Sindicatele din educatie ameninta cu blocarea anului scolar, Daniel Funeriu da asigurari ca sunt bani pentru salarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 15:53 Actualitate | Esenţial

Sindicatele din educatie sunt decise sa continue protestele, care ar putea culmina cu blocarea anului scolar si a examenelor nationale, in cazul in care, spun sindicalistii, Ministerul Educatiei nu va gasi solutii pentru rezolvarea problemelor salariale si a disponibilizarilor din sistem, potrivit Mediafax. In replica, ministrul Daniel Funeriu a dat asigurari ca exista "toate fondurile necesare pentru plata salariilor si a pensiilor".

UPDATE: FSLI anunta ca profesorii afiliati la aceasta federatie sindicala vor fi in greva de avertisment in perioada 15-31 mai, urmand ca in luna iunie, cadrele didactice afiliate sa raspunda unui referendum pe tema grevei generale. In perioada 1-15 mai sunt programate pichete in toata tara.

Liderii celor patru federatii sindicale din invatamant s-au intalnit, miercuri, cu ministrul Educatiei, pentru o discutie de peste trei ore, insa s-au declarat nemultumiti de rezultatul discutiilor.
  • "Vor fi proteste, ne gandim la blocarea examenului si chiar a anului scolar, asa cum nu am facut pana acum, dar situatia este foarte grava. Salariile sunt diminuate si nu stim ce surpriza ne ofera noua lege a educatiei, pentru ca nu a fost discutata cu noi. Mai mult, conducerea Ministerului a spus ca vom afla despre acest proiect de lege dupa ce va fi aprobat de catre Guvern", a declarat Gheorghe Isvoranu, presedintele Federatiei Spiru Haret.
La randul sau, secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale, Constantin Ciosu, a declarat, la finalul intalnirii, ca este nevoie de un program de protectie sociala pentru cei care vor fi disponibilizati la 1 septembrie, asa cum se intampla la CFR: "Sistemul va pierde 30-35 la suta din salariati de la 1 septembrie si de aceea avem nevoie ca acestia sa primeasca plati compensatorii".

Constantin Ciosu a mai precizat ca a cerut ministrului Educatiei elaborarea unei hotarari de urgenta prin care toti profesorii sa primeasca majorarile salariale prevazute de Legea 221/2008, nu doar cei care au castigat in instanta acest drept:
  • "Sunt zeci de mii de procese castigate de profesori in instanta si acestia trebuie sa-si primeasca drepturile salariale conform Legii 221/2008. Am cerut ministrului sa intocmeasca o hotarare de guvern, asa cum s-a intamplat si in 2001, prin care hotararile judecatoresti sa fie generalizate pentru toate cadrele didactice. Exista un precedent, deci este legal".
Secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale mai spune ca in luna februarie toti profesorii si-au primit intr-adevar salariile, insa banii au fost luati din fondurile pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea, astfel ca in acele perioade ale anului ar putea aparea din nou probleme.

Si secretarul general al Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Liviu Pop, spune ca exista o lipsa de comunicare intre inspectoratele scolare si sindicate, iar intalnirea de miercuri cu ministrul Educatiei nu schimba situatia din sistem: "In 15 septembrie vor fi cu 15.000 de posturi mai putin, iar fondurile sunt mult diminuate", a declarat Liviu Pop.

La randul sau, presedintele Federatiei Sindicatelor "Alma Mater", Anton Hadar, a aratat ca a cerut ministrului Educatiei sa aprobe deblocarea posturilor din sistemul universitar pentru promovarea in invatamantul superior a tinerilor. De asemenea, el a cerut o intalnire a reprezentantilor Ministerului Educatiei si ai Ministerului Muncii cu sindicatele, intrucat, spune el, nu se stie exact ce inseamna spor, drept salarial si ajutoare sociale.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1365 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    calm (Miercuri, 10 martie 2010, 16:03)

    Elena [anonim]

    Sindicatele ar trebui sa fie rezonabile. Sigur ca ar fi bine ca salariile profesorilor sa fie marite, insa acest lucru trebuie corelat cu performanta, nu in turma si fara discernamant. Sistemul trebuie curatat mai intai de toate uscaturile si apoi discutat un plan de salarizare si dezvoltare profesionala bazate pe o evaluare corecta a performantelor.
    Sindicatele chiar nu rezolva nimic prin fortarea situatiei iar sistemul asta de blocare a intregului sistem atunci cand nu ne convine salariul trebuie sa inceteze. Chiar le-as fi dat dreptate sindicalistilor daca, pe langa pretentiile salariale, ar fi venit si cu propuneri obiective de evaluare a performantelor profesorilor.
    Educatie de calitate inseamna cadre didactice bine pregatite!
      #showComment#showComment
  • +6 (8 voturi)    
    - (Miercuri, 10 martie 2010, 16:14)

    greve... [anonim]

    m-am saturat de opozitia sindicatelor la tot ce inseamna reforma in educatie...m-am saturat de faptul ca nu se aplica odata "banul urmeaza elevul" sa mai scapam de cadouri, meditatii si altele...m-am saturat de rezultatele proaste ale elevilor din ultimii ani, rodul pregatirii profesorilor actuali...m-am saturat de infiderenta parintilor care nu dau pe la scoala cu lunile...
  • +2 (4 voturi)    
    nu-i aud pe cei de la PNL (Miercuri, 10 martie 2010, 16:27)

    prudent [anonim]

    tribunalele au hotarat ca ordonanta lui Tariceanu pentru amanarea aplicarii majorarii de salarii nu valoreaza nimic. Asa ca lauda lui Tariceanu si Ageamian ca au amanat dezastrul nu mai tine!
  • +2 (6 voturi)    
    hahahaha (Miercuri, 10 martie 2010, 16:29)

    laur [anonim]

    la munca ma ,nu la intins mana......ce v.as stalci moaca aia de asistati sociali
      #showComment#showComment
  • +4 (6 voturi)    
    cel de fata (Miercuri, 10 martie 2010, 16:50)

    dan [anonim]

    Domnilor sindicalisti bugetari foarte bine procedati,sunteti angajati ai statului puteti controla destinele tuturor cetatenilor ,puteti bloca visurile multor copii si parinti asa ca nu mai asteptati cereti-va drepturile pt. ca PUTETI ,noi ceilalti angajati din tara asta vom plati taxe ,impozite pe venituri pt. ca dumneavoastra sa puteti cere ceea ce noi ceilalti nu avem cum sa cerem pt. ca nu putem bloca viata decat a cel mult cateva sute de clienti pe care ia avem .
    SUCCES
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatii sindicale again (Miercuri, 10 martie 2010, 18:25)

    ion [anonim]

    Fara suparare, aceleasi aberatii sindicaliste:

    "Secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale mai spune ca in luna februarie toti profesorii si-au primit intr-adevar salariile, insa banii au fost luati din fondurile pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea, astfel ca in acele perioade ale anului ar putea aparea din nou probleme."

    Pai sa faca greva atunci cand nu primesc salariile, nu sa faca greva preventiv, ca nu le ies lor nu stiu ce calcule..

    Sau:

    "Mai mult, conducerea Ministerului a spus ca vom afla despre acest proiect de lege dupa ce va fi aprobat de catre Guvern"

    Ministru a precizat clar: prima lectura a proiectului va fi in Guvern si tot acolo se vor face primele ajustari pe care guvernul le va considera necesare. APOI ACEA LEGE VA FI DESCHISA DEZBATERII PUBLICE APROXIMATIV 3 LUNI INAINTE DE ADOPTAREA IN PARLAMENT. Poate ca sindicatele ar dori sa face ele chiar si prima schita a legii. Sa nu se mai oboseasca, stim ce o sa fie: o lege goala de continut, ca nu trebuie sa se schimbe nimic. Invatamantul romanesc e perfect.

    Nene, eu unul am cam obosit de atatea proteste: stiu ca nu sunt bani multi in invatamant, dar nici bugetul nu e sac fara fund. Iar mediul privat, ala care produce bugetul, e strans de tot cu usa. Iar daca e sa discut despre calitatea invatamantului, mai bine lipsa. Ca ma enervez inutil. Invatamantul gimnazial a devenit de fapt o mica anexa la marele invatamantul privat ilegal (adica meditatii private pe bani contra note umflate)
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    un pic de ordine nu ar strica (Miercuri, 10 martie 2010, 18:41)

    uf [anonim]

    1. sindicatele fac scandal de dragul scandalului - salariile NU au fost diminuate.
    2. sindicatele sunt atat de aservite partidelor si intereselor politice incat nu fac decat sa dauneze invatamantului.
    3. sindicatele ar trebui (daca, evident, nu ar fi ele, ci niste organizatii formate din oameni competenti, seriosi si cinstiti) sa ceara marirea fondurilor pentru intregul sistem de invatamant - salarii, organizare, programe...
    4. rezultatele elevilor nu tin, din pacate de pregatirea profesorilor, ci de noile "exigente" ale sistemului de invatamant: nu poti lasa corigenti, repetenti pentru ca ramai fara nr. de elevi si nu iti mai primesti banii, ca liceu. nu poti da note proaste pentru ca nu da bine la inspectorate. de asemenea, admiterile in facultati se fac pe baza notelor, desi notele dintr-un liceu mai slab sunt cu siguranta mai indulgent acordate decat cele dintr-un liceu de elita.
    nu exista posibilitatea exmatricularii elevilor cu probleme serioase de disciplina. pe motivul ca primele 10 clase sunt obligatorii, copiii dintr-o clasa sunt obligati sa suporte elevi turbulenti - evident ca nivelul intregii clase scade.
    prin urmare, nu exista mijloace de conditionare a elevilor, iar acestia nu mai au nici un motiv sa se apuce de treaba atata timp cat stiu ca absolvirea liceului, bac-ul sau admiterea la facultate le sunt oferite pe tava.
    iar daca profesorii nu s-au schimbat de cand am fost eu eleva, parintii insa sunt din ce in ce mai absenti, din varii motive.
    5. parerea mea este ca avem nevoie de o reforma facuta cu mana de fier, iar sindicatele ar trebui sa taca din gura (toata toamna au facut greve si scandal ca de la 1 ianuarie o sa se injumatateasca salariile - dupa ce nu s-a intamplat lucrul asta, nu au venit, bineinteles, cu nici o retractare). dar avem de asemenea nevoie de o gandire foarte atenta a sistemului. ideile d-lui funeriu nu sunt tot timpul cele mai potrivite, mai exista o groaza de puncte nevralgice, iar reducerea fondurilor este o aberatie.
      #showComment
  • +1 (3 voturi)    
    fsli (Miercuri, 10 martie 2010, 18:46)

    organizator sindical [anonim]

    inseamna cumva frontul socilaist liberal al idiotzilor ?!
  • +2 (2 voturi)    
    sa mearga la alta munca (Miercuri, 10 martie 2010, 20:37)

    bobo [anonim]

    sa mearga in alta parte daca nu le convin salariile din invatamint. de bine de rau au un loc de munca- sa vezi cind stai o jumatate de an si nu iti gasesti de lucru cum este. gura mica si la munca . nu va place ---plecati in alta parte
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Miercuri, 10 martie 2010, 22:56)

    anonim [anonim]

    trebuiau sa blocheze tezele in 2008 cand s-a dat legea, numai si sidicalistii sunt lupi inbracati in piei de oaie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!