Nou scandal la Ministerul Educatiei. Patru elevi figureaza ca olimpici nationali la fizica desi nu au castigat concursul

de C. Marin     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2008, 1:25 Actualitate | Esenţial

O noua ancheta declansata de Ministerul Educatiei. Patru dintre elevii care au participat in 2007 la Olimpiada Nationala de Fizica apar in evidentele Ministerului ca premianti, desi acestia s-au situat printre ultimii la concurs, scrie Rador.

Situatia creata putea da nastere la o frauda, avand in vedere ca toti elevii care au obtinut premii si mentiuni la olimpiadele si concursurile nationale si internationale se pot inscrie fara examen la facultate.

Ministerul Educatiei recunoaste ca a gresit si spune ca va remedia situatia. O ancheta a fost declansata pentru a stabili modalitatea in care a fost posibila introducerea in mod eronat a celor patru elevi in lista celor 433 de olimpici.

Consilierul ministrului, Mihaela Suciu, precizeaza ca oricum, niciun premiant la olimpiada  nu se poate inscrie la facultate fara diploma care atesta acest statut.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1355 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ...aiureli... (Marţi, 15 iulie 2008, 9:39)

    Dedalus [anonim]

    Nu stiu cine a mai cu capul in colturi:
    a) ala de a permis asemenea inregistrari
    sau
    b) ala care se zbate atata ca sa intre "fara examen" la facultate!!

    Cazul b) ma umple de buna dispozitie... auzi... sa vrei sa intri fara examen la o facultate in Romania...

    De parca i-ar pasa cuiva de la orice facutlate ce note ai la examen, ce pregatire ai samd. Daca dai bani, esti student (si la privat, dar si la stat! Atentie si la Stat e tot cu plata! )
    • +1 (1 vot)    
      nu chiar aiureli (Marţi, 15 iulie 2008, 10:33)

      deus [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Un olimpic de germana de exemplu, poate intra fara taxa la Medicina, unde se da admitere, iar daca ar fi sa plateasca taxa ar costa cam 1500 euro/an, iar ca sa treci in anul II la buget, trebuie sa dai din nou admiterea, chiar daca ai avut note foarte bune la toate examenele si ai fost bursier in anul I. Asa ca ...
      • -1 (1 vot)    
        asdfas (Marţi, 15 iulie 2008, 10:51)

        dfg [anonim] i-a raspuns lui deus

        fals. un olimpic intra la o facultate numai daca materia la care are performanta se inscrie in materiiile de examen de admitere, sau daca sunt inrudite.poate sa mai depinda si de facultate, dar ma indoiesc ca la medicina intra olimpici de germana. poate la limbi straine, drept etc
        • +1 (1 vot)    
          nu chiar (Marţi, 15 iulie 2008, 11:14)

          deus [anonim] i-a raspuns lui dfg

          cel putin la ultima promotie de absolventi de Medicina, ceea ce am scris a fost perfect valabil ( admitere 2001).daca ai date mai recente, atunci ai dreptate
  • -1 (1 vot)    
    ha (Marţi, 15 iulie 2008, 10:44)

    ma simt ofensat [anonim]

    am muncit din greu sa iau premii la olimpiada nationala la fizica si acum niste carcaleti se gasesc sa terfeleasca si titlul de olimpic. se pare ca asta e singura valoare a meritului de olimpic, faptul ca se intra fara examen la o facultate.
    niste mucosi.
    • +1 (1 vot)    
      ia-o mai incet... (Marţi, 15 iulie 2008, 12:59)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui ma simt ofensat

      Hei, nu o lua asa personal!

      Pe olimpici ii apreciaza cei asemenea lor, cu pregatire, instruire si educatie.

      Nici o pisica nu o sa aprecize un caine pentru cat de bine latra...

      Daca tu te astepti sa te aprecize saurienii aia de la Educatie, cred ca te insheli.

      Si eu am fost olimpic, la romana, e adevarat ca de mult de tot, dar tot mai tin minte placerea intrecerii aleia.

      In sfarsit, nu te lasa descurajat! Timpul alege.
      • -1 (1 vot)    
        hm, poate (Marţi, 15 iulie 2008, 14:30)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        nu stiu, poate ai dreptate, dar incep sa imi pierd rabdarea.
        • +1 (1 vot)    
          totusi (Marţi, 15 iulie 2008, 14:45)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          Datoria de a fi mai bun o ai fata de tine, nu fata de altii!

          Suna al naibii de moralist, dar e adevarat si sper sa nu o iei ca pe o simpla remarca moralizatoare....
          • +1 (1 vot)    
            . (Marţi, 15 iulie 2008, 15:34)

            goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            nu suna moralist, dar incepe sa capete un gust amar cand iti pierzi speranta in tara in care te-ai nascut.
  • +1 (1 vot)    
    Aprostitei (Marţi, 15 iulie 2008, 11:51)

    Florian [anonim]

    Aloooo!
    Domnule ministru Adomnitei - de ce mai tii in functie pe cei care fac astfel de liste si vin sa ne spuna, dupa ce le falsifica, ca nu sunt importante. In acest caz - olimpicul intra cu copia diplomei obtinute. Atunci ce rost mai are lista! doar ca sa justifice activitatea unui functionar - si cand e data rasol sa te faci de ras ca habar nu ai ce se intampla in minister.
    Oricum intotdeuna pentru dumneata subordontaii te saboteaza - ti-au comunicat gresit numarul de stele ale drapelului european, au permis copierea in masa la bacalaureta si acum tiau bagat la semnat aiurea lista olimpilcilor. Ce mai urmeaza???
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat titlu (Miercuri, 16 iulie 2008, 0:40)

    corbul [anonim]

    credeam ca pentru a fi numit olimpic national, este de ajuns sa participi la olimpiada nationala. Din titlu aflu ca trebuie sa o si castigi HMMM
  • 0 (0 voturi)    
    eroare din nou! (Miercuri, 16 iulie 2008, 14:57)

    irene [anonim]

    Ce-o sa mai spuneti cand veti afla ca unii olimpici nationali si internationali, nici macar nu au fost inclusi pe aceasta lista??????????????cunosc un caz concret de premiul 1 national si premiul 3 international care in mod foarte stupid, in momentul in care a vrut sa se inscrie la facultate a aflat cu stupoare ca nu se afla pe liste???si ca facultatea nu-l primeste pana nu vede lista oficiala de la minister??