VIDEO UPDATE Sindicalistii din BNS au protestat in Bucuresti, solicitand pastrarea locurilor de munca

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 14 mai 2009, 7:46 Actualitate | Esenţial

Aproximativ 8.000 de sindicalisti au participat, joi, la un mars de protest organizat de Blocul National Sindical (BNS)  in Bucuresti. Ei au solicitat stabilitate la locul de munca, mentinerea puterii de cumparare si implementarea unui sistem unitar de securitate sociala. Manifestatiile de la Bucuresti fac parte dintr-o serie de ample proteste la nivel european desfasurate zilele acestea la Madrid (14 mai 2009), Bruxelles (15 mai 2009), Berlin (16 mai 2009) si Praga (16 mai 2009).

Sindicalistii solicita stabilitate la locul de munca, mentinerea puterii de cumparare, implementarea unui sistem unitar de securitate sociala si preturi accesibile la produse si servicii de baza pentru toate categoriile sociale.

Protestatarii au venit din toate judetele tarii, ei reprezentand ramurile economice in care BNS are membri de sindicat: constructii de masini, transporturi, gospodarie comunala, constructii si materiale de constructii, posta si telecomunicatii, servicii tipografice, electronica, electrotehnica, automatizari si industria de aparare, cultura, energie, industria textila, sanatate, administratie publica, agricultura, finante-banci, minerit si geologie, activitati sportive, arata un comunicat al BNS.

Marsul a  inceput in fata Muzeului Taranului Roman si a urmat traseul Piata Victoriei - Calea Victoriei - Piata Palatului Regal - Ministerul Muncii si Protectiei Sociale, cu defluire pe strada Boteanu - Str. Rosetti - parcarea restaurantului Cina.

Sindicalistii celor cinci confederatii sindicale se afla in discutii pentru elaborarea legii unice de salarizare a bugetarilor.


Proteste ample ale sindicatelor la nivel european

Manifestatiile de la Bucuresti sunt legate de cele de la Madrid (14 mai 2009), Bruxelles (15 mai 2009), Berlin (16 mai 2009) si Praga (16 mai 2009). Lucratorii europeni ies zilele acestea in strada in mari capitale ale Europei pentru a cere guvernelor sa actioneze impotriva crizei, ingrijorati de prognozele sumbre ale FMI si in contextul in care numarul concedierilor creste de la o zi la alta.

Sloganul lor: “Luptati impotriva crizei – Oamenii inainte de toate".

In opinia sindicalistilor europeni, factorii de decizie trebuie sa isi asume responsabilitatea de a actiona impotriva crizei economice in baza unor planuri comune la nivel european si nu prin aplicarea unor masuri punctuale, de la caz la caz.

CES considera ca planul de actiune comun la nivelul Europei trebuie sa fie centrat in jurul a trei mari tinte: ocuparea fortei de munca (cresterea numarului de locuri de munca sau cel putin mentinerea celor actuale), protejarea puterii de cumparare si respectarea drepturilor fundamentale ale cetatenilor si lucratorilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1820 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    uite ca se intoarce ! (Joi, 14 mai 2009, 8:27)

    MirceaA [anonim]

    "stabilitate la locul de munca, mentinerea puterii de cumparare a salariilor, implementarea unui sistem unitar de securitate sociala si preturi accesibile la produse si servicii de baza pentru toate categoriile sociale".
    Mi se pare cunoscut... Nu asta voiau comunistii? Propun ca BNS sa treaca la numele de PCR.
    • +3 (3 voturi)    
      Surpriza (Joi, 14 mai 2009, 8:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Nu vroiau chiar asta.

      Apoi, chiar sa existe o legatura istorica intre sindicalisti si stanga? Ce surpriza ar fi!
  • -1 (3 voturi)    
    10000 de sindicalisti .... (Joi, 14 mai 2009, 9:31)

    tov. molotov [anonim]

    ... adica 10000 de pierde-vara neobisnuitti cu munca doar cu taiatu frunzelor la maidanes bucales.

    mars la munca cu voi nu la latrat.
  • +2 (4 voturi)    
    Revindecari (Joi, 14 mai 2009, 9:50)

    dabu [anonim]

    Cum vine asta - solicitam "mentinerea puterii de cumparare"? Cum sa ceri "preturi accesibile pentru toata lumea"? Cred ca ar trebui sa solicite si mai multa minte.. Poate ca oamenii nu au cunostiinte legate de economia de piata, dar sefii de sindicat ar trebui sa aiba. Si sa nu arunce in felul asta in derizoriu o miscare care poate avea solicitari pertinente.
    • -2 (4 voturi)    
      te crezi destept (Joi, 14 mai 2009, 10:40)

      Deluza [anonim] i-a raspuns lui dabu

      nu stiu ce salariu ai,dar iti spun sigur ca in celelalte tari cu 10 euro cumperi mult mai multe decit in Romania...aici sintem in tara furturilor si a bancilor = camatari....si un guvern incompetent in a relansa economia...de ce in celelalte tari bancile centrale si Guvernele au impus niste limite pentru dobinzi si le-au si scazut???ori sintem numai noi cei mai destepti!!...si le marim pe toate...iar dobinzile pentru IMMuri sint si mai mari...!!! Ce sa facem??? Sa ne ocupam de droguri si arme ca sa platim acele dobinzi pe care le cer bancile??? Rusine Guvernului!!!Romania este tara hotiei si a nepasarii....in strainatate se pling ca trebuie sa plateasca dobinzi de 4-5% si noi aici sintem furati la ziua mare...
      • 0 (0 voturi)    
        in tara furturilor ... (Joi, 14 mai 2009, 12:37)

        tov. molotov [anonim] i-a raspuns lui Deluza

        ... nu-tzi trebuei salariu.

        cu furtul ei in Rumunica mult mai mult decat cu 10 euro in "celelate tari"
      • +2 (2 voturi)    
        opa..ce te-ai inflamat (Joi, 14 mai 2009, 12:57)

        titirica [utilizator] i-a raspuns lui Deluza

        omul de mai sus spunea doar ca cererile trebuie sa fie pertinente si la obiect...iar liderii de sindicat ar trebui sa stie asta..

        nu poti sa ceri "mentinerea puterii de cumparare" ..e o aberatie..e prea general...
        e la fel cum a pus botul o tara la "sa traiti bine"...bine, bine, dar cum???

        de obiective SMART au auzit liderii astia....auzi tu ? "mentinerea puterii de cumpare....:)))

        pai asa lideri sindicali si sindicate...normal ca nu obtin nimic....trist dar adevarat
      • +1 (1 vot)    
        nu se crede destept, chiar este (Joi, 14 mai 2009, 13:04)

        titi [anonim] i-a raspuns lui Deluza

        omul facea o observatie de bun simt. nu ai cum sa soliciti asa ceva intr-o economie de piata, ci doar intr-una comunista. dar se vede ca si la 20 de ani de la lovilutie, putin au inteles pe ce lume traiesc.

        acum referitor la manifestatia lor: sa ma scuteasca! e chiar nesimtire! cei de la privat care le platesc lor salariile nu au iesit sa faca manifestatie pentru ca au mai putini bani!
  • -1 (1 vot)    
    ample? de unde se stie? (Joi, 14 mai 2009, 10:37)

    cutu [anonim]

    Poate ca in cele trei zile de viitor vor fi ruperi de nori, va turna cats and dogs si protestatarii vor sta la adapost si ceai fierbinte. De la Bucuresti Madridul e la 3503 kilometri (de strada, dupa datele Marelui Atlas Shell 1979/80), Bruxellesul la 2283, Berlinul la 1771, Praga la 1460 km.
    Iar Viena la numai 1151 si aici au avut deja loc manifastii ample: 25 000 de oameni in ziua de 13 mai. Mini-curs de germana: "Warum in die Ferne schweifen, wenn das Gute liegt so nah". (De ce sa hoinaresti indepartat, cand bunul e atat de aproape).
  • +1 (1 vot)    
    nu pot si astia sa protesteze altundeva??? (Joi, 14 mai 2009, 13:50)

    liviu_ [utilizator]

    nu dealta da e un protest odata/luna cel putin si de fiecare data face praf traficu...
    dupa ce ca si asa e un trafic de 2 lei...
    oamenii din bucuresti care-s afectati n-au nici o vina pentru ce a facut guernul...

    PS: nu ma luati cu "mergi cu metrou" ca asta fac... eu nu-s afectat de trafic :P
  • 0 (0 voturi)    
    lozinca (Joi, 14 mai 2009, 15:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    aia cu ,,oamenii inainte de toate" parc-am mai vazut-o pe undeva. Mi-am adus aminte, pe afisele de campanie ale pdsr-ului si suna asa: ,,tu inainte de toate".
    Ca sa vezi coincidenta. Sau o fi lipsa de imaginatie?
  • +1 (1 vot)    
    nu-i duce mintea (Joi, 14 mai 2009, 15:29)

    mnl [anonim]

    au ramas in retard comunist - gloata speriata si panicata de asa zisii lideri sindicali care ar trebui sa sustina masurile de bun simt privind interzicerea cumului de salarii si pensie salarii, sint destui dinozauri printre sindicalisti care sug la 2 tite si le convine sa faca pe justitiarii si nemultumitii
    de ce nu cere bns infiintarea de magazine cu preturi mici pentru cei cu venituri scazute ca in serbia sau austria, ce asteapta sa le dea vanghelie si psd pe la nas cu pomeni si economate?
  • +3 (3 voturi)    
    - (Joi, 14 mai 2009, 15:44)

    rontzaila [utilizator]

    eu as vrea pace intre popoare, prosperitate pentru toata lumea, venirea lui Isus pe pamant, protejarea balenelor si a ursilor polari si eventual, daca se poate, colonizarea planetei Marte. dar nu tin atat de mult la ultima chestie.

    unde trebuie sa fac greva pentru asta?
  • +1 (1 vot)    
    greve (Joi, 14 mai 2009, 16:33)

    Maria [anonim]

    Lucrez în mediu privat. 10 ore pe zi. Ni s-au tăiat bonuri de masă, reduceri din salariu. A ieşit cineva să facă grevă? Nu că nu am avea dreptul, sau ne-ar fi frică, dar de ce oare înţelegem mai bine situaţia?
  • 0 (0 voturi)    
    xxx (Vineri, 15 mai 2009, 20:55)

    amalia [anonim]

    maria , imi permit sa nu fiu de acord cu tine . intelegem situatia ptr ca vrem sa o intelegem . poate ca este si cazul tau ...... eii bine eu nu ... eu sunt de acord cu acei manifestanti . si sa stii ca poate multi dintre ei au fost acolo ptr ca au vrut nu ptrvca li s-a impus asta de catre LIDERII SINDICALI , poate ca sunt satui ca si tine si ca si mine de acesti guvernanti care promit la fiecare campanie electorala. pacat ca nu exista mai multa unitate intre oamenii acestui popor , in acest caz poate ca acea revolutie din 89 a schimbat doar regimul de viata si mentalitatea nu si anumite valori fata de poporul si semenul tau