Klaus Iohannis participa la Summitul "Initiativei celor Trei Mari", unde este invitat special presedintele SUA, Donald Trump

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 iulie 2017, 11:49 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Donald Trump
Foto: Presidency.ro
Klaus Iohannis va participa joi la Summitul "Initiativei celor Trei Mari" (Baltica - Adriatica - Neagra), care va avea loc la Varsovia, in Polonia, si unde invitat special este presedintele american, Donald Trump.

La reuniune vor participa sefi de stat si reprezentanti ai acestora din 12 tari din Europa Centrala si de Est: Austria, Bulgaria, Croatia, Cehia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia, Romania, Slovacia, Slovenia si Ungaria. In calitate de invitat special, la Summit va fi prezent si presedintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, potrivit unui comunicat de presa al Administratiei Prezidentiale.

"Initiativa celor Trei Mari" urmareste sa ofere sustinere politica pentru o mai buna cooperare si interconectare a economiilor statelor din spatiul geografic cuprins intre cele trei mari - Adriatica, Baltica si Neagra - in domenii precum energie, transporturi, telecomunicatii sau protectia mediului, potrivit sursei citate.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

8524 vizualizari

  • -16 (26 voturi)    
    Intermarium, planul Piłsudski vag deghizat... (Luni, 3 iulie 2017, 12:08)

    demaGOGU [utilizator]

    ...prin care Polonia incearca (1) sa-si recapete influenta din timpul con-dominiumului polono-lithuanian, (2) sa arate pisiica Occidentului liberal (citeste cuplul Merkel-Macron) si, last but not least, (3) sa castige favorurile stapanului de peste ocean.

    we can do without
    • +12 (16 voturi)    
      ??? (Luni, 3 iulie 2017, 13:03)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De ce vă supărați ? Nu vi se pare firesc ca fiecare țară să-și susțină propriile interese ? De exemplu, Germania, Franța și fanii lor consideră că e în interesul lor să aibă relații „pe direct” cu Rusia (vezi Nord Stream 2), să invite cât mai mulți musulmani în țările lor , să promoveze o politică de uniformizare culturală și să se desprindă de parteneriatul cu America. Dacă asta-i face pe ei fericiți, e dreptul lor să-și urmeze calea, iar noi, esticii, nu putem decât să le dorim tot binele din lume, fără să facem mutre de copii cărora li s-au luat jucăriile.
      În același timp, dacă noi credem de cuviință că e o idee bună să ne adunăm și să discutăm o strategie de apărare comună împotriva fostului nostru stăpân de la Moscova și împotriva oricui și-ar dori să-și mai vânture trupele într-o parte și-ntr-ala peste teritoriul vreuneia din țările noastre, și asta în parteneriat cu America, nu văd de ce ar fi asta o problemă.
      A pune problema în termeni de „condominium polono-lituanian” sau „câștigarea favorurilor stăpânului” mi se pare de o infantilitate penibilă, care face mai mult rău decât bine susținerii punctului dvs. de vedere.
      • -9 (11 voturi)    
        Ei, as. Noi oferte de vacanta (Luni, 3 iulie 2017, 14:13)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Ei, as. Noi oferte de vacanta. Pe bani publici, in hoteluri frumoase, scumpe, niste indivizi se intalnesc la o berica. Subtire, de vara...all inclusive !

        PS: Trump nu vine. El chiar e presat sa fie atent cu banul public....si cu slugile din Ioropa.
      • -6 (10 voturi)    
        pana la noi ordine... (Luni, 3 iulie 2017, 14:16)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        ...finantarea estului e asigurata de west asa ca statele intermarium (sic) ar tb sa se hotarasca, sooner rather than later, pe mana cui joaca.

        hint: jocul la doua capete nu (mai) e in oferta iar dpdv al occidentului apele se vor separa mai repede decat ai spune...Piłsudski .
        • +1 (1 vot)    
          Bun așa (Luni, 3 iulie 2017, 14:41)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Să înțeleg că acum știm și care va fi obiectul șantajului ?...
    • +1 (1 vot)    
      „Lumea” (Luni, 3 iulie 2017, 20:58)

      vnaftuli [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      caută și propune noi poli de putere, chiar și polișori, care să ducă la înțelegere pe „clanuri”; lume!?
  • +12 (20 voturi)    
    Diacritice (Luni, 3 iulie 2017, 12:23)

    vlad.pe [utilizator]

    Sper să prind vremea când pe site-ul hotnews cineva va scrie cu diacritice. De exemplu în titlu aș fi pus cuvântul, Mări nu Mari să produc confuzie.

    Asemenea, sper sa prind ziua când voi putea comenta de pe un telefon cu Android, de zeci de ori am incercat dar nu funcționează login-ul. Sa nu mai vorbesc de design-ul realizat acum 10 ani.
    • -4 (6 voturi)    
      ba, are (Luni, 3 iulie 2017, 15:32)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Saitul HN e scris cu diacritice, dar vin hackerii ruși și le fură de pe servăr.
    • +1 (1 vot)    
      nici mie (Luni, 3 iulie 2017, 16:09)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      nici mie nu-mi merge loginul de pe android. incercat cu 4.x, 6.x.
  • +2 (10 voturi)    
    diacriticeeee (Luni, 3 iulie 2017, 12:50)

    jnski [utilizator]

    diacritice va rog, macar pe alocuri ca zgarie la ochi !!!!!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      Sunteți rău (Luni, 3 iulie 2017, 13:30)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui jnski

      Ce e așa greu de înțeles în text ? Initiativa celor trei Mari ? Păi cei trei mari sunt președintele american, președintele eston și președintele roman. Adică român, scuze, dar sunt convins că v-ați prins.
      Cât despre Baltica - e clar, Adriatica - iar e clar, iar Neagra - e vorba de Neagra Șarului. Sau a Sarului, mă rog, totuna.
  • +5 (13 voturi)    
    priviți poza bine: acum imaginați-l pe Ponta (Luni, 3 iulie 2017, 13:11)

    MG [utilizator]

    priviți poza bine: acum imaginați-l pe Ponta în stânga (sau pe Dragnea).
  • 0 (12 voturi)    
    Europa cu doua viteze... (Luni, 3 iulie 2017, 13:19)

    brifcor [utilizator]

    ... devine astfel o realitate !
    Linia de demarcatie este destul de clara.
    Doar Austria joaca la doua capete.
    Pe de o parte axa Germania-Franta-Rusia.
    De cealalta - axa SUA-EuropaCentrala.
    Va întrebati unde mai e UE în aceasta ecuatie ?
    Alta întrebare :)
    • 0 (8 voturi)    
      Două viteze (Luni, 3 iulie 2017, 13:32)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      O singură completare: cele două viteze sunt egale în modul, dar diferite ca vector. În fapt, mă tem că sunt chiar opuse.
  • +1 (9 voturi)    
    cei trei mari sau cei trei mări (Luni, 3 iulie 2017, 13:39)

    Ed___ [utilizator]

    cei trei mari sau cei trei mări

    site-ul hotnews.ro este foarte bun, dar ce ii lipsește sunt diacriticele :-)
    • +3 (3 voturi)    
      ce lor ? (Luni, 3 iulie 2017, 14:13)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Ed___

      celor !
      • +1 (1 vot)    
        scuze (Luni, 3 iulie 2017, 17:42)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui DimijoareiObt

        mii de scuze.. .

        celor... celor trei mări

        nu știu cum de am greșit ! :-)