5 persoane care au perturbat concertul de deschidere a stagiunii Operei din Cluj, dupa ce pe scena s-a spus o rugaciune in limba araba, scoase din sala cu mascatii si amendate de politie

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 1 octombrie 2017, 23:51 Actualitate | Esenţial

Politistii au evacuat, duminica seara, cinci persoane din cladirea Operei Nationale Cluj-Napoca, din cauza faptului ca au perturbat un concert din deschiderea stagiunii, intitulat ''The Armed Man - Misa pentru pace'', in care era exprimata si o rugaciune in limba araba, scrie Agerpres.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Cluj, Carmen Jucan, cele cinci persoane - patru barbati si o femeie - au fost conduse la sectie si sanctionate contraventional cu sume cuprinse intre 500 si 700 de lei pentru nerespectarea masurilor de ordine pentru buna desfasurare a manifestarii culturale. Una dintre persane a primit, in plus, si o sanctiune pentru adresare de cuvinte jignitoare.

In momentul in care concertul vocal simfonic ''The Armed Man - Misa pentru pace'' a ajuns la momentul rugaciunii in limba araba, cateva persoane au perturbat spectacolul, au vociferat si au inceput sa cante imnul national ''Desteapta-te romane!''.

Una dintre cele cinci persoane a protestat impotriva faptului ca intr-o institutie culturala din Romania au loc rugaciuni in limba araba.

Cei cinci, printre care liderul Noua Dreapta Cluj, au fost evacuati cu ajutorul luptatorilor trupelor speciale si condusi la politie, dupa care spectacolul a fost reluat.

Potrivit site-ului Operei Nationale Cluj-Napoca, concertul ''The Armed Man - Misa pentru pace'', al compozitorului galez Karl Jenkins, a fost ales pentru deschiderea noii stagiuni, fiind o misa in 13 parti pentru voce feminina solo, violoncel solo, cor mixt si orchestra.

Directorul Operei clujene, Florin Estefan , anuntase, cu cateva zile inainte, intr-o conferinta de presa, ca a invitat, pentru acest eveniment din deschiderea stagiunii, o persoana de la Muftiatul din Bucuresti pentru a participa la concert si pentru a lansa chemarea la rugaciunea musulmanilor.

''Misa pentru pace'' este un protest impotriva razboiului si a violentei si include fragmente muzicale inspirate din liturghiile romano-catolice sau din slujbele anglicane si protestante.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3265 vizualizari

  • -2 (22 voturi)    
    Se dau in spectacol (Luni, 2 octombrie 2017, 0:18)

    jas [utilizator]

    intr-o tara care nu este si nu va fi nici destinatia refugiatilor, nici tinta teroristilor - din fericire. Oricum, cu o documentare sumara, ar putea sa-si dea seama ca piesa e dedicata victimelor razboiului din Kosovo din mileniul trecut.
    • -2 (8 voturi)    
      Deocamdata (Luni, 2 octombrie 2017, 10:43)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui jas

      Refugiatii vin pe mare. Unii raman aici.
      Clujenii sunt vestiti pentru taberele lor de la Vama Veche. Sa vina clujenii, nu asa-zisii refugiati, care platesc calauzele sa ajunga aici. In fond, cine stie cine plateste!?
    • -1 (5 voturi)    
      Vinovati organizatorii. (Luni, 2 octombrie 2017, 15:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jas

      Trebuiau sa asigure traducerea rugaciunii,termenul Allah Ahkbar avand conotatii sinistre in intreaga lume.
  • -5 (37 voturi)    
    hei (Luni, 2 octombrie 2017, 0:22)

    john70 [utilizator]

    Bravo lor!
    In curand, daca trendul in UE continua, luptatorii trupelor speciale nu vor mai veni la concerte, vor avea cu totul alte probleme, mult mai serioase.
    Pana atunci, islamizarea Europei continua neabatut.
  • +6 (34 voturi)    
    dobitocii noua dreapta (Luni, 2 octombrie 2017, 0:25)

    stefan2008 [utilizator]

    Astia ar trebui internati la dr.Albini.
    • -6 (12 voturi)    
      hmmm (Luni, 2 octombrie 2017, 10:17)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      cam asa e.insa poate au nevoie de niste tovarasi intru joaca,nu crezi?te las pe tine sa completezi lista
      vad ca ai cunostinte in domeniu
  • +9 (29 voturi)    
    plina-i lumea de tampiti! (Luni, 2 octombrie 2017, 2:05)

    Codruta N [utilizator]

    Rugaciunile erau CRESTINE...!!
    Niste ciumetzi! In sfarsit, o dovada clara ca si Ardealul are tampitii lui! >:)
  • +8 (24 voturi)    
    nişte cretini (Luni, 2 octombrie 2017, 8:06)

    Sorrows [utilizator]

    cu mintea făcută praf de ortodoxia legionară
  • -5 (7 voturi)    
    Si directorul Operei mai e in functie? (Luni, 2 octombrie 2017, 12:56)

    holinessdani [utilizator]

    Pentru mine e simplu: vreau sa ma rog ma duc la biserica, vreau sport ma duc pe stadion, vreau cultura ma duc la teatru!
    Deci ce cauta biserica la teatru?
    Si mai ales intr-o limba straina?
    Poate ala i-a injurat pe oameni, poate a spus mascari, poate si-a batut joc de ceva sau cineva, daca nu a existat traducere putem crede orice.
    Intr-o institutie de stat, de cultura nu are ce cauta nici politica si nici religia.
    Directorul Operei ar trebui demis cel putin.
    • -3 (3 voturi)    
      intelegi tu cultura (Luni, 2 octombrie 2017, 13:37)

      artistul000 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      cum intelege Dorel mecanica cuantica.

      doar ca exercitiu pt tine, nu te oblig, dar cred ca ti-ar prinde bine.
      https://dexonline.ro/ si introduci termenul neclar ... in acest caz "cultura"
      Citesti definitia si apoi s-ar putea sa gasesti o legatura intre biserica si teatru....s-ar putea.

      O problema va fi atunci cand tu nu-ti dai seama ca ai o intelegere gresita asupra unor termeni si prin urmare nu vei ajunge sa ti le corectezi.
    • +1 (1 vot)    
      Interesant (Luni, 2 octombrie 2017, 18:44)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Paiul din ochiul altuia !

      "Deci ce cauta biserica la teatru?" ... de ce se preda religia cre(s)tina in scolile publice nu te deranjeaza ? Sau de ce milioane de euro din bugetul public se duc catre fabrica de voturi BOR SRL nu te deranjeaza ?

      Desteapta-te romane ! Chiar ca s-a trezit rromanul din somnul de spart seminte si parcat BMW-ul pe trecerea de pietoni !