AUDIO Ministrul Mihail Dumitru: Ouale de pe piata romaneasca sunt sanatoase, iar criticile privind marcajul sunt nejustificate

de RFI     RFI Romania
Miercuri, 24 februarie 2010, 10:15 Actualitate | Esenţial

Ouale de pe piata romaneasca sunt sanatoase, iar criticile privind marcajul sunt nejustificate, a afirmat ministrul Agriculturii, Mihail Dumitru, intr-o interviu pentru RFI.



  • "Nu, nu cred ca sunt justificate, pentru ca marcajul de pe oua indica modul de crestere, sistemul de crestere a pasarilor si modul cum sunt obtinute aceste oua. Toate ouale care sunt pe piata corespund standardelor de siguranta si de sanatate a alimentelor, altfel nu ar putea fi puse pe piata. Acest marcaj ii permite consumatorului sa aleaga, daca doreste sa consume un ou care este produs de o gaina crescuta in sistem liber sau daca doreste sa consume un ou produs intr-un sistem de crestere intensiv. Toate produsele puse pe piata sunt verificate din punct de vedere al sigurantei alimentelor, asa ca ele nu pun nici un fel de problema pentru sanatatea oamenilor. Aici este o disputa pe care eu nu pot s-o inteleg si eu cred ca atata timp cat un sistem de crestere a animalelor este permis nu numai in Romania, ci la nivelul Uniunii Europene si peste tot in lume, ouale respective pot fi vandute pe piata".


Citeste mai multe despre   























1269 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    hai nu zau... (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:32)

    jorj [anonim]

    incearca matale sa alegi in bucuresti varianta "oua ecologice" si zi-mi si mie unde le gasesti.........
    • 0 (0 voturi)    
      Gasesti la Carrefour... (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:37)

      Roxana [anonim] i-a raspuns lui jorj

      ... dar trebuie sa fii acolo la ora 7 dimineata, ca la ora 8 deja nu mai gasesti
    • +2 (2 voturi)    
      Ce era sa zica si el ???? (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:43)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      e ca si cum un vanzator ar zice ca vinde marfa proasta :)
    • +1 (1 vot)    
      oua eco (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:57)

      serban [anonim] i-a raspuns lui jorj

      jorj, oua ecologice gasesti in orice supermarket care distribuie produse bio-cortina
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:57)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      Incearca in piata. Simplu si sigur.
      • 0 (0 voturi)    
        oua in piata (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:40)

        astrud [anonim] i-a raspuns lui justy

        La Multi Ani de Dragobete!
    • 0 (0 voturi)    
      gasesti (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:01)

      gaina [anonim] i-a raspuns lui jorj

      la carrefour si gima sigur. sunt ferme ecologice de gaini care livreaza in supermarketuri.

      probabil si in piete, dar acolo dispar iarna, ca taranul nu le tine libere, dar acoperite si incalzite.

      uita-te la stampila de pe ou. daca prima cifra din randul de sus e 0 atunci e ouat de o gaina crescuta liber. chiar si cele cu 1 sunt acceptabile. dar fereste-te de 2 si 3.

      dezavantajul e ca cele cu 0 si 1 sunt si mai scumpe, nu coboara sub 10 ron cofrajul de 10 oua.
  • +1 (3 voturi)    
    pt. jorj (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:45)

    anar1975 [utilizator]

    Fii serios, dom'le si in Franta, unde locuiesc actualmente, exista oua ecologice (pe langa cele "obisnuite"), dar la pret cel putin dublu.
    Din pacate, de mai bine de 20 de ani, se duce o politica de denigrare a tuturor produselor romanesti, incepand de la masini Dacia (pe care, apropos, le laud cat pot, in fata colegilor mei la serviciu, unul dintre ei chiar fiind posesor al unui Logan "first hand"), continuand cu vaccinurile de la Institutul Cantacuzino si terminand, mai nou, cu ouale...
    Sa va fie rusine, tuturor celor partasi, intr-un fel sau altul, la aceasta actiune!
  • +2 (2 voturi)    
    din tot scandalul asta eu am inteles doar un lucru (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:47)

    marius [anonim]

    Treiul ala de la inceputul codului chiar inseamna ca gaina producatoare a fost crescuta in conditii bla, bla, bla.
    Nu a iesit unul sa zica ca inseamna cat de lung a fost membrul cocosului sau cate mese pe zi primeste gaina.
    Nu, toti se justifica (penibil) ca si ouale provenite din gaini crescute in conditii bla, bla, bla sunt bune de mancat. Ceea ce inseamna ca treiul ala chiar inseamna ca undeva pe acest pamant o gaina a fost crescuta inimaginabil in conditii de bla, bla, bla.
    Ok, got the point!

    Cand faceti si niste dezvaluiri despre cremvursti?
  • +4 (4 voturi)    
    Nici nu ma indoiesc (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:51)

    elena [anonim]

    Bineinteles ca tot ce mincam din magazine este conform standardelor. Problema este continutul acestor standarde, care considera ca orice produs prelucrat si rasprelucrat si combinat cu tot felul de chimicale este bun pentru sanatate. Asa am ajuns ca standardele sa nu imi dea voie sa cumpar direct de la taran oua, lapte si alte produse pentru ca, vezi doamne, tocmai alea sunt rele.
  • +3 (3 voturi)    
    unde dai si unde crapa (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:53)

    mozzy [anonim]

    Tov. ministru sustine: "..criticile privind marcajul sunt nejustificate.." - ca si cum ar fi criticat cineva marcajul. Tov. ministru face pe prostul, pentru ca dezbaterea era asupra consumului de oua produse de gaini crescute in baterii, nicicum asupra marcajului. Adica o asociatie incearca informarea publicului despre consumul de oua si indicatiile de provenienta ce se pot afla din marcajul acestora, iar ministrul, platit din banii publici, ia apararea crescatorilor particulari dezinformand pe cei care-i platesc. In loc sa puna lucrurile la punct, explicand ca nu moare nimeni daca mananca un ou facut de o gaina crescuta in baterii si indopata cu hormoni si antibiotice, dar nu se recomanda copiilor mici consumul acestor oua, tovarasul ministru spune ca marcajul e ok si ouale sunt verificate. Inca un incompetent platit din banii nostri...
  • +1 (1 vot)    
    Oul sau gaina (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:06)

    ina [anonim]

    Si sarea si grasimile si zaharul sunt la vanzare si deci sunt permise. Asta nu inseamna ca sunt si sanatoase.Aveti si spoturi la TV: Sarea este recomandabil sa fie redusa , grasimile saturaturate sa fie inlocuite de cele nesaturate, zaharul sa fie inlocuit cu miere.Concluzie: dauneaza sanatatii. Deci tot ceea ce se afla la vanzare nu inseamna ca este si foarte bun. Pe mine personal nu ma intereseaza cum este crescuta gaina daca cresterea ei nu influenteaza calitatea oului. Nu-i asa ca ar fi inutila stampila cu simbolurile 1,2 si 3 ? Multumesc domnnului doctor pentru curajul de a informa onest o populatie care , din pacate, nu prea are de ales. Producatorii aveau obligatia de a informa pe intelesul tuturor semnificatia stampilei pe care o aplica. Culmea cinismului, singura nemultumira a lor este legata de scaderea vanzarilor si deci a profitului!
    • 0 (0 voturi)    
      ignoranta (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:49)

      antantina [anonim] i-a raspuns lui ina

      ina draga, tocmai ca felul in care este crescuta gaina influenteaza calitatea oului. asta n-o spune ministrul si asta ignori tu.

      crezi ca da oua de calitate o gaina care se oua de 5 ori pe zi, pentru ca de cinci ori se stinge si se aprinde lumina in hala in care e inghesuita claie peste gramada cu alte zeci de mii de gaini?

      inainte sa lauzi un ministru care minte prin omisiune, incearca sa afli niste informatii de una singura. sau chiar ai nevoie sa-ti zica cineva ce sa gandesti?
  • 0 (0 voturi)    
    Nenea ministru, cu cine tii? (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:08)

    Petre [anonim]

    Este jalnic ca acest ministru se ocupa de lucruri marunte! Sau PROBLEMELE MARI din agricultura sunt....mici?

    Ce se inatampla cu ministrii? Vedeti ca s-a trezit Ponta!
  • +1 (1 vot)    
    oua ... ecologice!? (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:12)

    analistul de serviciu [anonim]

    Domnul ministru este total rupt de realitate.
    Domnia sa a fost intro ferma de gaini ouatoare?
    Daca da, atunci vorbeste ... fara sa clipeasca minciuni, iar daca nu, de c e vorbeste?
    Cunost bine cateva "avicola" si stiu bine ce mancare este data acestor ... cica gaini ouatoare si in ce conditii de ... viata (daca se poate numi asa) au!?
    De oua ecologice nici nu poate fi vorba, deoarece aceste sunt numai in batatura taranului!?
  • +2 (2 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:12)

    georgia [anonim]

    domnule,noi nu ne suparam de faptul ca astia ne dau oua de proasta calitate ci de faptul ca ascund treaba asta.
    daca ne-ar eticheta produsele cum e in State ''consumarea acestor produse poate provoca cancer'' ar ramane ca TU sa decizi ce fel de hrana consumi!dar la noi iti baga laturile pe post de hrana buna.
    NESIMTIRE!
    • -1 (1 vot)    
      EROARE (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:46)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui georgia

      Mitul cu gaina buna din batatura taranului este fals si periculos. De acolo, cresterea fara supraveghere medicala provin cele mai multe boli si alimente nesanatoase. Nimeni nu stie ce au mancat acele gaini. e adevarat ca exista si ferme de crestere industriale cu conditii mizerabile. dar certificarile BIO se dau numai pe conditii reale deci se poate avea incredere. Cultura consumatorului va fi cea ce va impune practicile pe piata. daca vrem siguranta alimentara trebuie sa o cerem, sa o impunem nu sa traim cu false impresii despre ce inseamna produsele naturale (bio).
      • +1 (1 vot)    
        Bogdan, Bogdan (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:59)

        Petre [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Uite un om antibio!
        Dupa "geniala" ta parere, noi astia de la tara, care mai dam malai la gaini suntem prosti si acusi ...murim!
        E bun asfaltul. Dar e buna si putina cultura. Eventual bun simt.
  • 0 (0 voturi)    
    pana la urma... (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:21)

    egroeg [anonim]

    la ce bun tot circul asta?...mai ales ca cei care au initiat scandalul sugerand ca nu mai sunt sanatoase s-au gandit,probabil,la oualele lui Nastase.
  • 0 (0 voturi)    
    Corect (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:59)

    chupacabra [anonim]

    "Toate oate ouale care sunt pe piata corespund standardelor de siguranta si de sanatate a alimentelor, altfel nu ar putea fi puse pe piata."

    Ca si absolut toate carnurile si produsele din carne pline de nitriti, laptele cu termen de garantie 12 luni, sucuri, conserve,pangasiusi etc.
  • 0 (0 voturi)    
    ..dezinformarea.. (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:12)

    bh [anonim]

    se pare ca dezinformarea continua.
    un prost arunca o piatra in apa iar 1000 de destepti se straduiesc sa o gaseasca.
    intamplarea face ca tatal meu sa lucreze in domeniu de 30 de ani si sa aiba si niste studii (doctorat + lucrari oprezentate + mebrii in asociatii mondiale de crestere a pasarilor etc). el este si nutritionist la un mare producator de oua din romania. niciodata nu s-a pus problema ca familia lui sa nu manance ouale gainilor unde lucreaza. spunea cineva mai jos de alimentatia gainilor: programele de nutritie sunt facute astfel incat oul sa respecte toate calitatile.

    vad ca in ultimul timp e o intreaga isterie cu privire la alimente....spam-uri pe adresele de email etc, insa v-ati intrebat cate dintre aceste informatii sunt adevarate?
    ma intreb cat timp va dura pana o sa apara informatii cu privir la apa minerala, la paine etc.

    hai sa fim seriosi... Ca sa fim mai sanatosi putem eventual sa ne abtinem de la un pahar de cola..
  • +1 (1 vot)    
    Standarde (Miercuri, 24 februarie 2010, 12:49)

    Neo [anonim]

    ''Toate ouale care sunt pe piata corespund standardelor de siguranta si de sanatate a alimentelor'' nu ofera siguranta necesara consumului. Acest tip de afirmatii sunt tot standard si neutre. Demonstrarea acestor aspecte se poate face prin sublinierea termenului ''toate'' si variatia lui in timp. Din anul 2012, ouale din categoria 3 nu vor mai fi acceptate oficial in UE. ''Toate'' de azi nu vor mai fi ''toate'' din 2012! Prin excluderea categoriei 3, declaratia de mai sus si standardizarea in particular nu ofera vreo garantie permanenta!
  • 0 (0 voturi)    
    atentzie la numrat oo. (Miercuri, 24 februarie 2010, 15:26)

    oo.com [anonim]

    sper ca si oole lui bombo sa fie marcate corespunzator. de dna.