - is satul de generalizarile astea. Inca mai stiu destui romani OK si am cunoscut destui occidentali cu care nu cred ca se mandresc prea mult tarile lor de origine.
      "intrebati alti parinti cum reusesc sa-si educe copiii fara sa-i bata" - te referi cumva la austriacul ala cu fata in beci?
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Vineri, 21 mai 2010, 17:09)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui cineva

        nu te provoca nimeni, nu o lua asa personal. plus ca suna amenintator...
  • +8 (10 voturi)    
    aberatie (Vineri, 21 mai 2010, 9:18)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    nu l-am palmuit niciodata pe fi-meu insa asta pt ca am citit multe carti despre educatia copiilor. nu poti restrictiona ceva fara a pune altceva in loc, adica: fa obligatorii cursurile de educatia copilului, daca vrei sa faci ceva insa o palma data copilului este mai buna decat niciun fel de educatie.
  • +6 (6 voturi)    
    Reeducare (Vineri, 21 mai 2010, 9:58)

    Omul nou [anonim]

    Nu "palma" ii intereseaza pe ei, ci crearea de comportamente noi dupa fasa corectitudine politica ce ne asalteaza de ceva vreme.
    Cineva zicea mai devreme ca oamenii astia nu au ce face si nu se gandesc la decizii aberante iau. Eu, din contra, cred ca se gandesc foarte bine si isi urmeaza cu grija si atentie planul (prin distrugerea simtamintelor familiei, a patriotismului si a religiei/moralei) de masuri de reeucare a societatilor, pentru obtinerea "omului nou", care nu mai are respect pentru nimic si pentru nimeni si va fi la momentul M o marioneta perfecta. Nu e nimic tragic insa pentru cine casca ochii din timp. Lasati porcii sa grohaie, circul sa se desfasoare si nu va lasati suaprati de toate nenorocirile din jur, ca de acum numai asa va fi :)
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 12:36)

    cristi [anonim]

    e din pacate destul de clar ca in Romania masura va fi imposibil de pus in aplicare. sintem o tara de oameni violenti si agresivi, chiar si cei cu studii. si e imposibil sa realizam in ce situatie grava sintem pina nu iesim din Romania macar un an sau doi...

    pe ceausescu il vom avea in singe inca multa vreme de-acum incolo.
    • +1 (1 vot)    
      poate tu! (Vineri, 21 mai 2010, 13:31)

      gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      daca tu il simti in singe pe Ceausescu si esti un violent, nu generaliza! Eu am crescut pe vremea lui Ceausescu si nu m-a batut nimeni , nici parintii, nici profesorii si nici secretarul de partid. Iar daca am luat cumva vreo palma de la parinti, aia nu e bataie si n-am devenit un violent. Crescand cu niste parinti care nu ne-au batut (eram trei frati) dar au stiut sa isi impuna educatia, am ajuns trei adulti responsabili care nici ei, la randul lor, nu bat copiii. Iar ca noi sunt foarte multi romani, asa ca nu mai generaliza tu asa usor. Si stai tu linistit, ca nu te educa occidentul, daca esti un needucat, ca daca era asa, toti tiganii expulzati din occident ar fi devenit exemple de comportament civic si moral. Iar violenta nu are legatura cu studiile, ci cu educatia, nici o facultate nu te educa, asta era datoria parintilor si, eventual, a invatatoarei.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:48)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui gcorneille

        exact ce spuneam. imi imaginam ca voi primi reactii de genul "poate tu". atacul la persoana, desfiintarea argumentului celuilalt, iritabilitatea, susceptibilitatea, convingerea ca esti atacat din toate partile, ca ceilalti sint potentiali "dusmani", sint ingredientele unei personalitati agresive, atit de romanesti.

        de cind citesc ziarele online, nu am vazut pe forumuri nici macar UN SINGUR dialog (nu ma refer la rarele replici de genul "ai dreptate"). numai replici taioase, ironii, sarcasme, injurii etc.

        trist
  • -2 (2 voturi)    
    Gresiti (Vineri, 21 mai 2010, 14:51)

    Ami [anonim]

    In primul rand Consiliul Europei nu are legatura cu UE.
    In al doilea rand, este de tot rasul afirmatia unui cititor ca cei care sunt privati de palmele parintesti ajung niste ratati ai societatii. Sa te crucesti, nu alta!
    Delicventii au avut parte de multa violenta in copilarie si 0 iubire si afectiune. Chiar se spune ca daca pe Hitler ar fi primit mai multa iubire nu ar fi ajuns sa omoare milioane de oameni.Cititi Saracul baietel de Dino Buzati
    Si eu mi-am palmuit de cateva copilul si de fiecare data mi-a parut rau, NU a avut efectul scontat, se linisteste pe moment si o ia de la inceput. Copiii trebuie educati nu pedepsiti fizic.
    Va doresc multa intelepciune!
  • -1 (1 vot)    
    Trucaj (Vineri, 21 mai 2010, 16:57)

    pixelul din pridvor [anonim]

    Consiliul Europei se inseala ! Nu bate nimeni copiii, se vede clar pixelul albastru ! e un trucaj ordinar !
    Rusine domnule Patriciu !