Inalta Curte a hotarat ca Rovana Plumb sa fie cercetata pentru abuz in serviciu dupa o plangere depusa de fostul director al Romsilva

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:37 Actualitate | Esenţial

Rovana Plumb
Foto: Facebook
Inalta Curte de Casatie si Justitie a dispus ca fostul ministru Rovana Plumb sa fie cercetata de Parchetul General pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, dupa ce judecatorii au admis o plangere depusa de fostul director al Romsilva Ion Dumitru. 

Ion Dumitru a depus o plangere impotriva Rovanei Plumb, pe care o acuza de abuz in serviciu, deoarece l-ar fi concediat in anul 2013 din functia de director al Romsilva, dupa ce el a primit o condamnare de trei ani cu suspendare. 

Procurorii au clasat dosarul, insa Ion Dumitru a cerut Inaltei Curti de Casatie si Justitie sa-i oblige pe procurori sa redeschida ancheta. 

De asemenea, Ion Dumitru cere sa-i fie platite drepturile salariale pe ultimii patru ani si sa fie reincadrat la Romsilva. 

In iunie 2013, Ion Dumitru, fost deputat PSD si fost manager-director general al RNP - Romsilva, a fost condamnat la trei ani de inchisoare cu suspendare, pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu in dosarul Romsilva II. 

Ion Dumitru era acuzat de DNA ca a aprobat cumpararea unui utilaj greu din Ucraina, care de fapt era un vehicul de tip militar model 1978, construit pe un sasiu de tanc tip T34. Utilajul a costat 294.330 de dolari, in timp ce pretul real a fost de 6.250 de dolari (adaos de 1.744%). 

Ulterior, Ion Dumitru a obtinut la Tribunalul Bucuresti anularea condamnarii de trei ani inchisoare cu suspendare, dupa decizia Curtii Constitutionale privind abuzul in serviciu.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

3407 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Cum e Benzina FARA Plumb ? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:44)

    un domn [utilizator]

    pai, cum a spus tovarasha Rovana ? ca Domnul Dragnea a spus ca NU vor creste preturilii
  • +19 (19 voturi)    
    Ptiu, drace! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:48)

    Andradda [utilizator]

    Adica individul asta a cumparat:
    ”Utilajul a costat 294.330 de dolari, in timp ce pretul real a fost de 6.250 de dolari (adaos de 1.744%). ”
    Drept urmare a fost condamnat la 3 ani cu suspendare, iar acum a fost achitat, va primi si zeci de mii de euro despagubire si va fi si repus in functie.

    Culmea absurdului, acest individ a fost achitat de acuzatia de abuz in serviciu, in schimb, pupaza PSD-ista Plumb, este chemata in instanta pt..abuz in serviciu pt ca l-a dat afara pe escroc dupa ce a fost condamnat.

    Si toate astea printr-o hotarare a CCR - Dorneanu!

    Si ne mai miram ca UE nu ne vrea in Schengen si nici nu ridica MCV!
    • +1 (1 vot)    
      Cat tupeu la nesimtitul asta ..... (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 22:24)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      A cumparat si cravate verzi cu un pret astronomic pentru personalul silvic si, daca nu ma insel, si ace de cravate. A vuit presa de toate presupusele hotii ale acestui vajnic P$D-ist dar fara folos. Culmea, acum se razbuna pe vechii tovarasi din mafia rosie....
  • +14 (14 voturi)    
    s-antalnit (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 12:53)

    mos ion roata [utilizator]

    hotzu cu hotzu.
  • +4 (4 voturi)    
    E de ras, sau de plans? (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:31)

    ber [utilizator]

    Hazoasa justitie! Oare pe unde or fi studiat juristii astia?
  • +11 (11 voturi)    
    deci sa recapitulam (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 13:39)

    iodixit [utilizator]

    josnicul ala de psd-ist, produs o paguba, a furat mai exact, de vreo 288000 de euro (asta doar ce au gasit la prima vedere procurorii) pe care dna a dovedit-o, pe care justitia a condamnat-o (cam blind), pe care o alta justitie, cea psd-ista, a dezcondamnat-o. corect ce am zis?
    cine ziceati ca face parte dintr-un stat paralel, noi sau psd?
  • +1 (1 vot)    
    Plumb (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:08)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dormeau adânc sicriele de plumb,
    Și flori de plumb și funerar veștmânt -
    Madam fugi repede in Bulgaria (prietenii stiu de ce) ca Belina e mare
  • +1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 17:32)

    melcul_naravas [utilizator]

    E vreun pesedist mai acatarii? Numai curve si hoti.
    • 0 (0 voturi)    
      cum sa nu. (Miercuri, 15 noiembrie 2017, 18:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

      seful suprem, el lider maximo, pablito, printisorul baltilor, cariatul, dinti de grebla,dragnea paturica si cate alte porecle or mai fi, intruchipeaza un singur om. seful psd.