O nava cu aproximativ 100 de migranti a fost interceptata in zona Vama Veche - 2 Mai

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:15 Actualitate | Esenţial

O nava cu aproximativ 100 de migranti la bord a fost interceptata sambata dimineata de catre autoritatile romane, in zona Vama Veche - 2 Mai, relateaza News.ro.

Potrivit reprezentantilor Garzii de Coasta, nava cu migranti a fost interceptata de o ambarcatiune a Politiei de Frontiera in zona Vama Veche - 2 Mai si a fost dusa in Portul Mangalia pentru verificari.

97 de persoane, printre care şi 36 de copii, se aflau pe nava. Acestea au declarat ca sunt cetateni din Iran si Irak.

Pompierii de la Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta Constanta au instalat in Portul Mangalia doua corturi de prim-ajutor, unde migrantii sunt consultati de catre cadre medicale, apoi vor avea loc procedurile de identificare. Ulterior, ei vor fi dusi la Inspectoratul General pentru Imigrari. 

Conform reprezentantilor Politiei de Frontiera, o a doua nava cu migranti a fost interceptata pe Marea Neagra, in noaptea de vineri spre sambata. Politistii romani de frontiera au apelat la sprijinul autoritatilor de frontiera din Turcia, iar acestea au trimis doua ambarcatiuni care i-au preluat pe refugiati. Pe aceasta nava se aflau 120 de persoane.

Si in urma cu o saptamana, un pescador pe care se aflau 87 de persoane, intre care 23 de copii, a fost interceptat de politistii de frontiera in apropierea tarmului romanesc al Marii Negre. Nava nu a raspuns avertismentelor oamenilor legii pentru a fi facute verificari si s-a oprit in apropierea Portului Midia.

Politia de Frontiera Romana a anuntat in aceasta saptamana mai multe masuri de intarire a dispozitivului de supraveghere a frontierei de stat, pentru impiedicarea migratiei ilegale, intre care folosirea la capacitate maxima a aparaturii de observare pe timp de zi si de noapte, suplimentarea mijloacelor tehnice de supraveghere si suplimentarea personalului. In primele sapte luni ale acestui an, politistii de frontiera au depistat aproximativ 2.800 cetateni straini, organizati in peste 400 de grupuri de migranti, care au incercat sa treaca ilegal frontiera.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1876 vizualizari

  • -3 (41 voturi)    
    Insallah (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 13:43)

    mitg [utilizator]

    In cateva saptamani ii vedem prin Timisoara luandu-se la bataie cu tiganii sau ocupandu-se de droguri.
    • -8 (32 voturi)    
      ok (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:54)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Si scuza lor va fi ca nu pot lucra legal. Dupa ce pot lucra legal, scuza va fi ca sunt salariile prea mici si nu au cetatenie. Dupa ce vor primi cetatenie ca sa voteze buluc cu P$D, vor disparea definitv din Romania :)))
  • -8 (36 voturi)    
    hei (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 14:54)

    john70 [utilizator]

    Victor Orban Prim-Ministru!

    Iresponsabilitatea autoritatilor romane este depasita doar de idiotzenia presei care ia de bun tot ce li se baga pe gat. Auzi tu, "au incercat sa treaca ilegal frontiera". Pai daca au fost prinsi in tzara, inseamna ca au si reusit.
  • -3 (17 voturi)    
    O moschee (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:01)

    gorky.park [utilizator]

    Mazăre să construiască rapid o moschee!
  • -1 (33 voturi)    
    cam tehnic articolul asta (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:04)

    bzp [utilizator]

    Se vorbeste despre "intarire a dispozitivului de supraveghere a frontierei de stat, pentru impiedicarea migratiei ilegale", care, in urma interceptarii devine, banuiesc, migratie legala. Nu pre inteleg, e ca si cum daca niste hoti dau tircoale in fata usii mele eu trebuie sa-i invit in casa si totul e ok.
  • -6 (36 voturi)    
    SA NU PUNA PICIORUL PE TARM (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:22)

    aniod [utilizator]

    Nu sunt bine-veniti in Romania. Cine ii aduce sa fie judecat. Eu nu sunt vecinii nostri pe care sa-i ajutam la necaz, cum au fost polonezii. Eu sunt trimisi aici in mod organizat. Se aude si la Ministrul de Interne?
    • -12 (22 voturi)    
      da, (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 21:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      camarada ministru de ointerne, fosta secretara de dragnea, a zis ca vor fi tratati ca niste refugiati, nu ca niste infractori. Asa a diktat baba utecista, asa facem.
  • -11 (33 voturi)    
    Fara relocari (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 15:51)

    aniod [utilizator]

    sa se renunte la relocarile la care s-a angajat Melescanu, in primul rand. Ei intra direct la noi. Este o situatie diferita fata de Ungaria, Cehia sau Polonia.
    Trebuie trimisi oricum de unde au venit.
    • -8 (26 voturi)    
      Ei, nu-i chiar asa. De fapt, vorbesti prostii ! (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 19:58)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Dupa cum evolueaza situatia, daca numarul de migranti intrati in Romania creste, s-ar putea ca in viitorul apropiat Romania insasi sa ajunga in pozitia Italiei sau Greciei si sa se roage de celelalte state din UE sa mai preia din zecile/sutele de mii de migrati din centrele noastre de primire. Si atunci, ce te faci daca toti vor spune nem tudom?

      Noi nu avem politicieni cu cojones care sa opreasca fluxul de migranti cum a facut Orban un Ungaria. Nu-i vezi? Sunt niste jeguri de oameni care nici macar lor nu-si pot purta de grija (adica sa amenajeze niste penitenciare ca lumea, de 3 sau 4 stele :)))
  • -10 (32 voturi)    
    oare de ce? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 16:30)

    martel55 [utilizator]

    hotnews nu organizeaza si o sesiune de intrebari ep tema invaziei musulmane in Romania cu repsonsabilii de apararea granitelor?Premierul ministrul de interne, seful politiei de forntiera si nu in ultmul rand sefii partidelor politice? sa ne explice ei ce cred ca se va intampla cu aceasta masa de invadatori in continua crestere, pe banii cui vor fi intretinuti si cine va rapsunde cand vor apare primele violuri, asasinate, atentate? ca deja am iceput sa avem mai mult de 100 d einvadatorii pe zi si nimeni nu ia nici o masura SA II OPREASCA, aburerile alea cu intarirea dispozitivelor sunt apa de plaoie, ca nu au ca scop sa nu le permita oprirea intrarii in tara...
  • -12 (26 voturi)    
    Nava scufundata (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 17:17)

    Kornell [utilizator]

    in clipa cand a fost identificata, in ape extra teritoriale (pe motiv de paza granitelor de invadatori) si atat. In ultima luna au venit mai intai 13, apoi 30, 50, 87 acum 120...si mai urmeaza
    • -8 (26 voturi)    
      Nu scufundata ... (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 19:52)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      ... ci remorcata pana in apele internationale, la limita frontierei cu Turcia (de unde au venit).

      Dupa 2-3 drumuri tur-retur le va pieri cheful de trecut fraudulos frontiera.
  • -9 (25 voturi)    
    Dar TV? Dar Radio? (Sâmbătă, 9 septembrie 2017, 17:26)

    aniod [utilizator]

    La orice discutie publica trebuie ridicata problema. Discutam despre manuale? Bine. Prindem cuvantul si intrebam cum oprim invadatorii. Ca manuale oricum nu avem si subiectul a fost bine batut.
  • 0 (10 voturi)    
    Interesant (Duminică, 10 septembrie 2017, 9:24)

    aniod [utilizator]

    Vandutii (poate musulmani, dar nu stiu), dau minusuri la toate comentariile care sunt contra intrarii acestor persoane care vin ilegal in Romania.
    Sunt multi, dupa numarul mare de minusuri date. In schimb, nu sunt in stare sa puna comentarii, ceea ce ma duce la gandul ca NU SUNT ROMANI.
    • -2 (4 voturi)    
      Cred ca e una si aceeasi persoana (Duminică, 10 septembrie 2017, 12:18)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      ...care a gasit o modalitate de a trece peste bariera de a da un singur plus sau minus per articol.
      Poate si-a creat mai multe conturi, are IP variabil sau vreun alt truc. Ca este asa o dovedeste si faptul ca 10-15 minusuri vin "in bloc" intr-un interval de cateva minute, dupa care timp de ore/zile nu mai apar decat plusuri.

      Oricum, faptul ca umbla cu asemenea smecherii denota ca nu stie sa joace fair-play si are o inclinatie catre ascunderea adevarului.
      • 0 (2 voturi)    
        trollii (Duminică, 10 septembrie 2017, 17:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        de la ong-urile finantate de evreul antisemit soros.
        La orice stire cu subiect refugiati, lbgt, trump, etc, se intimpla acelasi fenomen. Astia cred ca asa ascund adevarul. Se inseala.