Sindicatele din educatie ameninta cu blocarea anului scolar, Daniel Funeriu da asigurari ca sunt bani pentru salarii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 15:53 Actualitate | Esenţial

Sindicatele din educatie sunt decise sa continue protestele, care ar putea culmina cu blocarea anului scolar si a examenelor nationale, in cazul in care, spun sindicalistii, Ministerul Educatiei nu va gasi solutii pentru rezolvarea problemelor salariale si a disponibilizarilor din sistem, potrivit Mediafax. In replica, ministrul Daniel Funeriu a dat asigurari ca exista "toate fondurile necesare pentru plata salariilor si a pensiilor".

UPDATE: FSLI anunta ca profesorii afiliati la aceasta federatie sindicala vor fi in greva de avertisment in perioada 15-31 mai, urmand ca in luna iunie, cadrele didactice afiliate sa raspunda unui referendum pe tema grevei generale. In perioada 1-15 mai sunt programate pichete in toata tara.

Liderii celor patru federatii sindicale din invatamant s-au intalnit, miercuri, cu ministrul Educatiei, pentru o discutie de peste trei ore, insa s-au declarat nemultumiti de rezultatul discutiilor.
  • "Vor fi proteste, ne gandim la blocarea examenului si chiar a anului scolar, asa cum nu am facut pana acum, dar situatia este foarte grava. Salariile sunt diminuate si nu stim ce surpriza ne ofera noua lege a educatiei, pentru ca nu a fost discutata cu noi. Mai mult, conducerea Ministerului a spus ca vom afla despre acest proiect de lege dupa ce va fi aprobat de catre Guvern", a declarat Gheorghe Isvoranu, presedintele Federatiei Spiru Haret.
La randul sau, secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale, Constantin Ciosu, a declarat, la finalul intalnirii, ca este nevoie de un program de protectie sociala pentru cei care vor fi disponibilizati la 1 septembrie, asa cum se intampla la CFR: "Sistemul va pierde 30-35 la suta din salariati de la 1 septembrie si de aceea avem nevoie ca acestia sa primeasca plati compensatorii".

Constantin Ciosu a mai precizat ca a cerut ministrului Educatiei elaborarea unei hotarari de urgenta prin care toti profesorii sa primeasca majorarile salariale prevazute de Legea 221/2008, nu doar cei care au castigat in instanta acest drept:
  • "Sunt zeci de mii de procese castigate de profesori in instanta si acestia trebuie sa-si primeasca drepturile salariale conform Legii 221/2008. Am cerut ministrului sa intocmeasca o hotarare de guvern, asa cum s-a intamplat si in 2001, prin care hotararile judecatoresti sa fie generalizate pentru toate cadrele didactice. Exista un precedent, deci este legal".
Secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale mai spune ca in luna februarie toti profesorii si-au primit intr-adevar salariile, insa banii au fost luati din fondurile pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea, astfel ca in acele perioade ale anului ar putea aparea din nou probleme.

Si secretarul general al Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Liviu Pop, spune ca exista o lipsa de comunicare intre inspectoratele scolare si sindicate, iar intalnirea de miercuri cu ministrul Educatiei nu schimba situatia din sistem: "In 15 septembrie vor fi cu 15.000 de posturi mai putin, iar fondurile sunt mult diminuate", a declarat Liviu Pop.

La randul sau, presedintele Federatiei Sindicatelor "Alma Mater", Anton Hadar, a aratat ca a cerut ministrului Educatiei sa aprobe deblocarea posturilor din sistemul universitar pentru promovarea in invatamantul superior a tinerilor. De asemenea, el a cerut o intalnire a reprezentantilor Ministerului Educatiei si ai Ministerului Muncii cu sindicatele, intrucat, spune el, nu se stie exact ce inseamna spor, drept salarial si ajutoare sociale.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1358 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    calm (Miercuri, 10 martie 2010, 16:03)

    Elena [anonim]

    Sindicatele ar trebui sa fie rezonabile. Sigur ca ar fi bine ca salariile profesorilor sa fie marite, insa acest lucru trebuie corelat cu performanta, nu in turma si fara discernamant. Sistemul trebuie curatat mai intai de toate uscaturile si apoi discutat un plan de salarizare si dezvoltare profesionala bazate pe o evaluare corecta a performantelor.
    Sindicatele chiar nu rezolva nimic prin fortarea situatiei iar sistemul asta de blocare a intregului sistem atunci cand nu ne convine salariul trebuie sa inceteze. Chiar le-as fi dat dreptate sindicalistilor daca, pe langa pretentiile salariale, ar fi venit si cu propuneri obiective de evaluare a performantelor profesorilor.
    Educatie de calitate inseamna cadre didactice bine pregatite!
    • +1 (1 vot)    
      da , sa le marim cu 50 % (Miercuri, 10 martie 2010, 17:27)

      george [anonim] i-a raspuns lui Elena

      ca merita , face treaba buna ,mama lor aia raii nu vor sa scoata banii , de unde or fi ei numai sa fie , de la tarani , de la muncitori , de la aia prostii in general
    • -1 (1 vot)    
      Eroare (Miercuri, 10 martie 2010, 17:45)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Esti in eroare, sindicatele nu cer marirea salariilor. Reciteste articolul.
  • +6 (8 voturi)    
    - (Miercuri, 10 martie 2010, 16:14)

    greve... [anonim]

    m-am saturat de opozitia sindicatelor la tot ce inseamna reforma in educatie...m-am saturat de faptul ca nu se aplica odata "banul urmeaza elevul" sa mai scapam de cadouri, meditatii si altele...m-am saturat de rezultatele proaste ale elevilor din ultimii ani, rodul pregatirii profesorilor actuali...m-am saturat de infiderenta parintilor care nu dau pe la scoala cu lunile...
  • +2 (4 voturi)    
    nu-i aud pe cei de la PNL (Miercuri, 10 martie 2010, 16:27)

    prudent [anonim]

    tribunalele au hotarat ca ordonanta lui Tariceanu pentru amanarea aplicarii majorarii de salarii nu valoreaza nimic. Asa ca lauda lui Tariceanu si Ageamian ca au amanat dezastrul nu mai tine!
  • +2 (6 voturi)    
    hahahaha (Miercuri, 10 martie 2010, 16:29)

    laur [anonim]

    la munca ma ,nu la intins mana......ce v.as stalci moaca aia de asistati sociali
    • 0 (2 voturi)    
      Ah, fostii repetenti (Miercuri, 10 martie 2010, 18:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui laur

      care se "razbuna" si ei pe profesori ameninatandu-i.

      Bine, un forum decent n-ar tolera astfel de apologie a violentei si incitarea la violenta, dar , nah, nu toata lumea e educata.
      • 0 (0 voturi)    
        repetenti (Joi, 11 martie 2010, 11:18)

        dan [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Domnule, repetenti sunt si ei rezultatul munci dumneavoastra ,trebuie sa va asumati si esecurile ,cei care au ramas repetenti au ramas pt. ca domniile voastre nu au stiut sa ii faca sa vrea sa invete .In toate domeniile exista munca prost facuta care trebuie asumata ,nu putem sa ne bucuram doar de realizari [vezi olimpiadele scolare ] exista si repetenti ............. asumati-va esecurile.
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau (Joi, 11 martie 2010, 9:55)

      xy [anonim] i-a raspuns lui laur

      de cand un angajat la stat e asistat social?

      si de cand e o crima sa te lupti sa nu ti se taie din leafa si sa ti se plateasca la timp salariul? asta e rostul unui sindicat oriunde in lumea asta, sa le apere drepturile membrilor. sau probabil dupa tine ar trebui interzise sindicatele in toata lumea, fiindca dupa capul tau sunt o institutie "comunista".
  • +4 (6 voturi)    
    cel de fata (Miercuri, 10 martie 2010, 16:50)

    dan [anonim]

    Domnilor sindicalisti bugetari foarte bine procedati,sunteti angajati ai statului puteti controla destinele tuturor cetatenilor ,puteti bloca visurile multor copii si parinti asa ca nu mai asteptati cereti-va drepturile pt. ca PUTETI ,noi ceilalti angajati din tara asta vom plati taxe ,impozite pe venituri pt. ca dumneavoastra sa puteti cere ceea ce noi ceilalti nu avem cum sa cerem pt. ca nu putem bloca viata decat a cel mult cateva sute de clienti pe care ia avem .
    SUCCES
    • +3 (3 voturi)    
      re.. (Miercuri, 10 martie 2010, 17:07)

      ime [anonim] i-a raspuns lui dan

      Foarte corect ,toti cei de la stat s-au obligat sa santajeze in mod ordinar ,iar pe de alta parte nu stiu de ce nu recunosc scaderea calitatii actului educational ,majoritatea copiilor fiind obligati sa recurga la meditatii.
      Sistemul de stat (educatie-sanatate-justitie-administratie) este absolut ineficient si este cel care trage in jos toata societatea.
  • +2 (2 voturi)    
    Aberatii sindicale again (Miercuri, 10 martie 2010, 18:25)

    ion [anonim]

    Fara suparare, aceleasi aberatii sindicaliste:

    "Secretarul general al Federatiei Educatiei Nationale mai spune ca in luna februarie toti profesorii si-au primit intr-adevar salariile, insa banii au fost luati din fondurile pentru trimestrele al III-lea si al IV-lea, astfel ca in acele perioade ale anului ar putea aparea din nou probleme."

    Pai sa faca greva atunci cand nu primesc salariile, nu sa faca greva preventiv, ca nu le ies lor nu stiu ce calcule..

    Sau:

    "Mai mult, conducerea Ministerului a spus ca vom afla despre acest proiect de lege dupa ce va fi aprobat de catre Guvern"

    Ministru a precizat clar: prima lectura a proiectului va fi in Guvern si tot acolo se vor face primele ajustari pe care guvernul le va considera necesare. APOI ACEA LEGE VA FI DESCHISA DEZBATERII PUBLICE APROXIMATIV 3 LUNI INAINTE DE ADOPTAREA IN PARLAMENT. Poate ca sindicatele ar dori sa face ele chiar si prima schita a legii. Sa nu se mai oboseasca, stim ce o sa fie: o lege goala de continut, ca nu trebuie sa se schimbe nimic. Invatamantul romanesc e perfect.

    Nene, eu unul am cam obosit de atatea proteste: stiu ca nu sunt bani multi in invatamant, dar nici bugetul nu e sac fara fund. Iar mediul privat, ala care produce bugetul, e strans de tot cu usa. Iar daca e sa discut despre calitatea invatamantului, mai bine lipsa. Ca ma enervez inutil. Invatamantul gimnazial a devenit de fapt o mica anexa la marele invatamantul privat ilegal (adica meditatii private pe bani contra note umflate)
    • +2 (2 voturi)    
      preventiv, ca-i mai pe sest :D (Miercuri, 10 martie 2010, 18:48)

      uf [anonim] i-a raspuns lui ion

      din octombrie pana in decembrie, profesorilor li s-a ordonat sa nu treaca note in cataloage, preventiv, ca sa aiba cu ce sa ii stranga cu usa, chipurile, pe guvernanti, daca cumva pateau ceva pana la sfarsitul anului - aiurea in tramvai, pe guvernanti i-ar fi durut fix in cot daca profesorii treceau notele pe foi volante si le expediau pe Luna, in schimb profesorii au umblat cu tot felul de cataloage provizorii dupa ei si au discutat/ disputat subiectul de o suta de ori.
      tot sistemul este lovit de ineficienta si redundanta, iar lipsa banilor coincide cu lipsa interesului.
      nu reducand profesorii si fondurile va deveni invatamantul mai eficient, ci facand o ancheta serioasa asupra cauzelor fiecarei nereguli. e mult mai complicat si cere bani si creier.
  • +1 (3 voturi)    
    un pic de ordine nu ar strica (Miercuri, 10 martie 2010, 18:41)

    uf [anonim]

    1. sindicatele fac scandal de dragul scandalului - salariile NU au fost diminuate.
    2. sindicatele sunt atat de aservite partidelor si intereselor politice incat nu fac decat sa dauneze invatamantului.
    3. sindicatele ar trebui (daca, evident, nu ar fi ele, ci niste organizatii formate din oameni competenti, seriosi si cinstiti) sa ceara marirea fondurilor pentru intregul sistem de invatamant - salarii, organizare, programe...
    4. rezultatele elevilor nu tin, din pacate de pregatirea profesorilor, ci de noile "exigente" ale sistemului de invatamant: nu poti lasa corigenti, repetenti pentru ca ramai fara nr. de elevi si nu iti mai primesti banii, ca liceu. nu poti da note proaste pentru ca nu da bine la inspectorate. de asemenea, admiterile in facultati se fac pe baza notelor, desi notele dintr-un liceu mai slab sunt cu siguranta mai indulgent acordate decat cele dintr-un liceu de elita.
    nu exista posibilitatea exmatricularii elevilor cu probleme serioase de disciplina. pe motivul ca primele 10 clase sunt obligatorii, copiii dintr-o clasa sunt obligati sa suporte elevi turbulenti - evident ca nivelul intregii clase scade.
    prin urmare, nu exista mijloace de conditionare a elevilor, iar acestia nu mai au nici un motiv sa se apuce de treaba atata timp cat stiu ca absolvirea liceului, bac-ul sau admiterea la facultate le sunt oferite pe tava.
    iar daca profesorii nu s-au schimbat de cand am fost eu eleva, parintii insa sunt din ce in ce mai absenti, din varii motive.
    5. parerea mea este ca avem nevoie de o reforma facuta cu mana de fier, iar sindicatele ar trebui sa taca din gura (toata toamna au facut greve si scandal ca de la 1 ianuarie o sa se injumatateasca salariile - dupa ce nu s-a intamplat lucrul asta, nu au venit, bineinteles, cu nici o retractare). dar avem de asemenea nevoie de o gandire foarte atenta a sistemului. ideile d-lui funeriu nu sunt tot timpul cele mai potrivite, mai exista o groaza de puncte nevralgice, iar reducerea fondurilor este o aberatie.
    • +1 (1 vot)    
      Salariile au scazut.. (Miercuri, 10 martie 2010, 19:24)

      Ancutz [utilizator] i-a raspuns lui uf

      ...nu au scazut salariile de baza dar toate sporurile au fost eliminate. Adica tocmai acele sporuri de performanta atribuite profesorilor/invatatorilor ai caror elevi au avut rezultate f. bune. Ce fel de motivatie sa mai ai daca atunci cand performezi in meseria ta munca nu iti este nici recunoscuta nici recompensata...

      Si da, reforma in general si mai ales finantarea/elev e o idee buna daca li se permite unitatilor scolare sa aiba si autonomie in ceea ce priveste angajarea/concedierea cadrelor didactice - ca doar elevi atragi prin calitatea profesorilor; daca se pun bazele unui comitet in care sa fie invitati parinti/membri ai comunitatii locale de afaceri care sa aiba un cuvant de spus dar care sa si semneze cecuri de sponsorizare etc etc

      Dar pana acolo mai este si a trage presul de sub picioarele unui sistem de educatie peste noapte, fara solutii clare, fara strategii de implementare, inversand deciizii de reformare implementate in ultimii 5-10 ani e chiar iresponsabil.
      • 0 (0 voturi)    
        finantarea/ elev nu este o idee buna (Miercuri, 10 martie 2010, 21:07)

        uf [anonim] i-a raspuns lui Ancutz

        atata timp cat elevii pot intra in scoala pe post de mici patroni. ar fi o idee buna daca nu ar impiedica mentinerea unor standarde de catre scoli. repet, nu calitatea profesorilor este problema, ci calitatea elevilor sau, mai exact, standardele scazute pe care li le impune un sistem de invatamant viciat. invatamant obligatoriu pentru toti, inclusiv la liceu, inseamna "mult si prost". inghesuirea in clase de cate 25-30 a unor copii care nu se pot concentra la ore si care ar avea nevoie de explicatii acordate individual este complet neproductiva. poate ca nu aceasta este situatia in orasele mari, dar din pacate nu exista numai orase mari, parinti intelectuali si nealcoolici sau numai copii disciplinati si inteligenti.
        ce faci cu restul? nu vrei sa-i blochezi in invatamantul special sau profesional clasic? - fa invatamant aplicat, practic, si stabileste o finantare din partea industriilor locale; o alta gogorita a invatamantului de azi e ca avem nevoie de cat mai multi absolventi de facultate - oameni buni, suntem deja o tara blocata in servicii in care productia este aproape nula; nu avem nevoie de absolventi semidocti de facultati, ci de practicanti inteligenti ai unei meserii. si daca ai elevi care nu sunt in stare sa se concentreze 30 intr-o clasa, fa atunci clase de 15, pentru ca din acesti elevi o sa ai urmatoarele generatii ale romaniei, si poate ai avea nevoia sa si stie sa gandeasca.
        eu predau intr-un asemenea liceu. am terminat acum vreo 10 ani si eu un liceu. diferenta este ca de la cer la pamant, si nu calitatea profesorilor este de vina - am avut si eu profesori buni si profesori slabi; iar la liceul la care predau sunt profesori destul de buni.
        in fine, plata/ elev ar fi un lucru inteligent daca nu ar fi derizorie. astfel incat la fiecare elev care ar trebui picat/ exmatriculat/ sanctionat liceul sa nu simta ca i se cutremura temeliile.
  • +1 (3 voturi)    
    fsli (Miercuri, 10 martie 2010, 18:46)

    organizator sindical [anonim]

    inseamna cumva frontul socilaist liberal al idiotzilor ?!
  • +2 (2 voturi)    
    sa mearga la alta munca (Miercuri, 10 martie 2010, 20:37)

    bobo [anonim]

    sa mearga in alta parte daca nu le convin salariile din invatamint. de bine de rau au un loc de munca- sa vezi cind stai o jumatate de an si nu iti gasesti de lucru cum este. gura mica si la munca . nu va place ---plecati in alta parte
    • 0 (0 voturi)    
      Din păcate, mulţi au plecat... (Miercuri, 10 martie 2010, 22:27)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui bobo

      Din cauza salariilor mici şi mai ales a şicanelor din învăţământ, mulţi oameni capabili au plecat din sistem (mai ales din preuniversitar) sau, mai degrabă, nici nu s-au orientat spre învăţământ. Oricum, calitatea profesorilor este încă mult prea bună faţă de banii şi, mai ales, respectul pe care le primesc de guvern şi de „popor”. Iar „gura mică şi la muncă” era sloganul activiştilor de partid din anii '50...
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate multi au plecat ......sau din fericire? (Joi, 11 martie 2010, 11:01)

        dan [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Cei care au plecat ,au plecat pentru ca au gasit locuri de munca mai bine platite ,dar sa spui ca[virgula]calitatea profesorilor este oricum mai buna fata de conditile de munca de care dispun,mie personal mi se pare o jignire adusa noua celor care ,,beneficiem '' de rezultatul munci dvs. au scazut veniturile salariale in invatamant ,ok asa este ,dar spuneti dvs., ce domeni nu au avut de suferit in urma crizei financiare sau chiar nu puteti intelege ca bani care se aduna la buget sunt mai putini decat in ani trecuti ,asta e problema NU SUNT BANI , ce nu intelegeti ,toti cei din societatea romaneasca avem de suferit de ce credeti ca domniile voastre nu trebuie sa fie afectate de criza economica .Iar problema cu greva dvs., ok blocati anul scolar , puteti bloca viata a mi de copii, foarte bine razboiti-va cu copii ca sa obtineti BANI ,dar nu pozati in oameni onesti pentru ca NU SUNTETI , asta este adevarul veti atrage oprobiul majoritati oamenilor din aceasta tara,iar faza cu activisti de partid din ani 50 ,credeti ca impresionati pe cineva cu sloganul asta ,va inselati .
        In continuare va urez SUCCES la greva pe care sigur o sa o declansati , SUCCES in razboiul dus cu guvernanti victimele vor fi copii si parinti dar ce conteaza ,v-ati DISTARAT !
  • 0 (0 voturi)    
    propunere (Miercuri, 10 martie 2010, 22:56)

    anonim [anonim]

    trebuiau sa blocheze tezele in 2008 cand s-a dat legea, numai si sidicalistii sunt lupi inbracati in piei de oaie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!