VIDEO Klaus Iohannis: Sevil Shhaideh si Rovana Plumb trebuiau sa demisioneze sau sa fie retrase / PSD face scut in jurul lor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2017, 19:46 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Captura presidency.ro
"Persoanele urmarite penal, judecate penal, condamnate penal nu trebuie sa fie in conducerea statului", a declarat marti seara presedintele Klaus Iohannis, afirmand ca cele doua doamne ministru din guvern urmarite penal trebuiau "sa demisioneze sau sa fie retrase".

"Da, doamnele ministru trebuiau, in varianta optimala, sa demisioneze. A doua varianta acceptabila - trebuiau sa fi retrase", a spus seful statului, intr-o declaratie data presei, la Cotroceni.

"Faptul ca PSD face scut in jurul doamnelor ministru nu e de bun augur", a adaugat el.

Intrebat daca are parghii pentru a interveni in acest caz, presedintele Iohannis a admis ca "deocamdata actiunile se desfasoara in alta parte".

"Nu am niciun temei pentru suspendarea acestor doamne ministru. In cazul doamnei Shhaideh sunt acuzatii care se refera la cariera sa in calitate de secretar de stat, si acestea nu vin la mine. La doamna Plumb e nevoie prima oara sa se ceara urmarirea penala de Parlament dupa care se poate discuta alt curs al actiunii, dar pana atunci nu".

Acesta a precizat ca nu vrea sa se autopronunte si nu cunoaste detalii din dosar, dar isi doreste "foarte mult (...) un guvern care nu e supus unor suspiciuni, care actioneaza pentru Romania si pentru romani".

"Ar trebui sa devina normalitate ca persoane urmarite penal, judecate sau condamnate sa nu fie in conducerea statului sau in guvern", a subliniat seful statului, afirmand ca "nu e buna aceasta evolutie" iar "PSD nu a inteles nimic din repetatele mele apeluri".






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

7641 vizualizari

  • -83 (105 voturi)    
    bravo, tapalaga (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:00)

    Mazeta [utilizator]

    Ai băgat frica în neamț. L-ai chemat, s-a executat.
    • +15 (21 voturi)    
      A anticipat... (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:37)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu ca pretenu' tau Liviu Pop.
    • +17 (27 voturi)    
      Securist? PSD-ist? (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cine esti? Oricum, o lepra care face România de ras. Ti-ai luat solda pe azi?
      • +15 (25 voturi)    
        #hriska (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:26)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        E decat un rus platit pentru propaganda

        Nu ma prind de ce romanilor le vine greu sa creada sau sa inteleaga asta. Moscova plateste oameni care sa faca propaganda IN LIMBA ROMANA online.

        Ciudat e ca ii incurajeaza Hotnews dar asta e chestie de CSAT nu de nasul meu.

        Da, exista sute de mii de vorbitori "nativi" de romana (de aia ii confundati cu pesedeii) la est de Prut si la est de Nistru care o sa va manipulezi cu glume de 2 copeici.
        • -14 (24 voturi)    
          culmea ca (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:40)

          nectarie [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          se exprima mai bine "decat" tine.
          Asa cum e el, un biet roman platit de Moscova.

          Voua cine va cumpara opiniile astea agramate? Cineva trebuie sa plateasca si pe partea cealalta ma gandesc... propaganda pro casatorie ghei si pro imigratie nu tin nici de progres, nici de natura, nici de bun simt si nici de domeniul evidentei... Sa fie Open Society?
          • +13 (17 voturi)    
            Bubulii, ferengii si cu reptilienii (Miercuri, 27 septembrie 2017, 5:20)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

            Cine altcineva?? Soros?
          • 0 (8 voturi)    
            hehe (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:52)

            transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

            Decat te-ai bagat in seama, ca orice rusnac. Da ce recolta frumoasa de postaci rusi la articolul asta, fata! Probleme la Putler, nectarushule?

            Mazeta
            king david hotel
            xanti
            newlook
            miss sloane

            Cred ca nu v-au ramas mai mult de 10 conturi de pe care nu ati comentat...
          • 0 (8 voturi)    
            Ha (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:13)

            Encounter [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

            Da, a scris omul nostru greșit, dar măcar nu are atitudine de lepră lingușitoare care-și vinde sufletul pentru 2 copeici, precum amicul tău și ca tine.
            • -1 (3 voturi)    
              va dati de gol (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:20)

              nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

              "Omul nostru" :))

              Ce inseamna "noi"? Ce echipa sunteti, pe voi cine va plateste sau ce va anima?
              Eu unul sunt pe picioarele mele, cu opiniile proprii, bine argumentate, pot sa mi le sustin oricand si sa stau drept. Nu am nevoie de divagatii cu hrisca, copeici si alte glume rasuflate, nici de insulte gratuite, pentru ca am ce sa spun concret pe subiect. Si corect gramatical, da, pentru ca joc intr-o alta liga, nu la genunchiul broastei ca "al vostru"
              • 0 (2 voturi)    
                Gizăs (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:07)

                Encounter [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

                ”Omul nostru” însemnând ”omul despre care vorbim”, în nici un caz nu mă refeream la el ca la o persoană cunoscută, indiferent în ce fel. desigur, oricine altcineva (cu excepția ta) ar fi înțeles, dar tu, fiind probabil tocmai într-o cârdășie cum sugerezi că aș fi eu, nu ai putut să nu îți potrivești creierasul pe ”pattern recognition”, iar asta e ceea ce cunoști tu mai intim: echipa de postaci...
                Cât despre independența ta, e evidentă. Răzbate la maxim din toate postările...
    • -22 (30 voturi)    
      o fi ceva de la arhiva (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:47)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      care ii leaga?
    • +16 (20 voturi)    
      Se joacă (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:04)

      Alexey1979 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu sunteți singuri pe teren, tovarăși!
    • +13 (17 voturi)    
      ai memoria scurta (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:22)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asta e la voi elita comunista, traiti de pe azi pe maine si sa va fie numai voua bine.

      "Ar trebui sa devina normalitate ca persoane urmarite penal, judecate sau condamnate sa nu fie in conducerea statului sau in guvern", a subliniat seful statului, afirmand ca "nu e buna aceasta evolutie" iar "PSD nu a inteles nimic din repetatele mele apeluri. PSD nu a inteles nimic din repetatele mele apeluri" - Iohannis, 2017
  • -81 (95 voturi)    
    ficus (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:02)

    xanti [utilizator]

    Am un ficus la fel de tacut ca Johannis ,cateodata mai cad frunze si ma gandesc ca e momentul sa-l tai asa e cu ficusii pe cale de putrezire , poate aplicam si presedintelui o suspendare daca mai vorbeste mult.
    • +7 (13 voturi)    
      ma.. (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:31)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Tie ti-e dor basescu drace...
    • +38 (52 voturi)    
      Din doua una : (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:52)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ori esti pesedist , ori nu stii pe ce lume traiesti (ca sa nu zic ...altfel ) , sau amandoua .
      Pai ce parte a declaratiilor lui Iohannis nu intelegi sau ti se pare neconforma cu principiile exercitarii functiei ? ca sa nu mai spunem ca ti s-a urat cu statul de drept ?!
      Poate 100% minusuri te vor face sa mai si gandesti, desi m-as mira...
      • -27 (33 voturi)    
        tu chiar nu pricepi? (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:24)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Noi PSD si ALDE suntem la putere,e greu de inteles?
        • +11 (21 voturi)    
          rusii asta fac (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:59)

          moima [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          cu matele goale, nu stiu decat sa talhareasca si sa prosteasca.

          Eu rad mai cinic ca voi. Mie mi-e bine in mai multe tari decat Romania. Voua in schimb si aici va e greu sa subzistati.

          Daca nu mai pot sa fac bani aici, plec si fac aceeasi bani in mai multe tari (chiar pot sa aleg).

          Voi in schimb o sa stati in continuare sa va faceti ziare prin carciumi si dimineata sa uitati :)))

          vai de capu vostru de amarati
        • +11 (17 voturi)    
          Nu este greu de inteles dar ......... (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:10)

          13adi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Nou suntem cei sase milioane de oameni care am votat Presedintele Romaniei, deci mai "rumega" ca oaia lui Daia!!!!!!!!!!!
          • -24 (34 voturi)    
            6 milioane (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:13)

            xanti [utilizator] i-a raspuns lui 13adi

            Cu gheara in gat de oftica ca nu aveti nici o putere,presedintele vostru e legat de maini si de picioare ,un ficus.
            • +4 (6 voturi)    
              Incorect !!1 (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:40)

              13adi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

              noi va stam cu gheara in gat, de asta transpirati sau sunteti constipati pe la latrina tv de frica DNA-ului.
            • +3 (5 voturi)    
              daaa (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:29)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xanti

              exact de aia ați dat înapoi cu ordonanța, de aia ați dat înapoi cu acciza... exact...
              Îți dai seama că pașii înapoi pe care i-ați făcut ne întăresc poziția și confirmă că vă e teamă de noi?
        • +4 (6 voturi)    
          Si ce faceti cu puterea ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 7:01)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Nu ma intereseaza lupta intre cele doua gasti (DNA versus PSD). Amandoua sunt manate de interese politice. Dar daca aveti puterea, cum o folositi ? In interes propriu sau cum ? Ca nu vad ca s-a schimbat ceva pozitiv in tara in anul asta. Mai merg prin tara si pot sa-ti spun ca drumurile sunt praf, nu se fac nici cele mai elementare lucrari de intretinere ca nu sunt bani. Intelegi, daca in asta consta puterea, sa lasam tara vraiste si principalul obiectiv e sa ne razboim cu DNA, atunci in mod sigur veti pierde puterea si nu din cauza DNA ci din cauza prostiei voastre. Nu mai zic la Bucuresti, a mai trecut un an si arata fix la fel cu doamna Firea. Dintre cei care au votat-o multi nu o mai voteaza data viitoare.
          • +1 (1 vot)    
            Data viitoare? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 21:17)

            Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

            Pai data viitoare, daca se mai straduieste putin Klaus cu lupta anticoruptie, o voteaza poporul Presedinte, ca se satura de-atata corectitudine si constiinta civica pe fata. Eu am alta dilema: poporul asta a fost prost cand a votat penalii si destept cand l-a votat pe Johannis? Ori l-o fi socotit si pe el penal cand l-a votat, mai stii.
        • +3 (5 voturi)    
          Morală (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:27)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          Știi, dacă ai fi un om cu oarece simț moral, ai înțelege că democrația e ceva mai mult decât puterea numerelor. Scopul democrației este să ajute cât mai mulți oameni să aibă o viață bună. Iar asta nu înseamnă distrugerea viitorului unei nații pentru a scoate UN (ne)om să scape de pușcărie.
          • -1 (1 vot)    
            explica-ne putin morala te rog (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:35)

            nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            In primul rand, daca este vinovat, de ce nu e inca la inchisoare, DNA avand toata autoritatea, ba chiar mai mult?
            Inca nu s-au modificat legile din jurul abuzului in serviciu, in februarie ziceati ca au dat-o "noaptea ca hotii" pentru ca "se grabesc". De ce la 9 luni dupa acele evenimente suntem in acelasi loc?

            Apoi, de unde teoria asta cu scopul democratiei? Pare o simplificare libtarda de genul "noi suntem mai putini dar stim mai bine". Pana la urma ce e viata "mai buna" si cine decide asta? O majoritate, nu?

            Si finalmente, cum dracului s-a ajuns la distrugerea viitorului unei natiuni?
            Explica-mi si mie in 4-5 pasi cum se ajunge de la starea de fapt la distrugerea viitorului Romania, daca reusesti si are sens, jos palaria.
        • +3 (5 voturi)    
          cum adica, "noi" ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:52)

          lp [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          fraiere, tu te crezi in acelasi club cu "ei" ? hehehehe, vai de capul tau ! te fura si pe tine, ca si pe noi toti. daca te platesc sa faci propaganda, ai o scuza, daca faci de capul tau .... prost cap ai
        • +3 (5 voturi)    
          Intrebarea e pentru cat timp ? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:05)

          Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          "Ciuma rosie" care sunteti
        • +1 (1 vot)    
          Atunci e clar (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:00)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          daca un inept propagandist rusnac, iubitor al "ideilor ciuce" din KN spune noi suntem la putere psd si alde, cine sunt adevaratii stapani ai gastilor infractionale psd si alde. Putinel si gasca lui. Bravo! Vorba voastra 'v-ati demascat!"
        • +1 (1 vot)    
          Deci am ghicit... (Miercuri, 27 septembrie 2017, 17:34)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          nu puteai fi decat pesedist, numai voi puteti gandi ca daca sinteti la guvernare va e permis orice . Fals !! Democratia e democratie , numai psd nu a aflat , atat il duce mintea .
          Cand esti ciocan, vezi numai cuie ...
        • +1 (1 vot)    
          Zau?!.. (Miercuri, 27 septembrie 2017, 21:07)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

          La care putere, poate la puterea-treia. De pe margine la putere se mai vede LCK, la puterea-doua si Klemm la puterea-ntaia. Incurajat de Pescariu, presedintele se pregateste sa-si bage si el capul in poza: vrea sa-si cheme minerii, sa faca ordine in Piata Victoriei. Mihai Politianu, acest noul lucifer, a primit deja instructiuni la Cotroceni.
      • +21 (25 voturi)    
        E competitie (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:39)

        motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        ...intre xanti si mazeta, care primeste cele mai multe minusuri. Cel care castiga creste in ochii tovarasilor de la partid, demonstrand ca a aparat cel mai infocat Cauza.

        Eu, nevrand sa fiu partinitor, am dat cate un minus fiecaruia.
        • -13 (15 voturi)    
          Bravo, o mare fapta de arme. (Miercuri, 27 septembrie 2017, 5:11)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          Bravo, o mare fapta de arme: ai bagat minusuri ! Te simti implinit, asa-i?

          Poti sa indici macar o postare in care matale ai zis ceva?
          • +2 (4 voturi)    
            Postari in care am zis ceva (Miercuri, 27 septembrie 2017, 7:02)

            motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ... nu am cum sa indic.

            Postari in care am SCRIS ceva s-or gasi macar cateva acolo... Dar asta nu pot sa judec eu, ci eventual colegii de forum.
          • +4 (6 voturi)    
            scuze, newlook (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:54)

            lp [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            motanul_gri uitase de tine .... hai, intra si tu in competitie. cu draku reusiti sa traiti cu voi insiva ?!?
          • +2 (2 voturi)    
            Mai bine taceai si tu (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:02)

            Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Decat sa postezi ineptii in limbaj agramat. Poate te banuiam de normalitate.
        • +1 (3 voturi)    
          vezi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:09)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

          ca s-a simtit singurel ala de are privirea tampa, de nu-l baga in seama nici ai lui.
      • -27 (37 voturi)    
        Mai important e ca Johannis n-a priceput nimic (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:28)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Mai important e ca Johannis n-a priceput nimic. Un profesor universitar emerit, fost membru al CCR, membru al Comisiei de la Venetia, ii explica - CA LA PROSTI - ca procurorii nu au ce cauta in speta respectiva....el, Klaus, o tine ca Stan cu Fluierul:"demisia, demisia". Din pozitia de "mare cunoscator in ale Justitiei", profesoaras de fizica ...de liceu ... , Klaus parereste...c-atata poate !
        • +4 (6 voturi)    
          cine ma? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:13)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Nu cumva profesorul ala emerit a fost contrazis in mod oficial de Comisia de la venetia in privinta pragului la abuz in serviciu?
          Asha-i ca l-ai votat si pe iliescu pentru ca e destept si stie multe limbi straine?
          Profesori universitari ticalosi sunt o gramada, de la Adrian Nastase la Oprea.Membru CCR de acu 10-15 ani echivaleaza cu sluga de partid.membru la Comisia de la Venetia... na, cineva trebea sa fie si din partea Romaniei...

          Iar explicatia ca la prosti e de fapt pentru prosti. Exemplul cel mai clar e fix cazul cu Belina, unde o balta a fost mutata dintr-un loc in altul ignorind geografia doar ca sa poata fi data usor lui Dragnea. A spune ca procurorii n-ar trebui sa-si bage nasul acolo e prostie in forma pura.
        • +2 (4 voturi)    
          Uau (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:31)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Păi nu a avut ce pricepe, atâta vreme cât s-a demonstrat clar că tudorică a mințit și de fapt tudorică al tău nu înțelege nimic din ce a zis Comisia de la Veneția. Ori e prost tudorel al tău și de aceea nu a interpretat corect scrisele comisiei, ori e rău-voitor, ori e vândut. În orice caz, nu are ce căuta la ministerul de Justiție.
        • +4 (6 voturi)    
          observ ca sunteti activi astazi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:15)

          Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          trageti sperante , nu-i asa?

          Asa cum spuneam, profesorul emerit TT e doar "servant de oala de noapte" in Comisia de la Venetia- In Romanica poate ar fi fost ceva daca nu insista cu atata patos sa-si discrediteze imaginea punandu-se in slujba lui El Pablito- sau Big Daddy il are cu ceva la mana? Ei ce zici il are? Cu ceva din acitivitatea lui de la Procuratura Panciu?
      • +5 (11 voturi)    
        E si el un ciordel, dar unul marunt (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:39)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Care mai si trolleaza pt Ciordoii aia mari, ca-s idolii lui.
    • +18 (24 voturi)    
      In sfarsit ti-ai dat arama pe fata (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:04)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      "Poate aplicam si presedintelui o suspendare daca mai vorbeste mult" imi demonstreaza ca esti un postac din sediul PSD, care are exact aceeasi atitudine pe care au avut-o securistii in anii 50, cand au prins "chiaburii" si i-au executat (la propriu) deoarece nu doreau sa accepte comunismul. Orice li s-a impotrivit a sfarsit a fi ucis, a fi torturat, aruncat in inchisoare, trimis in lagare de munca in Siberia, hartuit toata viata impreuna cu intreaga familie etc. etc. etc.
      Stii ceva? Istoria va va judeca cel mai bine, lasilor, loazelor, hotilor, coruptilor, CRIMINALILOR!!!
      • -9 (13 voturi)    
        pana una alta (Miercuri, 27 septembrie 2017, 1:00)

        nectarie [utilizator] i-a raspuns lui This_User_Is_Real

        se pare ca la ora actuala alte organisme fac politie politica, arestari arbitrare, fabricare de dovezi... si nu e vorba de PSD.

        Pentru crimele comunismului, in loc de etc-uri care tradeaza si mai mult lipsa de cunoastere, du-te la IICCMER, institutul care le cerceteaza.

        Executiile extra judiciare de ordinul sutelor de mii, decapitarea elitei, etc, sunt pure exagerari. O sa gasesti acolo fisele matricole ale tuturor detinutilor politici, din care mare parte s-au intors la casele lor in viata. O sa gasesti si putinele cazuri de executii extra judiciare, o sa gasesti si lista personalitatilor notabile, cam 100 de oameni, in niciun caz echivalent cu elita Romaniei.

        A fost o politica oribila pentru o tara europeana postbelica, de acord, dar hai sa ii dam locul potrivit in istorie, in context, si sa o lasam acolo.
        • 0 (4 voturi)    
          Ciudată definiție (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:37)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

          Ai un mod tare ciudat de a defini poliția politică. Adică dacă asta înseamnă să anchetezi hoții din politică, atunci e ok, așa e.
          Dacă nu asta vrei să spui, ești doar un postac prost-intenționat.
          • 0 (0 voturi)    
            definitia e buna (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:17)

            nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

            Acuzatia de politie politica se refera la selectarea discriminatorie a celor ce fac obiectul anchetelor, pe criterii de orientare politica, diferita de cea a celor care ancheteaza.

            Exact ce faceau si tovarasii in anii negri ai comunismului.
            Puteti sa va mintiti singuri si sa acceptati ca "normal" totul, dar ceea ce s-a dezvaluit in ultimul timp are o latura foarte sinistra.
        • 0 (2 voturi)    
          Deci ati inceput sa va dati "arama" (Miercuri, 27 septembrie 2017, 12:55)

          Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

          " Executiile extra judiciare de ordinul sutelor de mii, decapitarea elitei, etc, sunt pure exagerari" - asa spui , nu? Deci suferinta lui Maniu dupa mintea ta nu reprezinta nimic nu-i asa? Bine macar ca recunoasteti ca sa stim clar cine sunt " bravii" aparatori ai sistemului
          • -2 (2 voturi)    
            concluzia ta sfideaza logica (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:14)

            nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

            Ce spun eu si ce intelege Cristica. Ti se potrivesc diminutivele, esti mic deasupra gatului.

            Spuneam ca arestarea lui Maniu (la varsta de 74 de ani), precum si a altor personalitati, nu inseamna "decapitarea elitei" si ca nu este un motiv de victimizare si de justificare a unor incapacitati in ziua de astazi. Au ramas si s-au format ulterior suficienti oameni valorosi in toate domeniile, diplomatie, cultura, inginerie, finante, IT, etc

            IICCMER face o treaba foarte buna in a dezvalui amploarea ororilor comise, pe care nu le neaga nimeni.
            Insa nu pot sa trec cu vederea exagerari de genul celei de mai sus, cum ca au fost executati toti chiaburii.
            Pur si simplu nu este adevarat, mai mult de 90% din cei arestati s-au intors acasa teferi, multi cu pedepse sub 2 ani. Am cunoscut personal astfel de oameni, printre rezistenta din Banat, generatia bunicilor mei.

            Listele IICCMER cred ca sunt complete, nu au cum sa existe sute de mii ingropati la canal, pentru ca eram o societate stransa, pentru fiecare om disparut inexplicabil exista cel putin o mama care sa raporteze. Pentru cei care au murit in mod dubios - poate executati - se oboseau totusi sa faca certificat de deces, sa anunte familia etc.
            Rezulta ca da, executiile total extra judiciare au fost cazuri rare. IICCMER confirma asta prin investigatiile lor.
            • +1 (1 vot)    
              Preasfintia ta, (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:40)

              Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

              "emani" printre randuri nostalgie dupa anii '50-'60 . Probabil cu gandul sau chiar cu fapta ai participat putin la colectivizare, nu-i asa?
              Ia spune-ne , te rugam parerea ta sincera- nu era mai bine cu CAP-urile?
              sau doamne fereste poate cu SOV-ROM-urile era mai bine?
              Cat de "departe in timp" visezi noaptea?
              • 0 (0 voturi)    
                n-are a face (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:01)

                nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Cristica987

                Ce legatura au CAP-urile si SOVROM-urile cu discutia noastra?
                Omul spunea mai sus ca au executati toti chiaburii, este o exagerare grosolana. Punct.

                Intre noi fie vorba, daca ar mai exista o oarecare forma de cooperare in agricultura atunci nu ar mai fi 45% din terenul arabil romanesc detinut de straini si nu am mai importa atata mancare. Ar rezulta deficitul balantei externe diminuat, niste miliarde bune pastrate in buzunar, bunastare, autostrazi, etc.

                De exemplu pastrarea proprietatii private cu cooperare in achiziatia de utilaje si echipamente pt irigatii.
                Just a thought.

                Pacat ca idioti ca tine nu sunt in stare de o introspectie reala, de a privi trecutul exact asa cum a fost, fara exagerari, si eventual de a prelua anumite idei bune si a le adapta prezentului.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ce legatura au CAP urile (Joi, 28 septembrie 2017, 9:04)

                  Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

                  cu discutia noastra, zici?
                  Pai reasculta discursul Anei Pauker cu ocazia alegerilor din '46, castigate de bravii tai inaintasi politici- compara-l cu comentariul tau si apoi te rog sa faci o "introspectie in meandrele concretului" -uitandu-te in oglinda daca se poate si sa ne spui ce descoperi.

                  Mi- e foarte teama ca vei fi ingrozit ...

                  "Cum de va mai suporta pamantul " canalii comuniste
            • +3 (3 voturi)    
              Memorialul Durerii (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:46)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

              ar trebui sa se difuzeze din nou. Tu iti faci treaba de securist, n-ai nici o vina, dar oamenii trebuie sa isi RE-aminteasca, ca sa va dea un shut in fund, ceea ce meritati cu prisosinta, CRIMINALILOR.
              • -2 (2 voturi)    
                stai linistit, l-am vazut (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:16)

                nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                Asta nu schimba cu nimic argumentul meu, cum ca atunci cand vine vorba de crimele comunismului, cifrele si efectele sunt GRAV exagerate.
        • +1 (1 vot)    
          50000 de oameni au fost torturati/omorati (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:43)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

          de comunisti dupa razboi, is date oficiale asa ca lasa-ne cu propaganda ta de 2 lei, securistule.
          • -1 (1 vot)    
            date oficiale (Miercuri, 27 septembrie 2017, 17:51)

            nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            De unde ai datele astea oficiale, te rog da-mi un link, o sursa?
            Cati omorati, cati care au decedat in detentie si cati inchisi si apoi eliberati?
            Date oficiale... du-te la IICCMER pentru asta.
            • 0 (0 voturi)    
              My bad, 500000 au fost (Miercuri, 27 septembrie 2017, 21:09)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

              Si mai lasa-ne ba nasolule cu gugumaniile. Si un om daca era torturat si omorat si era destul. Va stiu eu cum sunteti, am intalnit securisti infecti cu privirea aia clasica de criminal la Metale Rare si Radioactive. Niste tractoristi analfabeti
              • 0 (0 voturi)    
                exact de unde plecasem (Joi, 28 septembrie 2017, 13:01)

                nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

                mi-e greu sa nu iti arunc si eu niste injurii, dar o sa ma abtin, nu ma cobor la nivelul tau.
                Un singur lucru iti zic, ai o minte simpla.

                500.000 date oficiale nu exista. Te provoc sa imi arati acele date "oficiale".
                Exact de unde pornise tot argumentul, exagerari grosolane, injurii si inflacarari.
    • +2 (4 voturi)    
      Păcat (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:24)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Păcat că ești doar un nimeni care de fatp nu are nici un cuvânt de spus în p$d, că ți-aș lansa o provocare: hai, demiteți-l! Vedeți voi atunci pe dracu`, sigur! Tu crezi că nen-tu dragnea nu știe că dacă-l suspendă pe Dl Președinte și-o va lua-n bot urât? Și că atunci Dl Johannis le va da peste râturi cu legitimitatea reconfirmată și întărită de o prezență la vor și un procent covârșitor de oameni care-l vor vedea ca pe un salvator?

      p$d-ul nu mai are alți votanți, ai p$d-ului nu mai au cum să crească la număr pentru că ai voștri vin întotdeauna la vot, diferența va fi făcută de cei care de obicei nu vin, iar aceștia sunt doar votanți anti-p$d. Așa că de fapt ați face un serviciu tuturor dacă l-ați suspenda.
      • -2 (2 voturi)    
        putori (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:59)

        nectarie [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        Inseamna ca voi sunteti de fapt multi, tineri, frumosi si liberi, dar de fapt recunoasteti ca soiul vostru este o adunatura de putori ordinare care nu au putut sa-si miste curul sa voteze, jumatate de ora o data la 4-5 ani, oameni lipsiti de orice interes fata de mersul lucrurilor. Altfel foarte vocali cand e vorba de o iesire si o scandare la Victoriei.

        Mai lasati-ne bai loserilor, sau fiti mai demni in starea voastra de loseri. Sunteti exact cati ati fost la alegeri, adica putini.
        Si cand a fost prezenta mare la vot, diferentele erau extrem de mici, de ordinul catorva procente, atat de mici incat i-au bagat intotdeauna in seamna pe UDMR ca sa incline balanta, si unii si altii.

        Nu puteati sa va uniti fortele intr-un PNL, chiar manjit cu rahat cum era... v-a trebuit 'sordan, acum si Ro100. Poate data viitoare nu mai intrati nici in Parlament.

        Bad losers.
  • -45 (63 voturi)    
    da, stim, si ponta era penal. acu nu mai e (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:14)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    asta voia sa demisioneze ponta ca zicea portocala ca e penal
    sa ne scuteasca!
    • +2 (4 voturi)    
      tonta (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:11)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui facebook.com/rodica.crihan

      al vostru e la fel de penal ca si pana acum.
      faptul; ca da din casa nu-l face mai simpatic si mai curat.
  • +45 (63 voturi)    
    bravo johannis.... (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:14)

    mitocanu [utilizator]

    te votez cu doua maini la urmatoarele alegeri prezidentiale....
    • +17 (21 voturi)    
      si eu l-am votat (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:19)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      niciodata psd (pdsr, fsn, alde, unpr etc)

      Omul a spus intr-adevar inca de la inceput ca partidele sa se reformeze, sa inlature penalii si urmaritii penali din functii, propuneri, numiri etc
      • -15 (29 voturi)    
        Ce mai trebuie alegeri?..DNA stabileste Premierul (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:26)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Ce mai trebuie alegeri?..DNA stabileste Premierul...Parlamentul. Alegeri se fac numai pentru presedinte, ca s-o numeasca pe Kovesi la DNA. Daca n-o numeste pe zeita....nu se mai fac nici alegeri pentru presedinte. Ar fi pierdere de timp, nu numai "atac la statul de drept" !
        • +3 (5 voturi)    
          Păi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:39)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Păi dacă nu aveți oameni curați în partid, atunci DNA-ul va stabili indirect premierul că nu vor mai rămâne prea mulți afară din brutărie...
          Ăsta-i riscul căruia se supune un partid de hoți!
  • +14 (20 voturi)    
    Armata PSD (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:23)

    joao miguel [utilizator]

    Spalatii pe creier nu-si dau seama ce se intampla in Romania.
    Bravo Klaus Iohannis...cand este vorba de Justitie, te sustin pana in panzele albe!!!
  • +11 (19 voturi)    
    daca a iesit polcovnicul Mazeta la comentarii (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:31)

    AliKimiku [utilizator]

    inseamna ca e groasa tare!
    Pentru cei care nu stiu, Mazeta e un fel de nr 10 la fotbal, quarterback la fotbalul american, coordonator de redactie pe limba sovietica! Iese doar la subiecte importante, lasa sclavetii din subordine la plevusca!
  • +14 (20 voturi)    
    Vedem acum (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:33)

    motanul_gri [utilizator]

    ... cat de inspirat a fost K.Iohannis atunci cand a refuzat propunerea PSD/ALDE ca Shhaideh sa fie prim-ministru.
  • +16 (24 voturi)    
    De bun simt (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O imbuibata ciumata si o complice la furturile mafiotilor PSD NU AU CE CAUTA IN GUVERN, ci doar la puscarie. ROMANIA e rusinea Europei, tara de hoti condusa de hoti, su o justiite corupta si partide care sunt grupari de crima organizata.
  • -17 (23 voturi)    
    Cam slăbuț, Domnule Președinte (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:19)

    Gray51 [utilizator]

    Nu se iese le tablă cu temele nefăcute. Adică recunoști că habar n ai de dosar. Nu numai că ne așteptam să știi dosarul, dar chiar pai da aduci elemente noi, pe care nici presa nu le știe. Dar dumneata aștepți demisia de onoare. Ești total rupt de realitate, te crezi in Japonia și aștepți să și facă harakiri. Dar ori te faci că nu observi ori chiar nu observi războiul din Romania pe care nu l pot asemăna decât cu serialul La Piovra difuzat și la noi in anii '90. Pentru atâta indolenta și nepăsare, eu cred că și tu ar trebui să ți dai demisia.
    • +1 (5 voturi)    
      Tu (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:41)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gray51

      Tu nu înțelegi principiile democrației, nu ai auzit de separația puterilor.
      Nu e treaba Președintelui să judece dosare, așa cum nu e nici treaba palavramentului să intervină în procesul de justiție prin protejarea posibililor penali.
      Nu are de ce să se intereseze de conținutul unor dosare!
  • +10 (20 voturi)    
    mda.. (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:41)

    bancheru83 [utilizator]

    am aflat cine sunt xanti si mazeta!nu sunt mari surprize,e vb de ciuvica si badea
  • -19 (29 voturi)    
    Ghicitoare... (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:02)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ghici ghicitoarea mea: cine a fost candidat la alegerile prezidentiale in timp ce avea proces pentru incompatibilitate la ICCJ? De era sa avem singurul presedinte din lume declarat incompatibil?

    Nu ai ghicit? Am atunci o ghicitoare ajutatoare.

    Ghici ghicitoarea mea: cine este singurul roman, beneficiar al unui fals in acte si care nu a ajuns intr-un dosar penala?

    Nici acum nu ati ghicit? Mai am una.

    Ghici ghicitoarea mea: cine este romanul (e un fel de a spune ca e roman) care ar trebui sa restitutie veniturile necuvenite din chirii si care s-a facut ca a uitat sa le restituie?

    Ce blestem pe tara asta sa tot aiba de ales intre niste nenorociti fara principii. Ultima tura a fost Iohannis vs Ponta. Vai de capetele lor, ale amandurora. Pacat ca trebuia sa fie ales unul.

    PS Va rog anticipat sa ma scutiti de comentarii gen "incompatibilitatea lui Iohannis nu era in sfera penala". Pai nici transferul lacului efectuat de Plum si Shaiddeh nu e in sfera penala. E in sfera contenciosului administrativ. Dar deh, cand DNA-ul se face ca lucreaza si incearaca sa-si faca PR....asta avem. Un nou abuz.
    • 0 (4 voturi)    
      Well (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:45)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Atunci să ceri partidului iubit să aprobe urmărirea penală pentru toți, ca să nu mai fie discriminări.
      Sau să elimine imunitățile pentru fapte penale... Iar în momentul care verdictul judecătorului este ”vinovat”, persoana să fie automat demisă, indiferent de magnitudinea pedepsei, chiar și la cu suspendare.
      Pentru toți. Ce zici? Asta ar rezolva toate problemele.
      Ce zici? Sau te interesează doar unii dintre cei cu probleme?
  • -15 (27 voturi)    
    prezidente! (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:09)

    danielush [utilizator]

    Sefu, am si eu o intrebare...aia care care au fost dovediti de Justitie ca au obtinut bunuri folosind acte false., se pune sau nu se pune?
    prezidente, acte false nu meditatii !
    • -8 (14 voturi)    
      Buna intrebare (Miercuri, 27 septembrie 2017, 1:02)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui danielush

      A-i vorbi lui ciolannis despre asa ceva, este ca si cum a-i pomeni de funie in casa spanzuratului. Nu se face dom le :). El e NEAMTU. El e omul providential, cel mai norocos profesor de fizica...
  • -1 (13 voturi)    
    Iohannis un presedinte de exceptie (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:11)

    hopsinoi [utilizator]

    .
  • +18 (24 voturi)    
    Legea moralității (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:14)

    Celbland [utilizator]

    Este nevoie și la noi de o lege a moralității, așa cum există în țările europene dezvoltate, care să precizeze că persoanele cu cazier penal să nu aibă voie să ocupe funcții publice.

    Iar persoanele cu funcții publice împotriva cărora începe urmărirea penală să demisioneze sau să plătească o cauțiune de cel puțin 100.000 euro, iar dacă sunt condamnate, să le execute cauțiunea.
    • -6 (10 voturi)    
      Prezumtia de nevinovatie (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:59)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      A doua propunere nu va fi implementata niciodata, pentru ca ar incalca prezumtia de nevinovatie, probabil cea mai importanta descoperire a omului de la foc incoace. Esti DNA si te crezi scula? Bravo tie! Aduna probe si hai sa ne intalnim in fata unui tert (instanta) si sa-l lasam sa decida. Pana atunci DNA eu sunt un om nevinovat cu toate drepturile ce deriva din acest postulat, inclusiv acela de a ocupa o functie publica fara sa fiu nevoit sa achit vreo cautiune. I rest my case.
      • +3 (5 voturi)    
        Doar că (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:47)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Doar că dacă ești prin palavrament ești cam intangibil. Cam atât despre drepturi și obligații egale...
  • +21 (27 voturi)    
    Constitutie (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:40)

    Kevi [utilizator]

    Schimbam constitutia aia odata? Sa nu mai intre PENALI sau URMARITI PENAL in conducerea institutiilor de stat?
  • -19 (27 voturi)    
    Opa, Presedintele se amesteca (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:36)

    asistat [utilizator]

    In treburile Justitiei?!?
    Executivul influenteaza puterea Judecatoreasca??? Demisiaaaa!
    Ne vedem in "Piata"!!!
    • +2 (4 voturi)    
      chiar (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      ca esti asistat.
      daca tot te duci in piata, ia-o si pe florcicica dansatoarea, sa se tina de gard si sa strige din toti bijocii "dragnea, dragnea tu ne esti, sef de haita sa ne traiesti".
    • -3 (7 voturi)    
      poate fi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:37)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Suspendat
    • +3 (5 voturi)    
      În ce fel? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:48)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Președintele doar spune ceva evident: dacă furi nu ai ce căuta la guvern. Atât; sau o asemenea declarație nu ți se pare de bun simț?
      • +1 (3 voturi)    
        De bun simt nu e (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:38)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        doar cand hotarati voi! Noi vrem " o tara ca afara" pentru toti, nu cand va convine voua!
        Cand incalcam Constitutia, chiar daca suntem hipsteri corporatisti, neomarxisti, antifa sau presedinti..., suportam consecintele...
        • 0 (0 voturi)    
          Oare (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:15)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui asistat

          Poți discuta la concret, sau numai arunci cu noroi? Când zici tu că am fi încălcat Constituția?

          Oricum, vorbind strict de afirmația ” dacă furi nu ai ce căuta la guvern” e de bun simț sau nu? Că în căutarea ta înfrigurată după ceva de zis nu te-ai exprimat asupra punctului esențial din comentariul meu... Sau ai postat doar așa, ca să postezi?!
    • 0 (4 voturi)    
      Da se amesteca pentru ca voi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:17)

      Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      " asistatii" sa traiti intr-o tara mai buna nu in " democratia originala " croita de infractorul criminal Nea Nelu
  • +1 (5 voturi)    
    Armata de postaci (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:26)

    mihaizzz [utilizator]

    Observ cu cata efervescenta s-a activat armata de postaci de partid la acest articol... E clar o directiva sa il atace pe presedinte, sa il identifice cu cel care vrea raul tarii, care vrea sa rastoarne democratia si asa mai departe...

    Au fost articole (pe surse) chiar in HN cred referitor la directile de atac pe care le vor urma dragnea si ai lui. Am vazut/auzit deja de ieri pana azi ca instiga la iesit in strada, ca se cere suspendat, ca vrea guvernul lui, etc. etc.