Marsuri pentru stiinta, organizate pe 22 aprilie la Bucuresti si Cluj

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 13 aprilie 2017, 10:46 Actualitate | Esenţial

March for Science
Foto: Facebook.com
Doua marsuri pentru stiinta (March for Science) vor fi organizate sambata, 22 aprilie, in Romania, la Bucuresti si Cluj. Marsul din Bucuresti este programat intre orele 16:00 - 19:00 in Parcul Izvor, iar cel din Cluj in Piata Unirii, intre orele 16:00 - 18:00. "Pe 22 aprilie Aprilie marsaluim pentru stiinta in Bucuresti, veniti alaturi de noi pentru a arata ca avem incredere in descoperirile stiintifice si ne opunem pseudostiintei", arata organizatorii, pe pagina de Facebook a evenimentului.

March for Science este o initiativa internationala, iar marsurile din Romania sunt organizate de Asociatia Ad Astra si March for Science.























1200 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    noua religie (Joi, 13 aprilie 2017, 11:28)

    Adran [utilizator]

    propusa de asur and co ?
    nu vin sa bata si la usa sa te convinga ca stiinta e noul dumnezeu care stie tot, poate tot, vede tot ?
    • +5 (11 voturi)    
      haoleu (Joi, 13 aprilie 2017, 12:13)

      OvidiuF [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      nici o coada la moaste azi maica... ai timp de scris pe net? Eu nu vad pe Asur la organizatori dar deeeh.... halatul.. halatul...
      • -4 (8 voturi)    
        Stai linistit (Joi, 13 aprilie 2017, 12:44)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuF

        sa nu ti se deranjeze penele si culorile din curcubeu..
        • +1 (5 voturi)    
          cine zice ala e:)... se numeste refulare (Joi, 13 aprilie 2017, 13:43)

          OvidiuF [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

          de ce ... te oferi pasiv? eu nu servesc dar pt tine fac o exceptie....
          PS
          eu zic ca la voi curcubeul si moastele merg mana in mana... pe langa "jocurile" din manastari imi amintesc si statistica aia cu utilizarea prnhub cu specializare pe fagots care avea in Bible Belts o rata de accesare mult peste media US:):):) QED
      • -1 (1 vot)    
        ma duc si la moaste (Joi, 13 aprilie 2017, 18:13)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuF

        dar azi din intamplare ma uitam la un mic filmulet pe net:
        The Magician's Twin: C.S. Lewis and the Case against Scientism

        ah. voi tolerantii, care tolerati pe toti care sunt de acord cu voi.
        • 0 (0 voturi)    
          Și ce ai înteles din filmuleț? (Joi, 13 aprilie 2017, 20:13)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          De curiozitate.
    • +3 (5 voturi)    
      Teorie stiintifica vs. Sistem dogmatic (Joi, 13 aprilie 2017, 16:07)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Exista o diferenta fundamentala intre credinciosi si oamenii de stiinta, intre invataturile crestine si teoriile stiintifice. Credinciosii stiu dinainte ca niciun argument nu poate sa invalideze o dogma (chiar daca, in mod ipocrit, unii nu recunosc acest lucru). Ei raman blocati in "adevarul" lor, indiferent cate contraargumente valide le sunt prezentate. Crestinii se angajaza in discutii de pe pozitia de propovaduitori, pentru ei nu exista o dorinta reala (constientizata) de a-si verifica validitatea convingerilor, deoarece o infirmare a dogmelor crestine ar insemna infirmarea crestinismului, renuntarea la credinta, renuntarea la sensul pe care il atribuie vietii, fapt inacceptabil pentru orice credincios. Spre deosebire de credinciosi, omenii de stiinta renunta la teorie, atunci cand dovezile teoretice sau experimentale o contrazic. Teoria stiintifica nu este acceptata fara rezerva in orice conditii, ea este supusa constat verificarilor, spre deosebire de credinta, care are fundament dogmatic (deci imuabil).
      • -2 (4 voturi)    
        nu vrei tu sa cauti (Joi, 13 aprilie 2017, 18:08)

        Adran [utilizator] i-a raspuns lui CetateanLogat

        pe wikipedia lista cu nume mari de credinciosi (de orice religie) care au pus bazele la tot ce numesti tu azi stiinta ? si apoi vorbim de incompatibilitati, preconceptii, spalat la creier, realitatea paralela in care traiesti, etc
        • +2 (4 voturi)    
          Oamenii de stiinta nu cred in Dumnezeu (Joi, 13 aprilie 2017, 21:39)

          CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui Adran

          Un sondaj facut in anul 1998 printre membrii "Academiei Nationale de Stiinta" din SUA (tara cu cele mai multe Premii Nobel pentru stiinta), publicat in revista "Nature", arata ca marea lor majoritate nu crede in Dumnezeu. Ce este si mai important este evolutia credintei in Dumnezeu in randul oamenilor de stiinta, in secolul XX. Sondajul arata urmatoarea situatie:

          In anul 1914:

          - Necredinciosi - 52,7%
          - Agnostici - 20,9%
          - Credinciosi - 27,7%

          In anul 1933:

          - Necredinciosi - 68%
          - Agnostici - 17%
          - Credinciosi - 15%

          In anul 1998:

          - Necredinciosi - 72,2%
          - Agnostici - 20,8%
          - Credinciosi - 7%

          https://tinyurl.com/3vflsn
    • 0 (0 voturi)    
      Stiinta (Duminică, 16 aprilie 2017, 3:51)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      Stiinta nu poate tot, nu stie tot, nu vede tot si nici nu pretinde vreunul din lucrurile de mai sus. Banuiesc ca nu ai auzit in viata ta de Teorema Incompletidutinii a lui Godel si nici nu stii ce e un sistem axiomatic, avand in vedere ca nici metoda stiintifica nu stii ce presupune. Stiinta e superioara religiei, tocmai fiindca nu e dogmatica. Nu pretinde ca stie tot sau ca poate sa stie tot, dar incearca sa observe cat mai mult si sa inteleaga cat mai mult. Stiinta este o metoda de invatare. Religia e buna doar la a se reconfirma pe sine si setul de doctrine pe care il reprezinta. Poate ca sunt prea dur. Religia te poate ajuta sa dormi mai bine noaptea, ceea ce stiinta nu face. Probabil de aici vine instinctul de respingere pe care il afisezi.
  • -6 (8 voturi)    
    Cine stie sa deosebeasca stiinta? (Joi, 13 aprilie 2017, 11:39)

    BEDE [utilizator]

    Cine oare stie sa deosebeasca stiinta de pseudo-stiinta?
    Nu cumv amulte din articolele publicate pe internet si din ceea ce scriu jurnalistii este pseudo-stiinta?
    Nu cumva multe din emisiunile TV care se zic a fi stiintifice sunt, de fapt pseudo-stiinta?
    O atitudine cu adevarat stiintifica este sa fii deschis la posibilitatea ca teoria stiintifica la care tii cel mai mult sa se dovedeasca ulterior a fi gresita si sa recunosti deficientele pe care le are teoria ta preferata. Ceea ce, de pilda, nu se intampla in cazul adeptilor ferventi ai teoriei evolutioniste.
    Si cam tot asa si cu teoria cu privire la incalzirea globala: sunt multe aspecte care trebuie clarificate, dar adeptii ei arata un gen de fervoare care se aseamana cu aceea a catolicilor care strigau "vox populis, vox dei" si ii ucideau pe protestantii de la Paris la 24-25 august 1572...
    Acum nu se mai poarta arderea pe rug a ereticilor ci linsajul mediatic al oricui afiseaza niste opinii care difera de ceea ce convine unora cu resurse financiare serioase, care vor sa se auda numai anumite lucruri. Nu se vede deloc toleranta fata de teorii stiintifice diferite, nici fata de opinii diferite de ceea ce este politic-corect.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu știu cine știe (Joi, 13 aprilie 2017, 12:43)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Dar tu sigur nu știi.
      Pentru a fi împotriva evoluției trebuie să aduci dovezi împotriva ei și eventual să vii cu o alternativă plauzibilă cu dovezi.
      Același lucru și cu încălzirea globală. Vino cu o altă explicație legată de creșterea nivelului oceanului, topirea calotei glaciare creșterea nivelului de CO2 și acidificarea oceanului și ai un Nobel garantat.
      • +3 (5 voturi)    
        doar prostia e sigur infinita... zicea Einstein (Joi, 13 aprilie 2017, 13:46)

        OvidiuF [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        lasa-i domne.... s-au informat ei.... le-a zis Trump... le-a zis preacuviosul de la Piatra Neamt... le-a zis Le Pen.... le-a zis Becali....ce mai vrei.... nu fake news academice
  • +2 (2 voturi)    
    Pentru stiinta (Joi, 13 aprilie 2017, 15:11)

    Setalcott [utilizator]

    Ignorantii anti-stiinta pot fi depistati cu doua indrebari:

    cand incepe viata unui organism?
    poate un om sa isi schimbe sexul?

    https://www.youtube.com/watch?v=n9kJkuuedw0
    • 0 (2 voturi)    
      Nu văd legătura (Joi, 13 aprilie 2017, 15:54)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Între discuția între cei doi și întrebările tale.

      E o discuție interesantă despre încrederea în știință și societate dar atâta tot.

      Pe scurt neîncrederea în știință depinde de grupul social și de subiectul abordat. În timp ce în SUA neîncrederea mai mare este în studiile legate de vechimea Pământului și evoluție, în Europa neîncrederea e legată mai mult de energia nucleară și OMG.

      Mulțumesc pentru link.
  • 0 (0 voturi)    
    Ad Astra (Vineri, 14 aprilie 2017, 10:56)

    Cercetator [utilizator]

    Cele două marșuri (București și Cluj) sunt organizate de Asociația Ad Astra (www.ad-astra.ro).
  • +1 (1 vot)    
    Credinta (Duminică, 16 aprilie 2017, 3:58)

    RaduMiron [utilizator]

    Eu sincer nu inteleg cum un om de stiinta se poate declara credincios (de orice tip, nu doar religios). Credinta este fundamental opusa metodei stiintifice. Aceasta din urma e bazata pe indoiala si pe verificare continua.