Canada, prima tara G7 care legalizeaza complet marijuana. Cetatenii vor putea creste cate 4 plante sau sa detina 30 de grame de canabis

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 14 aprilie 2017, 12:51 Actualitate | Esenţial

Marijuana va fi total legalizata in Canada de anul viitor
Foto: pixabay.com
Guvernul canadian a promovat mult asteptata legislatie menita sa reglementeze folosirea in scop recreational a marijuanei pana in iulie 2018, pavand calea pentru ca tara sa devina prima membra G7 care legalizeaza complet drogul, scrie Guardian.  

Miercuri, guvernul liberal a propus doua proiecte de lege menite sa incheie peste 90 de ani de prohibitie. 

“In ciuda deceniilor de incriminare penala, canadienii - inclusiv 21% dintre tineri si 30% dintre tinerii adulti - continua sa utilizeze canabisul intr-una dintre cele mai mari proportii din lume”, spune Bill Blair, parlamentar si fost sef al politiei din Toronto, despre care se crede ca va conduce efortul de legalizare al guvernului. 

Legislatia imparte responsabilitatea legalizarii intre guvernul federal si cele ale provinciilor. Guvernul federal a stabilit ca cei care cumpara drogul trebuie sa aiba minim 18 ani, dar autoritatile provinciale pot institui o varsta mai mare. 

Canabisul uscat si verde si uleiul de canabis vor fi primele disponibile, apoi produsele de mancat ce contin drogul. 

Marijuana medicinala este deja legala in Canada. 

Cei care vor sa si-o creasca singuri vor putea avea maxim patru plante pe gospodarie iar canadienii vor putea avea asupra lor cel mult 30 de grame de canabis uscat.


Citeste mai multe despre   






















4913 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    vize avem (Vineri, 14 aprilie 2017, 12:58)

    soloman [utilizator]

    pentru români o legalizează?
    • +3 (9 voturi)    
      nu (Vineri, 14 aprilie 2017, 14:06)

      andrei_2013 [utilizator] i-a raspuns lui soloman

      Nu ai sa vezi aici asa ceva prea curand. Gandirea romaneasca retrograda va zice ca e lucrul dracul. Asta cu toate ca a te imbata crita si sa iti iei la bataie apropiatii este sport national.
  • +3 (9 voturi)    
    ”prima membra G7 care legalizeaza complet drogul” (Vineri, 14 aprilie 2017, 13:27)

    zet [utilizator]

    Marijuana nu e un drog! Este o BURUIANĂ. O plantă! care a apărut la fel ca ștevia și urzica, acu niște milioane de ani prin evoluție dacă ești ateu, respectiv creată de mniezo înaintea oamenilor, dacă ești credincios!
    Totuși ce a fost în capul diverselor guverne în ultima sută de ani, când au încercat să interzică o ... plantă? Și când naiba le vine mintea la cap și liberalizează creșterea buruienii ăsteia, lucru care ar avea ca efect reducerea consumului de droguri de sinteză, a ciupercilor halucinogene și a etnobotanicelor, lucruri cu adevărat toxice și/sau mortale?
  • +4 (6 voturi)    
    EU-Canada (Vineri, 14 aprilie 2017, 14:29)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    Turismul va creste, criminalitatea va scadea !
  • -3 (3 voturi)    
    In sfarsit... (Vineri, 14 aprilie 2017, 14:46)

    Robin_W [utilizator]

    ...vom avea o tara intreaga ce se poate trata contra unor boli chiar acasa.
    Whoopi Goldberg sustine ca durerile menstruale pot fi contracarate cu pot.
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul va fi legalizat? (Vineri, 14 aprilie 2017, 14:56)

    quietguy58 [utilizator]

    "...spune Bill Blair, parlamentar si fost sef al politiei din Toronto, despre care se crede ca va conduce efortul de legalizare al guvernului." Interesant.
  • +1 (1 vot)    
    Joburi nu (Vineri, 14 aprilie 2017, 17:01)

    KostasP [utilizator]

    Atunci macar marijuana sa fie. La jamaicani functioneaza.