Aviz negativ de la CSM pentru reinvestirea Codrutei Kovesi in functia de procuror general

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2009, 17:28 Actualitate | Esenţial

Consiliul Superior al Magistraturii a dat aviz negativ pentru reinvestirea Codrutei Kovesi in functia de procuror general. Avizul CSM este unul consultativ iar presedintele Basescu urmeaza sa ia o decizie privind numirea. Cinci membri ai Sectiei pentru procurori din cadrul CSM au votat impotriva avizarii, iar unul pentru.

Ministrul Justitiei a sustinut joi, in cadrul sedintei Sectiei pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii, ca este nevoie de "un procuror decis si curajos", solicitand CSM aviz favorabil pentru reinvestirea in functie a Laurei Kovesi.

Totusi, presedintele Basescu i-a reprosat, la inceputul lunii, lui Kovesi modul in care procurorii au instrumentat dosarul Revolutiei, in timpul unei discutii intre seful statului cu reprezentantii revolutionarilor si cu fostul procuror militar Dan Voinea.

Ministrul Justitiei si Libertatilor Cetatenesti, Catalin Predoiu, a semnat miercuri propunerea de reinvestire a Laurei Codruta Kovesi in functia de Procuror General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Potrivit procedurii, numirea Procurorului General se face de catre Presedintele Romaniei, la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii. Conform prevederilor legale, mandatul Procurorului General este de trei ani, iar acesta poate fi reinvestit o singura data.
 
Laura Codruta Kovesi a fost numita Procuror General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie in data de 2 octombrie 2006, prin decret al presedintelui Traian Basescu.




Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2286 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    Binenteles! (Joi, 24 septembrie 2009, 17:35)

    novac [anonim]

    E prea tanara ca sa fie din gasca de "fosti", e prea curajoasa, prea independenta, are prea multa experienta...adica e persoana potrivita pentru functia de procuror general.
    Ia sa "ne radem" putin: Codruta Kovesi PRESEDINTE!!
    • 0 (4 voturi)    
      CLANUL JUDECATORILOR SI PROCURORILOR INCA IN LIBER (Joi, 24 septembrie 2009, 18:44)

      gica [anonim] i-a raspuns lui novac

      Judecatorii si procurorii sunt deasupra legii, facu cu ea ce vrea muschii lor.
      Lasa criminali , in libertate ptr. ca nu vad pericolul social isi educa copii la talharie si jaf, sau comit ei insisi fapte penale din care doar putine au vazut lumina tiparului.
      Insa ulterior sau iertat intre ei ca lotrii.
      Cine pune capat pungasiei fara margini condusa de SCM comisia de gratieiri a justitiei si de corul cateilor cuminti din parchete si instante.
      la puscarie cu banditii , cine-i plateste luna asata trebuie condamnat pe viata la puscarie.
    • -1 (3 voturi)    
      gresit! (Joi, 24 septembrie 2009, 22:23)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui novac

      Gresit, este din clan, la a 2-a generatie!
      Vezi putin, tatal ei ...si legatura dintre acesta si Monica Macovei ( ca doar ea a numit-o).

      Kovesi...este dupa casatorie...intre timp, a divortat.
    • -1 (1 vot)    
      realizari (Vineri, 25 septembrie 2009, 9:47)

      novice? [anonim] i-a raspuns lui novac

      Singura realizare memorabila a procurorului general este pozitia culcat astfel incat presedintele romaniei in maniera cunoscuta sa stearga cu dansa pe jos in fata televiziunilor. Cu adevarat numai o mare personalitate poate realiza asa ceva.
  • +8 (14 voturi)    
    Spălarea în public (Joi, 24 septembrie 2009, 17:44)

    Wasile [utilizator]

    Așa își arată CSM părerea despre Băsescu :)
    Stimabililor, sunteți acolo să guvernați, reprezentați, judecați și, în general, pentru a asista poporul român. Nu sunteți ca să vedeți care are organul mai mare, și nu pentru a vă răfui pe probleme semi-personale.
  • +16 (18 voturi)    
    CSM (Joi, 24 septembrie 2009, 17:46)

    gica-sut [anonim]

    O adunatura de sarlatani
  • +16 (20 voturi)    
    Forza Codruta !!! (Joi, 24 septembrie 2009, 17:57)

    Ovidiu [anonim]

    pe Monica Macovei au scos-o afara..

    pe Dan Morar, abia abia s-au indurat sa il reconfirme...

    Normal ca nu te vor, esti tanara, nu esti santajabila, nu ai un trecut comunist in spate.

    Nu te necaji de ce zic cotoroantele alea de Pivnita si Barbulina...
  • +5 (9 voturi)    
    Dictatura judecatorilor. (Joi, 24 septembrie 2009, 18:06)

    AlinN [anonim]

    Imi pare ca tara noastra este condusa de judecatori.
  • -10 (10 voturi)    
    se scufunda (Joi, 24 septembrie 2009, 18:10)

    gigi [anonim]

    se duce la fund arca lui base, cu uber specimenele lui... dragele mosului elena, acum si codruta, usor usor, suntem pe drumul cel bun. fata asta nu are habar de nimic, ea afla totul de la televizor. de politistii care anchetau prin hipnoza ea nu a stiut, vorba-aia, eu sunt mic nu stiu nimic, tata in pod...
    • +4 (6 voturi)    
      Iar tie vezi ca n-o sa ti se deschida parasuta... (Joi, 24 septembrie 2009, 19:34)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Vezi ca mai degraba pluta aia pe care te afli si din care tot dai agitat din brate in speranta zadarnica ca te va remarca cineva, se afla in amonte fata de o cascada care te va inghiti cu tot cu prostia ta.
  • +1 (5 voturi)    
    aduceti-l inapoi pe Amariei! (Joi, 24 septembrie 2009, 18:20)

    nelu nelu [anonim]

    clika de la CSM il vrea inapoi pe Amariei....groparul justitiei romanesti!
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2009, 22:25)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui nelu nelu

      Doar amintirea imi provoaca ccccosmaruri :)
  • -5 (7 voturi)    
    interesant (Joi, 24 septembrie 2009, 18:23)

    anonim [anonim]

    omul de rand numai intelege nimic....alta manevra a lu` base...extraordinara inteligenta are omul asta:)...stau si ma crucesc...stati sa vedeti ce va mai urma pana la alegeri
    • +1 (3 voturi)    
      Esti paranoic rau (Joi, 24 septembrie 2009, 19:28)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Comentariul tau nici nu merita replica. Esti jalnic.
      • +1 (3 voturi)    
        vai de capul tau (Joi, 24 septembrie 2009, 22:23)

        anonim iara [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        stai linistit....sunt sanatos...tu ori esti de la secu` ori prost de dai in gropi
  • +2 (4 voturi)    
    CSM (Joi, 24 septembrie 2009, 18:44)

    eva [anonim]

    Nu cunosc motivele pentru care CSM nu a acordat aviz pentru procurorul general. Ce ma surprinde este ca acele persoane aflate in greva la instante ("perfect constitutional") sunt credibile, indiferent ce motive or fi invocat la neacordarea avizului. Daca or fi interpretat textele legale ca fiind valabile din momentul schimbului de replici cu seful statului la o sedinta anterioara, atunci este "corect". Nu de alta, dar inteleg ca in acest fel a fost interpretata legea privind pensionarea presedintelui ICCJ. Ca sa pierzi increderea in fata cetatenilor nu contribuie prea mult nici chiar seful statului. Magistratii si-au pierdut credibilitatea pentru tot ceea ce cetateanul a citit in presa referitor la modul in care s-au solutionat anumite cauze. Deciziile CEDO impotriva statului roman se datoraza schimbarii legislatiei? De ce se tot amana procesele pe perioade enorm de mari? Pe parcursul acestor perioade se mai schimba legislatia.
  • +2 (4 voturi)    
    Comunistii (Joi, 24 septembrie 2009, 19:19)

    Gargaragiu [anonim]

    Si CSM-ul are aviz negativ din partea mea. Ma scarbeste!
    L-ati impuscat pe ceasca dar a ramas cohorta de cotoroante care i-au mentinut sistemul si pentru care democratia reprezinta decat muschi incordati si santaj.
  • +2 (4 voturi)    
    Pacat (Joi, 24 septembrie 2009, 19:49)

    moshu [anonim]

    Asta nu inseamna decat ca D-na Kovesi a reusit sa clatine reminescentele vechii piramide. Pacat, era pe drumul bun. N-ar trebui sa se mai mire nimeni de ce Romania nu este in stare sa termine cu pitoreasca coruptie balcanica si cu tupeismul oportunistilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Avizul negativ nul si inutil. (Joi, 24 septembrie 2009, 22:26)

    Tata Omidu [anonim]

    Nulitatile din CSM au dat dovada inutilitatii, fiindca Traian Basescu le va recunoaste valoarea avizului - egala cu zero - din moment ce o va numi oricum tot pe Laura Codruta Kovesi.
  • +1 (3 voturi)    
    Kitsch in sala de consiliu (Joi, 24 septembrie 2009, 22:30)

    anonim [anonim]

    In sala cu mobilier rezonabil, destul de modern, simplu, se afla un tablou platit cu cine stie cati bani din cei ai contribuabililor (adica oile tunse de destepti). CSM nu are caderea morala, dupa cum s-au comportat sa mai zica nici PIS!