Romanii care se intorc din Mexic nu au simptome de gripa porcina

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 1 mai 2009, 16:03 Actualitate | Esenţial

Niciunul dintre romanii care au venit sau care urmeaza sa revina in tara din Mexic, respectiv de la Acapulco si Cancun, nu prezinta simptome ale gripei AH1N1, a declarat, vineri, Mihai Ursa, purtatorul de cuvant al ministrului Sanatatii, relateaza Mediafax.

Primii trei romani au venit, joi, din Mexic, cu escala la Londra. La venirea in tara, ei au completat un chestionar in care au declarat ca nu prezinta simptomele gripei AH1N1.

Vineri, este asteptat sa soseasca un grup de 21 medici care au participat la un congres mondial de diabet, organizat la Acapulco.

Totodata, alti sase romani sunt asteptati sa vina din Cancun.

Romanii care revin din Mexic vor fi informati despre noul tip de gripa, iar daca prezinta simptomele bolii vor fi sfatuiti sa mearga la un spital de boli infectioase.

Noul virus gripal A(H1N1), descoperit recent, este un nou subtip de virus gripal care se transmite la om si care contine gene de la virusii gripei porcine, aviare si umane, intr-o combinatie care nu a mai fost observata, pana in prezent.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

642 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    De ce ?? (Vineri, 1 mai 2009, 16:18)

    Bibi [anonim]

    Acesti oameni, cu toata parerea de rau, nu ar trebui lasati sa intre in tara. Sunt pericole publice. Daca gripa este ce se aude, ar trebui tinuti 2 saptamani in carantina, pana se poate spune cu certitudine ca sunt sanatosi. Altfel acestia pot deveni bombe cu ceas umblatoare. Cu ce sunt vinovat eu ca ei au fost in mexic si s-au imbolnavit? Pot nimeni cu ei in autobuz, contactez gripa, si cine stie ce se poate intampla. Au drepturile lor, dar si eu le am pe ale mele, iar daca gripa ajunge la noi prin intermediul lor sunt direct responsabili si pot fi dati in judecata. Daune morale, sau de ce nu omor din culpa.
    • +1 (1 vot)    
      d'acord (Vineri, 1 mai 2009, 17:31)

      ady [anonim] i-a raspuns lui Bibi

      ideea e sa poarte masti pana ce ajung acasa,si sa nu-si lase secretiile peste tot..cred ca la noi s-ar extinde cu o rapiditate extraordinara la cat de flegmatici sunt romanii
      • 0 (0 voturi)    
        mastile... (Vineri, 1 mai 2009, 18:30)

        alex [anonim] i-a raspuns lui ady

        Prietene, mastile alea sunt mai mult o chestie comerciala si de efect la televizor.

        O masca te protejeaza doar maxim 2 ore, atat cat dureaza pana respiratia ta umezeste materialul din care e facuta masca. Virusii nu pot trece prin masca uscata, dar pot trece prin cea deja umezita. In masca umezita virusii au un mediu mult mai propice de dezvoltare chiar decat in mediul natural, asa ca practic "nasesti" virusi intr-o masca pe care nu o schimbi des de-a lungul zilei.
    • -1 (3 voturi)    
      asa.... (Vineri, 1 mai 2009, 18:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Bibi

      Asa...si urmatorul pas ar fi sa interzici venirea strainilor in tara sau sa ii tii pe toti in carantina. De unde stii ca strainii care vin in Romania nu au fost inainte in Mexic sau nu au intrat in contact cu cineva care a fost in Mexic?

      Pericolul public esti tu
    • -1 (1 vot)    
      de ce nu ?? (Vineri, 1 mai 2009, 18:20)

      raul [anonim] i-a raspuns lui Bibi

      Bravo Bibi, esti cel mai tare. Hai sa ii ardem pe rug cum coboara din avion ca sa fim siguri. Uite cum unii carora li s-a dat acces la net fara sa fie controlati (minim 2 saptamani de carantina ca sa fim siguri) dau comentarii ca ale tale pe net acum...
    • 0 (0 voturi)    
      laso vere (Sâmbătă, 2 mai 2009, 23:07)

      anonimus [anonim] i-a raspuns lui Bibi

      frate, drepturi avem toti, dar cum gandesti este infect, nu asa faci cu niste oameni care intamplarea a facut sa se nimereaasca acolo. cum ar fi fost daca erai tu inlocul lor??si cine ar zice sa te punem in carantina si eventual sa te exterminam, cum ar fi??

      asa ca vere lasa-o jos ca macane, mai bine sa socializam si sa ne ajutam semenii!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bancuri (Vineri, 1 mai 2009, 17:20)

    un roman [utilizator]

    Adica ei stiu dinainte daca romanii aia care se vor intoarce sunt sau nu contaminati!

    Astia de la ministerul sanatatii ( si nu numai) ori sunt prosti gramada ori ne iau pe noi drept prostii lor.