Sebastian Vladescu: Toate pensiile si salariile scad cu 15 si, respectiv, 25%. Daca nu putem sa implementam programul, va trebui sa plecam acasa

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:49 Actualitate | Esenţial

Sebastian Vladescu
Foto: HotNews.ro
Toate salariile se vor reduce cu 25% iar punctul de pensie scade cu 15%, a declarat ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, intr-un interviu acordat incont.ro si Stirile ProTv.  Masura se va aplica tuturor bugetarilor si pensionarilor, inclusiv presedintelui Basescu, premierului  Boc si ministrilor. Vladescu precizeaza ca, daca nu va putea sa implementeze acest program, guvernul  "va trebui neaparat sa plece acasa".

"Atatia bani cat avem, atat sa cheltuim. Daca putem sa mancam o paine intreaga o mancam, daca putem sa mancam trei sferturi de paine, mancam trei sferturi, dar deocamdata nu mai luam sfertul celalalt din alta parte, ca las' ca odata si odata o sa plateasca cineva", spune el.

Reducerea salariilor bugetarilor cu 25% nu va se va aplica daca veniturile scad sub salariul minim pe economie. In acest caz, reducerea se opreste la 600 lei.

Sectorul privat s-a ajustat dur, in timp ce la stat nu s-a schimbat nimic

El argumenteaza ca sistemul privat s-a ajustat puternic in perioada crizei, cu 20-25%, in timp ce in sectorul public nu s-a intamplat nimic.

Reducerea salariala se va aplica tuturor bugetarilor, inclusiv demnitarilor. "Da, si presedintelui, si prim-ministrului, si ministrului Finantelor. Veti vedea lucruri mai dure, pentru ca nu va mai exista, de exemplu, niciun secretar de stat membru in Consiliul de Administratie.  Nu va mai exista niciun membru din cabinetul vreunui demnitar membru in Consilii de Administratie, deci vom interzice prin lege acest lucru", sustine ministrul.

In plus, toti angajatii de la intreprinderi de stat care beneficiaza de avantaje vor fi taxati suplimentar "pentru a-i duce catre un nivel rezonabil", explica Vladescu.

Majorarea taxelor si impozitelor - o masura extrem de periculoasa

Seful Finantelor spune ca alternativa majorarii unor taxe nu este viabila, pentru ca i-ar afecta "in continuare pe cei care deja s-au ajustat". "Deci dupa ce oamenii din sectorul privat au pierdut 10-20% din venituri, am veni si am impozita suplimentar", explica el.

Majorarea TVA ar insemna ca povara sectorului bugetar ar fi distribuita uniform: "Noi, bugetarii, care suntem un sfert sau 20% din lucratori, ajustam pe tot ansamblul 5%, toata lumea plateste cu 5% mai mult si atunci noi stam bine merci in continuare. Nu se poate si nu cred ca din punct de vedere economic, inclusiv pentru bugetari, aceasta masura ar fi fost corecta".

In plus, o majorare a taxelor si impozitelor ar majora riscul de accentuare a recesiunii economice, fiind astel o "masura extrem de periculoasa”.

Daca nu-l implementam, mergem acasa

El recunoaste ca "e dramatic sa iei acum unui pensionar 15% din pensie", dar trebuie tinut cont de faptul ca peste un milion de oameni beneficiaza de pensie sociala fara sa fi avut niciun fel de contributie. "E foarte mica, dar este sustinuta tot de cei 3 milioane de oameni care muncesc. Si le diminueaza lor pensia pe viitor”, precizeaza Vladescu.

"Eu cred ca trebuie sa implementam acest pachet. Daca nu putem sa-l implementam, atunci va trebui neaparat sa plecam acasa", a incheiat Sebastian Vladescu interviul acordat site-ului incont.ro.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7449 vizualizari

  • +5 (37 voturi)    
    Sa inceapa cu colegii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 13:58)

    Eddie303 [utilizator]

    sa-si reduca venitul la 600 de lei, si sa traiasca o luna fara a umbla la rezervele la banci si sa nu vinda nimic. Dupa aceea va gandi. Incompetenti si mafioti ce sunteti.
    • +5 (7 voturi)    
      Daca se taie TOATE salariile (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:07)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

      cu 25%, masura e inutila! Efectul moral se vede doar cind ii lasi sa isi redistribuie singuri reducerea. Acolo vezi cum sefii, pilosii, smekerii prefera sa dea afara oamenii care muncesc cu adevarat si care au salarii mici decit sa taie de la ei... Din pacate, s-a ales praful si de asta...
      • +1 (1 vot)    
        sefii, pilosii, smekerii... (Duminică, 9 mai 2010, 9:54)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Sarsaila

        sunt tinuti acolo tocmai de 'oamenii care muncesc cu adevarat'!!! nici un politician ajuns intr-o functie publica nu poate delapida banul statului fara sa stie si cei care lucreaza cu el. multi veniti pe forumuri sa va plangeti de sefi incompetenti, angajati cu pile, trafic de influenta.. pai daca voi sunteti acolo si nu faceti nimic la ce va asteptati de la restul? daca vine unul si-ti fura din casa sub ochii tai, tu taci din gura si astepti sa vina politia fara sa-i chemi? prostia se plateste..
    • +3 (9 voturi)    
      Si cu noi ce facetzi (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:56)

      RRommuRoman-Patriot [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

      cu noi ashtia care vindem verdeata (Flori) la coltzu strazii) - ce factezi?
      Noi nu cotixam cu nimica ? Nu ne controleaza niminea - si atunci cind vene aia iau 1000 lei shi pleaca.... :-)
      Pai unde e solidaritatea si dreptatea sociala - Rromu sa nu contribuie din aia 7000 lei / luna da la florarie fara carte de munca ? El sa nu ishi vinda BMW-ul ca sa supravietzuiasca?
      Va rog "Luatzi Masuri" shi cu privire la noi... putem cotiza perfect si ne integram si noi in acest mod in peisajul Carpato-Dunareano-tziganesc perfect!
    • +7 (9 voturi)    
      Cine ? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

      Cine a marit pensia sociala,cine a incurajat nemunca?Un invatator pensionar are, dupa 40 de ani de munca, 500 ron pensie, unul care n-a semnat condica in viata lui, are 350 ron pensie sociala.Unde e dreptatea ?Boc scuipa tot timpul sloganul contributivitatii, asta cu pensie sociala unde au contribuit?
  • +15 (33 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:02)

    drak latinu [utilizator]

    Era timpul sa se faca ceva cu acesti bugetari!! Aceste sugative ale sistemului. In polonia sunt 40mil oameni si 1.8mil bugetari iar in Romanika cea sosialista si uber religioasa avem 22mil oameni si 1.4milioane lucreaza la stat!!! Rusine
    • 0 (10 voturi)    
      analiza (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:03)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Analiza ta e cam slabuta. Trebuie detaliat pe departamente. Poate unele sunt supradimensionate, dar altele sunt subdimensionate. In cercetare suntem 1/3 din media europeana. Bonus, acum 1 an in cercetare s-au redus mai toate proiectele cu cca. 75%. Acum vor sa reduca si fondul de salarii ramas cu 25%? Ar fi cea mai afectata ramura in tara asta. Ar ajunge taieri salariale de 85%. Multumesc statului roman ca m-a pregatit din banii romanilor, acum o sa ma duc afara sa muncesc, fiind deja calificat. La revedere.
      • +1 (15 voturi)    
        analiza lui peste (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:01)

        Lucian [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Mult succes la cercetare afara.
        Cercetarea pe banii statului = taiat frunza la caini ... Ia incearca sa cercetezi pentru firme private, sa vezi ce bine e :)
        • +2 (10 voturi)    
          Stai jos, nota 4 (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:28)

          mm [anonim] i-a raspuns lui Lucian

          Esti indolenbt si arogant! Esti cumva din aia cu sase case? Cercetarea s-a facut de cand ma stiu pe banii statului, si chiar s-a facut! Nu stiu nici un proiect adevarat de cercetare intr-o societate privata in ultimii douazeci de ani! Dar asa-i cand repetentii si restantierii ajung sa conduca tara! Varfurile sunt nevoite sa plece din tara din cauza prostiei unuia ca tine! Problema este ca sunteti si multi!
          • -4 (6 voturi)    
            nu, nu, vreau 10 (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:21)

            Lucian [anonim] i-a raspuns lui mm

            Amice, varfurile pleaca din tara pentru ca gasesc slujbe mai bune afara ... si pentru ca au ocazia.
            Daca tu crezi ca statul roman o sa-si permita, in viitorul apropiat, sa plateasca salarii comparabile cu alea din Vest esti cel putin naiv.
            Prostia unora sau altora n-are legatura cu taierea salariului tau cu 25%. Ar trebui sa le intrebi pe leprele alea care ti-s sefi de ce iau o caruta de bani fara sa produca nimic.
            • +1 (1 vot)    
              De unde stii tu astea, ca pari incult (Duminică, 9 mai 2010, 12:19)

              DanBruma [anonim] i-a raspuns lui Lucian

              Lepra esti tu, bai Luciene, pentru ca vorbesti la plesneala poate te asculta cineva.
          • +1 (1 vot)    
            Glumesti. (Duminică, 9 mai 2010, 8:51)

            Audit [utilizator] i-a raspuns lui mm

            Am lucrat in cercetare la 2 ani dupa terminarea facultatii. In Bucuresti. Acest lucru s-a intamplat si inainte si dupa "89. Ceea ce faceam noi era releveu. Daca stii ce e aia. Cumparam de la unguri produse, le dezmembram, desenam si ... realizam. Asta era si este cercetarea ramaneasca. Tu vorbesti din auzite, eu ca om care a facut parte din sistem dar care s-a retras in "95. La noi NU se face cercetare.
            Prin structura noastra ca popor noi suntem executanti nu creatori, slugi nu stapani. Sau procentul celor care ar fi creativi in sensul cercetarii este atat de mic incat n-are sens sa platesti o armata de oameni pentru unul.
    • +3 (9 voturi)    
      ar mai trebui zis (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:09)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Mai trebuie spus si ca invrajbirea intre bugetari si privati e tehnica clasica securista de control al maselor. Politicienii, versati, gen Basescu (desi nu doar el), gandesc asa: 'Pune-i sa se bata intre ei, asa nu or sa aiba timp de noi.' Eu cred ca cheia o reprezinta incapacitatea politicienilor de a lua masuri mai putin radicale dar la timp. De ce? Pentru ca atunci erau alegeri. Adica pentru ca ei sa isi tina scaunele, au jucat la ruleta cu viitorul atator oameni. O fi loc de eficientizare in sistemul bugetar, dar tehnica asta 'da la gramada' nu e deloc productiva. O analiza detaliata este necesara, dar mie mi se pare ca nu s-a facut una intentionat. E mai bine sa o lasi mai vaga, sa nu nominalizezi pe nimeni, asa nu o sa pierzi atat de multe voturi.
    • +2 (10 voturi)    
      --- (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:16)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      parintii mei au contribuit impreuna peste 60 de ani de munca la bugetul de pensii. unde sunt banii lor??? mama este diabetica, iar tata este cardiac. luna asta nu si-au putut cumpara medicamentele din cauza ca s-a terminat cota de medicamente compensate alocate de stat, iar medicamentele 'necompensate' sunt muult prea scumpe pentru pensia lor de mizerie. daca si asa nu prea au ce manca sau bani de medicamente, cum vor rezista cu 30% mai putini bani??? medicamente romanesti ieftine nu mai exista pentru ca statul a 'privatizat'(a se citit vandut pe spagi) fabricile romanesti de medicamente. noi copiii nu putem sa-i ajutam. si eu sora mea suntem someri, am fost disponibilizati - din sectorul privat, nu tipati ca eram bugetari. acum, daca vreunul dintre ei moare din lipsa de medicamente, eu pe cine omor in schimb mai criminalilor? ---
      • +6 (8 voturi)    
        Matematica asta.. (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:49)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui pcd

        Daca ambele pensii sufera 15% reducere atunci vorbim tot de 15% mai putini bani nu 30%...
      • 0 (0 voturi)    
        sa vedem (Duminică, 9 mai 2010, 6:33)

        amidona [anonim] i-a raspuns lui pcd

        parintii tai au cotizat o suma infima fata de suma pe care o incaseaza acum. e regretabil ca sunt bolnavi, dar poate isi amintesc cum arata consumul lor in urma cu 20 de ani. ei bine, ei au cotizat pentru un consum cu 30 % mai mic decat cel de acum 20 ani.
        toate guvernele s-au grabit sa salte pensiile si ajutoarele sociale, pomenile de tot felul, nefiind capabili sa investeasca banii pentru a stimula in continuare dezvoltarea economiei.
        acum gata, trebuie sa ne intoarcem la consumul pe care ni-l permitem.
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Duminică, 9 mai 2010, 20:00)

          ? [anonim] i-a raspuns lui amidona

          punct de vedere total gresit. peste 30de ani va fi aceasi situatie. si unul iti va raspunde si tie precum ai raspuns tu acum. gandiri egoiste. de aceea suntem in situatia actuala - capra saraca, curand vom ajunge la 16 milioane :) cu aceasta politica. probabil asta e intentia suntem un stat prea mare si trebuie sa mai scapam de populatie. de ce nu se deschide o fabrica de cartuse si sa se termine mai repede problema asta:)
    • 0 (12 voturi)    
      esti cam idiot amice (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:34)

      smen [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      pai daca vor pleca bugetarii,unde te mai duci la doctor,cine ii mai invata pe copii tai,cu toate ca vad ca ai ceva genetic si s-ar putea sa le transmiti faptul ca iti lipseste o doaga
      • +2 (8 voturi)    
        Inainte de a jigni,... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:26)

        Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui smen

        nu ar fi rau sa-ti folosesti mai mult capul pentru a gandi. In majoritatea tarilor dezvoltate, cetatenii folosesc cu precadere sistemele de sanatate si educatie private. Cele de stat sunt mai mult pentru asistati sociali (imigranti) si "retardati". Mai citeste si tu sa vezi cum este pe la altii!
        • -2 (2 voturi)    
          Cucu (Duminică, 9 mai 2010, 12:02)

          Epsilon [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          Desteptule, spui doar prostii. Nici un sistem (privat sau de stat) nu functioneaza perfect: statul e cel mai prost gospodar, mai ales in Romania, iar privatul (in Romania sau aiurea) fuge numai dupa profit cat mai mare. Solutia ar fi un sistem de stat cu sefi eficienti. Dar asta nu se poate in Romania. In majoritatea statelor europeene sitstemul principal de sanatate e de stat, privatii nefacand decat sa-si umple buzunarele. Educatia este la fel. Scolile de stat privilegiaza egalitatea intre copii si acelasi nivel de cunostinte. Sanatatea si scoala privata sunt siteme cu doua viteze: una pentru cei cu bani si alta viteza pentru cei fara bani. Sa traiti bine, dupa cum ati votat din 1990 incoace !
        • 0 (0 voturi)    
          tztztz .... uite aici gandire profunda... (Luni, 10 mai 2010, 2:44)

          delta [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

          Hai sa ne jignim reciproc ca oricum nu ne baga nimeni in seama... si comparatiile "cum e pe la altii " nu isi au rostul... ca pe la altii salariile unui medic, profesor sau politist sunt cam de 7-8 ori mai mari ca la noi , dar se pare ca tot de la fraierii de bugetari trebuie taiat ... pana o sa ajungem sa ducem bani de-acasa ...pfff
      • +2 (2 voturi)    
        Ai probleme si de educatie (Duminică, 9 mai 2010, 8:54)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui smen

        si de gandire; nu iti pleaca medicul sau asistenta, nici profesorul ci personalul auxiliar (soferi, fochisti, contabili, bibliotecari - da sunt in toate unitatile spitalicesti, primarii).
    • +3 (9 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:39)

      voda.tepes [utilizator] i-a raspuns lui drak latinu

      dar sa stii ca nu toti bugetarii sunt asa. Unii mai si muncesc si tare imi este teama ca astia o sa plece (disponibilizati sau de buna voie) primii. Si daca acum consideram ca suntem tratati rau pe la ghisee, sa vedem cum va fi atunci. Un bugetar
    • +7 (9 voturi)    
      nu stii despre ce (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:38)

      Tudo bugetarvorbesti, indobitocit de televiziuni [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      --- sunt 949.000 bugetari. Pana la 1.400.000 sunt cei de la ratb, nuclearelectrica, hidro samd care sunt societati ale statului. Si inca cva, din astia 949.000 , 19.000 sunt slujbasi in biserica altii ecat preotul - mostenire de la nastase.
      • +2 (2 voturi)    
        Gresit. Bugetar este (Duminică, 9 mai 2010, 8:59)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Tudo bugetarvorbesti, indobitocit de televiziuni

        cel platiti din taxe si impozite (sanatate, politie, administratie, primarii, consilii judetene, locale, etc) nu cei din societatile cu capital majoritar de stat. Acelea se autofinanteaza prin serviciile care le presteaza iar cele mentionate de tine (nu stiu ratb) chiar la finele anului DAU bani la stat fiind profitabile conform procentelor ce sunt detinute de acesta. Nu mai spun ca achita lunar, integral toate darile salariatilor la stat dand in acelasi timp de lucru sistemului privat. Iti dai cu parerea dar nu stii ce e aia bugetar.
    • -1 (3 voturi)    
      Aloo (Duminică, 9 mai 2010, 2:00)

      c.c. [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Analizatoru lu peste prajit care te crezi! Tu nu folosesti servicii sociale? Ai facut scoala? Dar la medic ai mers? Dar la primarie pentru o adeverinta mergi? Nu numarul conteaza, ci ceea ce fac oamenii aia. Daca tu crezi ca un om poate trai cu 600 de ron esti....hai ca nu zic. nick-ul tau spune totul.
    • 0 (0 voturi)    
      ce (Duminică, 9 mai 2010, 13:37)

      privat [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      bugetari sunt: profesori, doctori, pompieri, pensionari (care au platit toata viata lor ca si tine) etc. daca toti oamenii astia nu vor mai putea cumpara gogosi de la gogoseria unde lucrezi, atunci tu vei avea salariu mai mic daca nu cumva chiar se inchide gogoseria.(gogoseria e doar un exemplu pt mediu privat)..acum iti dai seama ce zici
      ?
    • 0 (0 voturi)    
      ptr bravo.... (Luni, 10 mai 2010, 2:36)

      delta [anonim] i-a raspuns lui drak latinu

      Mai Polonia, aceste sugative ale sistemului sunt formate din mai multe diviziuni, printre care si cei care iti invatza copii sa scrie si sa citeasca, cei care iti pazesc fundul ala prost cu care gandesti in loc de cap, si cei care ti-l panseaza atunci cand cazi in cap de prost ce esti ...dar in fine ...astia suntem de-aia ne merge asa cum ne merge...
  • +21 (21 voturi)    
    salarii zero pentru demnitari si parlamentari (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:15)

    easy [anonim]

    nu stiu de ce nu s-au gandit sa reduca la zero salariile demnitarilor si in special ale parlamentarilor care cu siguranta au din ce trai...
    oricum dupa declaratiile de avere nu isi justifica nici unul cheltuielile, asa ca se pot reduce si salariile catre zero.
    apoi mai e chestiunea pensiilor care este iarasi jenanta pentru ca nu toti sunt pensionati dupa contributie, ci dupa alte criterii (politice, apartenenta la sistem, securisti, etc)
    • -2 (8 voturi)    
      vai de tine (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:35)

      xmen [anonim] i-a raspuns lui easy

      bai ganditorule, separarea puterilor in stat e o conditie de baza pentru un stat democratic. intentiile lui basescu sunt bune (ale lui ceasusescu erau si mai bune) problema e la punerea in practica. Daca nu-i iese o sa dea vina pe x si pe y, cum a facut si pana acum. El, impreuna cu turma de prosti, nu realizeaza ca proiecte de avergura nu se pot realiza decat in echipe performante. n-ati inteles nimic din 40 de ani de comunism si 20 de capitalism
  • +13 (23 voturi)    
    Si de unde ati vrea, ma rog, (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:17)

    Milka Man [anonim]

    sa mai scoata guvernul bani pentru pensii si salariile bugetarilor?Daca s-ar fi tinut de reducerea fiscalitatii si altele, poate ar fi reusit sa scoata mai multi bani din sistemul privat.Ar trebui sa tineti cont de faptul ca sistemul privat s-a adaptat crizei foarte rapid: foarte multi oameni au fost dati afara, altii au acceptat reducerea salariilor sau a altor beneficii in baza principiului: decat nimic, mai bine mai putin.Ce voiati sa faca? Sa lase pensiile si salariile la fel si sa mareasca impozitele si TVA-ul?In felul acesta ar fi fost afectata toata populatia!Si nici intr-un caz, puterea de cumparare a pensionarilor nu ar fi crescut!Mi se pare o mare porcarie sa dati vina numai pe guvernul actual.Si guvernele anterioare au fost cel putin la fel de proaste si la fel de incompetente, cu profesori pe post de ministri de finante si ingineri la agricultura, cu licitatii de miliarde si cu promisiuni.Nimanui nu ii plac masurile nepopuliste, dar macar unii au c..ie sa le impuna!Daca nu se reuseste impunerea masurilor actuale, plec si eu cu tot cu salarul meu...Si nu cred ca voi fi singurul!Si atunci nu are de cat sa vina Crin Antonescu sa va dea salarii si pensii de milioane...Sa vad de unde va lua banii!!!Poate mai veniti si cu solutii in loc sa va plangeti toata ziua la gratare, bere si mici.Cand mi s-a redus salarul, mi-am vandut masina, m-am mutat in garsoniera si am luat-o de la capat, sperand ca tara asta se va schimba, ca nu toti oamenii sunt prosti cu gura mare si minte putina!Dar o sa ajung si eu la capatul rabdarii.In 20 de ani nu s-a schimbat deloc mentalitatea multora.Incep sa cred ca ar fi fost mai bine sa ramanen comunisti.Atunci nu ar mai fi comentat nimeni, ca v-ar fi fost frica de numa!Si eu probabil as fi fost securist!Deci....tot in sectorul privat!Ha-ha!
    • -1 (9 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:18)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      Pai tu zici: mi-am vandut masina, m-am mutat in garsoniera, etc. De ce crezi ca o reducere a salariilor bugetarilor afecteaza doar sectorul de stat? Returnarea masinii la dealer crezi ca o sa ii creasca cifra de afaceri acestuia? Sau returnarea bunurilor cumparate prin credit in general credeti ca vor ajuta mediul privat? Eu prevad mari probleme, iar invrajbirea care se incearca intre mediul privat si cel de stat ar trebui sa ne puna pe ganduri. Daca noi dam unii in altii, pierdem din vedere ca vina e a politicienilor. Daca luau masurile din ianuarie, se putea reduce doar cu 12.5% salariul la stat, asa in 6 luni trebuie sa compensezi pentru ce nu ai facut in celelalte 6. Se puteau lua masuri treptat, de la scaderea economica atat de anticipata, dar atunci erau alegeri electorale, nu-i asa, si astfel de masuri costa electorat. Daca ei arata cu degetul spre supradimensionarea aparatului statal, eu arat cu degetul spre incompetenta lor, cu mult mai daunatoare.
    • +2 (6 voturi)    
      Pai si pensionarii fara active ce sa-si vanda? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:36)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Milka Man

      Un rinichi imbatranit? Sau un somer cu rate si familie de intretinut ce sa faca ?
      Trebuie create locuri de munca REALE nu pe hartie.
    • -1 (3 voturi)    
      ingineri la agricultura? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:46)

      sor [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      si ma rog, cine ar trebui sa conduca agricultura? un arhitect, un medic... ?
    • +2 (6 voturi)    
      excelent (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:07)

      salariat la privat [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

      bine gandit
  • +12 (12 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:22)

    florin [anonim]

    de ce nu se gandeste nimeni si in directia cealalta. In Romania, in aface de cateva fabrici gen Dacia nu se produce nimic, in special pentru export. Aceasta este Romania, o tara in care productivitatea este, din pacate, foarte scazuta. Daca salariile si pensiile trebuiesc scazute acum pentru ca nu mai sunt bani pentru a fi platite cred ca este si o consecinta a faptului ca in trecut au crescut mai mult decat ar fi permis economia, productivitatea, din varii motive precum presiunile sociale ale sindicatelor, dorinta de a castiga capital electoral in preajma alegerilor, etc.
    Din pacate a venit data scadentei in care nu se mai poate trai pe datorie...
    In afara de asta de ce ar fi bugetarii o categorie mai privilegiata decat cei din sectorul privat? Daca firma in care lucrez nu mai produce/vinde la fel ca inainte conducerea va micsora salariile / bonusurile angajatiolor (ca sa nu mai spun ca nu a acordat niciodata sporuri de limbi straine, de zambet sau de calculator). In acest caz am doua variante: accept situatia sau imi caut alt loc de munca. Mi se pare corect sa se intample la fel si in mediul public. Cui nu ii convine ceea ce castiga si considera ca merita si poate mai mult este liber sa plece si sa isi caute un alt loc de munca in acelasi fel cum o fac si cei din mediul privat...

    Singura problema adevarata este cea a pensionarilor care nu mai au alta varianta...
    • -1 (1 vot)    
      partial de acord (Duminică, 9 mai 2010, 8:48)

      liviu paulus [anonim] i-a raspuns lui florin

      asa este nu producem nimic si malaiul si cartofii ii importam. dar de ce ? daca guvernele nu au fost in stare sa elaboreze programe, cei 400 parlamentari de ce nu au intrebat guvernele ce au de gind? fiecare parlamentar cistiga mai mult decit un ministru si bataie de cap 0000. de ce nu sa-u taiat si cheltuielile materiale din administratie, ptr ca toti angajatii pe linga ,uneori inactivitate ,mai si consuma cu masinile,telefoanele in prostie, en. electrica.. de ce se aproba investitii aiuritoare,nenecesare,dece nu se reduc ministerele si institutiile publice cu cheltuielile cu intretinerea,paza... toti vorbesc de viitor dar nimeni nu raspunde ptr jaful din buget. guvernul nu a fost capabil sa reduca nici macar pensiile nesimtite,nu numai salariile acestea. DE CE ATI ASTEPTAT FONDUL INCAPABILILOR ? sa plateasca pensionarii indolenta voastra?
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo, Vladescu! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:23)

    Frobenius [anonim]

    Ai gindit indelung dar ai reusit pina la urma. Prin forta muschilor proprii, daca imi este permis sa spun asa. Vezi ca se poate?
    Totusi, nu este frumos sa anunti public scaderea salariului domnului Boc. De ce il penalizati?
    Oare nu ar fi mai bine sa plecati acasa imediat? Ajungeti mai devreme, va mai odihniti si voi, mai beti un coniac.
    Pina va hotariti eu va adresez salutul obligatoriu (pe ici, pe colo, pe HotNews): Bravoboc!
    • 0 (2 voturi)    
      si eu (Duminică, 9 mai 2010, 0:34)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

      iti adresez matale salutul romanesc. Nu acela frantuzesc, ci acela stramosesc.
  • +2 (4 voturi)    
    si aia cu pensia minima ? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:25)

    pensionar [anonim]

    n'ar fi mai bine sa'i dea afara pe aia de taie frunza la caini ?
    dom flecescu asta e culmea !
    base vorbea ca salariile mici nu vor fi reduse sub 600 pe luna. se vorbea de reducerea fondului de salarii si pensii nu reducerea fiecarui salariu si pensie cu aceiasi cota. daca da afara totzi nesimtzitzi care dorm pela ghiseie, p'aia dela fisc, care atunci cand te duci c'o problema mai chiama inca doi -trei "colegi" sa se... consulte...
    specialistii care ard gazul.
    normal ar fi ca reducerile la lefuri si pensii sa se faca diferentziat, la cei cu salarii si pensii mari sa le aplice 30%, la aia cu mijocii 20% si cu salarii mici 10-15%.
    la fel si la pensionari, cei cu pensiile nesimtizite sa plateasca 50% iar cei cu pensia minima sa nu fie atinsi.
    daca tot vorbim de solidaritate.
    flecescu ar fi trebuit sa fie demult acasa....
    remanierea, base !
    totzi ministrii care nu restructureaza aparatul de care raspund, sa'l faca eficient, sa se care la munca de partid. la dat din clontz, ca acolo pot mintzi cat cuprinde. tot nu'i asculta nimeni...
    guvern de dreapta inseamna guvern redus si eficient. max 15 ministere cu, nu mai mult de 100 de birocratzi. restul, pe teren la gasit solutzii.
    remanierea, base !
    s'aude acolo la cotrocesti ?!
  • +3 (5 voturi)    
    domnule Vladescu, stimabile demnitar (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:32)

    andrei [anonim]

    care ai un fel de a zambi superior foarte interesant si psihanalizabil, as vrea ca una dintre televiziunile de la noi sa demareze un reality show care sa se intituleze "Supravietuitorii - crezi ca faci fata?", in care politicieni precum distinsa ta domnie sa faca dovada pe viu, prin puterea exemplului personal, cum poti trai decent cu un salariu sau cu o pensie de 1000-1500 de lei. Un buget pus la dispozitie in suma de 1500 de lei, un apartament cu chirie sau cu rate, mers per pedes, insotit de camere de luat vederi peste tot si monitorizate toate cheltuielile. Facem pariu ca nu-ti mai ramane nu de un parfum, ci nici macar de un after shave? Facem pariu ca te vei uita cu jind la un magazin de toale second-hand, dar ca iti va fi rusine sa intri inauntru? Facem pariu ca, daca esti sanatos, te vei imbolnavi rapid de nervi?
    • +2 (2 voturi)    
      Grav este ca sunt pensii (Duminică, 9 mai 2010, 9:04)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      mai mari decat salarii ceea ce nu mi se pare corect. Pe acelasi palier de pregatire vorbesc nu compar fost director cu femeie de serviciu. Cu toate ca daca lucreaza intr-o agentie femeia de serviciu s-ar putea sa il ia.
  • +1 (15 voturi)    
    corect (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:53)

    margin [anonim]

    Ar trebui sa plecati si daca-l implementati.
    Chiar daca n-are cine sa vina dupa voi, ca toti is la fel.
  • -5 (21 voturi)    
    despre program (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:58)

    kanellos [anonim]

    nu veti implementa nimic...va vor trimite altii acasa...
    • 0 (0 voturi)    
      Frumos ... (Duminică, 9 mai 2010, 21:26)

      elena [anonim] i-a raspuns lui kanellos

      nume ti-ai ales!
  • +1 (19 voturi)    
    mizerii si mitocanii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:58)

    analistul de serviciu [anonim]

    vinovatii pentru situatia disperata a romaniei nu este populatia, ci mizerabilii care au condus si spoliat, la comanda, romania.
    dupa mine, mai este o singura solutie emigrarea in masa a populatiei, pentru ca cei care au spoliat tara sa-si puna oasele la treaba si sa mai incerce sa faca ceva.
  • 0 (16 voturi)    
    Oare? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:07)

    Dragos [anonim]

    Le multumim celor ce ne conduc ca ne reduc si mai mult "cosul zilnic" cu care tot apar pe la TV la radio si la diverse iesiri in lume. Sa le ia lor averile facute pe contributiile noastre la buget ca de acolo au furat de 20 de ani si inca mai vor sa fure si sa ne lase pe noi in pace. O sa fie mai rau ca in '89 sau ca in grecia zilelor nastre. Pina nu o sa ii spinzuram de vilele si de combinatiile lor nu o sa se linisteasca. O sa iasa romanul in strada pina la urma si o sa vad eu cum ii mai tineti in frau. Jandarmii pe care va bazati asa de mult si ei o sa ia salariul cu 25% mai putin idiotilor, politia care trebuie sa stopeze faradelegile, vor lua parte la ele din ce in ce mai mult PENTRU CA AU SALARIILE mai mici cu 25%, doctorii vor cere mai multa spaga si tot asa. patronatele vor muri incet alaturi de bugetari pentru ca ei traiesc din consumul celorlalti iar daca tu nu mai consumi oare ce faci tu cu stocul pe care nimeni din afara tarii nu il vrea? VA MULTUMIM Domnule Presedinte pentru BINELE pe care mi-l dati zi de zi de ceva ani incoace. Sper ca SRI , SPP si mai nu stiu eu ce agentie (bugetare si ele) o sa va apere de noi sau cine stie, poate o sa va arunce in bratele noastre, si atunci sa va aud zicind, SA TRAITI BINE.
    PREDICITIE: o sa fie o lovitura de stat din partea SRI, SPP, SIE si a celor agentii care le-ati marit bugetele dar le luati 25% din lefuri.
  • +4 (10 voturi)    
    salarii+pensii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:08)

    luca [anonim]

    cat despre parlamentarii chiulangii sau in arest nici o vorba. Lor ce le scade? Le scadeti salariile de baza in schimb le umflati diurnele si alte acareturi? De.. ei vegheaza la binele poporului si tre' sa aiba mentea odihnita. Sau ei nu sunt bugetari? Sau se vor opune si in cazul lor sindicatele. De ce salvarea tarii trebuie sa vina de la Guvern sau Presedinte si nu si de la Parlament? Saracu Antonescu Chucky si gasca lui de chiulangii vor avea deconturile scazute cu 25%? sau vor face unele cu 25% mai mari ca sa compenseze?
  • 0 (4 voturi)    
    Implementarea masurii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:11)

    Observer [anonim]

    Nu cred intr-o implementare corecta a masurilor. Se va aplica in mod corect numai la pensionari (prin punctul de pensie) si someri. In rest, la bugetari, diminuarea cu 25% a fondului de salarii nu inseamna neaparat reducerea salariilor. Se pot face tot felul de manarii. Numai daca pe statele de plata va mai apare o rubrica: -25% pentru toti, la toate nivelele, voi crede. Pariez ca, din pacate, asta nu se va intampla.
  • +16 (22 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:14)

    drivex [anonim]

    Sa se taie cam asa:

    -peste 3000 lei - 35%
    -peste 2000 lei - 25%
    - peste 1500 lei - 5%
    Mai putin de 1500 - sa nu le atinga.

    Sa ia la puricat toti pensionarii care lucreaza, zecile de mii de pensionati pe caz de boala nejustificati.
    Sa rada complexul europa, cu toata evaziunea de acolo. Sa se opreasca/pedepseasca cu inchisoarea contrabanda de tigari/alcool.
    Sa se reintroduca munca silnica in puscarie astfel incat penitenciarele sa nu mai primeasca bani de la buget ci sa se autointretina.
    Sa se intensifice controalele impotriva muncii la negru si impotriva magazinelor de colt de strada care nu elibreaza bonuri.
    Sa fie luate cu asalt florariile generatoare de evaziune fiscala/munca la negru....

    Hai ca se poate...nu este chiar asa de greu...trebuie doar sa vrei sa muncesti, nu sa furi!
    • +1 (3 voturi)    
      De acord! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:25)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui drivex

      Si sa implementeze asta dupa ce termina de "puricat", nu? Pe undeva prin 2039.
    • 0 (4 voturi)    
      Lui Drivex aliass Grivei-x (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:47)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui drivex

      Sunt pensionar, iau pensie de la stat şi lucrez cu carte de muncă + drepturi de autor la un Patron. Ai vreo problemă cu asta ? Vrei sa trăieşti mai bine ? Pune mâna pe muncă şi ia-ţi 2-3 joburi. Mai lasă dreku' grătarele în weekend că nu faci decât gunoi pe pajişti şi prin păduri pe unde te uşurezi tu cu familia ta, başca faptul că poluaţi şi natura. Da românul (cu excepţii) iubeşte munca cum îi place vacii şunca. La muncăăăăă. Nu vă mai plângeţi!!! Aţi strâns bani albi pentru zile negre ? Dacă nu, cine are manâncă, cine nu, stă şi se uită! semnez: Aristotel, pensionar cu vechime integrală, nu pe caz de boală!
      • 0 (2 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:00)

        drivex [anonim] i-a raspuns lui Florin

        Grivei-x??? Cand mai faci glume sa ne spui, ca sa ne dam seama. Nu ies la gratare ca sunt prea multi ghertoi si ma enervez cand ii vad ce mizerie si circ fac. Nu am familie,
        Sa fii sanatos si sa ai pensie lunga! La comentarii lasa-i pe altii ca ai cu batul in balta la fiecare pas.
        • 0 (0 voturi)    
          drivex, atentie! (Duminică, 9 mai 2010, 11:21)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui drivex

          Fac o glumă! Vă spun ca să vă daţi seama! Acum pe bune! Am un coleg Florin în situaţia de mai sus. Eu mai am până la pensie, dar abia aştept, dacă mai apucăm, să ies la pensie, chiar anticipat cu 5 ani, să iau din fondurile CAS şi să am în continuare salariu de la Patron. Ca "Să trăiţi bineeee!" Nu s-a aplicat nicio reformă de la Lovitura de stat din '89 încoace. Toţi cei care s-au perindat la Putere, fără excepţie şi care sunt de fapt aceiaşi dar se tot rotesc la ciolan, au furat de au stins. Pe nimeni nu a interesat soarta economică a României. Asta şi cu ajutorul "prietenilor" externui ai României. Desigur suferim din cauza Conducerilor compuse din oameni fără caracter, de 20 de ani. Cu mici excepţii, dar excepţiile nu aveau rol decizionar! Degeaba încearcă unii în al doisprezecelea ceas să se pocăiască şi să dea senzaţia că vor binele ţării. Nu mai sunt credibili nici în faţa lui Dumnezeu, nici în faţa populaţiei Cine fură azi un ou, mâine va fura un...Cine fur-o papiotă, sigur a furat şi-o...N-am găsit altă rimă! Scuzaţi!
          Eu deja îmi cam explic totul Dacă mai aveţi răbdare, vă rog mai uitaţi-vă odată la Zeitgeist I şi la Zeitgeist II Adendum...
    • +1 (1 vot)    
      de acord, dar mai radical (Duminică, 9 mai 2010, 0:25)

      vali [anonim] i-a raspuns lui drivex

      Pensii:
      - peste 3000 lei - 100% ca oricum sunt numai pe legi speciale
      -peste 2500 lei - 35%
      -peste 2000 lei - 30%
      - peste 1500 lei - 20%
      - peste 1000 lei - 10%
      - peste 700 lei - 5% - nivelul majoritatii salariatilor
      Mai putin de 700 - sa nu le atinga.

      Salarii:
      - peste 4000 lei - 100% ca oricum sunt numai pe pile si influente politice
      -peste 3000 lei - 25%
      -peste 2000 lei - 20%
      Mai putin de 2000 - 16%
      Nr. maxim membrii in consiliile de administratie ale unitatilor de stat - 3 membrii cu indemnizatie fixa de max 500 lei.
      Interzicerea prin lege a existentei de mai multi membrii de familie in aceeasi unitate de stat, fiind cauza majora a coruptiei existente, prin conflictele de interese existente in prezent.
      • 0 (0 voturi)    
        nu e suficient (Duminică, 9 mai 2010, 11:16)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui vali

        sa vedem pensiile:
        - in toata tara nu sunt decat 967 de persoane (0,02% din totalul pensionarilor) care au o pensie mai mare de 4.000 ron.
        - 48.984 (1%) de persoane care au pensii intre 2.001 si 4.000 ron
        - 148.741 de persoane (3,1% din totalul pensionarilor) care au intre 1.500 si 2.000 ron. - restul pensionarilor, adica 4.543.503 indivizi (95,88% din total) au pensii sub 1.500 ron
        - doar 794.742 indivizi (16,8%) au pensia intre 1.001 si 1.500 ron
        - cei mai multi pensionari (1.560.817 indivizi = 32,9%) au intre 501 si 800 ron.

        sursa: http://picasaweb.google.com/cristianorgonas/Grafice#slideshow/5468635378690707378

        daca reducerea pensiilor s-ar face dupa cum propui tu, ar fi insuficient.
  • +6 (22 voturi)    
    Masuri corecte (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:14)

    Lucian [anonim]

    Mi se par o nesimtire pretentiile sindicatelor. Unora le scad veniturile cu 20-25%, in timp ce altii - trai pe vatrai pe bani publici. De pensionari ce sa mai zic, uita ca acum 3 ani li s-au marit pensiile cu 50% fara nici o baza reala. Este cea mai buna masura ce putea fi luata, sa cresti impozitele in conditiile actuale e o nebunie.
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 8 mai 2010, 14:26)

      hidalgo [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Mosule, stii ca sindicat poti avea si tu? Sindicatul nu e privilegiul bugetarilor, se poa' si la privat da' tre' ceva oute sa faci asa ceva..
    • -1 (5 voturi)    
      Vb fara sa cunosti (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:37)

      Gigi Fisiune [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Baiatu' Lucian

      Legea nu a intrat efectiv in vigoare, deoarece guvernul Tariceanu a adoptat, in 4 decembrie 2008, o Ordonanta de Urgenta prin care a amanat aplicarea acesteia pana in 1 ianuarie 2010. Adica aplicarea majorarii pensiilor cu 50%.

      Iar in 2010 nu le-a mai crescut nimeni pensiile cu 50%.

      Pentru a miliarda oara: inainte sa vorbiti, fiti siguri ca stiti ce vorbiti, documenti-va si in alta parte decat la gratarul din spatele blocului.
      • +4 (6 voturi)    
        Confuzie grava (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:53)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Gigi Fisiune

        Suntez confuz. E vorba de cresterea pensiilor, nu a salariilor in invatamant. Acolo a fost data o OG care anula acea majorare. Lucian are dreptate.

        Hai sa vedem cu cat au crescut pensiile. Documentat. Si nu in spatele blocului.

        Punctul de pensie in decembrie 2004 - 290 RON
        Punctul de pensie in decembrie 2008 - 700 RON

        WOW! Pensiile au crescut cu 240% in 4 ani. S-a intamplat asa cu salariile? Sau cu PIB-ul Romaniei? Sau cu bugetul Romaniei? Cresterile au fost foarte mari si mult peste nivelul maxim al fondului de pensii colectat de la angajati.

        Niste smecheri (Tariceanu @ Co) au castigat voturi batandu-si joc de viitorul tarii (PNL a castigat in mediul rural cu 6% mai mult decat in urban, curat partid liberal, mai pomanagiu chiar decat PSD-ul). Si chiar si de pensionari si-a batut joc. I-a facut sa creada ca o sa le creasca pensia cu 50% in fiecare an si ca nu o sa scada niciodata.

        In acest moment, la nivelul actual al pensiilor, deficitul fondului de pensii trece deja de 2 miliarde de euro. In ianuarie si februarie 2010 salariile bugetare, pensiile si ajutoarele sociale au depasit 70% din buget!!!

        Imi pare rau, nicio tara nu poate supravietui cu astfel de cheltuieli.

        Si e adevarat, pensiile au inghetat in 2009 si cel mai probabil vor scadea in 2010. E dureros pentru multi pensionari, dar astia sunt bani in realitate, nu ce a promis Tariceanu la betie. Politicienii care iau o astfel de masura merita laudati.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu stii nimic; (Duminică, 9 mai 2010, 9:17)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Fisiune

        s-a amanat cu profesorii nu cu pensiile. Alea s-au dat cu voiosie chiar daca Base a spus ca NU anem de unde plati dar VOSGANIAN a zis ca DA. A trimis la solicitarea lui Base, la Cotroceni si o fundamentare. Dar Vosganian a FURAT banii din privatizarea BCR; habar nu are unde sunt sau unde zice ca sunt nu ii gaseste nimeni.
        DE CE NU ESTE BAGAT LA SUBMINAREA ECONOMIEI NATIONALE? DE CE NU SE AUTOSESIZEAZA AUTORITATILE?
    • +3 (5 voturi)    
      au dreptatea lor si ei (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:57)

      tirtau [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      o masura buna si populista era confiscarea tuturor averilor ce nu pot fi justificate ......................e cat se poate de simplu.....dar cine ?asta se intampla cand ai lupul paznic la stana ...
    • +1 (3 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:05)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      esti sigur de ceea ce vb? punem pariu ca salariile in mediul privat vor scade in perioada urmatoare ?
    • -2 (4 voturi)    
      cea mai proasta masura! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:30)

      cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      La egalitate cu marirea taxelor, masura anuntata de mitocan este cea mai proasta si "nerumegata" masura. Ma mir ca mai sunt multi care pot fi prostiti cu astfel de gogosi! In primul rand, reducerea de 25% din salarii nu inseamna o economie de 25%! O treime din banii economisiti se intorceau automat la buget sub forma de impozit pe venit si contributii la diverse fonduri care se constituiau ca venituri la bugetul consolidat. Asta face ca suma vehiculata de 1,7 mld euro sa fie in realitate doar aprox. 1 mld de euro. Pe de alta parte, putem usor deduce ca 19% din suma neta s-ar fi intors la buget sub forma de tva, insa procentul dat de mine este minimal, tinand cont ca o multime de bunuri sunt purtatoare de accize. Din cele de mai sus poti trage singur concluzia ca economia reala nu va fi mai mare de 0,8% din PIB. Asta fara sa mai luam in calcul efectele perverse ale diminuarii consumului. Un rationament asemanator se poate aplica si in cazul reducerii pensiilor.
      Ma mira, desi nu ma surprinde!, omiterea in permanenta a unor masuri cu adevarat eficiente si, in acelasi timp, mai putin criminale! Care este ratiunea tacerii depline privind achizitiile publice? Daca ar fi fost impusa o diminuare cu, sa zicem, 60% a bugetelor atat pentru achizitii publice (nu si pentru investitii in infrastructura!) cat si pentru cheltuieli de protocol (s.a.), am fi discutat acum de o economie de cateva ori mai mare, economie care ar fi permis adoptarea unor masuri de stimulare reala a activitatii economice. Hai sa ne inchipuim cum ar fi reactionat mediul economic la o reducere atat a TVA cat si a cotei unice cu 4-5%! Binenteles, o ajustare dura a sectorului public este imperativa, insa aceasta trebuie realizata cu mult discernamant si nu asa simplist cum este impunerea unui procent de reducere a salariilor si pensiilor, procent care oricum pare a fi mai degraba scos din burta decat din minte!
    • -3 (5 voturi)    
      Eu te-as pune in locul pensionarului (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:11)

      Eddie303 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      care "acum 3 ani" a avut pensie de 150 de lei, si acum are 220 de lei cu tot cu majorarea de 50% si sa te vad in cazul acela daca mai casti gura. Intotdeauna acela e destept, care nu e atins de masura...
      • +5 (7 voturi)    
        Pensie de 220 RON (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:04)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

        Repet ce am scris mai sus:
        Punct pensie 2004 - 290 RON
        Punct pensie 2008 - 700 RON

        Asta nu e o marire semnificativa?

        Si mai lasati-o cu pensiile de 220 de lei. Pensia medie in Romania e cam 690 de RON. Sunteti cumva Tatulici? Ca asta scoate in fata de fiecare data cate un pensionar cu 200 de ron pensie si ii plange de mila. Dar uita sa intrebe: ce vechime integrala are in munca? Ca o sa iti spuna "pensionarul": am muncit 8 ani intre 1973 si 1981 si sunt pensionar de 23 de ani. Frate, am ajuns Suedia din urma si nu stiu eu, aruncam cu banii in toata lumea, indiferent daca a muncit sau nu?

        Nu as vrea sa se creada ca am ceva cu pensionarii. Si am si eu parinti pensionari. Au vechime integrala in munca (tatal meu are vechime integrala 43 de ani), si pensiile lor sunt rezonabile, tinind cont de veniturile medii din Romania. Ce vreau sa zic este ca pur si simplu Romania va crapa (faliment la nivel national) daca ne imprumutam 5 ani la rand cate 10 miliarde de euro ca sa pastram nivelele actuale de salarii bugetare si de pensii. Vom depasi datorie publica 60% din PIB numai pentru consum. Ne batem joc de copii nostri. Eu nu vreau asa ceva pentru Romania.
        • -1 (3 voturi)    
          nu (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:59)

          andy [anonim] i-a raspuns lui ion

          Tu esti real? In Romania sunt aprox. 3 milioane de pensionari cu pensii sub 500 lei (plus aproape 1 milion de batrani de la sate - fosti CAP-isti, cu pensii de 150-400 lei).

          Sigur ca sunt de acord ca nu ne putem imprumuta la infinit, dar crezi ca se economiseste mult daca li se ia tot lor 15%?

          Personal as merge pe o impozitare progresiva, ca in unele tari occidentale, a salariilor, indemnizatiilor si compensatiilor mari (btw sunt multi bugetari prin ministere sau parlament care nu au salariu ci "indemnizatii", oare astea vor fi taiate??)
          Un 90% impozit pentru venituri peste 20.000 ron (atentie nu pe profitul intreprinderii sau firmei, ci pe salariul pe care il baga in buzunar ministrul, consiliera lui sau privatul cu contracte grase la stat).

          Sunt nenumarate multinationale si firme de apartament care traiesc din banii statului - firmele care vand softuri, becuri, whatever etc. primariilor, scolilor sau spitalelor; firme de constructii si arhitectura; experti contabili si auditori; advertiseri si softisti etc. care traiesc din contracte preferentiale, umflate, cu institutii publice.

          Dar ii auzi vreodata sa se planga? Miliardele de euro anual din licitatii publice ale ministerelor, primariilor, consiliilor judetene, ajung in final tot in mediul privat. Va indrazni unul ca Vladescu sa atace aceasta perfida simbioza stat-privat?
          • 0 (0 voturi)    
            ai informatii incorecte (Duminică, 9 mai 2010, 15:19)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui andy

            in ro sunt:
            - 236.753 pensionari (5% din total) cu pensii mai mici de 250 ron
            - 1.204.392 pensionari (25,4%) cu pensii intre 251 si 500 ron (impreuna, cei cu pensii mai mici de 500 sunt jumatate din cat sustii tu ca ar fi)
            - 1.560.817 indivizi (32,9%) au intre 501 si 800 ron
            - 746.799 pensionari (15,7%) au intre 801 si 1000 ron
            - 794.742 indivizi (16,8%) au pensia intre 1.001 si 1.500 ron
            - 148.741 de persoane (3,1% din totalul pensionarilor) au intre 1.500 si 2.000 ron
            - 48.984 (1%) de persoane care au pensii intre 2.001 si 4.000 ron
            - in toata tara nu sunt decat 967 de persoane (0,02% din totalul pensionarilor) care au o pensie mai mare de 4.000 ron

            sursa: http://khris.ro/index.php/category/economic/
  • -2 (4 voturi)    
    Incompetenta TOTALA !! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:20)

    Vespasian Pella [anonim]

    Sunteti niste incompetenti-guvernul si presedintele la un loc. Daca dupa contractarea imprumutului de la FMI guvernul ar fi adoptat si aplicat si un plan de redresare economica iar presedintele ar fi "biciuit" guvernul sa faca acest lucru, nu am fi ajuns aici, adica, la a acoperi doar plata salariilor si pensiilor prin noi imprumuturi si asemenea masuri total impopulare, care arunca intreaga povara pe umerii celor care sufera cel mai mult de pe urma crizei.Lamentarea d-lui Vladescu este absolut tardiva. El, in frunte cu premierul Boc si tot guvernul trebuiau sa isi ia catrafusele imediat dupa ce Romania a obtinut imprumutul de la FMI si sa lase loc altora competenti.
    Prin masurile de sacrificiu pe care presedintele Basescu le-a anuntat, in locul guvernului, el nu face decat sa isi asume intreaga responsabilitate pentru esecul guvernului pe care l-a numit si sa se plaseze la acelasi nivel de responsabilitate cu guvernul, pentru acest grav esec.
    Se ridica insa o intrebare: cine ii da presedintelui dreptul sa decida asemenea masuri, pe care numai executivul le poate lua potrivit prevederilor Constitutiei inca in vigoare?!
    In nici un caz presedintele nu are asemenea atributiuni.Problema ar trebui adusa in fata Parlamentului., pentru o cat de cat aparenta de legalitate.
  • -2 (6 voturi)    
    Cata naivitate! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:39)

    Victor [anonim]

    Ma uit cum se umfla in pene cei care lucreaza in sectorul privat si cum spurca bugetarii (in care se includ si pensionarii, somerii nu numai functionarii de la ghisee). Cata naivitate! Infantilism chiar! Reducerea drastica a puterii de cumparare va determina o scadere la fel de drastica a consumului si atunci pentru cine vor produce cei din sectorul privat? Este evident ca in sectorul privat va urma o crestere accelerata a somajului si a falimentelor. Doar nu or sa produca "pe stoc", ca pe vremuri! Este adevarat ca numarul functionarilor este mult prea mare si ar trebui ajustat, dar nici sa lovesti in toti "bugetarii" fara nici un fel de discernamant. Este cel putin bizar ca nici macar guvernatorul BNR nu a observat legatura vitala dintre consum si productie. Masura luata acum este una conjuncturala si de moment, fara sa rezolve nimic din fondul crizei.In Occident masurile de reluare a cresterii consumului sunt prioritatea absoluta!
    • +2 (4 voturi)    
      Corect Victor. (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:21)

      Cetateanu. [utilizator] i-a raspuns lui Victor

      Dar sa nu uitam ca si bani negri tin consumul in viata ,crede-ma cunosc atat de multe cazuri de evaziune fiscala de te doare capul numai ca prin asta traiesc toti romanii si in curand nu o sa mai traiasca statul bine.
      Si sa fim realisti sunt locuri de munca in Romania dar majoritatea prefera sa traiasca din somaj si sa mai munceasca o tara la negru.
    • +4 (6 voturi)    
      Isarescu e naiv? Mai sa fie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:09)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Este evident ca trebuie ales intre doua rele. Da, o sa scada consumul cu pana la 10%. Dar cum vi se pare alternativa?

      Romania se imprumuta 10 miliarde de euro an de an pentru salarii si pensii? Pana cand? Pana cand nu ne mai imprumuta nimeni si dam faliment la nivel national. Iar firmele intra pe capete in faliment si somajul din zona privata creste dupa cresterea importanta a taxelor (5-6% la TVA si impozit pe venit). Consumul sustinut cu imprumuturi externe ale statului roman sunt moarte curata pe termen lung. Ajungi precum Grecia. Consumi doar daca ai tu banii aia in buzunar, nu consumi in nestire din bani imprumutati.

      Alegerea e din pacate cea corecta. Trebuia ales ceva.
  • +4 (4 voturi)    
    pt drivex (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:40)

    bugetar [anonim]

    Judeci foarte bine .Da, de la evaziune trebuie pornit.Si munca la negru e o problema.Multi muncesc la negru ,nu platesc impozite la stat si beneficiaza astfel si de alte drepturi de la stat:alocatii complementare,bani de liceu , burse sociale , rechizite gratuite ca ,de , nu realizeaza venituri...
  • +2 (4 voturi)    
    sa concedieze preotii si profii de religie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 15:43)

    Dan [anonim]

    au curaj?
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:14)

    fero1907 [anonim]

    .....In poza articolului banuiesc ca tov, Vladescu da pretioase sfaturi de austeritate avand pe mana celebrul ceas de 30 000 de euro, nu?
  • -1 (5 voturi)    
    Incompetentii... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:15)

    user [anonim]

    ...eu zic sa plece acasa de pe acum.
  • -2 (4 voturi)    
    diverse (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:31)

    Dragos [anonim]

    Niste incapabili cu totii ca au dus tara in prapastie.Ce ma interrseaza ca ii scade lui Basecu cu 25% ca tot ramane cu suficienti bani dar noua la salariile de mizerie pe care le avem daca ne mai scade si un sfert unde ajungem Sa cersim din poarta in poarta. Vor sa reduca si subventiile la caldura si apa calda cum cred ei ca o sa-si poata plati un bugetar cu 8oo Ron -200 RON=600RON?Sa nu mai dea pensii la senatori si deputati ca nu au muncit 30-40 ani ca sa aiba pensii asa de mari. sa nu mai faca achizitiitii de la clientii lor de partid care le intorc banii.Sa stopeze economia subterana care a ajuns la 40% din PIB nu sa ia de la gura nevoiasilor care si asa nu au. Era cineva mai sus care era de acord sa mai ia de la capusele bugetare, sa nu uite acea persoana ca si medicii si profesorii sunt tot bugetari si au cateva milioane pe luna salariu dupa ani si ani de munca si raspunderi
    • +2 (4 voturi)    
      Amintiri (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:26)

      Cetateanu. [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      Uiti repede dragos cata spaga curge prin spitale si pe la scoli dar ce sa faci , crezi ca toti sunt necajiti?
      Cand era vorba de impozitat meditatiile toti au sarit in sus .Acum sufera frate si oricum nu toti ar trebui inclusi in aceiasi oala dar sunt multi care stau degeaba pe bani nostri! Cand ma duc sa platesc impozit sau o taxa si aia imi scuipa seminte imi fata si imi zice cu greata ca nu am completat nu stiu ce paragraf cum e? Bugetari trebuie sa se obisnuiasca si cu privatul ca atunci cand nu iti faci treaba cum trebuie zbori de nu te vezi!
  • -1 (5 voturi)    
    mai potrivit ar fi... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:44)

    Sorin [anonim]

    sa scada diferentiat:

    - impozitat cu 90% tot ce depaseste 10.000 RON/luna de la stat.
    - impozitat cu 50% tot ce e intre 5000 si 10000 RON/luna.
    - scazut cu 10 % la medici, profesori si poate putini altii.
    - scazut cu 20 % la ceilalti (mai ales cei care plimba hartii) - sorry, unii nu sunt de vina si chiar isi fac treaba, dar alternativa e datul afara, si mi-e teama ca atunci exact cei seriosi ar fi fortati sa plece...
    - ce ramane de acoperit, scos din bugetul parlamentului, guvernului, sri & sie, administratiei prezidentiale.

    Desigur, in primul rand trebuie starpita hotia.
    (si responsabilizati oamenii, dar asta e mai greu)

    Nu cred ca trebuie graba in descentralizare administrativa - asta va genera deficit suplimentar necontrolabil.
  • 0 (4 voturi)    
    NOUA NORMĂ DE LUCRU :))))) (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:47)

    Profu' de Mate... [anonim]

    pentru o micsorare de salariu cu 25 % voi fi nevoit sa prestez in loc de 5 zile pe saptamana, doar 3,75 zile. mie îmi convine...predau marti, miercuri, joi şi vineri plec de la ultimele două ore! voi avea în weekend (de vineri pm până duminică pm) timp berechet pentru meditatii, deci pentru recuperarea cu vârf şi îndesat a banilor furaţi de acualii incapabili din conducere. luni, zi de odihnă! marţi voi începe o săptămână nouă. p.s. doar n-o să vă aşteptaţi să mă fac persoană fizică autorizată...!!! declarată la anaf....ffffura mamii...v...
  • +3 (5 voturi)    
    in sfarsit! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:49)

    salariat la privat [anonim]

    in sfarsit guvernul si-a dat seama ca nu mai poate pune presiune pe privat care sa recunoastem a dus greul anilor astia.masura este foarte buna dar numai sa se aplice odata.cu un singur regret,pensionarii.pe ceilalti bugetari nu-i plangeti ca au ei metodele lor de a face bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Masuri necesare, partial corecte si insuficiente (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:57)

    Geo22 [utilizator]

    Cam tarziu ati ajuns la aceasta concluzie Domnule Ministru. Cu cat ”boala” avanseaza mai mai mult cu atat salvarea pacientului va fi mai dificila!!! Daca nu va tragea un pic de urechi FMI-ul, probabil nici acum nu sesizati situatia. Nu inteleg de ce pana acum ati acceptat acest dezechilibru urias intre venituri si cheltuieli. Si sa fim corecti, de exemplu daca ne referim la reducerea veniturilor bugetarilor, ajustarea trebuia inceputa de acolo de sus, din imediata dumneavoastra vecinatate si nu invers (ajungand in final, bineinteles pana la nivelele inferioare). De acolo trebuia dat exemplul, nu sa sustineti ca ajustarea acelor venituri foarte mari si nejustificate, tot nu ar rezolva problema. Acele venituri exagerate din sectorul bugetar, si acele pensii acordate dupa niste legi cu dedicatie speciala, nu reprezinta altceva decat un furt legalizat. Totusi, nici in aceste momente nu va ganditi sa le remediati. Daca ne referim la risipirea banilor pe alte canale, la fel stau treburile. Vina nu va apartine doar dumneavoastra si guvernului din care faceti parte, ci intregii clase politice de circa 20 de ani incoace, dar era evident ca in aceasta perioada aceste dezechilibre nu vor mai putea fi mascate la fel ca in anii precedenti. Chiar nu v-ati dat seama de acest lucru? Sa stiti ca de jos de aici se vede foarte bine situatia pentru cine vrea sa o vada, inclusiv irealismul prognozele tampite de crestere economica pe 2009 dar si pe 2010. Acolo sus probabil ca e de vina norul de cenusa vulcanica!
  • +1 (5 voturi)    
    Procente amagitoare (Sâmbătă, 8 mai 2010, 16:58)

    Gabriel V [anonim]

    trecand peste incompetenta i corutia celor care ne conduc si mizeria in care au adus aceasta tara... procentele la salarii au fost mereu o pacoste ... pai sa facem niste calcule -
    6.000 x 10% = 600
    1.000 x 10% = 100

    la o prima vedere e ceva normal...social... ala cu 6 nu smte efectele la fel de tare ca cel cu 1.
    Cel cu 6 renunhta la niste icre, la niste tigari, la niste haine
    Cel cu 1 nu prea mai are la ce sa renunte.
    A trai la limta echilibrului social e f riscant.
    NOI ne dam bugetarii afara...chinezii sunt dispusi sa vina la noi sa faca strazi, parcari, lucrari.
    Pana cand se va distruge acesta tara ... cultural, socal, etnic - vom fi cat de curand un popor de hoti, de cersatori si de sclavi..... din pacate !
    • +4 (4 voturi)    
      ce chestie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:09)

      Bazil [anonim] i-a raspuns lui Gabriel V

      Dar de ce nu lucreaza romanii in locul chinezilor la "strazi, parcari, lucrari"?
  • 0 (4 voturi)    
    Salarii ministerele lui Udrea (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:00)

    ggg [anonim]

    Cand s-au unit MDR cu MT, s-a adoptat grila salariala de la MDR, care este echivalata cu MAE, adica functii speciale, + 75%. Asta inseamna ca, peste noapte, angajatii din MT au avut o marire de 3X a salariului, in plina criza, sa se multumeasca camarila lui Udrea. Se poate verifica cu declaratiile de avere de pe siteuri si actele de constituire ale ministerelor. Sunt angajati la stat care castiga, cu 2 ani de experienta in munca, peste 5500 RON pe luna net!!!
  • -1 (5 voturi)    
    Incompetenta voastra ne-a adus aici (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:00)

    sa-si reduca ei [anonim]

    sunt de acord cu reducerea aparatului bugetar, insa nu haotic, toti la gramada, pe criterii clare. astfel ar rezolva problema pe termen lung, nu asa doar ca sa mai aiba ceva banutzi de papat. voi credeti ca vor suferi cei angajati pe pile, smecherii care fura la licitatii, ei care s-au imbogatit? nu, vor suferi cei mici, cu salarii mici. sa-si reduca consilierii, secretarii de stat, la unguri au redus/comasat ministere intregi, la noi de ce nu se poate? sa termine cu achizitiile inutile si fanteziste, sa nu mai umfle preturile la licitatii, sa le ia la puricat averile si dc nu sunt ok sa le confiste. nu asa sa iei de la copii si pensionari, de toata jena. oare au cumva constiinta, suflet? sa le dea D-zeu sa ajunga sa traiasca din salariu minim, sa nu aiba bani sa le cumpere copiilor ceva cind acestia cer, cind or ajunge pensionari sa traiasca cu 350 ron pe luna, imbuibatii naibii! daca iese lumea in strada de data asta nu ii mai apara politia, jandarmii, pompierii, spp, etc, caci si ei, majoritatea, sunt nemultumiti. incompetentii naibii au furat si sa platim tot noi si copii nostrii. handicapata aia de eba e mare europarlamentara, plina de succesuri, sunt convinsa ca in tara asta asta inca mai sunt, pina nu vor pleca cu totii, tineri de o mie de ori mai capabili, insa daca nu sunt copii cui trebuie ...si apropos, marinelule, cine e in fruntea obezului? nu stiai ce se intimpla in sistemul bugetar in care ai lucrat o viata intreaga ?!
  • +1 (5 voturi)    
    trai pe vatrai? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:12)

    ... [anonim]

    nu vreau sa par proletar, dar atunci nu serviti discursuri populiste.
    si presedintelui i se va reduce salariul cu 25%??? si celor ce castiga mai mult ca el? vai, dar presedintele se va descurca cu banii aia? - pai bineinteles. prin urmare, nu e nici un sacrificiu. pur si simplu, nu mai pui deoparte 70 de milioane pe luna, ci 50.
    iata aici o lista cu salarii "bunicele":
    Presedintele Romaniei 9.555
    Presedintele Curtii Constitutionale 14.950
    Membru C.S.M. 14.429
    Judecator Curtea Constitutionala 14.375
    Presedintele C.S.M. 13.812
    Presedintele Inaltei Curti de Casatie si Justitie 13.280
    Procuror general 12.753
    Presedinte de Sectie la Inalta Curte de Casatie si Justitie 12.753
    Procuror General 12.753
    Judecator la Inalta Curte de Casatie si Justitie 12.223
    Procuror-sef sectie la Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie 11.425
    Ambasador 10.742
    Ministru plenipotentiar 10.110
    Procuror la Parchetul de pe langa Curtea Suprema de Justitie 10.097
    Sursa: Guvern
    * Venitul lunar include salariul de baza si toate sporurile si bonusurile.
    e un articol din 2009, din ziarul financiar.

    am sperat ca se vor putea pune in discutie si motivatiile pentru a plati 100 si ceva de milioane unui judecator, dar asa ceva nu se discuta. de ce? de ce, atunci cand spui "bugetar" cu manie proletara te gandesti la profesori, doctori, eventual functionari la taxe si impozite locale? de ce nu te gandesti la: magistrati, politisti, sri, personalul guvernului, deputati, senatori?
    de acord, avem mai multi bugetari decat ne putem permite, avem probabil si mai multi decat am avea nevoie. dar pentru un profesor incepator sau doctor stagiar sacrificiul va fi de un sfert din mijloacele de subzistenta, in timp ce pentru salarii ce trec de mia de euro, va fi o lejera strangere a curelei. prin urmare, ar trebui sa ne gandim serios de ce ne putem efectiv dispensa: de profesori, judecatori, doctori, politisti, pensionari cu pensii aiuritoare? caci cel putin profesorii si doctorii o sa cam dispara
  • +3 (3 voturi)    
    neplanificare (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:12)

    Arlecchino [utilizator]

    Masura e corecta ca fond dar e luata pe genunchi, dupa ce s-au facut cateva socoteli cu pixul. Au avut mai mult de un an sa se pregateasca pentru asemenea masuri. Poate nu sa le ia, in campanie electorala, intr-adevar, nu era fezabil in Romania. Dar puteau sa aiba niste scenarii coerente pregatite. Nu e drept sa reduci salariile si pensiile la gramada. De fapt, ei nu au fost in stare sa se impuna in fata propriei clientele, in fata angajatilor din ministere, primarii, deconcentrate, agentii care, intr-o economie normala, erau dati afara de mult pentru ca nu produc nimic. Ei, si din cauza acestor incapabili, sufera si pensionara cu 5 milioane, pleaca si doctorul in strainatate iar un absolvent inteligent de matematica se hotaraste sa nu mai mearga in sistemul de invatamant si sa se angajeze intr-o banca...
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:21)

    dando [anonim]

    Sa se taie peste 3500 lei 60 la suta!!! Fara nici o vorba! Guvernului 110% !!! Domnu Boc sa traiasca din 600 de lei si sa calatoreasca cu trenul pe banii lui. Sa-si vanda masina de lux cu care calatoreste si sa-si cumepere logan. De ce sa platinm pensie pentru fostii senatori???? Un senator care a lucrat la senat 4 ani sa primeasca pensie de 500 de lei??? pentru patru ani? Bunica a lucrat pentru 535 de lei o viata...
  • 0 (4 voturi)    
    vladescu plictisit (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:26)

    flori [anonim]

    Vlădescu este membru în două Consilii de Administraţie respectiv Petrom S.A. şi Upetrom S.A. De asemenea, este acţionar la următoarele societăţi: PVB Euroconsulting S.R.L.; Boss Exim Trading Group S.R.L.; Boss Construcţii şi Consultanţă S.R.L.; Hemat-Rom S.R.L.; Centrul Medical "Polimed"; Romanian Soft Company S.R.L., Climate Change S.R.L., Rapid Credit S.R.L.

    cat de plictisit o fi fost vladescu la discutiile cu fmi? i-o fi intrerupt deplasarea cu fufa la Amsterdam ? ce treba are el cu pensionarii romani? Fa-o oala cu sarmale din buzele lui si lasa- l in pace. ce plan de restructurare are el pentru economia romaneasca? alde el si cu micul boc ne traseaza viitorul. Lasa ca- l meritati pentru ca i-ati votat!!!!oare cat mai au de furat ???
    • +1 (1 vot)    
      El ca sa ajunga acolo unde (Duminică, 9 mai 2010, 9:26)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui flori

      spui tu a muncit; cu capul. Ce te impiedica sau te-a impiedicat pe tine sau pe mine sa fi / fiu ca el. Cand eu si tu "frecam" telecomanda el cauta solutii sa castige bani. Indiferent cum. Si eu sunt in situatia ta dar nu ii invidiez pe ei ci ma intreb: mai frate, eu de ce am pierdut startul?
      Daca mai vrei sa faci ceva pentru tine nu pentru stat poti sa faci acum, in criza, e singura sansa. Nu ii mai invidia pe altii. Iti irosesti fortele. Lasa telecomanda, forumurile si fa ceva.
  • +2 (2 voturi)    
    kapitalism - reteta lor secreta (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:31)

    ... [anonim]

    partea si mai murdara e ca, atunci cand pronunt politist, procuror, senator, am in minte imaginea unor masini imense defiland prin fata prostilor in fiecare oras de provincie - pe de o parte cele ale functionarilor sus-mentionati, iar pe de alta cele ale afaceristilor locali. privati, veti spune. eu voi spune, insa, comisioane, favoritism, coruptie. poate un organism scrobit precum fmi nu va vorbi despre sursele de bani negri, dar acestea exista. la fel cum sefii sindicatelor sunt in 99% din cazuri corupti pana in maduva oaselor, tot asa, si marile afaceri romanesti au cazut in mainile unor personaje dubioase - iar exemple avem garla: liviu luca, dinu patriciu, cunoasteti, cu siguranta, mare parte din trupa.
    avem prea multi bugetari, dar cum arata partea cealalta? cati angajati din privat lucreaza de fapt la negru? cati nu sunt in evidenta cu salariile reale? cate licitatii nu produc profituri mai mari decat firma in sine?
    o sa dau un exemplu fabulos prin absurditatea sa: o mare companie din romania, privatizata in vremuri de trisa amintire, a cumparat, pentru unul dintre departamentele sale, masini de servici pentru deplasari in teren - loganuri. lucrurile mergeau binisor, departamentul zbarnaia de comenzi, incepea chiar sa semene cu o gospodarie bine intretinuta. dar, la un moment dat, capii companiei si-au amintit de niste parteneri de afaceri cu o firma de leasing. drept pentru care au vandut respectivei firme loganurile departamentului in discutie, iar acum, acesta le poate folosi in leasing de la firma respectiva - cu alte cuvinte, pentru fiecare deplasare (si au destule) dau bani firmulitei noastre dragi.
    da, sunt de acord ca o lista exhaustiva cu demonii romaniei de astazi ar intuneca cerul, dar nici sa starnesti toata mania populara impotriva unor parliti de profesori sau doctori nu mi se pare onest.
  • -2 (4 voturi)    
    Minciuni (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:35)

    Tudor bugetar [anonim]

    Nu mai inteleg pana unde poate merge populismul acesta cu "sectorul privat s-a restructurat iar in sectorul de stat nu s-a intamplat nimic". Domnilor, in ultimele 4 luni, in sectorul administratiei publice veniturile s-au redus cu 27-35% pe fiecare lucrator". Asta la colegii mei. Eu am pierdut 102%, am ramas la 49% din cat avam in decembrie.
    • +5 (5 voturi)    
      un adevarat exemplu!!! (Sâmbătă, 8 mai 2010, 17:06)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Tudor bugetar

      Ai pierdut 102% din venituri???? Incredibil! Deci, acum aduci bani de acasa pentru onoarea de a-ti permite sa lucrezi.... Nu stiu altii cum sunt dar bugetarul Tudor si matematica... naspa...
  • +4 (6 voturi)    
    SA VA FIE RUSINE (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:33)

    Vali [anonim]

    Cum domnule toate salariile sa scada? Cum sa scada pensiile, indemnizatiile de somaj, alocatiile copiilor si cele ale handicapatilor?

    Sanatate, invatamant, politie, pompieri (etc) sunt la pamant, cu venituri mizerabile, pentru care muncesc , nu dorm ca unii parlamentari.


    Sa incepeti cu salariile parlamentarilor, stiti cat castiga un parlamentar? 7500 euro pe luna. Ne-o spune chiar Domnul Horatiu Buzatu deputat in Parlamentul Romaniei :

    http://www.happyfish.ro/re_play/cat_castiga_un_parlamentar/
    7500 euro pe luna fara a se lua in calcul deplasarile in strainatate ale acestora.

    CAT COSTA DEPLASARILE IN STRAINATATE?

    2007: Parlamentarii au cheltuit pentru deplasari externe aproximativ 2 milioane de euro din banii publici
    Conform studiului IPP, citat de NewsIn, deplasarile in strainatate ale deputatilor si senatorilor romani au costat statul, pe o perioada de 20 de luni monitorizata, aproximativ 2 milioane de euro.
    În 2008, bugetul alocat deplasărilor în străinătate (cazare, transport şi diurnă) a fost de cinci milioane de lei (aproximativ 1,35 milioane de euro).
    2009 probabil din cauza crizei, suma a fost uşor ajustată: patru milioane de lei (aproximativ un milion de euro).
    In 2010 va las pe voi sa cautati informatiile.

    CAT NE COSTA PENSIILE FOSTILOR PARLAMENTARI
    Pensiile foştilor parlamentari costă statul român aproape 5 milioane de euro anual.
    SI UNII CUMULEAZA PENSIA CU SALARIUL, CA EI AU VOIE NU CA CEILALTI BUGETARI.

    LUATI-LE PENSIILE .

    CAT NE COSTA UN EUROPARLAMENTAR

    Un europarlamentar va avea anual, din toate indemnizatiile care i se pun la dispozitie, venituri ce pot ajunge la 470.000 de euro, conform unui calcul realizat de Partidul Initiativa Nationala(2007).

    ”Contribuabilii romani platesc anual circa 500.000 de euro pentru fiecare europarlamentar roman, bani care reprezinta salariul, diurna, cheltuielile pentru transport, sumele pentru consilierii parlamentari, plus o alocatie consistenta pentru promovarea politic
  • +4 (4 voturi)    
    RUSINE (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:36)

    VALI [anonim]

    continuare

    suma totala se ridica la peste 82 de milioane de euro pentru mandatul de cinci ani al celor 35 de europarlamentari romani.

    cat ne costa demisia unui parlamentar?
    nr.revista: 198 / februarie / 2010
    vizualizari articol: 217462


    guvernul va aloca aproximativ 4 milioane de lei (aproximativ 1 milion de euro) pentru organizarea alegerilor din colegiul 19 din bucuresti, pentru locul lasat liber de fosta presedinta a partidului conservator, daniela popa, care a demisionat din camera deputatilor in ianuarie
    alegerile vor avea loc cel mai probabil in aprilie,2010, potrivit unor surse din guvern. popa a demisionat din parlament la inceputul anului, preferand un post de conducere in comisia de supraveghere a asigurarilor, de unde primeste un salariu de pana la 10.000 de euro lunar, potrivit unor surse vehiculate in piata, fata de 2000 de euro, cat avea la camera deputatilor.
    este pentru a doua oara cand guvernul organizeaza alegeri, dupa noiembrie 2008. primul care a demisionat din parlament preferand o functie publica mai bine platita a fost bogdan olteanu, fost presedinte al camerei deputatilor, care a ajuns anul trecut viceguvernator al bnr. pentru alegerile din colegiul 1 din bucuresti, organizate la inceputul acestui an guvernul a alocat aproximativ 400 000 de euro]
    asadar ei pot demisiona oricand fara a suporta nici o penalizare,dar pe noi ne costa si ne costa scump
  • +5 (5 voturi)    
    Partea a 3-a (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:41)

    vali [anonim]

    Iar pentru aceia care se bucura ca doar bugetarii sunt afectati, zic sa va mai ganditi. In lipsa unei politici de relansare economica, banii colectati la buget vor scade, vor fi bugetari concediati asa ca ioc impozite si alte dari si in plus se vor plati mai multe indemnizatii de SOMAJ.
    Scad salariile, pai si suma colectata la buget scade proportional cu acestea.
    Va vad peste 4 luni cum plangeti alaturi de noi ca se va introduce si marirrea TVA si marirea cotei de impozitare.
  • +2 (2 voturi)    
    A murit si capra vecinului. Asa si? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:59)

    SaintLo [anonim]

    Se va reduce evaziunea fiscala? Dar munca la negru? Nu se vor mai fura licitatii? Subventiile pentru regii vor fi eliminate? Garda financiara ii va amenda pe toti? Nu se vor mai radia datoriile unora catre stat? Traficul cu tigari o sa dispara? N-or sa se mai cumpere bibelouri si brizbrizuri rutiere? N-o sa se mai pensioneze nimeni pe caz de boala imaginara? Se va reduce numarul de parlamentari? Dar cel a secretarilor de stat? Devenim constienti ca medicul, functionara de la ghiseu, politistul din intersectie sau pensionarul de la coada nu-s vinovati de coruptia si incompetenta guvernantilor?
    Din pacate nu, ba chiar o sa-i iertam pe aia care ne-au omorat noua capra, pentru ca acum au omorat-o si pe-a vecinului.
  • 0 (4 voturi)    
    25% din salariu??? (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:02)

    SUPRAVIETUITORUL [anonim]

    Buna ziua dragi bugetari>Sunt din Bucuresti coleg cu voi domnilor,se pare ca vom scapa de acesti ;comunisti; doar cu o noua revolutie in care toti vom participa in fata neamului romanesc.Sunt alaturi de toti ramanii( ARSI DE STATUL ROMAN) si de hotii astia care cred ca mai rezistam mult.Revoluita foamei a inceput si in 1989 cand ne rodeam unghiile in fata unei SUPREMATII.Nici daca ne vor lua viata noi nu vom riposta.Asa este romanul.Cam prostanac.Va astept in Piata Revolutiei!!!
    • +4 (4 voturi)    
      tichia de margaritar (Sâmbătă, 8 mai 2010, 18:49)

      revolucija [anonim] i-a raspuns lui SUPRAVIETUITORUL

      cu tot regretul, si cu toata scarba pentru cei ce fura nesimtit, cu toata groaza de cei ce bajbaie incompetent, nu am cum sa fac revolutie, greva, ci doar rezistenta.
      criza ne pandea demult. e adevarat, mai intai in sectorul privat - deja de un an de zile dai cu tunul dupa un job in alt oras decat bucuresti. firmele mici, daca nu au murit, sunt cu un picior in groapa.
      pe altii i-a lovit deja destul de rau - americani, dar si europeni. este un adevar evident ca am ajuns la fundul sacului.
      ce rost ar avea o revolutie? dupa ultima ne-au trebuit 20 de ani de tranzitie. singura iesire este ca fiecare sa-si faca treaba mai serios ca inainte, iar, daca sunt prea multi bugetari, unii dintre ei sa se reorienteze spre privat.
      ce trebuie facut e dezicerea de sindicatele mincinoase si manipulate politic, revendicarea unei atitudini impartiale si corecte din partea guvernului - demagogia cu bugetarii criminali si privatii victime e contraproductiva -, renuntarea la castigurile nedrepte, acolo unde sunt (un salariu de peste 30 de milioane in sectorul bugetat este aberant, dupa parerea mea), luminarea sectorului privat, incurajarea industriei locale si descurajarea marfurilor de import (cea din urma, la nivelul fiecaruia dintre noi - ca sa parafrazam, think romanian, buy romanian, eu asa fac).
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru Guvernul Romaniei (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:29)

    adrian88000 [utilizator]

    De ce spune Vladescu ca se scade cu 25% la toti? Parca Presedintele a spus ca se scade cu 25% fondul de salarii. Adica o oportunitate de a mai da afara pe lenesi , pe cei ce au abateri in ultimii ani, etc.Taierea egala la toti este o masura comunista. Ce a patit domnul minstru Vladescu? Vrea sa plece din guvern si face prostii intentionat?
    Si inca ceva. Masura anuntata de Presedinte, pentru a putea fi pusa in practica trebuie sa se transforma intr-o Lege, o Hotarare de Guvern,etc. Dar nu ati aflat inca ca Romania este condusa de Curtea Constitutionala? Nu de Guvern , nu de Parlament, nu de Presedinte. Daca cineva sesizeaza Curtea ca noua decizie ( Lege ,H.G. etc) este neconstitutionala?Si Curtea, normal, zice ca,DA,ESTE NECONSTITUTIONALA! In Romania C.C. are prerogatvele pe care la are Presedintele Americii. DREPT DE VETO!! E o nebunie!! Cand DIZOLVATI acesta Curte ce actioneaza impotriva interesului national??
  • +1 (3 voturi)    
    Frectie (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:37)

    mm [anonim]

    Intr-un stat mafiot, taierea salariilor este frectie la un picior de lemn, nu va produce nici un rezultat bun pentru populatie! Atat timp cat pentru banii astfel colectati nu da nimeni nici un raport, tot asa cum nu au raportat ce au facut cu miliardele imprumutate de la FMI si UE! De ce nu reduc evaziunea fiscala? De ce nu elimina munca la negru? De ce nu aplica legile existente?
  • -1 (3 voturi)    
    Hotia continua (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:42)

    Ucsi [anonim]

    Pe mine nu ma incanta ca se va reduce salariul si lui Basescu, Boc, Vladescu. Acesti "distrugatori in masa" ar trebui sa aiba fiecare salarul minim pe economie, adica vreo 600 de lei. Daca este criza sa fie criza pentru toti, nu numai pentru oamenii necajiti, ca doar si criza este generata de unii ca ei. Cand poporul isi alege conducatorii, au incredere in priceperea acestora, nu sunt alesi doar ca tara sa aiba o reprezentanta un bibelou pe un tort de "rahat". Important este ca nici presedintele, nici guvernele nu au nici o responsabilitate, iar daca numai cu aceste masuri ipocrite se poate iesi din criza, atunci cred ca in viitor pot sa ne conduca sugarii, mosnegii sau cei cu doua clase. Inca o data imi pare rau ca si lor se vor reduce salariile, dar eu as fi fericit daca as avea numai 5% din venitul lor. Eventual facem o coleta sa le completam salarile.
  • +1 (3 voturi)    
    Repetentii conduc Romania (Sâmbătă, 8 mai 2010, 19:44)

    cosma [anonim]

    Guvernantii asti sunt repetenti la economie politica!Isi taie singuri craca de sub picioare: pensionarii erau cei mai buni platitori de taxe si impozite din tara asta! Cu 15% mai putin nu vor mai fi, fie nu vor plati impozitele, fie vor muri de foame! Iar angajatii la stat erau cei mai siguri contribuabili la sistemul asigurarilor de stat! Daca scade salariul scade si contributia la asigurarile de stat! Si ce-am facut atunci? Stie toata lumea tehnicile folosite de privatii din Romania pentru a reduce taxele platite la stat! De ce nu reduc evaziunea fiscala? De ce nu reduc economia gri?
  • +2 (2 voturi)    
    Haos la stat, bucuria nebunilor (Sâmbătă, 8 mai 2010, 20:15)

    Tania [anonim]

    De acord cu reducerea de 25 % a salariilor cu conditia sa se reduca cu 25% si programul de lucru!Vom lucra 6 ore in loc de 8, de la 9:00 la 15:00.
    • +5 (5 voturi)    
      Te rog sa imi spui care functionar public (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:25)

      Milka Man [anonim] i-a raspuns lui Tania

      lucreaza 8 ore?De cate ori am treaba la Finante sau la primarii, au niste programe foarte ciudate, nici intr-un caz de 8 ore...Si foarte rar am vazut oameni cu chef de munca pe acolo.Multora li se pare un foarte mare efort sa ia banii contribuabililor.Exemplu concret: la plata taxei de poluare (mun. Cluj -Napoca)...exista o tanti platita ca sa faca urmatoarele: te pune sa completezi o hartie, iti da un bilet si iti spune ca poti plati taxa peste 2 zile intre 12 si 13 la caserie!De ce nu incaseaza ea banii?Care e rostul postului ei pe lumea asta?
      • 0 (2 voturi)    
        Totul redus cu 25% (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:17)

        Tania [anonim] i-a raspuns lui Milka Man

        Eu spun de programul zilnic de lucru si dumneata spui de programul cu publicul! Se va reduce si el cu 25%!
        • 0 (0 voturi)    
          Cum comentati (Duminică, 9 mai 2010, 12:35)

          Milka Man [anonim] i-a raspuns lui Tania

          afirmatia mea referitatoare la situatia de la Administratia Financiara din Cluj?Ce face doamna respectiva dupa cele 4 ore de "program" cu publicul? Numara hartiile? Nu cred, ca doar de-aia pune numere de ordine...Inca o treaba; erau niste statistici pe net, in care Romania era pe ultimul loc in Europa la colectarea taxelor directe de la persoanele fizice.Pentru ca doar pensionarii au timp sa mearga sa stea in fiecare zi la coada...Foarte putine taxe se pot plati direct pe internet.Pt restul trebuie sa mergi personal, sa stai la coada, sa completezi aceleasi hartii inutile in fiecare luna.Daca statul ma ignora atunc cand vreau sa imi platesc cinstit taxele, ar insemna ca trebuie sa il ignor si eu si sa muncesc in timpul pe care il pierd stand la cozi?
    • +2 (4 voturi)    
      Mda, si eu as vrea sa ii vad pe functionarii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 21:28)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Tania

      publici lucrand 8 ore, sau pe medicii de la Spitalul judeatean din Timisoara care nu isi respecta programul: sunt platiti sa fie la cabinete 3-4 ore pe zi, dar de cele mai multe ori, vin doar 30-60 minute, timp in care consulta 2-3 pacienti.Ce fac in restul timpului?Sunt la cabinetele lor particulare, dar primesc si bani de la stat...Si nu sunt din cei platiti cu 500 RON /luna.
      • -4 (4 voturi)    
        Iti explic pana intelegi (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:22)

        Tania [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Medicii nu sunt functionari publici! Daca esti prea tanar si nu ai lucrat la stat, poate parintii tai au lucrat la stat! Intreaba-i pe ei cate ore lucrau pe zi. Fara contractele grase cu statul, cu statul asta pe care il tot improscati cu noroi, sectorul privat din Romania moare a doua zi!
        • 0 (0 voturi)    
          Te cam grabesti (Duminică, 9 mai 2010, 12:27)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Tania

          Citeste mai cu atentie: am spus "functionarii publici SAU pe medicii".Si medici sunt platiti tot din bugetul de stat.Productivitatea muncii in sectorul de stat este extrem de scazuta in Romania.As vrea sa prind si eu ziua in care in primarii/administratii financiare vor lucra numai oameni cu o calificare in aceste domenii si vor lucra, nu vor sta pe la cafele sau prefacandu-se ca rasfoiesc dosare...Si repet: citeste mai atent, ca aici nu suntem "la stat", suntem "la privat"....
          • 0 (0 voturi)    
            pentru Mircea (Duminică, 9 mai 2010, 23:52)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

            O completare la cafele si rasfoit de dosare. I-ai vazut cand lucreza concentrat pe calculator ce fac? De obicei joaca solitaire!
  • +3 (3 voturi)    
    pensii (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:06)

    Adrian [anonim]

    sa multumim dl basescu
  • +2 (2 voturi)    
    Suntem in faliment demult (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:15)

    Prebu [utilizator]

    Fiecare pensionar ar fi trebuit sa aibe intr-un cont suma depusa pe parcursul anilor lucrati plus o dobanda pentru faptul ca statul s-a folosit de banii lui cu scopul de a-i investi. Este gresita ideea ca un salariat sustine un pensionar si asta este facuta cu rea intentie sau din nestiinta. Fiecare salariat isi plateste propria pensie, la fel cum fiecare pensionar si-a platit propria contributie (mai putin pensiile speciale in care statul a contribuit ptr o anumita diferenta). Prin urmare cred ca statul a cheltuit cu buna stiinta banii de pensii iar acum sunt disperati. Asta inseamna faliment, dar nu dorim sa recunoastem. Si Grecia la fel si multe alte tari. La fel si capitalismului ii este greu sa-si recunoasca falimentul. Ceausescu ar fi ras in hohote de "specialistii" care l-au ucis pentru democratie. Criza usoara si puneti-va centurile de siguranta pentru ce va urma!
    • 0 (0 voturi)    
      Asta s-o crezi tu, amice! (Duminică, 9 mai 2010, 9:31)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Prebu

      Tu confunzi statul cu un fond de investitii privat. Statul nu investeste banii platiti de salariati pentru fondul de pensii pur si simplu ii foloseste pentru plata pensiilor altora. Intregul sistem de pensii de stat este o schema piramidala, statul pur si simplu ia de la unii si da la altii, cuantumul pensiilor ce se platesc la un moment dat fiind stabilit arbitrar dupa criterii populiste, in functie de majoritatile conjuncturale din parlament. Ca orice schema piramidala sistemul de pensii de stat e nesustenabil, asa ca trebuie suplimentat cu bani de la buget.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu se poate asa ceva (Duminică, 9 mai 2010, 12:47)

      Milka Man [anonim] i-a raspuns lui Prebu

      Din pacate, Romania a trait 45 de ani de comunism, in care era strict interzisa o asemenea practica: depunerea banilor pt pensii in conturi personale dupa minunatul sistem din Ungaria.Sistemul de care vorbiti se aplica in numeroase tari (SUA este cel mai bun exemplu).In momentul de fatza, toti angajatii sunt obligati sa depuna 2% si intr-un fond privat, urmand ca valoare contributiei sa creasca treptat pe masura ce pensionarii actuali mor.Nici un Guvern nu ne poate spune acum ca peste 20 de ani cand voi iesi eu la pensie, nu voi mai primi pensie de la stat, pentru ca atunci as avea un motiv serios sa dau Guvernul in judecata si sa nu mai platesc contributia obligatorie la fondul de pensii.Dar asa se va intampla, nimeni nu neaga asta in mod direct!Din nefericire, majoritatea angajatilor actuali (bugetari sau nu) nu au posibilitatea sa puna si alti bani deoparte ca sa aibe ceva la batranete.Pentru ca tinerele familii nu sunt sprijinite in nici un fel de stat: programul ANL se misca ca naiba, PRIMA CASA 2 e un mare rahat cu motz, reduceri la impozitele familiei (ca in Germania) nu exista s.a.m.d.Ne invartim mereu in jurul aceleiasi probleme:lipsa banilor!S-ar putea scoate 10 mld Euro anual doar prin reducerea cheltuielilor Parlamentului prin mutarea intr-un sediu mai mic, reducerea indemnizatiilor de calatorie s.a.m.d.Sa nu uitam ca sunt inca multi parlamentari, care, pe langa salar, beneficieaza de fonduri frumusele pt alte "chestiuni": plata angajatilor din cabinetele proprii (de regula rude de gradul 1), plata chiriei (hotelului) desi parlamentarul in cauza (sau sotia) au deja cel putin o casa in Bucuresti...Daca aveti rabdare, puteti descoperi ca salarul unui parlamentar este o nimica toata in comparatie cu restul banilor pe care ii ia ca sa poata dormi linistit in parlament si sa grohaie o data pe an de la tribuna...
  • +2 (2 voturi)    
    End (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:38)

    george [anonim]

    Cand plecati acasa nu uitati sa trageti heblul!
  • +3 (3 voturi)    
    ADIO PDL (Sâmbătă, 8 mai 2010, 23:22)

    vasile chioru [anonim]

    Am fostr un infocat suporter al PDL.Am muncit 35 de ani si am o pensie de 11 milioane.Mentionez ca am studii superioare.Daca imi umblati la pensia cistigata cu multa truda va spun .....adio PDL.NU TE MAI VOTEZ>>Votez orice dar nu PDL.E cea mai mare teapa cu care am luat-o ncu voi..Adio si....n-am cuvinte.
    • 0 (0 voturi)    
      Da-i (Duminică, 9 mai 2010, 9:44)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui vasile chioru

      romanului mintea aia de pe urma...Indiferent de studii...
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu.. (Duminică, 9 mai 2010, 21:35)

      suporter [anonim] i-a raspuns lui vasile chioru

      am fost un infocat suporter al lui Dinamo! Adio,au luat locul 7.
      P.S. Bugetar ,fara studii superioare.Votant PDL.Adica FOST VOTANT.
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere de impozite si conditii pentru bugetari. (Duminică, 9 mai 2010, 0:49)

    vs31 [anonim]

    Propunere impozite

    Pensii:
    - peste 3000 lei - 100% ca oricum sunt numai pe legi speciale
    -peste 2000 lei - 30%
    - peste 1000 lei - 10%
    - peste 700 lei - 5% - nivelul majoritatii salariatilor
    Mai putin de 700 - sa nu le atinga.

    Salarii:
    - peste 4000 lei - 100% ca oricum sunt numai pe pile si influente politice
    -peste 3000 lei - 25%
    -peste 2000 lei - 20%
    Mai putin de 2000 - 16%

    Nr. maxim membrii in consiliile de administratie ale unitatilor de stat - 3 membrii cu indemnizatie fixa de max 500 lei.
    Interzicerea prin lege a existentei de mai multi membrii de familie in aceeasi unitate de stat, fiind cauza majora a coruptiei existente, prin conflictele de interese existente in prezent.
    Interzicerea prin lege a angajatilor bugetari de a lucra simultan in mai multe firme, datorita traficului de influenta existent in prezent.
  • +2 (2 voturi)    
    Meritam soarta, pe naiba (Duminică, 9 mai 2010, 0:56)

    noname [anonim]

    Noi stim ca politicieni romani sunt inculti. M-am saturat de prosti astia.
  • +4 (4 voturi)    
    exact (Duminică, 9 mai 2010, 1:00)

    gabriel [anonim]

    Am parasit Romania acum 25 de ani.
    Am prieteni care mi -au propus sa investesc in Romania. Le -am spus NU si cred si astazi ca am avut dreptate. Cum adica tai pensiile?
    Ala de 75 de ani ce face?
    Cite legi se pot da pe luna? Unde este siguranta zilei de miine?
    Unul de 30- 40 ani are optiuni.
    Singura optiune logica ramine dupa atita timp tot emigrarea. Te chinui 2-3 ani dar dupa aia ai suportul unui system care iti garanteaza existenta.
    Exista multe locuri unde se poate taia.
    Cum credeti ca vreun strain va investi in Romania daca voi dati o lege pe zi?
    Toti acei care muncesc la ia hirtia na hirtia sint nefolositori.
  • +2 (4 voturi)    
    Noi muncim, nu gandim! (Duminică, 9 mai 2010, 1:15)

    blabla [anonim]

    Noi muncim, nu gandim! Moarte bugetarilor, toata lumea la privata!In Statul privat romano-smecheresc!
    • 0 (0 voturi)    
      lamurire (Duminică, 9 mai 2010, 21:37)

      neica [anonim] i-a raspuns lui blabla

      Cu carti de munca, sau asa cum se practica la majoritatea privatilor ?!?!?
  • +3 (5 voturi)    
    de ce eu? (Duminică, 9 mai 2010, 5:55)

    nic [anonim]

    20 de ani au furat sute de miliarde de dolari acum tot noi sa platim hotia lor? Sa aduca macar jumatate din ceea ce au furat si Romania ar ajunge elvetia estului!!
    iliescu roman vacaroiu nastase tariceanu boc si toti parlamentarii cu gastile lor sa aduca banii nostri inapoi!! adica cum ei ma fura si tot eu sa le mai dau bani?? aduceti banii inapoi! Hotilor!!
  • +2 (4 voturi)    
    economie? (Duminică, 9 mai 2010, 6:07)

    pic [anonim]

    gindire clasica de bolsevic batut in cap! Tai 25% din salariu si faci economie? Impactul psihologic asupra individului va fi catastrofala!! El nu va mai cumpara nu va mai investi aproape nimic pentru ca este pus intr-o situatie noua complicata si periculoasa pentru existenta lui Economia acestei tari se bazeaza pe consum nicidecum pe productie deci va scadea dramatic consumul deci mai putini bani la buget.falimente in cascada somaj si ......the end
  • +1 (1 vot)    
    Adio..ba ! (Duminică, 9 mai 2010, 8:18)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Era si timpul ! O retragere dupa" efortul" in Cons.de Administratie rasplatite numai in 2.009cu 150.000 Eu Dlui Vladescu, necesita o pauza de relaxare.Sau nu! Poate mai "sare cineva la cap"cu j'da mii de euroi.DDD
  • 0 (0 voturi)    
    pana la urma (Duminică, 9 mai 2010, 9:27)

    zigzag [utilizator]

    cel care are 600 de lei salariul de ce nu-si pune intrebarea: eu de ce castig doar atat? cerem mereu de la ceilalti dar niciodata de la noi. e bine sa stam ani de zile pe maidan, sa nu invatam, sa terinam liceul pe coate si pe genunchi si apoi sa nu mai punem mana pe o carte? pana la urma scoala era gratuita, cartile erau gratuite. intre o meserie care-ti permite supravietuirea si una care nu-ti permite, sta putin efort. de ce sa-mi fie mila de cel care nu a vrut sa faca niciun efort niciodata? si de ce sa fie ingrijit si recompensat mai mult decat cel care a invatat si muncit o viata?
  • 0 (0 voturi)    
    bancu' cu optimistu' (Duminică, 9 mai 2010, 10:15)

    Codruta N [utilizator]

    Intrebare la Radio Erevan: care este diferenta intre un optimist si un pesimist?
    Raspuns: pesimistul zice "mai rau decat atata nu se poate" - optimistul zice "ba se poate!"
    Constat ca atunci cand am avut impresia ca Vacaroiu era cel mai prost "finantist" al tazrii si ca altul mai prost ca el nu exista am fost pesimista - uite, ca exista. La fel, am fost pesimista cand am crezut ca nu exista guvern cu tampiti mai mari decat cele ale PSD.
    Boc, treci la gâste! Vladescu, du-te, nene, si te culca... >:
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai asteptati ... plecati de acum (Duminică, 9 mai 2010, 10:42)

    Portocaliu reconvertit [anonim]

    Huo !
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca trebuie sa plecati acasa... (Duminică, 9 mai 2010, 11:30)

    TED [anonim]

    Sa plece si guvernul si Basescu si toata gasca lui de mafioti(PDL)....Ati furat prea mult si nu mai se poate face nimic...
    Nu poti reduce pensiile pentru ca oamenii aia au platit greu pentru ele si sunt nesimtit de mici....
    Nu poti sa dai afara medici sau profesori...iar daca le reduci salariile cred ca pleaca toti(oricum sunt prea mici)...
    In schimb pot fi taiati toti pedelei strecurati peste tot pe salarii grase...pot fi taiate cheltuielile si achizitiile lui Basescu si ale celui mai corupt guvern care a existat vreodata...
    Plecati nemernicilor...pana la urma noi va vom spune ce vrem!....
  • 0 (0 voturi)    
    sa le taie doar votantilor PDL (Duminică, 9 mai 2010, 11:45)

    Malvin [anonim]

    O merita toti votantii lui Base si ai PDL. Dar nu inteleg de ce nu le scad salariile si pensiile doar celor care i-au votat. Sigur, nu se poate asta, dar nu e admisibil ca unuia care castiga sub 1000 de ron sa-i mai iei din bani. Cel mai grav este ca Guvernul a propus FMI aceasta varianta, nu a fost solicitarea FMI! Acum decontam perioada electorala, oameni buni. Plec putin din tara, revin cand pleaca Boc.
    • 0 (0 voturi)    
      Du-te in Grecia, prietene, daca tot vrei sa pleci (Luni, 10 mai 2010, 0:55)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui Malvin

      Malvin, poate ca te-as fi crezut daca nu erai atat de social-democrat. Ia-l pe Geoana, pana nu ii interzice DNA sa paraseasca tara, si duceti-va in Grecia. Va chemam noi inapoi cand va trece criza.
  • 0 (0 voturi)    
    Plecati deja casa (Duminică, 9 mai 2010, 13:46)

    mbr74 [anonim]

    Plecati deja acasa ! cum puteti sa taiati 25% unei persoane carre traieste cu 5-6 milioane pe luna si tot 25% unui parlamentar care ia 7000 euro ? Daca o persoana poate trai cu 5-6 miloane atunci si un parlamentare poate trai cu 3000 euro pe luna ... pe care ii baga pe toti in buzunar.

    O pensie de 2 milioane, mai taiati 15% si vedeti unde se ajunge ... Dar pensiile alea de 70-80 mil, nu le vedeti , nu caci sunt ale clicii voasre, mama voastra de nesimtiti ...

    O sa fie un nou 1907 ...
  • 0 (0 voturi)    
    Plecatul acasa - solutii la criza (Duminică, 9 mai 2010, 15:18)

    iulia [anonim]

    Inainte sa plecati dvs acasa , ar fi cazul sa-i trimiteti acasa pe toti cei care , pe criterii strict politice au fost numiti de actuala guvernare in functii de conducere., in institutiile statului , chiar si pana la nivel de sef de birou.De ce nu reduceti la maxim 2 ,functiile de conducere din fiecare institutie publica, de ce nu reorganizati fiecare structura organizatorica astfel incat sa dispara functiile de sefi de servicii si compartimente , cel putin pe moment si structurile sa fie coordonate de oameni capabili ? De ce ? Pentru ca la ora asta nu are cine sa gandeasca masuri concrete de eficientizare.In fiecare institutie se pot reduce cu cel putin 50% cheltuielile de intretinere si functionare , cu conditia ca directorii sa nu faca achizitii prin incredintare directa la firmele de partid , sa nu foloseasca masinile in interes personal , sa nu zugraveasca in sediu institutiei cand zugravesc acasa si sa nu se uite vorbind la telefon , etc,etc .. va mai pot da o multime de exemple.Atata timp cat in institutii nu vor fi oameni credibili , profesionisti respectati ,corecti si FARA APARTENENTA POLITICA , nici un bugetar nu va fi de acord care din reducerea lui de 25de procente sa sustina salariul nemeritat al unui politruc. Luati macar aceste masuri ca de plecat oricum aveti cu totii unde pleca ca doar nu traiti din salariile de ministrii.