Melania Medeleanu spune ca furtul de marti noapte a distrus mare parte din munca ONG-ului pentru copiii bolnavi: Iti vine sa urli si sa pleci. Sa te duci si sa nu mai arunci nicio privire inapoi

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:13 Actualitate | Esenţial

Tabara MagiCamp pentru copii grav bolnavi
Foto: Facebook / Magicamp
Melania Medeleanu, care lucreaza impreuna cu Vlad Voiculescu in taberele MagiCamp pentru copiii grav bolnavi spune ca furtul de marti noapte a distrus mare parte din munca fundatiei. "Si da, iti vine sa urli. Si da, iti vine sa pleci. Sa te duci si sa nu mai arunci nicio privire inapoi”, scrie ea intr-un mesaj de pe Facebook.

Mesajul Melaniei:

"Lucram pe laptopuri donate de oameni buni. Nu sunt cele mai performante dar pentru ce facem noi sunt foarte bune. Dincolo de ce se vede concret in taberele MagiCAMP, in proiectele noastre - MagicBOX sau MagicHOME, munca noastra inseamna mii de telefoane, mesaje, tabele, prezentari, liste cu sponsori, contacte, fotografii, filmulete ale copiilor pe care i-am intalnit. 

Mare parte din toate astea s-au evaporat in aceasta noapte. 
LA 22:30 incuiam usa biroului. La prima ora, un pahar cu apa varsat pe o masa, birourile goale si un geam deschis. 
Si gata. Munca noastra de atata amar de vreme s-a topit. 

Pozele copiilor nostri curcubeu sunt pe pereti: nu vrem sa-i uitam niciodata. Oare hotii astia sau ce-or fi ei, or fi aruncat vreo privire pe pereti inainte de a ne insfaca munca?

Si da, iti vine sa urli. Si da, iti vine sa pleci. Sa te duci si sa nu mai arunci nicio privire inapoi. 

Daca, prin absurd, pe olx sau mai stiu eu prin ce tomberon, munca noastra intra in posesia cuiva, il rugam sa ne-o aduca inapoi. Stiu, e absurd. Incercam totusi."

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

25661 vizualizari

  • +43 (45 voturi)    
    .... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:18)

    tirolez [utilizator]

    A fost cu dedicatie. Ce-or fi sperat sa afle despre Voiculescu? Rusine celor care au comandat furtul.
    • -60 (72 voturi)    
      Daa...rusinica (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:34)

      milcov [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Uite cum dispare "munca" si daca vine vreun control nu mai are ce gasi. Pun pariu ca au disparut fix detaliile financiare!
      Si medeleanca poate sa se duca sa le predea altora lectii de dictie. Eventual poate se intalneste cu doctorul care l-a tratat de julituri pe Gotiu.
      • +37 (39 voturi)    
        Cretinel! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:57)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Nu stii a citi. Erau liste de contacte, poze cu copii, proiecte. Da unii muncesc nu iau bani de la infractori pentru a posta ineptii. Despre infractori nu cred ca e un mare mister. Ieri il aparau pe carie de teleorman de "furia" intrebarilor. Politia ar trebui sa actioneze rapid si ferm - daca madama ministru le va permite
        • +11 (13 voturi)    
          nu te stresa (Joi, 5 octombrie 2017, 8:25)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          unii nu o sa se faca bine niciodata.
      • +6 (10 voturi)    
        detaliile financiare sunt la ANAF (Joi, 5 octombrie 2017, 11:06)

        CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Mare parte din detaliile financiare anterioare sunt la ANAF, in fiecare luna trebuie predate raportarile, chiar daca este o organizatie non-porfit.

        Alminteri, desigur ca orice firma ar putea spune "a a vut loc o spargere!" sau "ne-a luat foc arhiva!" atunci cand vine controlul ...
        • +3 (3 voturi)    
          Nu dezinforma! (Joi, 5 octombrie 2017, 15:49)

          milcov [utilizator] i-a raspuns lui CristioanR

          La ANAF sunt doar niste declaratii! Controlul iti verifica daca se pupa ce ai declarat tu cu ce ai scriptic in contabilitate.
          Asa ca....
          • +2 (2 voturi)    
            corect! (Joi, 5 octombrie 2017, 17:07)

            CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui milcov

            Declaratii predate de-a lungul anilor SUNT la ANAF. COntabilitatea primara trebuie pastrata, cat timp? Ce zice legea?
            Asa cum era referitor la cartile de munca, atunc cand se pastrau la angajator ...
            • 0 (0 voturi)    
              5 ani (Duminică, 8 octombrie 2017, 21:53)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CristioanR

              Nu stiu exact cat timp cere ANAF sa fie pastrate actele primare insa finantatorii cer, de regula ca pentru un proiect contabilitatea acestuia sa fie pastrata minimum 5 ani de la terminarea proiectului!
      • +1 (1 vot)    
        nu asteptam controlul? (Joi, 5 octombrie 2017, 19:02)

        Crioan [utilizator] i-a raspuns lui milcov

        Ce ar fi sa asteotam rezultatul controlului?
        Pe notebookurile furate se afla si evidenta contabila, dar DATELE PRIMARE (chitante, facturi, bonuri, ordine de plata) sunt hartii fizice, ar trebui sa existe si deci socotelile sa POATA fi refacute.
        Desigur, DACA or sa spuna "ne-au disparut documentel justificative, ATUNCI, da, ar fi extrem de suspicios ...
        • 0 (0 voturi)    
          mdeahh... (Duminică, 8 octombrie 2017, 21:55)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

          Dar ai idee CAT timp iti ia sa faci, pe calculator, rapoarte contabile (si justificative), pentru toate "hartiile" alea? >:
          Este vorba despre distrugerea MUNCII unor oameni!! >:
    • +34 (36 voturi)    
      Da, ingrozitor! (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:07)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Cum au putut fura de la copii bolnavi de cancer? Ce fel de animale au facut asta? Groaznic!

      Milcov, esti un imbecil!
      • -2 (4 voturi)    
        Amanda, (Joi, 5 octombrie 2017, 15:50)

        milcov [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        iti multumesc mult pentru urari si iti doresc asemenea!
  • +13 (39 voturi)    
    un sfat (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:25)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    folositi cloud (dropbox, google docs, one drive). Nu pierzi niciun document.
    • +14 (20 voturi)    
      Atentie (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:54)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Date personale in cloud pt o organizatie te poate usor baga in ilegalitate.
  • -2 (28 voturi)    
    cloud (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:27)

    sorin3 [utilizator]

    Salvati-va datele in cloud, si nu mai sinteti dependenti de accesul fizic la un desktop,laptop, hdd.
    • +21 (25 voturi)    
      of (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:45)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      un raspuns si tie si vecinului care a comentat ceva similar cu 2 minute inainte: backupul in cloud te salveaza doar de stricaciuni sau furturi adevarate. Daca hotii sunt la comanda, cum sugereaza Vlad Voiculescu, e destul de usor sa stergi tot backupul daca e sincronizat automat cu ce ai pe laptop, de exemplu. Nu putem spera decat ca aveau un windows mai nou si niste parole mai sigure decat "Parola123".
  • +25 (25 voturi)    
    imposibil (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:35)

    ..13 [utilizator]

    Nu vor vedea nimic - asta a fost si scopul jafului.

    Marturisesc ca si io am patit la fel - a fost furat numai computerul care avea baza de date, plus au fost scotocite dosarele de personal si lasate insirate pe jos...

    Cine sunt ei care fac asta?
    CEi care vor sa dsitruga munca corecta si cinstita a oamenilor care muncesc pe bune...

    O greasela a lor care a fost si a mea, dar am invatat de atunci - save all and store...- be prepared for the worst!
  • +19 (21 voturi)    
    Au uitat in ce tara traiesc, tara hotilor (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:54)

    OmulNou [utilizator]

    In Romania se fura. Deasemenea, se inseala, se tradeaza, se manipuleaza etc., dar in principal se fura.

    Intrati in rand cu lumea si faceti-va un cloud, exista solutii gratuite.
  • +15 (15 voturi)    
    tot raul spre bine (Miercuri, 4 octombrie 2017, 16:56)

    dordetara [utilizator]

    v-au facut un serviciu, nu stia prea multa lume despre munca voastra. acuma, cine poate sa ajute!

    mult succes
  • -33 (41 voturi)    
    Medeleanca... (Miercuri, 4 octombrie 2017, 17:08)

    milcov [utilizator]

    cu hardul/ssd -ul intr-o mana si ciocanul de snitele in cealalta mana:
    -Vladut, il mai maruntesc , iubi, sau ajunge asa?
    • +9 (11 voturi)    
      Exemplul perfect (Joi, 5 octombrie 2017, 10:17)

      Lukitza [utilizator] i-a raspuns lui milcov

      Asta e genul de om care ar face asa ceva. Nu da 2 bani pe copii aia amarati, el are ceva de impartit cu medeleanca. Mi-e scarba.
    • +7 (9 voturi)    
      Chair ca-ti vine (Joi, 5 octombrie 2017, 12:49)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui milcov

      Chiar ca-ti vine sa nu te mai uiti o secunda inapoi.

      Astia sunt oamenii din tara asta, hoti si nesimtiti.

      Milcov face o presupunere si crede ca e adevarata, crezand ca este foarte destept....Si eu pot sa presupun ca este foarte prost si am toate motivele sa cred ca e adevarat..
      • -3 (5 voturi)    
        Ai liber la plecare si tu (Joi, 5 octombrie 2017, 16:20)

        milcov [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

        Nu inteleg de ce mai stati pe aici. Dar sunt prea multi bani care se castiga de pe seama bolnavilor incurabil. Mi-e scarba de voi.
        M-am saturat de vrajeala asta. Vi se pare ca mergeti pe catalige prin "mocirla". Va inselati. Constituiti o buna parte din ea.
        Companiile//fundatiile care se orienteaza catre bonavii de cancer nu o fac din marinimie. O fac din cauza disperarii pe care o au oamenii bolnavi de cancer si familiile lor. Capabili sa vanda tot pentru cateva luni de viata. Oameni pusi cu spatele la zid.
        Ai idee cat costa in realitate sa produci medicamente oncologice. Ma refer la cele deja generice, ca sa nu vorbim aici de cercetare si costurile ei. Ei bine nu costa mai mult decat aspirina, vitaminele sau antibioticele. De ce sunt costurile lor asa de mari? Costurile cu asistenta medicala, ingrijirea si medicatia bolnavilor oncologici, toate sunt MULT mai mari decat ale altor afectiuni, fara o justificare logica, alta decat faptul ca oamenii, bolnavii si familiile lor sunt intr-o pozitie de vulnerabilitate extrema, vad moartea cu ochii si sunt gata sa renunte la orice in schimbul catorva zile in plus. Oribil!
        Asa zisele fundati si ONG-uri storc STATUL
        si putinii oamenii donatori, de sume exorbitante, care nu se justifica in niciun fel, mai apoi, in cheltuielile cu obiectul de activitate, ci in excursii salarii grase, masini de lux etc. As fi curios sa vad un audit al acestor asa-zise fundatii ale perechii magice. Sa vad cati bani se duc pe cheltuieli pe langa obiectul de activitate. Ar fi surprize majore!? Cati bani se intorc in asa-zisele fundatii pentru intermedierea "exportarii" bolnavilor"?
        Ai idee cati bani se spala prin astfel de "fundatii"?Oricum, imi racesc gura degeaba cu specimene ca voi!
        • +2 (2 voturi)    
          Nu, nu plecam, nu chiar toti (Joi, 5 octombrie 2017, 20:28)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui milcov

          Va deranjeaza rau chestia asta, nu?
          Nasol sa se uita cineva informat si avizat in matrapazlacurile facute in sistemul de sanatate ani de-a randul si sa strice ploile, asa cum a facut-o Voiculescu, nu?
          Dupa exprimare si vocabular pareti a fi un om destul de bine educat. Banuiesc ca nu lucrati in sistemul de sanatate, nu? Sigur ca nu, postati doar asa, dezinteresat...
  • +4 (12 voturi)    
    mai intai lucrurile simple (Miercuri, 4 octombrie 2017, 22:22)

    Dedalus [utilizator]

    Poate ca ar trebui verificat mai intai ce drogati sunt prin preajma.

    Drogatii fura orice pentru a avea bani de droguri.
  • +8 (10 voturi)    
    Era prea bine, prea luminos? (Joi, 5 octombrie 2017, 9:19)

    provest [utilizator]

    Nu pot sa nu remarc ca abia acum cateva zile a aparut reportajul asta, care vorbeste despre niste lucruri minunate facute de niste oameni nu prea iubiti de securisti: Vlad Voiculescu, Colectiv, fericire, speranta, voluntariat.
    http://recorder.ro/marea-frumusete/
    • +5 (7 voturi)    
      exact! (Joi, 5 octombrie 2017, 11:08)

      CristioanR [utilizator] i-a raspuns lui provest

      Pe pedeseristi ii deranjeaza foarte mult asa ceva, erade asteptat sa dea "Spargerea:, chiar dca de ban nu s-au atins!
      Dar adeptii Ilici sunt cu Intunericul, este firesc sa urasca binele, frumosul, Lumnia ...
  • +3 (3 voturi)    
    Donatie (Joi, 5 octombrie 2017, 15:00)

    schumi [utilizator]

    As dori sa donez pentru a ajuta la inlocuirea produselor furate. Sunt convins ca inlocuim cu ceva mai bun in scurt timp.
    • +2 (2 voturi)    
      Buna idee (Joi, 5 octombrie 2017, 20:28)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      Subscriu.