Universitatea Harvard a retras admiterea a 10 studenti, dupa ce acestia ar fi postat, pe Facebook, "mesaje obscene" cu privire la abuzul asupra copiilor si Holocaust

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 6 iunie 2017, 17:06 Actualitate | Esenţial

Harvard
Foto: USER UPLOADED
Mai multi studenti si-au ratat admiterea la Universitatea Harvard dupa ce acestia au postat mesaje "obscene" pe Facebook, acestia glumind despre agresiunea sexula, abuzul asupra copiilor si Holocaust informeaza ziarului colegiului, citat de BBC. Decizia i-ar putea afecta pe intreaga viata, a avertizat un profesor din cadrul Universitatii, care considera ca ma sura a fost drastica si ca institutia a facut o "intruziune" in viata privata a tinerilor.

Crismon, principalul ziar al Colegiului, a aratat ca mai multi membri ai unui grup creat pe Facebook de studentii care urmeaza sa inceapa cursurile la Harvard in acest an au postat mesaje glumind despre abuzul asupra copilului, agresiunea sexuala, pedofilia si Holocaustul. De asemenea, membrii grupului au facut mai multe aprecieri care s-ar incadra la rasism.

La scurt timp dupa formarea grupului, administratorii de la Harvard au aflat despre aceasta si au lansat o investigatie prin care le-au cerut elevilor sa explice contributiile lor la grupul de chat.

O saptamana mai tarziu, arata ziarul, cel putin 10 membri ai grupului au fost informati ca ofertele lor de admitere la Harvard au fost retrase.


Adeptii libertatii de exprimare au criticat actiunile Harvard spunand ca pedeapsa este "draconica".

Potrivit profesorului Alan Dershowitz, care preda la Scoala de Drept din Harvard, Colegiul a mers prea departe in retragerea ofertei de admitere. 
El a spus Guardian ca institutia "intra prea adanc" in viata privata a studentilor prin cenzurarea comunicatiilor protejate de legile libere.

Decizia ar putea avea consecinte pe termen lung pentru studentii implicati, a avertizat el.

"S-ar putea sa le afecteze pentru viata", a spus el.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3085 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Periculos (Marţi, 6 iunie 2017, 17:22)

    mitg [utilizator]

    Anul asta e cum e, dar daca la anul Senatul Universitatii sau organul de decizie va interzice accesul unor studenti pe motive de "incompatibilitate ideologica"?

    Este un unghi descendent destul de periculos.
  • -3 (15 voturi)    
    asta e (Marţi, 6 iunie 2017, 17:27)

    Xorciser [utilizator]

    Obisnuiti-va cu progresismul, asta e viitorul.
  • +1 (9 voturi)    
    mda.... (Marţi, 6 iunie 2017, 17:27)

    liviu_ [utilizator]

    e o problema interesanta din multe puncte de vedere:

    1 - libertatea de exprimare (exista sau nu?!)
    2 - viata privata (depinde evident daca grupul era public sau nu)
    3 - pentru astfel de ... greseli, scapari nusti ucum sa le zic... ce pedeapsa ar trebui aplicata?! ce a facut harvard pare totusi cam extrem...

    Nu le iau alora apararea, dar totusi parca acest eveniment e cam exagerat si nu cred ca o sa castige nimeni din toata harababura asta (nici macar harvard)
  • -4 (14 voturi)    
    Da, political corectness... (Marţi, 6 iunie 2017, 17:37)

    Observator roman [utilizator]

    ...da, asta o sa-i ingroape pe americani (daca nu cumva s-a si intimplat)...
    • -1 (5 voturi)    
      libertatea de exprimare , este un drept (Marţi, 6 iunie 2017, 18:08)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      democratic fundamental. Inchizitia, cenzura, funfamentalismele relifioase, sunt intunericul si raul dovedit. Incotro ne indreptam, noi ca omenire?
  • -4 (4 voturi)    
    spre (Marţi, 6 iunie 2017, 18:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    neocomunism in zbor...Cu universitatile, adevarate fabrici de imbecili conformisti, in frunte.
  • -3 (5 voturi)    
    spre (Marţi, 6 iunie 2017, 18:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    neocomunism in zbor...Cu universitatile, adevarate fabrici de imbecili conformisti, in frunte.
  • 0 (0 voturi)    
    Să faci haz de necaz (Marţi, 6 iunie 2017, 18:25)

    Con_stan_tin [utilizator]

    este o reacție de respingere a necazului. Din contră, compătimirea este o reacție de aprobare a necazului.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce gandesc de fapt (Marţi, 6 iunie 2017, 23:05)

    pro_bono [utilizator]

    cei care denunta "political correctness"

    http://imgur.com/a/R5MXX
  • -4 (4 voturi)    
    Nu e o problema! (Marţi, 6 iunie 2017, 23:22)

    Stef_and [utilizator]

    La Harvard trebuie sa ai bani sa termini!
    Daca taticul cotizeaza cu 5 milioane garantat esti cu diploma!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai multa carte juridica nu strica nimanui! (Miercuri, 7 iunie 2017, 13:33)

    CristianJuganaru [anonim]

    Mesaj pt toti: din comentariile voastre, prin care negati, implicit sau explicit, caracterul profund ilicit si lezatoriu al comportamentului studentilor respectivi, se vede de ce nu aveti capacitatea intelectuala si culturala sa accedeti vreodata in viata asta la o universitate de prestigiu. Libertatea de exprimare este un drept, dar nu unul absolut si nelimitat, intrucat exercitarea sa este conditionata imperativ de protejarea/neprejudicierea onoarei, demnitatii, imaginii tertilor (art. 30, alin. 6 din Constitutie, art. 10, alin. 2 din CEDO).