Viktor Orban vine la Cluj si Oradea; premierul ungar participa la sfintirea unei biserici construite cu fonduri de la Budapesta

de AC     Actual de Cluj
Marţi, 26 septembrie 2017, 12:26 Actualitate | Esenţial

Viktor Orban la Baile Tusnad
Foto: Agerpres/EPA
Premierul ungar Viktor Orban isi inmulteste vizitele in Romania. El va veni in acest sfarsit de saptamana la Cluj si Oradea, potrivit Actual de Cluj.. La final de săptămână, el va fi prezent la festivitățile de comemorare a 500 de ani de la reforma protestantă, eveniment organizat de Eparhia Reformată din Ardeal.

Conform programului, sâmbătă, 30 septembrie, Viktor Orban va participa, de la ora 11.00,  la o slujbă ce se va desfăşura în Biserica Reformată de pe strada Mihail Kogălniceanu, din Cluj Napoca.  De la ora 12.00 va fi prezent la evenientul de dezvelire a bustului episcopului reformat Szasz Domokos, amplasat în cadrul Facultăţii de Teologie Reformată. Tot în cadrul acestei facultăți se va inaugura și Muzeul Reformat din Transilvania, urmând să fie dat în folosinţă un nou teren de sport.

Duminică, premierul Ungariei va ajunge și în comuna Florești, pentru a participa la slujba de sfințire a unei biserici reformate. Trebuie precizat că această biserică a fost finalizată recent, iar autoritățile de la Budapesta au cofinanțat lucrările de construcție cu 160 de milioane de forinți.

Citeste tot articolul pe Actual de Cluj





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1976 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    nici o interdictie pentru acest iredentist ? (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:39)

    un domn [utilizator]

    chiar asa tov Melescanu ?
  • +10 (22 voturi)    
    In ce calitate vine? (Marţi, 26 septembrie 2017, 12:41)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nu poti sa vii intr-o tara straina, intr-o vizita neoficiala, si sa te folosesti de functia administrativa oficiala!

    Pentru ca de ex, poate esti in calitate de sef de partid, sau de cetatean ungur...
  • +5 (15 voturi)    
    avem un nou prim ministru... (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:12)

    mitocanu [utilizator]

    victore...te asteptam la palatul victoria din piata victoriei bucuresti...daca tot strabati in lung si in lat transilvania si faci tot ce vrei in aceasta tara, vino aici si preia conducerea guvernului...fraierii nostri de la guvern te vor primi cu bratele deschise...prima hotarare de guvern va include urmatoarele puncte:
    1.alipirea transilvaniei la ungaría
    2.declararea udmr drept singurul partid legal din romania
    3.decorarea lui dragnea si tariceanu cu cel mai inalt ordin al ungariei si multumiri pentru imensele servicii aduse ungariei si udmr de-a lungul timpului
    4.ziua nationala a romaniei va fi 15 martie iar steagul national va fi cel al ungariei.
    hosszú életű magyar román barátság!!!
    orban/dragnea/tariceanu/kelemen hunor
    • 0 (0 voturi)    
      Descendentii de la Ip si Treznea (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      Vor avea O Primire pe Masura cefei Slugii moscovite
  • +8 (16 voturi)    
    melescoiule ... (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:17)

    astronaut [utilizator]

    e bine asa , fa si tu la fel pe teritoriul lor , ia sa vedem ce patesti !
  • +2 (8 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 26 septembrie 2017, 13:18)

    vorbeste lumea [utilizator]

    mai ramane sa tiparim si invitatii glossy participantilor ...
  • -2 (8 voturi)    
    Ce cauta asta in Cluj? (Marţi, 26 septembrie 2017, 14:15)

    Adipe [utilizator]

    Nu ne interseaza de/despre el si nici ce are de spus.
    Sa se ocupe de tara lui, ca are destule probleme.
    Lasa-ne, nene! Du-te la tine in tara!
  • -2 (4 voturi)    
    2017,an de gratie al sec. XXI ??? (Marţi, 26 septembrie 2017, 15:32)

    Plagarus [utilizator]

    Avem ce rumega dpdv patriotard si noi suntem cu dosu-n balta neputintelor economico-democratice.