Tudorel Toader anunta ca proiectul de modificare a legilor justitiei va fi definitivat zilele viitoare. Doua variante pentru Inspectia Judiciara: In subordinea ministerului sau institutie independenta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 8 octombrie 2017, 14:28 Actualitate | Esenţial

Tudorel Toader
Foto: Agerpres
Proiectul de modificare a legilor justitiei va fi definitivat, cel mai probabil, saptamana viitoare, a anuntat duminica ministrul Tudorel Toader, care a precizat ca pentru Inspectia Judiciara raman in picioare doua variante: in subordinea Ministerului Justitiei sau institutie independenta. Tudorel Toader a adaugat ca este "cel mai putin probabil" ca Inspectia Judiciara sa ramana la Consiliul Superior al Magistraturii.

"Pe 23 august am spus ca sunt trei variante. Varianta de a ramane la CSM consolidand independenta, autoritatea Inspectiei Judiciare, o varianta de a o aduce la Ministerul Justitiei si a treia varianta - de a dobandi statut de autoritate autonoma independenta pe baza unei legi proprii de organizare, de functionare. Faptul de a ramane Inspectia Judiciara la CSM e cel mai putin probabil, dat fiind ca, dincolo de enunturile facute de pe 23 august, am vazut cu totii ce s-a petrecut in ultima perioada in raporturile dintre Inspectia Judiciara si CSM, Inspectia Judiciara si entitatile pe care le controleaza. Adica nu e numai o disfunctionalitate de principiu, e una concreta a modului in care se pozitioneaza unele fata de celelalte", a afirmat Tudorel Toader.

3.000 dintre cei peste 9.000 de magistrati din Romania (6.500 de judecatori si 2.900 de procurori) au semnat saptamana aceasta un memoriu adresat premierului Mihai Tudose si ministrului Justitiei, Tudorel Toader, prin care se cere retragerea proiectului de modificare a legilor justitiei.

Semnatarii memoriului au atras atentia ca "nu se mai poate accepta intoarcerea in timp, la reglementari legislative existente anterior anului 1989, prin readucerea justitiei sub control politic si largirea nepermisa a atributiilor ministrului Justitiei". Magistratii mai subliniaza ca "Toate aceste modificari de esenta propuse de Ministrul Justitiei incalca flagrant MCV, rapoartele sale constante si fundamentele unei magistraturi firesti intr-un stat democratic. Aceste propuneri, odata intrate in vigoare, vor influenta cariera si activitatea profesionala a magistratilor pentru o perioada indelungata si vor produce dezechilibre in sistemul judiciar, aspecte ce au fost condamnate de Comisia Europeana in repetate randuri."





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2791 vizualizari

  • +27 (33 voturi)    
    normal ca independenta (Duminică, 8 octombrie 2017, 14:36)

    Pink Z [anonim]

    .. si sa puna in lege ca seful institutiei trebuie sa fie din teleorman si sa aiba experienta de lucru cel putin 3 ani in teldrum.
    • +10 (10 voturi)    
      Nashu si cu finu (Duminică, 8 octombrie 2017, 16:25)

      mariaionescu [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Articol din ziarul Curentul:

      http://www.curentul.info/actualitate/a-respins-csm-candidatura-unei-judecatoare-ca-sa-delege-un-consilier-juridic-finul-din-vaslui-al-lui-tudorel-toader/


      A respins CSM candidatura unei judecătoare ca să delege un consilier juridic, finul din Vaslui al lui Tudorel Toader?

      De Dorina Lascăr
      -
      16:10, 21 septembrie 2017



      Anca Maria Stoica este judecător în cadrul Judecătoriei sectorului 2, iar din septembrie 2009 a fost detaşată la MJ ca director al Direcţiei afaceri europene şi drepturile omului gestionând dosarul MCV, prin pregătirea rapoartelor periodice de progrese ale României către Uniunea Europeană. În iunie 2015, ministrul Tudorel Toader a decis încetarea detașării mai multor magistrați printre care și cea a judecătoarei Anca Stoica.
      Judecătoarea Stoica și-a depus recent candidatura pentru o funcția de șef al Serviciului Programe Europene si Internaționale din cadrul Direcției Afaceri Europene, Relații Internaționale și Programe a CSM pe care o ocupă prin delegare chiar finul ministrului Justiției, consilierul juridic Marius Daniel Tudor.
      Surprinzător, în ședința Plenului CSM din 14 septembrie 2017, cu majoritate de voturi, candidatura judecătoarei Stoica a fost respinsă.
      Marius Daniel Tudor a picat admiterea la INM dar a reușit să ocupe prin delegare această funcție importantă din CSM, CV-ul său nefiind public. Ca și consilier juridic asimilat magistraților, Marius Daniel Tudor are un salariu de 10.900 de lei pe lună și beneficiază de decontarea unei chirii de 600 de Euro lunar că doar n-o să stea pe banii statului într-o garsonieră!

      Tudor s-a remarcat până acum în CSM prin salariu său fabulos și prin faptul că este inițiatorul singurului demers din România, unic prin natura lui….acela de a refuza fonduri europene, băgate în traistă de Uniunea Europeană. Opera finului lui Toader este descrisă de jurnalistul Robert Veress în ziarul Puterea în articolul „Culmea absorbției fondurilor europene. CSM refuză banii pe care i-a
      • -5 (7 voturi)    
        Hai sa o lamurim, cu fondurile europene!!! (Duminică, 8 octombrie 2017, 19:48)

        Dacialibera [utilizator] i-a raspuns lui mariaionescu

        Bancile au gasit in Romania cel mai fertil teren pentru a practica dobanzi ametitoare la credite si comisioane peste comisioane la retragere, din fonduri proprii ale clientilor cu depozite. ACCESAREA FONDURILOR EUROPENE, PENTRU DESCHIDEREA UNEI AFACERI, AR FI INSEMNAT CA DORITORII SA NU MAI FACA IMPRUMUTURI, DACA INSISTAU SA INCEAPA O AFACERE! PAI TALHARII DE POLITICIENI ROMANI, MANA IN MANA CU BANCILE (CARE LE DADEAU ACESTORA MILIOANE DE DOLARI CREDIT...DOAR CU BULETINUL), AU FACUT TOT POSIBILUL CA ROMANUL SA NU AIBA ACCES LA FONDURI EUROPENE SI SA FIE OBLGAT....ATI GHICIT, SA IA IMPRUMUT CU n% DOBANDA! ASTA-I TOATA FILOZOFIA!
        • +1 (1 vot)    
          patriotisme de grota (Luni, 9 octombrie 2017, 9:37)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Dacialibera

          Asta e cel mai simplu mod de a prosti oamenii needucati si creduli. gasesti un dusman din exterior si dai vina pe el pentru toate relele...
          Fondurile europene sunt in foarte mare procent absorbite de stat. De ce nu a reusit statul sa atraga, spre exemplu, fondurile pentru transport? Tot din vina bancilor? A da vina pe dobanda de 5-6% ceruta de banci pentru impotenta guvernului de a da credite, e de-a dreptul ridicola. Compara dobanda la credite din Romania cu aia din Bulgaria, Ungaria, Cehia, Polonia si vei vedea ca mare diferenta nu e. Si totusi ei au atras fondurile europene, au autostrazi, pe cind noi construim 50 de km anual din care 30 se surpa din cauza proiectarii deficitare.
          E cumva vina bancilor si pentru faptul ca in 2017 noi nu avem inca dat drumul la fondurile europene pe 2014-2020 pe o gramada de capitole din vina exclusiva a guvernului?!?

          Bancile de la noi sunt la fel de bune sau rele ca si alea din vecini. Diferenta o fac politicienii. Si poporul care voteaza toti tilharii la conducere.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu zic ca bubosul asta sa lase justitia (Duminică, 8 octombrie 2017, 22:59)

        Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui mariaionescu

        Si sa puna mana sa creeze locuri de munca, ca asta ne arde pe toti. Justitia merge bine, trebuie inchisi mai multi corupti, in rest e ok. Economia merge prost.
      • +5 (5 voturi)    
        Tudorel, un cacanar deci ! (Duminică, 8 octombrie 2017, 23:08)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mariaionescu

        Pardon, am vrut sa scriu "un gainar"!

        Ca si colegul sau de guvern Petrica Daea isi aranjeaza rudele Ala, fata si nevasta, asta, fiul si finul !

        PS. Trebuie remarcat faptul ca lucreaza repede si nu da gres in chestiunile personale.

        PPS. Nu acelasi lucru se poate spune despre ce lucreaza el pt tara.
    • -8 (10 voturi)    
      Cum e acum ! (Duminică, 8 octombrie 2017, 21:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Azi, in Romanika: Cum raspunde un procuror !

      Daca niste procurori au facut zob o persoana nevinovata, lucru constatat la CEDO, in cazul f putin probabil ca procurorii ajung "sa raspunda", iata cum decurg lucrurile:

      - procurorii sunt anchetati de colegii lor (colegi la modul cel mai propriu, colegi de birou, unde se vor intoarce dupa ce termina detasarea la Inspectia Judiciara) - de la bun inceput, semn de mare obiectivitate, asa-i?

      - Pe tot timpul "anchetei", procurorii anchetati POT DESCHIDE DOSAR PENAL impotriva anchetatorilor chiar si pentru banalul "abuz in serviciu=nu-mi plac ochii tai"- un alt semn de mare independenta, pesemne !

      - Rezultatele anchetei impotriva procurorilor sunt aprobate - ati ghicit - TOT DE CATRE PROCURORI- colegi cu primii doi, deseori chiar din acelasi birou, de data asta detasati la CSM-sectia
      procurori. Un alt mare exemplu de corectitudine, este?

      Ei, astea-s "valorile europene" pe care Tapalaga le deplange ca le pierde, pentru care Johannis zice: "Negociati cu sistemul". Daca ati fi procuror, ati accepta schimbarea statutului de mai sus?
  • +18 (20 voturi)    
    procurorul ceasuist (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:05)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. tot vrea sa fie la minister, slugoi politici ca el
  • -9 (13 voturi)    
    Obligatoriu (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:19)

    Reticentul [utilizator]

    Inspectorii judiciari trebuie sa fie pe picior de egalitate cu procurorii, adica sa-si desfasoare activitatea independent. Evident cu precizarea din Constitutie dispusa pentru procurori: "independent, sub autoritatea ministrului justitiei".
  • +21 (25 voturi)    
    Tactici mizerabile de la PSD (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:28)

    BobMuller [utilizator]

    PSD ameninta un lucru bun cu distrugerea, cum ar fi independenta justitiei, si apoi se poarta de parca evitarea distrugerii o dau de la ei, de parca independenta poate fi pastrata doar din generozitatea PSD.

    De ce nu voteaza romanii? Poate le plac sociopatii la putere?
  • +20 (26 voturi)    
    Cara-te, aparator al hotilor, da-ti demisia.. (Duminică, 8 octombrie 2017, 15:38)

    cartofil [utilizator]

    si lasa-ne in pace. Lasa meseria de avocat al hotilor din pozitia de ministru si fa meseria pentru care te-ai nascut: carutas la CAP -ul din satul de bastina.
  • +16 (18 voturi)    
    Iar a venit Servitorul Mafiei sa ne povesteasca (Duminică, 8 octombrie 2017, 16:10)

    Habermas [utilizator]

    despre noutatile de saptamana viitoare.

    Alea care vor fi, cu siguranta foarte probabil, dar nu se stie precis nici cum, nici de ce, nici nimic. Dar numai sa fim noi bine pregatiti, ca ei acusi-acusi ne zic o vorba de duh(oare) si ne dau cu cristelnita-n cap.

    Mafia inca delibereaza. Acusi-acusi vin.

    __ Bai Sluga jegoasa, VALEA!
  • +15 (17 voturi)    
    Ai comportament de tip Mirel Palada! (Duminică, 8 octombrie 2017, 16:39)

    Dacialibera [utilizator]

    Dupa ce-i dai un pumn in fata intregului sistem judiciar, prin tot ce faci si ce spui, acum vi si ne povestesti de generozitatea ta si a psd. Mizerabil ca majoritatea covarsitoare a membrilor psd. Si de la baza si din conducere. Sunteti cu totii un cancer al Romaniei si boala asta nu trece cu regim alimentar sau aspirina. Poporul asta obidit are nevoie de sanatate, sub toate aspectele vietii economice, educationale, culturale, politice...etc. Singura noastra sansa de insanatosire este sa va duceti naibii in lumea larga si sa ne lasati in pace, clan de mafioti....cu pretentii de politicieni ce sunteti. Si luati-i cu voi si pe cei de la PNL, ALDE, UDMR si Miscarea populara. Nu este nicio diferenta intre voi.
  • +13 (15 voturi)    
    de sute de ani (Duminică, 8 octombrie 2017, 17:11)

    Coco Whistle [utilizator]

    pe aceste meleaguri se fura, se jefuieste....nu exista respect fata de avutia publica, nu exista legi egale ptr toti, nu avem exemple de familii puternice, educate care sa sprijine dezvoltarea romaniei. pe fondul acestor probleme apar personaje indoielnice care vor duce romania in directia opusa. pregatim 10:2.
  • +13 (15 voturi)    
    TovToader si calare si pe jos,ramane un .......? (Duminică, 8 octombrie 2017, 17:21)

    Plagarus [utilizator]

    .....Iordache la lumina zilei !!!
  • +14 (14 voturi)    
    Ij autonoma sub cupola CSM... (Duminică, 8 octombrie 2017, 17:52)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    ...asa cum este acum, asa trebuie sa ramana, si nu pt. ca asa vor magistratii, ci pt. ca asa zice Constitutia, intrucat conform acesteia sectiile de judecatori si procurori din CSM joaca rolul de instante disciplinare.In acest moment IJ e autonoma, are sediu, buget propriu, organizeaza concursul pt. ocuparea functiilor de inspector, CSM numind doar seful IJ. In ultimii ani peste 150 de magistrati au fost sanctionati, deci IJ chiar a fost independenta. Acest lucru nu va mai fi in mod cert daca va trece in subordinea Ministerului Justitiei, incalcandu-se si principiul separatiei puterilor in stat. Dar stai, cand ccr este al psd, totul este posibil, daca Insusi dorneanu e paralel cu Constitutia si spune ca parlamentul e "instanta suprema"!?
  • -11 (11 voturi)    
    In sfarsit Tudorel se misca si el, foarte bine (Duminică, 8 octombrie 2017, 20:34)

    xrogo [utilizator]

    trebuiau schimbate aceste legi, date catre Parlament spre dezbatere!
    • +5 (5 voturi)    
      Catre tractoristii aia din shParlament??? (Duminică, 8 octombrie 2017, 22:20)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Why? Daca deja totul e perfect da sorosistii cei rai nu inteleg? Cine se aseamana se aduna si TuDorel pute a Dracna, a porcar adica.
    • +3 (3 voturi)    
      SLUGAREL ne spune deja care va fi rezultatul (Duminică, 8 octombrie 2017, 23:37)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      SLUGAREL Toader spune deja ca rezultatul asa ziselor 'dezbateri' in Parlament va fi ca Inspectia Judiciara va fi separata de CSM

      in cazul asta de ce mai sunt dezbateri in parlament?

      e evident ca dezbaterile sunt doar asa de forma, praf in ochi, deciziile s-au luat deja.
  • +11 (11 voturi)    
    Benzina. (Duminică, 8 octombrie 2017, 21:08)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Cea mai scumpa. Pentru minister. Si o bricheta.
  • +5 (5 voturi)    
    ciudate vremuri traim ca democrati: just psd tt (Duminică, 8 octombrie 2017, 21:52)

    padrepadrone [utilizator]

    se chinue din rarunchi sa ne explice cum sta treaba cu democratia orriginala iar noi il bestelim ca la usa cortului.
    Cumva explicabil daca ne uitam in spate cine am fost, ce am devenit si ce mai vrem; libertate deplina invocata de puterea care este(sa beneficiezi de un comision cinstit la vanzarea inca a unei bucati de tara sau resursa naturala a devenit chiar un cosmar) in interes strict personal si usor adiacent favorabil acelei RO prin excelenta descurcareata.
    Asa am rebotezat statul de drept in stat de depturi excusiviste, asa am culturalizat maneaua la rang de folclor si tot asa vrem sa inchidem usa civilizatiei europene si americane conjunctural din motive clare de incompatibilitate.
    Mai oameni buni si mai putin atenti la realitate: tudorica vrea, printre altele ca-l obliga safu si gashka din spatele lui, dar alegerea ramane la noi daca reusim sa-i demonstram ca suntem o majoritate mai mare decat cea de manevra, simplu si la obiect, adica ei vor dar noi ne impotrivim.. daca chiar vrem si stim sa ne impotrivim!
  • +5 (5 voturi)    
    ce-si face omul cu mana lui... (Duminică, 8 octombrie 2017, 23:34)

    revo [utilizator]

    Tudorache taica, ma tem ca tu si Mafia PSD-ALDE scuipati in sus. Desigur, tu esti un mic ticalos pe-acolo, prin PSD, executi si tu niste ordine, ca doar te tin aia de coaie cu o sumedenie de chestii, dar putintica minte si nitel curaj nu ti-ar strica acum. Trebuie sa-i explici sefului tau suprem, don' Dragnea Corleone, ca daca va puneti magistratii in cap, aia s-ar putea sa inceapa sa-si faca pe bune datoria! Si procurorii, dar mai ales judecatorii.
    Si atunci, pe unde o sa scoateti camasa cand or incepe sa uite de NUP-uri, de "condamnarile" de 1 an cu suspendare, arest la domiciliu, eliberari conditionate etc., si-or trece sa va dea doar de la 10 ani in sus inchisoare cu executare, confiscari extinse, interidictii pe vreo 10-20 de ani si alte nenorociri?
    Mizati pe faptul ca veti subordona inspectia judiciara si o veti transforma in arma voastra letala impotriva magistratilor? Mai ganditi-va! Ca magistrati sunt vreo 9000. Cata politie anti-magistrati ar trebui sa angajati, pe salarii babane?