Prima TV, Focus, ora 18: Romania, singura tara din UE in care medicii stau la serviciu si 36 de ore

de M.M.     HotNews.ro
Marţi, 30 iunie 2009, 14:34 Actualitate | Esenţial

Romania este singura tara din Uniunea Europeana in care medicii stau la serviciu si 36 de ore, neintrerupt. Inuman, striga doctorii, dar mai ales pacientii, care cad victime unui sistem de sanatate mult prea obosit.

Despre cat dureaza o garda intr-una din tarile din Uniunea Europeana, dar mai ales cand estimeaza ministerul Sanatatii de la noi ca vom intra in normalitate, aflati in aceasta seara, la Prima TV, la Focus, din campania "Stop indiferentei, sanatatea in coma!".


Citeste mai multe despre   






















1010 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    wrong (Marţi, 30 iunie 2009, 14:44)

    meteorasky [utilizator]

    In Anglia exista sistemul RMO. Un medic poate lucra non stop o saptamana sau chiar mai multe in sir cu conditia sa semneze la inceputul contractului o clauza speciala . E drept ca toti medicii care fac slujba asta nu sunt nativ britanici ci sud-africani, sau, mai nou, est-europeni.
    Dar stiu cum e sa faci si garzi in Romania in sistem de urgenta, mai ales cand plata e una de mizerie. Si stiu ca desi garda dureaza 24 de ore, nu-ti poti abandona pacientii si uneori pleci dupa mai mult de 36 de ore din spital, doar pentru ca in ziua urmatoare sa o iei iar de la capat.
  • 0 (2 voturi)    
    Citeodata, stau degeaba... (Marţi, 30 iunie 2009, 14:46)

    Claude [anonim]

    .... oamenii mor prin spitale.... Oricum, medicii nu uita sa bage la greu sporuri pe garzi. Asta e si motivul pentru care stau, de fapt!
    • +1 (3 voturi)    
      paradoxal (Marţi, 30 iunie 2009, 15:34)

      undertaker [anonim] i-a raspuns lui Claude

      culmea e ca oamenii mai mor.culmea e ca multi din lupii moralisti care urla la medici isi aduc rudele in spital doar ca sa nu le moara acasa.o alta culme e ca oamenii mai mor.ca mor mai multi in spital nu e neaparat indicator de ingrijiri medicale necorespunzatoare ci poate ca e legat de faptul ca in spitale de obicei sunt multi oameni bonlavi multi dintre ei foarte grav.
      asa ca daca tot injura medicii as vrea sa ii rog pe minunatii si perfectii care fac asta sa nu se mai prezinte la medic.nu de alta dar se pare ca dupa parerea lor e blestem : te consulta medicul si mori.
  • +1 (1 vot)    
    nu e chiar asa (Marţi, 30 iunie 2009, 15:41)

    ivil [anonim]

    nu stiu cum se face dar toti doctorii / asistentele cu care m-am intalnit in uk au o expresie de animal idiot pe fata din momentul in care intrii pe usa...de parca s-ar confrunta cu misterul facerii lumii in fiecare secunda. si asta chiar daca se hodinesc (practic in continuu din moment ce nu prea se practica folosirea creierului la ei). e adevarat ca nu am fost pe masa de operatii nicaieri insa medicii de familie sunt penibili in UK...nu va mai plangeti atat. sa va mai spun ca o asistenta m-a intors de la usa cand m-am prezentat cu glezna rupta fara nici macar sa se uite la mine (pur si simplu m-a zgornit) si mi-a zis sa vin in alta zi ca e prea tarziu acum, chiar daca mai era o ora pana la inchiderea programului??
  • 0 (2 voturi)    
    oare!? (Marţi, 30 iunie 2009, 15:46)

    je [anonim]

    din pacate pt mine viata m-a purtat adesea prin sistemul medical, ca pacient desigur, iar concluzia mea este: un sistem pe care si medicii il mentin in coma....si nu de gradul I. Nu trebuie chiar generalizat, insa pe unde am fost eu, medicii veneau pe la 8.30, la 9 raport, dupa aia care-si facea meseria pe unde avea treaba, iar dupa pranz nu-i mai gaseai decat pe la clinicile private din orasul respectiv. Iar despre cel care era de garda in ziua respectiva, depinde de om, pe unii nu-i vedeai deloc, pe altii asa si asa.
    Si sa nu sara in sus acuma nu stiu cine sa explice ca depinde de sectii si alte alea pt ca in curtea spitalului vin toti pacientii, de la toate sectiile, si isi varsa nadufu si spun exact ce au vazut.
    Mai e mult pana departe!
  • +2 (4 voturi)    
    cat se lucreaza la o garda? (Marţi, 30 iunie 2009, 16:33)

    alex [anonim]

    36 ore neintrerupt? adica medicii lucreaza intr-o garda aproape cat lucreaza un profesor timp de 2 saptamani?
    pai ori profesorii sunt prea bine platiti pentru cat lucreaza, ori medicii sunt prea prost platiti pentru efortul depus.
    • 0 (0 voturi)    
      abia acum ai aflat? (Marţi, 30 iunie 2009, 22:38)

      meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui alex

      .......