Parchetul General: Ludovic Orban a fost gasit nevinovat in cazul accidentului din decembrie, desi a "acrosat" o minora

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2008, 16:06 Actualitate | Esenţial


Parchetul General a dat solutia de neincepere a urmaririi penale in dosarul in care a fost anchetata implicarea ministrului Transporturilor, Ludovic Orban, intr-un accident rutier care s-a soldat cu ranirea unei persoane, informeaza un comunicat al Ministerului Public. Ministrul Orban a fost gasit nevinovat pentru acuzatiile de vatamare corporala, fals in declaratii si pentru parasirea locului accidentului. Procurorii au stabilit totodata ca Ludovic Orban a "acrosat usor" o minora.

Orban nu se face vinovat de vatamare corporala din culpa, pentru ca fapta comisa - cauzarea unor leziuni unei persoane-  leziuni care necesita mai putin de 10 zile de ingrijiri medicale, nu este prevazuta de legea penala ca infractiune.

Parchetul General a primit la inceputul lunii ianuarie rezultatele expertizei in cazul presupusei victime a accidentului ministrului Ludovic Orban si, potrivit anchetatorilor, raportul indica faptul ca leziunile Simonei Todean ar putea proveni si din alte cauze in afara impactului cu o masina.

Potrivit medicilor de la Institutul de Medicina Legala (IML) Bucuresti, Simona Todean prezenta mai multe leziuni minore, unele fiind mai vechi, in privinta celor mai recente medicii legisti neavand indicii clare ca ele ar fi fost cauzate de impactul cu un autovehicul. Leziunile recente se aflau pe partea dreapta, la mana si picior, si puteau proveni dintr-o cazatura.

De altfel, tatal presupusei victime, Gavril Todean a negat faptul ca fiica sa ar fi victima accidentului produs de ministrul Transporturilor si a precizat ca aceasta a alunecat pe gheata si a cazut cu putin timp inainte ca Ludovic Orban sa derapeze.

Va redam comunicatul Parchetului:

"Din actele premergatoare efectuate in cauza a rezultat ca, in ziua de 16 decembrie 2007, pe fondul unor conditii atmosferice nefavorabile, Orban Ludovic a fost implicat intr-un accident rutier pe soseaua Cotroceni, soldat cu acrosarea usoara – cu partea stanga fata a autoturismului – a unei minore, in varsta de 14 ani si, ulterior, cu avarierea unui autoturism parcat in fata unui imobil.

Prin rezolutia procurorului de caz, in data de 31 ianuarie 2008 s-a dispus neinceperea urmaririi penale fata de ministrul Orban Ludovic sub aspectul savarsirii infractiunilor de :

- vatamare corporala din culpa, intrucat fapta comisa, respectiv cauzarea unor leziuni unei persoane, leziuni care necesita mai putin de 10 zile de ingrijiri medicale nu este prevazuta de legea penala ca infractiune ;

- parasirea locului accidentului, intrucat lipseste unul dintre elementele constitutive ale infractiunii, fiind vorba de una dintre componentele care formeaza latura obiectiva a infractiunii, mai exact urmarea prevazuta de lege, intrucat persoana vatamata, victima a unui accident produs in data de 16 decembrie 2007, a suferit leziuni care au necesitat 2-3 zile de ingrijiri medicale, iar conditia pentru retinerea acestei infractiuni consta in necesitatea unui numar de zile de ingrijiri medicale pentru vindecare mai mare de zece zile;

- fals in declaratii, intrucat fapta de a declara ca nu a existat victima a accidentului comis in data de 16 decembrie 2007 s-a dovedit a fi reala, in situatia in care se tine cont de modul in care Inalta Curte de Casatie si Justitie a interpretat termenul de „vatamare a integritatii corporale”, in sensul ca unei persoane i se recunoaste calitatea de victima a unui accident doar in cazul in care vatamarile suferite necesita ingrijiri medicale mai mari de zece zile pentru vindecare".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7618 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Deci a lovit o minora, pana la urma. (Luni, 4 februarie 2008, 16:12)

    Alius [anonim]

    Deci a mintit, ca un carnat cu ochi ce este...
    • -5 (11 voturi)    
      Ce tampenie! (Luni, 4 februarie 2008, 16:36)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Alius

      Pai cretinii de procurori zic ca nu-l urmaresc penal pentru fals in declaratii,cum merge asta cu faptul ca ar fi lovit fata? De fapt,daca cititi comunicatul in original si interpretat fals de ticalosii gazetari basescienu IML a concluzionat ca loviturile "pot proveni de la o lovitura de masina" dar ne-avand o alta dovada procurorii au dat NUP! Prea multi prosti se lasa pacalati de prea multi ticalosi!
      • +7 (7 voturi)    
        Citeste de sus in jos si .... (Luni, 4 februarie 2008, 20:49)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        de la stanga la dreapta comunicatul Biroului de Presa al Parchetului de pe langa ICCJ (vezi ca e in format .pdf, iti trebuie Acrobat Reader), in care se spune negru pe alb ca "Orban L. a fost implicat intr-un accident rutier soldat cu acrosarea usoara - cu partea stanga fata a autoturismului - a unei minore in varsta de 14 ani...". Apropo, mai tineti minte din filmulete ca pe stanga masina nu avea ca avarie decat oglinda laterala??? Concluzii: 1. Dl. Orban este un mincinos si chiar m-a dezamagit. 2. D-le Arthur, priveste in jurul tau 10 min. si spune-ne cati prosti vezi.
        P.S. Nu tin neaparat sa comunici rezultatul, eu il stiu.
    • +8 (8 voturi)    
      Adevarat (Luni, 4 februarie 2008, 22:22)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui Alius

      dar i-a rupt doar o singura mana, asa ca nu se pune...
    • -4 (4 voturi)    
      Hotnews = nesimtiti (Marţi, 5 februarie 2008, 11:42)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alius

      Nu ca i-as tine partea lui Orban, dar adevarul nu doar ca e departe de ceea ce pretinde articolul acesta, adevarul este opusul a ceea ce pretinde acest articol.
    • +1 (1 vot)    
      Amintiri (Marţi, 5 februarie 2008, 16:11)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Alius

      Cazul asta seamana cu procesul tipului ala din SU
      A, Bobby, la care nevasta-sa io taiat p***sul. Tipul a fost gasit nevinovat ca a bruscat-o pe nevasta, iar nevasta-sa o fost gasita nevinovata pentru actul de "taiere". Cu toate ca exista o bucata de carne aruncata undeva, pe marginea unei sosele....... :))))))
    • +1 (1 vot)    
      Oare nu se gaseaste nimeni sa il pedepseasca pe Or (Joi, 7 februarie 2008, 11:16)

      Un scarbit de tara [anonim] i-a raspuns lui Alius

      daca as fi vecinul lui i-as face viata amara
  • +8 (12 voturi)    
    Dar nedeclararea lui ?!?!? (Luni, 4 februarie 2008, 16:12)

    Adrian [anonim]

    Dar nedeclararea lui sau declararea cu o intarziere de 30 de ore + negarea unui astfel de eveniment nu este sanctionata?
  • +9 (13 voturi)    
    DAR (Luni, 4 februarie 2008, 16:12)

    dino [anonim]

    Dar a sustinut sus si tare ca nu a lovit-o pe fata..
    Nu-i kosher, mincinosul
    Dino
  • +2 (10 voturi)    
    minciuni, minciuni, minciuni (Luni, 4 februarie 2008, 16:17)

    Mihai [anonim]

    Eu nu stiu cum va suportati in halul asta de mincinosi...Cum sa spuna parchetul ca "a fost gasit nevinovat pentru accidentul din decembrie, desi a lovit o minora ". Parchetul nu a spus ca Orban a lovit o minora ci ca o minora a fost lovita dar nu suficient de puternic incat sa constituie vatamare corporala si deci nu exista in obiectul cercetarii penale. N-a spus niciodata ca Orban ar fi lovit-o. Asta este una dintre multele mutatii semantice si minciuni suptile pe care agentia dvstra de presa intelege sa le afiseze ca informatii obiective. Chiar nu intelegeti ca nu e spre avantajul vostru sa mintiti si ca va reduceti numarul de cititori si deci si veniturile fiind partinitori ... Multa multa minte va mai trebuie...
    • -3 (9 voturi)    
      exact (Luni, 4 februarie 2008, 16:39)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Se afirma in titlu ca a accidentat o minora, dar nu s-a dovedit :)
      penibil
    • +2 (6 voturi)    
      precizare (Luni, 4 februarie 2008, 17:02)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Nu, nu spune ca orbal o lovit pe fata. Dar atunci cine a lovit-o? era din intamplare un OZN pe acolo, chiar cand Orban o facut accidentul, o lovit-o pe fata si o plecat de la locul faptei? Asta e clar bataie de joc.


      Adica Orban o derapat, doboara catva stalpi, intra in perete, de abia luni anunta accidentul, si aia dupa ce o aparut prin presa vestea. Adica ceva de genu "Iee, a facut accident, dar na, o fost amuzanta chesita, pana la urma nu o avut loc accidentul." La procurorii aia nu le e chiar deloc rusine? Acasa ce zic lafamilie? Sau le rantesc si lor NUP si gata?
      • -2 (8 voturi)    
        m.. (Luni, 4 februarie 2008, 17:25)

        adi [anonim] i-a raspuns lui razvanb

        o fi batut-o tac'su si ii era rusine sa recunoasca

        asa ca a alunecat

        eu am crezut ca e inchis subiectul asta, dar se pare ca foamea de senzational continua
    • +4 (6 voturi)    
      amice esti imbecil (Luni, 4 februarie 2008, 17:57)

      caesar [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      afirmi urmatoarele:
      " N-a spus niciodata ca Orban ar fi lovit-o. Asta este una dintre multele mutatii semantice si minciuni suptile..."
      iar acum reciteste acest pasaj citat din comunicatul parchetului:
      "Orban Ludovic a fost implicat intr-un accident rutier pe soseaua Cotroceni, soldat cu acrosarea usoara – cu partea stanga fata a autoturismului – a unei minore, in varsta de 14 ani [...]"
      Amice, esti mincinos sau doar imbecil?
      Si apropo de exprimarea ta pretentioasa (mutatii semantice): in aceeasi fraza iti dai cu firma in cap scriind "SUPTIL" in loc de SUBTIL!
      te salut din mers propagandist ieftin!
    • +2 (2 voturi)    
      Erata:) (Luni, 4 februarie 2008, 20:56)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      subtile nu suptile.
    • +3 (3 voturi)    
      Invata sa citesti: ORBAN A LOVIT FATA! (Marţi, 5 februarie 2008, 9:41)

      Luk [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      "Din actele premergătoare efectuate în cauză a rezultat că, în ziua de 16 decembrie 2007,
      pe fondul unor condiţii atmosferice nefavorabile, Orban Ludovic a fost implicat intr-un
      accident rutier pe şoseaua Cotroceni, soldat cu acroşarea uşoară – cu partea stângă faţă a
      autoturismului – a unei minore, în vârstă de 14 ani şi, ulterior, cu avarierea unui
      autoturism parcat în faţa unui imobil"
      Unde-i neintelegerea?
  • 0 (6 voturi)    
    normal (Luni, 4 februarie 2008, 16:24)

    VOGEL [anonim]

    decizia nu ma surprinde. doar e demnitar.
    scapa conform legii :)
    postul realitatea tv trebuie sanctionat. pentru prostie si pentru campanii jurnalistice nefondate.
    turcescu si tatulici isi rod unghiile de nervi. au luat salariu de pomana. sov-ule fa restructurari!
    • +4 (8 voturi)    
      Ba fraierule (Luni, 4 februarie 2008, 16:40)

      George [anonim] i-a raspuns lui VOGEL

      Dar de convorbirea telefonica de la 112 ai auzit?
      Primul martor care a sunat acolo a spus ca soferul masinii din fata lui a lovit o fata pe trecerea de pietoni iar poilitistul, care probabil ca fusese informat, a spus ca nu e nimic grav ca doar a luat-o pe fata pe capota.
      Ca institutele lui peste prajit spun ca fata nu a fost lovita de masina astea sunt magarii. Dece nu au investigat masina, sa vada daca sunt urme? Cat despre asa zisa justitie stim cu totii cum functioneaza pentru politicieni
      • +2 (2 voturi)    
        Viilante (Marţi, 5 februarie 2008, 4:22)

        dorinm [anonim] i-a raspuns lui George

        La porcariile astea pe care inghitim toti in fiecare zi si simtim ca nu se mai poate asa, ca in Romania functioneaza "Legea Saracului", adica legile sunt facute de cei cu bani si relatii, dar le respecta doar "saracii" si "fraierii" din popor, se poate raspunde doar in doua feluri: iesit in strada, proteste pe cale pasnica, mediatizarea acestora si actiunea directa, "vigilante".Sunt sigur ca sunt printre noi oamni capabili sa faca lucrurile astea, la care le-a ajuns pana peste cap. Pe langa sa comentam pe hotnews, trebuia mers in numar mare in piata universitatii, sa fim mii acolo, sa aratam "oficialiilor" ca nu sunt doar niste ONG "controlate" de opozantii lor.

        HAIDETI A UNIVERSITATE
  • +3 (5 voturi)    
    NUP (Luni, 4 februarie 2008, 16:28)

    Mihai [anonim]

    stiam ca legea prevede termenul legal de minim 60 zile din momentul in care este inregistrat dosarul la Parchet si pana cand acesta poate primi o rezolutie. Dar suntem in Romania si ministrii au binenteles "prioritate"..... caci suntem egali in drepturi , iar unii sunt mai egali decat altii....
  • +5 (9 voturi)    
    Dar pentru marturie mincinoasa? (Luni, 4 februarie 2008, 16:28)

    Orbu [anonim]

    daca pina la urma s-a dovedit ca a mintit, insemna ca tariceanu il va demite. Altfel se duc dracului cu totii. Dar parintii si rudele fetei care declarau altceva la parchet? ce masuri se vor lua? Intra cumva la marturie mincinoasa?
  • +4 (8 voturi)    
    Ce fel de oameni sunt astia? (Luni, 4 februarie 2008, 16:32)

    CE [anonim]

    Ce fel de om e nenea asta? Ca parea un tip de caracter si cu capul pe umeri, in tabara gresita.

    Imi amintesc faza cu placutele de inmatriculare de la masina lui care au disparut imediat dupa accident, darzenia cu care tzatzele alea de matusi&mame ale accidentatei dadeau in reporteri si neobrazarea cu care patriciu ii cerea socoteala reporterului de la Realitatea, Turcescu.

    Niste corupti, mincinosi, legati intr-o mafie cu interferente francmasonice. Eu unul nu inteleg cum de ii accepta francmasonii europeni pe oameni ca astia, probabil au avut oarece loji de mana a doua de care s-au debarasat. Ca ce fac ei e activitate mafiota pe fata. Sunt in stare sa iasa la tele si sa zica ca , caltabosii si palinca lui remes nu exista si ca a fost un film trucat. Sunt in stare. Oricum nici aluia nu i se va intampla nica.

    Si nec plus ultra, cand boborul ar trebui sa iasa in strada pentru ca totul a devenit prea evident, abia se aduna 500 de oameni.

    Te lasa puterile cand vezi sustinerea asta, cand vezi ca in tara ta lumea se uita in prostie la OTV, asculta manele si citeste Libertatea sau Cancan; si eventual bea sucuri cu 1% fruct a caror ambalaje le arunca pe unde apuca, si care platesc bani cu care s-ar putea construi o mie de km de autostrada pe an din care au 15 km, si aia teroarea bucselor dupa numai cateva luni.. Pai o mica privire in trafic.ro si deja vezi ca clasa politica are si supusi pe masura.

    felicitari la 'otniuz pentru profesionalism. Faceti un ziar bun, ar trebui poate sa'l puneti si pe hartie, sa ajunga si pe la nea Vasile care n'are adsl. sau o televiziune cu acoperire nationala sa existe, echivalenta ca si valoare a informatiei cu ce faceti voi.
    scoateti-o la bursa si o sa cumpere lumea actiuni, fara gres. Eu as lua, si nu pentru afacerea in sine (nu ca m-ar deranja), ci pentru ca as sti ca as face un lucru bun pentru nea Vasile si pentru calitatea informatiei de la Romanica.
  • -4 (10 voturi)    
    Cine minte? (Luni, 4 februarie 2008, 16:35)

    Critical_Thinking [anonim]

    Ideea indusa de articol este ca Orban a mintit. Cu toate acestea, nu este prezentata nici o dovada, mai mult, in partea a doua a articolului sunt date date care intra in conflict cu titlul articolului. Daca fata spune ca nu a fost lovita de masina, tatal ei la fel, Orban la fel, nu exista nici un martor care sa spuna altfel, de unde a inteles parchetul, daca in adevar a inteles asta, ca Orban a lovit usor o fata? Stiu ca parchetul tine la imaginea sa de institutie transcendenta, care stie lucruri de neinteles pentru muritori, dar, totusi, lucrurile trebuie sa aiba logica. Ca sa spui ca o fata a fost lovita trebuie sa ai o dovada, altfel e bataie de joc.
    • -3 (7 voturi)    
      @ Critical Thinking (Luni, 4 februarie 2008, 17:58)

      Horea [anonim] i-a raspuns lui Critical_Thinking

      Astia s-au gandit asa: spunem ca totusi a lovit-o, ca sa reiasa ca e mincinos, dar ii acordam NUP ca sa nu mai comenteze. In felul asta isi ating scopul - Orban e discreditat si justitia e oarecum dreapta. In realitate e o batjocura totala. Daca nu au dovezi, inseamna ca nu a lovit-o si gata. Sau sa spuna ca ei, procurorii transcendenti, cu ajutorul lui Allah si al lui Nostradamus, au avut viziunea lovirii lejere a fetei, la mana dreapta, de frontul de aer produs de masina lui Orban.
  • +4 (8 voturi)    
    ce javra (Luni, 4 februarie 2008, 16:39)

    monica [anonim]

    acest greier o fi cantat la chitara lui ,si bine inteles furnicei i s-a facut mila ,,,acest orban o fi castigat nitcai ceva banuti si la varat omului sa taca mai este putin pana la alegeri
  • +2 (4 voturi)    
    stirea autentica nu trunchiata (Luni, 4 februarie 2008, 16:43)

    vogel [anonim]

    http://www.mediafax.ro/justitie/parchetul-a-dat-nup-in-cazul-lui-ludovic-orban-surse.html?4727;2362798
    • +1 (1 vot)    
      esti platit de orban sau pnl? (Marţi, 5 februarie 2008, 10:57)

      le..pre [anonim] i-a raspuns lui vogel

      Vad ca tu bagi interventii pentru orban,cine iti da dreptul ?
  • -6 (10 voturi)    
    manipulare (Luni, 4 februarie 2008, 16:44)

    stefan v [anonim]

    "Concuzia raportului indică faptul că leziunile traumatice constatate la examenul obiectiv medico-legal nu au caracteristicile unui impact cu un autovehicul. Nu există leziuni a căror formă şi dimensiuni să corespundă unui urmelor unui autovehicul sau amprenta pneurilor", se precizează în documentul trimis Parchetului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie"

    Din aceeasi stire de la mediafax, rezulta ca nu a atins-o, nu ca a "a "lovit usor" o minora". Hotnews manipuleaza iarasi, cum a facut-o si in zilele accidentului. In loc sa-si ceara scuze, pt. ca alaturi de Realitatea tv si Cotidianul l-a linsat mediatic pe Orban, persevereaza in minciuni si manipulare. Pt. o institutie serioasa e prea mult. Dar fiecare pasare pre limba ei isi pierde 'admiratorii".
    • 0 (0 voturi)    
      Manipulare? Admiratori? (Marţi, 5 februarie 2008, 12:38)

      Don Cicio [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Ce este mai credibil, mai serios de luat ca minima referinta: Mediafax, or Hotnews? Si, de ce?
  • -3 (7 voturi)    
    manipulare (Luni, 4 februarie 2008, 16:49)

    Horea [anonim]

    Titlul articolului e pervers. Vrea sa induca ideea ca Orban ar fi vinovat, chiar daca nu exista vreo dovada in acest sens.
  • +7 (11 voturi)    
    Orban 1 (Luni, 4 februarie 2008, 16:51)

    Dan [anonim]

    Masina a derapat? Da
    De ce a derapat? Ca erau conditii de drum grele.
    Codul Rutier spune:
    Art.48. - Conducatorul de vehicul trebuie sa respecte regimul legal de viteza si sa o adapteze în functie de conditiile de drum, astfel încât sa poata efectua orice manevra în conditii de siguranta.
    Concluzie fara sa fi jurist Orban nu a adaptat viteza masinii la conditiile de drum.
    Articolul 48 cod rutier incalcat.
    Ce s-a intamplat dupa ce a derapat? A lovit usor o minora aflata pe trecerea de pietoni si a avariat cel putin o masina parcata pe dreapta drumului.
    Art.75. – Accidentul de circulatie este evenimentul care întruneste cumulativ urmatoarele conditii:
    a) s-a produs pe un drum deschis circulatiei publice ori si-a avut originea într-un asemenea loc;
    b) a avut ca urmare decesul, ranirea uneia sau mai multor persoane ori avarierea a cel putin unui vehicul sau alte pagube materiale;
    c) în eveniment a fost implicat cel putin un vehicul în miscare;
    d) s-a produs ca urmare a încalcarii unei reguli de circulatie.
    Deci a fost accident de circulatie ce a facut Orban.
  • 0 (6 voturi)    
    Dan 2 (Luni, 4 februarie 2008, 16:58)

    Dan [anonim]

    Daca nu a fost victima:
    Art.79. - (1) Conducatorul de vehicul implicat într-un accident de circulatie în urma caruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat sa-l scoata imediat în afara partii carosabile ori, daca nu este posibil, sa-l deplaseze cât mai aproape de bordura sau acostament, semnalizându-l corespunzator.
    (2) În situatia prevazuta la alin. (1), conducatorul de vehicul este obligat sa se prezinte în termen de 24 de ore la unitatea de politie pe raza careia s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare si eliberarii autorizatiei de reparatie.
    Si aici incalcare de Cod Rutier.
    Dar minciuna cu nu am lovit pe nimeni cum ramane. fals in declaratii nu este penal?
    Continuati sa va bateti joc de justitia romana.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu inteleg... (Luni, 4 februarie 2008, 17:01)

    sadwank [anonim]

    "Procurorii au stabilit totodata ca Ludovic Orban a "lovit usor" o minora"

    E o figura de stil jurnalistica? Sau chiar procurorii au stabilit ca Orban a lovit minora? Hotnews, nu puteti sa puneti si comunicatul PG? Sau dau drumul la realitatea tv?
    • -2 (6 voturi)    
      Restabilirea surselor (Luni, 4 februarie 2008, 17:13)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Parchetul General: "Din actele premergătoare efectuate în cauză a rezultat că, în ziua de 16 decembrie 2007, pe fondul unor condiţii atmosferice nefavorabile, Orban Ludovic a fost implicat intr-un accident rutier pe şoseaua Cotroceni, soldat cu acroşarea uşoară – cu partea stângă faţă a autoturismului – a unei minore, în vârstă de 14 ani şi, ulterior, cu avarierea unui autoturism parcat în faţa unui imobil."
      http://www.mpublic.ro/presa/2008/c_04_02_2008.htm
      Concluziile IML: "Concuzia raportului indică faptul că leziunile traumatice constatate la examenul obiectiv medico-legal nu au caracteristicile unui impact cu un autovehicul. Nu există leziuni a căror formă şi dimensiuni să corespundă unui urmelor unui autovehicul sau amprenta pneurilor", se precizează în documentul trimis Parchetului Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie"

      Adevarul este ca nu Hotnews a inventat chestia cu "acrosarea usoara" a minorei, ci este concluzia parchetului general. De unde o fi scos-o, e treaba lui Orban, care se poate adresa justitiei. Concluzia este ca nu hotnews a fabulat, doar a citat corect comunicatul parchetului.

      Cer scuze hotnews pentru aprecierile anterioare.
      stefan v.
  • +2 (8 voturi)    
    HA HA HA HA HA HA (Luni, 4 februarie 2008, 17:01)

    santa [anonim]

    tara de kkt, popor de kkt, ministru de kkt.
    cine se plinge din fata computerului/televizorului si nici nu iese in strada, nici nu se cara ci continua sa se complaca in mizerie .... sa taca din gura.

    fuck you romania.
    bwahahahahahah
  • +3 (7 voturi)    
    lumea vede... (Luni, 4 februarie 2008, 17:09)

    Misha [anonim]

    Mai devreme sau mai tarziu, isi va lua pedeapsa, ca orice jigodie !
    Partea buna e ca lumea vede ce "oameni" sunt pnl-istii ...

    P.S. Pana la urma, ce mare scofala era daca ducea fata la spital, daca recunostea ? Orice om normal ar fi facut asta. Ma intreb cum se suporta gunoiul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      e cu neputinta... (Marţi, 5 februarie 2008, 9:08)

      luci [anonim] i-a raspuns lui Misha

      pai daca ajungea la spital, fiind implicat intr-un accident soldat cu victima, ca doar nu stia nimeni zilele de spitalizare, trebuia recoltata proba de sange...
      ori aici d-nul orban nu era in regula.... nu era un om normal...
  • -3 (7 voturi)    
    curat murdar (Luni, 4 februarie 2008, 17:11)

    unu [anonim]

    Aha, e nevinovat desi a lovit, curat murdar coane D.G.
    Halal jurnalism si multi tembeli va cred. Sa va dea domnul dupa sufletul vostru.
  • +1 (5 voturi)    
    mincinosi (Luni, 4 februarie 2008, 17:17)

    gabi [anonim]

    mereu ati fost mincinosi,mereu ati fost stat in stat,fara sa va pese de restul oamenilor,mereu ati furat,inselat,talharit tara,facut fardelegi,iar apoi ati negat!sunteti lichele care meritati inchisoarea pe viata!nimic nu ramane nepedepsit,iar daca nu o sa platati in viata asta,cu siguranta o sa se intample dupa!blestemati sa fiti htilor!
  • +3 (7 voturi)    
    Verdict neasteptat... (Luni, 4 februarie 2008, 17:22)

    alexander the great [anonim]

    Sunt de-a dreptul surprins...Nu ma asteptam la un asemenea verdict..Pe dracu'...Eram 99,99% sigur ca asa se va intampla...E deja o obisnuinta sa fii demnitar si sa faci ceva penal,apoi sa scapi.Justitia in Romania este oarba,surda si muta.
  • +2 (4 voturi)    
    in ce tara de rahat traim !!! (Luni, 4 februarie 2008, 17:24)

    croc [anonim]

    in ce tara de rahat traim! Cum de nu se spanzura oamni ca Orban? Cum de fac umbra Pamantului animalelele astea?
  • -3 (7 voturi)    
    "Stirile" newsin si radio Erevan (Luni, 4 februarie 2008, 17:26)

    Vlad [anonim]

    Avem de aface cu mostra de stire newsin. Impartialitate, obiectivitate, profesionalism... in ghilimele bineinteles. Ne aducem aminte cu sila de TVR-ul anilor 90. Chiar nu realizati ca sunteti de KKO?!!
    • +2 (6 voturi)    
      Newsin... (Luni, 4 februarie 2008, 17:35)

      C [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Newsin e cu totul alta agentie de stiri fata de HotNews. Ai ramas setat pe modul "injurat tot ce misca" incat nu mai faci diferenta?
      • -2 (2 voturi)    
        Re (Luni, 4 februarie 2008, 17:55)

        unu [anonim] i-a raspuns lui C

        Tie ti se pare ce Hotnews e o agentie de stiri? Apoi arata-mi si mie unde scrie NewsIn ca Procurorii au stabilit totodata ca Ludovic Orban a "acrosat usor" o minora. Eu am citit articolul si nu am gasit asa ceva.
        • +2 (2 voturi)    
          Greu cu lectura (Luni, 4 februarie 2008, 18:21)

          C [anonim] i-a raspuns lui unu

          Amice, stii sa citesti???
          Asta spuneam: ca Newsin NU zice de asa ceva, CI Hotnews, nefiind in niciun fel inrudite. Raspundeam astfel unui comentariu injurios si total gratuit la adresa Newsin. Citeste inainte de a posta aiureli drept raspunsuri.
          • -1 (3 voturi)    
            re (Luni, 4 februarie 2008, 18:44)

            unu [anonim] i-a raspuns lui C

            OK, am inteles gresit mesajul tau.
            • +2 (2 voturi)    
              re (Luni, 4 februarie 2008, 21:38)

              C [anonim] i-a raspuns lui unu

              No pb. Cunosc oarecum Newsin, si nu e Hotnews, nici macar RealitateaTV. Sunt profesionisti, nu au urma de partizanat.
  • 0 (4 voturi)    
    Unde se face justitie (Luni, 4 februarie 2008, 17:33)

    stefan v [anonim]

    Trebuie sa ne obisnuim sa acceptam ca justitie nu se poate face pe forumuri sau in presa, chiar daca numai pt. motivul ca e nevoie de stiinta, de aparatura si probe materiale. Ca ne plac sau nu ne plac deciziile justitiei, e o chestiune secundara. Justitia nu poate da decizii dupa placul majoritatii.
    Alternativa este haosul.
    • +4 (6 voturi)    
      Alternativa este haosul (Luni, 4 februarie 2008, 18:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Daca un ministru conduce cu viteza mai mare decat permit conditiile meteo. Derapeaza si loveste o minora aflata pe trecerea de pietoni. Politia care trece pe langa accident se face ca nu vede accidentul. Dupa care nu se duce la politie in termenul de 24 ore prevazut de lege. Se duce doar cand politia sesizata de media il cheama. Declara ca nu a lovit pe nimeni.
      Ministru ramane in functie cu toate ca a mintit si este si declarat nevinovat. Asta este haos.
      Atunci ar trebui sa procedam toti la fel ca Orban.
      • -1 (1 vot)    
        E valabil (Luni, 4 februarie 2008, 18:47)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Ce stabileste parchetul. Apropo, se pare ca raportul parchetului are 26 de pagini, din care rezulta multe alte amanunte....
  • -3 (3 voturi)    
    shulfa (Luni, 4 februarie 2008, 18:00)

    stefan v [anonim]

    Dupa modelul CCR, PG face pe placul tutuor: presedintelui Basescu cand zice "soldat cu acrosarea usoara – cu partea stanga fata a autoturismului – a unei minore, in varsta de 14 ani"
    adevarului cand zice ca Orban nu e vinovat, etc. Fiecare ia partea care-i convine. Sa vedem miercuri, se dicuta la CCR cazul Nicolai. Se va repeta oare apacatura de shulfa?
  • +2 (2 voturi)    
    gasit nevinovat desi a acrosat o minora (Luni, 4 februarie 2008, 18:01)

    luc [anonim]

    seamana cu celebra - putin gravida-
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru berbeci (Luni, 4 februarie 2008, 18:06)

    Dan [anonim]

    Pentru berbecii pupincuristi ai lui tariceanu care puneau in discutie corectitudinea stirii, procuratura tocmai ce a emis comunicat cum ca betivul a dat peste fata pe trecerea de pieton, dupa care a negociat impacarea cu parintii ei.

    Pentru moderator: eu as filtra mesajele acestor persoane, pentru ca sunt pur si simplu slujbasi, intepeni-s-ar cu adresa de ip in gat de gaozari.
    • -4 (6 voturi)    
      sa inteleg (Luni, 4 februarie 2008, 18:45)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ca aici e voie doar pentru berbecii pupincuristi ai lui Basescu?
      • +5 (5 voturi)    
        Basescula cu prefectura (Luni, 4 februarie 2008, 20:22)

        Orbinator [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        Ce legatura are Basescu cu accidentul lui Orban ?
        Am auzit tot felul de aberatii. Cum tage unu'-n part in tara asta, cum Basescu e de vina.
        Aici discutam ca un ministru face un accident - nimic anormal - produce pagube -OK - minte ca sa-si minimizeze vina - e omeneste si de inteles si mai si ramane in functie - e romaneste si iar de inteles.
        Dar ce, doamne iarta-ma, are Bsescu cu chestia asta. Sau l-o fi asteptat pe menestrelul transporturilor pe dupa gardul de la Cotroceni si i-a pus piedica la masina, in timp ce imbrancea o minora din SSP oblu in fata bolidului, in timp ce suna, simultan, la 112 si la Tatulici acasa. Haida-de ca sunteti penibili
  • +3 (3 voturi)    
    fara panica (Luni, 4 februarie 2008, 18:16)

    smnuke [anonim]

    Ma panicam daca il gasea vinovat.
    Daca vom vedeam un politician inchis pentru faptele lui ma panicam si renuntam la emigrare
  • +5 (5 voturi)    
    Tara fara legi (Luni, 4 februarie 2008, 18:17)

    Dan [anonim]

    Sotia lui Paunescu a bagat in pamant o familie intrega si e bine mersi.
    Asa ca fugiti fratilor ca dracu de tamaie. Asta e tara lui papura voda. Doamne fereste sa ai nevoie de justitie ca te judeca cu c...l
  • -3 (5 voturi)    
    Mai lasati omul in pace... (Luni, 4 februarie 2008, 18:21)

    Gica [anonim]

    Mai potoliti-va hienelor...Oricui i se poate intampla un necaz de genul asta...
    • +4 (4 voturi)    
      sa il lasi tu (Luni, 4 februarie 2008, 18:57)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Auzi, cum adica oricui i se poate intampla asta???
      Asta ce???
      Sa dea peste un om pe trecere?
      Da, si eu am patit.

      Sa plece?
      Nu!!!
      Eu am sunat la politie si am stat 3 luni fara carnet.
      Care e problema?
      Cand vei da tu peste cineva pe trecere te rog sa nu te duci la politie, sa vad daca iti convine sa ai dosar penal.
    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 februarie 2008, 18:57)

      [anonim] i-a raspuns lui Gica

    • +3 (3 voturi)    
      Oricui i se poate intampla un necaz de genul asta. (Luni, 4 februarie 2008, 19:44)

      Dante [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Da dar. Fug cu fata la spital. Dupa care ma duc la politie imediat si spun am facut asta si asta si asta. Iar daca ma intreba un jurnalist spun ce am facut nu mint de ingheata apele.
      Asa e normal, asa este corect, asa trebuie sa procedeze un cetatean obisnuit iar un ministru trebuie sa procedeze cel putin asa pentruca el trebuie sa fie un exemplu.
    • -2 (4 voturi)    
      Oricui i se putea intampla (Luni, 4 februarie 2008, 20:20)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gica

      Perfect de acord. Numai un pieton ipocrit poate sa-l condamne pe Orban!
  • +2 (4 voturi)    
    badjocura poporului (Luni, 4 februarie 2008, 18:53)

    Florin [anonim]

    asta e bajocura, cata nesimtire, acest guvern se pisa pe noi, oamnii care-i aleg si din sudoarea munci noastre i-i platim.
    Ce mizerie este asta, un Ministru corupt care minte si i-si bate joc de legile tari, le tergiverseaza si ajusteaza legile dupa plac.
    Ce partid e asta PNL care sustine si acopera MINISTRI CORUPTI, nu e prima data, nu uitam nici cartaboshul.
    Un ministru corupt care corupe si instantele, de la Politie(Militie) pana si pe oameni de rand, sa minta.
    Astea sant exemplarele care ni le prezinta PNL. numai nimistri corupti.
    Da este clar, la un PREMIER murdarit si uns cu PETROL PATRICIAN, asa si MINISTRII PNL-ului hoti si corupti.
    NU VA UITAM LA ALEGERI!
    • -2 (4 voturi)    
      din sudoarea munci noastre i-i platim (Luni, 4 februarie 2008, 19:05)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      "din sudoarea munci noastre i-i platim" ... Vezi ca majoritatea folosim deodorant.
      • +3 (3 voturi)    
        ai dat cu mucii-n ceai (Luni, 4 februarie 2008, 20:40)

        uluit [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

        Florin a incercat o metafora... daca te duce mintea!
        Eroarea-i a ta, fiindca vorbesti in numele majoritatii fara sa fi facut vre-un sondaj.
        De apa si de sapun n-ai auzit? sau dai cu deodorant doar ca sa acoperi mizeria?
        • -4 (4 voturi)    
          Rectificare la "sudoarea muncii" (Luni, 4 februarie 2008, 21:28)

          Iulian [anonim] i-a raspuns lui uluit

          Folosim deodorant dupa apa si sapun. Majoritatea.
      • +2 (2 voturi)    
        ;-) (Luni, 4 februarie 2008, 20:42)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        faci glume de prost gust, ca defapt si din bani tai sant hotii astea platiti nu numai din ai mei.
  • +4 (4 voturi)    
    punctul 2 din comunicat (Luni, 4 februarie 2008, 19:19)

    sadwank [anonim]

    Punctul 2 e absolut fantastic; el zice ca daca eu acrosez o baba in asa fel incit aceasta nu necesita ingrijiri mai mult de 10 zile, totul e in regula, trebuie numai sa fac ca Orban, sa opresc si sa vorbesc cu doamna in cauza.
    Daca insa, tragind cu prastia dupa vrabii il lovesc pe unul in cap (deci tot din culpa) iar ala necesita 5 zile de ingrijiri medicale, situatia e grava pentru mine.
    Pai in conditiile astea, daca am necaz pe unul, dar nu vreau sa-l omor, e ok daca il tavalesc un pic cu masina, pe trecere, cu conditia sa nu necesite 11 zile de ingrijiri.
    • +3 (3 voturi)    
      Tavalire nepenala (Luni, 4 februarie 2008, 19:51)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      "Pai in conditiile astea, daca am necaz pe unul, dar nu vreau sa-l omor, e ok daca il tavalesc un pic cu masina, pe trecere, cu conditia sa nu necesite 11 zile de ingrijiri."
      Ei m-am luminat. Am eu doi vecini si trei colegi de serviciu pe care am boala. De maine ii urmaresc cu masina si am eu grija sa-i tavalesc sa nu boleasca prea mult. Ei asa da, justitia tine cu mine. Va pup, am plecat sa tavalesc dusmanii.
  • +1 (1 vot)    
    RAMINE CUM AM STABILIT? (Luni, 4 februarie 2008, 19:49)

    mona [anonim]

    Pentru aducere aminte:


    http://vs04.netstairs.ro/antena3tv/webroot/website/?videoid=8980
  • +6 (6 voturi)    
    prinde orban, scoate-i ochii (Luni, 4 februarie 2008, 20:15)

    taricel [anonim]

    Lucrurile sunt clare in tara lui Caragiale: a lovit-o, dar n-a ranit-o;s-a carat de la locul accidentului, dar n-a fugit; n-a spus adevarul, dar n-a mintit. Parintii fetei s-au inteles sa taca pe bani, dar nu l-au cunoscut. Cristoiu, Gadea, Ciutacu, Valerian Stan,. Radu Tudor, coana Firea l-au aparat de "executia" nedreapta in presa, pusa la cale de eternul terorist Basescu. Daca ii intrebi, nu isi aduc aminte de caz.
    Astia suntem: a 27-a tara intrata in Uniunea Europeana. Tara Mincinosilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Demisia!!!! (Luni, 4 februarie 2008, 20:33)

    babu [anonim]

    Demisia pentru minciuna!!!
  • -2 (2 voturi)    
    parchetul nu e instanta (Luni, 4 februarie 2008, 22:23)

    Rollo Tomasi [anonim]

    Parchetul a spus chestia asta, nu o instanta.
  • -3 (3 voturi)    
    Manipulare sinistra (Marţi, 5 februarie 2008, 0:23)

    Lelia [anonim]

    HotNews, unde e victima? victima accidentului!!!
    Daca vi se intampla sa fiti acrosati de o masina fara sa aveti leziuni (hai, maxim o zgarietura acolo) ce faceti? Va duceti si il dati in judecata pe cel care v-a "atins"? Daca fata traversa prin loc nepermis si a cazut, iar Orban, incercand sa o evite..o fi atins-o usor? Erati la fata locului sa stiti cu adevarat ce s-a intamplat? Cum de niciun marton nu a putut sa spuna ca a vazut cu ochii lui ca a fost lovita? Au spus unii la inceput ca a fost lovita, iar cand au fost intrebati de procurori, au spus ca nu au vazut asta cu ochii lor. Chiar asa? Orban i-a platit pe toti in zona aia sa ..taca?
    De ce fata nu avea leziuni? S-a spus ca avea vanatai, dar facute in zile diferite. Asa au constatat cei de la IML.
    Deci: unde e victima? Cum sa fi spus Orban ca exista o victima cand, chiar procurorii explica ce inseamna o victima (trebuie sa aiba mai mult de 10 zile spitalizare). Pai daca o victima este stabilita astfel, de ce sa fi spus Orban ca a facut o victima?
    Nu mai manipulati in prostie ca nu va crede nimeni.
    • +1 (1 vot)    
      Cine manipuleaza? (Marţi, 5 februarie 2008, 0:35)

      Dante [anonim] i-a raspuns lui Lelia

      De ce nu citesti Lelia inainte de a scrie?
      Citeste concluziile parchetului si cu un pic de minte vei vedea ca totul se bate cap in cap.
      In ceeace privete manipularea in "prostie" eu spun ca manipuleaza cei ce scriu fara sa citeasca dar o fac demonstrand ca sunt prosti.
    • +2 (2 voturi)    
      Re: (Marţi, 5 februarie 2008, 8:59)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Lelia

      Tu ori esti prost, ori te faci. La ditamai ministru te astepti ca martorii sa vorbeasca liber? Iti dai seama ce "spate" are Orban, si de fapt toti "guvernamentalii" si parlamentarii? Trebuia fata sa ramana invalida pe viata sau sa moara ca sa pateasca ceva Orban? Pai daca tu ii dai spaga la politist sa nu iti ia carnetul, crezi ca Orban e mai breaz sa nu dea niste bani la o familie, din cate imi dau seama, modesta, care numai de scandal mediatic ii ardea?
  • -2 (2 voturi)    
    Pt Dante (Marţi, 5 februarie 2008, 3:01)

    Lelia [anonim]

    Dante, eu am citit dosarul, nu prostiile astea scrise mai sus. Si iti mai spun atat: Nicio instanta, in caz ca "victima" ar fi depus plangere, nu l-ar fi gasit pe Orban vinovat de ceva. In cazul asta fata NU E O VICTIMA. Nu se bate NIMIC cap in cap. Iti citez din rezolutia procurorului:
    "Leziunile traumatice constatate nu au caracteristicile unui impact cu un autovehicul în sensul evidenţierii unor leziuni a căror formă şi dimensiuni să corespundă unui relief al autovehicului sau amprentei pneurilor"
    Presa nu face decat sa ia niste "bucatele" din rezolutie si sa le puna cap la cap asa cum vrea ea. Luminati-va! De-asta ti se pare ca lucrurile se bat cap in cap. De fapt, sunt extrem de simple. Minte iti trebuie.
    • +1 (1 vot)    
      Lefegioaica (Marţi, 5 februarie 2008, 7:31)

      Dante [anonim] i-a raspuns lui Lelia

      Lelia draga, acum citesti ceva dar pe sarite si cum iti convine. Sigur ca daca esti rau intentionat poti face din alb negru si din negru alb. Problema ta este ca fiind evident activista nu nuantezi. Tu ai sarcina sa demonstrezi un lucru si iti executi sarcina cum te taie capul. Ceilalti ce posteaza nuanteaza si cauta explicatii tu nu. Tu ai "certitudini" platite asa ca nu poti fi credibila.
  • +2 (2 voturi)    
    Minora l-a acrosat pe Orban (Marţi, 5 februarie 2008, 7:03)

    Aron Deleanu [anonim]

    Basescu este de vina,care citind biletelul lu'Tariceanu a pus o pila la procurorii aia de l-au scos NUP-ist pe Orban.
  • +1 (1 vot)    
    "acrosat" (Marţi, 5 februarie 2008, 7:29)

    Nicolae [anonim]

    CALOMNIE !
  • +4 (4 voturi)    
    exponent cras al liberalismului romanesc (Marţi, 5 februarie 2008, 7:48)

    maia [anonim]

    orban este exponentul cras al liberalismului romanesc: mincinos, fatarnic, plin de el, gargaragiu si neam prost. din acest motiv nici nu pot liberalii sa se lipseasca de el.
  • +4 (4 voturi)    
    E bun de primar! (Marţi, 5 februarie 2008, 7:53)

    Vali cel batran [anonim]

    Bucuresteni! Asta e primarul pe care i-l cautati! Stie sa minta? Stie! Deci e bun! Votati-l si o sa vedeti din declaratiile lui ulterioare ca nu va va lipsi nimic! Ba poate o sa va cante si un cantec de inima albastra cand nu veti mai putea de bine.
  • +4 (4 voturi)    
    and justice for all... (Marţi, 5 februarie 2008, 8:17)

    Vegeta [anonim]

    la vot prezenta este foarte slaba, de ce protestati acum?
    • +3 (3 voturi)    
      True.. (Marţi, 5 februarie 2008, 9:01)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Vegeta

      exact, ai dreptate. Si inca ceva: faceti gura pe forum, dar mergeti si la vot dragilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Multam justitie romana!! (Marţi, 5 februarie 2008, 9:19)

    corvus coraX [utilizator]

    In concluzie, incepand cu ziua de azi pot linistit:

    1. Sa "ating" pe oricine cu masina invocand ca mi-a intrat soarele in ochi, iar daca nu e soare, intunericul, fum de tigara, musculita de otzet, caramida, prezervativ

    2. Sa plec linistit de la locul faptei avand in vedere ca acel "oricine" este un fel de nimeni si nu am de ce sa ma simt atins eu personal in propria-mi nesimtire

    3. Sa dau ulterior 14598348610023 de declaratii diferite.....

    4. Si sa-i bag in p....a mamii lor de procurori daca nu imi dau NUP asa cum i-au dat jegului de Orban
    • 0 (0 voturi)    
      Da, poti... (Marţi, 5 februarie 2008, 11:54)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui corvus coraX

      Cu conditia ca cei pe care ii acrosezi sa nu fie deranjati de asta...Incearca cu o tipa care te place prima data. O sa vezi ca nu se supara.
  • +2 (2 voturi)    
    CUM MM NUP?! (Marţi, 5 februarie 2008, 9:37)

    Maimuta Muncitoare [anonim]

    Pai cum mm de judecator sa dai NUP daca a acrosat minora,deci, cel putin a facut fals in declaratii si si-a batut joc de o tara intreaga ! Cristosii si mama ei de treaba ca as muri cu tine de gat infectu` dracu` de ai dat NUP-ul asta !
  • +2 (2 voturi)    
    ... de rasul curcilor!!!! (Marţi, 5 februarie 2008, 9:43)

    Elena [anonim]

    Jenant ! Oare lui Orban asta nu-i e rusine sa mai iasa pe strada? Eu in locul lui mi-as face bagajele si-as pleca rapid in "tarile calde"... macar sa dispar din peisaj... Si mai jenant e pentru ceea ce numim astazi "justitia" romana...niste oi fricoase carora le tremura chilotzii cand au de-a face cu politicieni corupti, dar care devin viteji cand e vorba de oameni simpli!
    Oricum , un BRAVO pentru Turcescu care a avut curajul sa spuna adevarul despre cele intamplate! Avem nevoie de oameni ca el care sa nu se lase intimidati de presiunile de prost gust ale unora precum Orban sau Patriciu!
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru cei "destepti" (Marţi, 5 februarie 2008, 10:01)

    Luk [utilizator]

    Daca tot va temeti de manipulare, ia hai sa vedem niste fapte:
    1 - Orban "a uitat" sa se duca la politie, asa cum zice legea. Manipularea lui Basescu, da?
    2 - Parintii victimei i-au luat la bataie pe ziaristi (ii hartuiau rau...)
    3 - Parintii victimei au fost la IML cu fata [care a fost, dupa declaratia lor, implicata intr-o cazatura pe scari :)) ]
    4. - Tatal fetei a refuzat testul cu poligraful
    5. - Orban l-a sunat intr-adevar pe Turcescu
    6. - Comunicatul parchetului zice dincolo de dubiu ca ORBAN A FOST IMPLICAT IN ACCIDENT.

    BASESCU A FACUT TOATE ASTEA MAI ISTETILOR???????
  • +1 (1 vot)    
    MINCINOSUL DRACULUI (Marţi, 5 februarie 2008, 10:13)

    florin [anonim]

    Ar trebuiisa stam in fata parlamentului si sa nu lasm pe nimeni sa intre acolo.
    Cum pot sa nu ia masuri impotriva unui mincinos!!!!
  • -1 (3 voturi)    
    DE CE...? (Marţi, 5 februarie 2008, 10:15)

    Pink Panther [anonim]

    - de ce sa nu regret capitala Viena sau...Budapesta...
    - de ce sa sarbatoresc 1 Decembrie...
    - de ce regret ca nu am plecat din tara asta de kkt cu o populatie in majoritate fie nesimtita/ nepasatoare/idioata....
    -....

    Si ne mai intrebam de ce:
    - am avut un Ceausescu?
    - am avut un Iliescu?
    - am avut un Constantinescu, Basescu....
    - NIMENI NU RASPUNDE DE FAPTELE SALE?

    Ati auzit de romanul GREATA de Sartre?
    • +1 (1 vot)    
      nu, dar... (Marţi, 5 februarie 2008, 10:25)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

      ....am auzit de "m-am saturat de Romania" a lui Gherman :))
    • 0 (2 voturi)    
      S-a descurcat (Marţi, 5 februarie 2008, 10:31)

      io descurcaretu' [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Asa cum se face .... "S-A DESCURCAT!!!"

      Ce conteaza legea .... S-A DESCURCAT .... asa cum se descurca TOTI !

      Cine nu se DESCURCA ... invata , altfel ... SE INCURCA ! sau O INCURCA ?
    • -2 (2 voturi)    
      Sustinem pe Dl. Orban (Marţi, 5 februarie 2008, 10:31)

      Alexandru I. [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      Dl Orban, nu va temeti de hienele PD-Liste sau cum se cheama partidul ala de 2 bani! Suntem cu dvs si va sustinem. Va dorim sa ajungeti primar!
    • 0 (2 voturi)    
      miorita (Marţi, 5 februarie 2008, 11:09)

      pt greata [anonim] i-a raspuns lui Pink Panther

      si tu esti tot roman... oriunde te-ai duce ai gasit aceeesi rezolvare... fuga de raspundere.
      E mai usor sa pleci sau sa te pleci decat sa lupti.
      Ar trebui sa nu ne mai plangem atat de mila. Schimbarea incepe cu noi si cu cei din jurul nostru.
      Si clasa politica se va schimba cand ne vom schimba noi. Peste inca 20 de ani.
      • 0 (2 voturi)    
        De acord: 20 ani (poate) (Marţi, 5 februarie 2008, 11:46)

        Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui pt greata

        Corect, cu o mica paranteza:
        - 20 ani aproape au trecut de la "schimbarea ce putea sa fie".
        - 20 ani este cam mult in viata unui om.
        - 20+20 = 40?! SI NU E SIGUR!

        Fuga de raspundere? Hmmm, la cine te referi?
        Pp ca la liescu, VC Tudor, Paunescu, procurori, avocati,...si amaratul de Orban.

        Exista batalii cu sanse de reusita si batalii fara sanse de reusita!
        Iesi o plimbare prin orasul tau (din RO) sa vezi simtul civic al romanului.
        Apoi mai evalueaza o data sansele de izbanda. Poate nici (inca) 20 de ani nu sunt destui. Sau cu import de populatie...poate!

        Sau mai bine...du-te la ski in Austria si vei vedea:
        - mai bine
        - mai ieftin
        - mai corect...
        - MAI ALTFEL!
  • +1 (1 vot)    
    se creaza un precedent (Marţi, 5 februarie 2008, 10:24)

    cristian [anonim]

    Orban o tinea sus si tare ca nu a lovit pe nimeni. Constatam acum ca de fapt a lovit (usor) si a parasit locul accidentului (fapt grav) foarte probabil pentru a evita testul cu alcoolmetrul. Este cert ca daca as fi fost in locul lui nu as fi scapat prea iefitin.
    Grav este ca se creaza un precedent astfel ca o multime de accidente petrecute pe trecerea de pietoni de regula din vina exclusiva a soferilor care conduc agresiv si intra in intersectie la intimidare, vor fi musamalizate.
    Nu ma mira comportamentul lui Orban fiind cunoscut ca o persoana cu psihic labil care a trecut prin mai multe cure de dezalcolizare.
    Problema este a celor care l-au propulsat intr-un post cu atat de multe responsabilitati. S-au poate tocmai de o astfel de persoana aveau nevoie!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce? (Marţi, 5 februarie 2008, 10:59)

    Transilvanian man [anonim]

    Oare de ce se intampla toate astea sub nasul nostru?Pentru ca :
    1 Suntem TOLERANTI (nu toleranta in sensul bun al cuvantului)
    2 Nu avem ca popor sau din popor ORGOLIU ...in sensul bun al cuvantului
    3 Niciodata in istoria poporului roman nu am dat dovada ca am avea coloana vertebrala ...suntem niste oportunisti.
    4 De bunavoie acesti politruci care ne conduc ...SI AICI MA REFER LA TOTI POLITRUCII nu se vor schimba.
    Asta e parerea mea si sunt oripliat de ceea ce se intampla in tara ...MI-E SILA ...dar TREBUIE SA REALIZAM CA DOAR NOI PUTEM SCHIMBA CEVA IN TARA...
    • -1 (3 voturi)    
      Pai am schimbat ceva in tara (Marţi, 5 februarie 2008, 11:37)

      Alexi [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      http://img86.imageshack.us/my.php?image=bbvw6.jpg
      • -1 (3 voturi)    
        Corect Alexi! (Marţi, 5 februarie 2008, 12:26)

        Vicu [anonim] i-a raspuns lui Alexi

        Si cand te gandesti ca dupa scena aia disgratioasa unul din personaje s-a urcat la volan in vazul tutror. Asta da sfidare si nesimtire! Rusine!
  • +2 (2 voturi)    
    huoooooo (Marţi, 5 februarie 2008, 11:14)

    Sorin [anonim]

    Huoooo mincinosul .... huoooo !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Orban clarvazator (Marţi, 5 februarie 2008, 12:11)

    Andi [anonim]

    Stai putin ca nu inteleg... Deci dl. Orban acroseaza pe cineva pe trecerea de pietoni. Dupa ceva timp pleaca de acolo. Nu este considerat ca a parasit locul accidentului pentru ca persoana vatamata nu a avut nevoie de minim 10 zile de ingrijiri medicale. Intrebarea mea este: de unde stia dl Orban de cate zile de ingrijiri medicale ar fi avut nevoie fata? Pentru ca daca nu stia (si nici nu avea cum, perioada de ingrijire a fost estimata ulterior), inseamna ca a plecat de la un accident cu victima si a facut fals in declaratii. Intradevar, nu ar putea fi acuzat de vatamare corporala, dar de parasirea locului accidentului si fals in declaratii eu spun ca da. Sau anchetatorii considerau poate ca este vizionar, nu stiu...
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 5 februarie 2008, 16:59)

      [anonim] i-a raspuns lui Andi

  • -2 (2 voturi)    
    Partea buna (Marţi, 5 februarie 2008, 13:04)

    stefan v [anonim]

    este ca justitia s-a mai dezinhibat. Nu s-a jenat sa-l "tavaleasca" pe Orban. Cat va pierde la alegeri Orban pentru asta, ramane de vazut. Sper ca data viitoare, dupa vreun sprit la Golden Blitz sa raspunda si altii, in acelasi fel. Cu suspendarea carnetului si prezentarea adevarului. Cine stie unde gasesc cele 13, 14 pagini de motivatii ale parchetului general?
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuna are picioare scurte (Marţi, 5 februarie 2008, 13:21)

    Dan [anonim]

    Hopa fata nu a ajuns la spital singura cum au declarat parintii ci cu salvarea. Iar salvarea a fost trimisa la domiciliul fetii de directorul de la salvare, care director da din colt in colt acuma la intrebarea cine l-a sesizat si de unde stia domiciliul fetii. Ce ziceti de scenariul: Nicolaescu ministrul sunat de colegul Orban ca are o problema face omul interventie la directorul Salvarii sa-l salveze din necaz pe colegul de la transporturi. Dl Orban a mintit cand a zis ca nu a lovit pe nimeni.
  • -1 (1 vot)    
    cunoscatorii adevarurilor absolute (Marţi, 5 februarie 2008, 13:42)

    asa e [anonim]

    nu au nici o indoiala, ei stiu de la seful cel mare cine fura si omoara...
  • +1 (1 vot)    
    MINCINOSUL!!! (Marţi, 5 februarie 2008, 13:53)

    gabifm [utilizator]

    Pentru mine acest raport al procurorilor are o singura relevanta: Ludovic Orban a mintit!!!
    Amintiti-va cand spunea ca nici gand, nu era nimeni in jurul lui cand a avut loc incidentul darmite cineva pe trecerea de pietoni, el este singura victima.
    Acest individ este terminat politic si vrea sa candideze la primaria capitalei. Banuiesc ca il imping de la spate adversarii politici altfel nu-mi explic de ce isi ia acest rol de kamikadze.
    CLAR! A MINTIT!!
  • -1 (1 vot)    
    lasati-l dragului!!!!!!!!!!!!! ca nu merita atita (Marţi, 5 februarie 2008, 14:15)

    noi,si-ai nostri [anonim]

    sa faci ca puiul!!!!!!!!!!!!!!! singura lui vina e ca a avut cine sa-l faca!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Las-o balta mestere! (Marţi, 5 februarie 2008, 16:59)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui noi,si-ai nostri

      Merita fiecare cuvant d-aici. Daca avea putin bun simt, daca avea grija nu se umfle ca broasca si sa nu oracaie la toti, poate nu merita. Dintre toti, Tariceanu, Orban si Antonescu nu merita nici un moment de mila!!!
  • 0 (0 voturi)    
    si el este, saracul, doar o alta "victima" (Marţi, 5 februarie 2008, 18:05)

    Diana [anonim]

    Este doar "victima", nu? Nu a mintit, nu a lovit pe nimeni, nu a plecat de la locul accidentului, nu era baut, nu putem spune ca nu a respectat termenul legal de declarare al accidentului, nu a cumparat tacerea victimei. Poate ca si accidentul i-a fost inscenat...
    Pana la urma, in campania pentru Primaria Buc nu se va mai aminti de asta, caci noi avem memorie scurta si nu ne mai aducem aminte, de exemplu, ce a spus Orban despre femeile de cariera. Si ne va cere sa il votam. Si multi il vor vota. Unii dintre noi ii vom da vot de blam.
    Colegul lui, C. David l-a acoperit (politistii nu faceau de capul lor, ministrul a fost cu siguranta informat), parchetul si procurorul s-au comportat execrabil, familia victimei ii transmite tinerei ca orice are pret, chiar si viata...
    Keep up the good work, Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Exista ziaristi de investigatii in Romania ? (Marţi, 5 februarie 2008, 18:25)

    Un parlit de cetatean [anonim]

    In formularul de la accidente usoare trebuie sa declari sub semnatura daca ai lovit sau nu pe cineva. Poate un ziarist sa ne spuna ce a scris dl Orban acolo. Ca daca a scris ca nu a lovit pe nimeni este penal. Si inca ceva. Ce viteza avea dl Orban. A platit domnul Orban vreo amenda? Cucu, nu ne spune nimeni. Eu acum doua saptamni am ciupit usor o portiera cand am iesit cu spatele din parcare si cand m-am prezentat dupa doua ore aia incepusera deja sa ma caute cu telefonul. In plus mi-au dat o amenda de un milion de nu m-am vazut.