Ponta anunta ca va depune un proiect de lege privind universitatile straine, urmand modelul lui Victor Orban care ataca astfel universitatea finantata de Soros

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 31 martie 2017, 10:23 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Facebook
Victor Ponta afirma ca intentia premierului Viktor Orban de a inaspri regulile pentru universitatile straine - fiind vizata mai ales cea finantata de Soros - este “foarte buna” si ca va depune un proiect similar de lege in Parlament.  

"Sa nu sariti imediat indignati - opinia mea este ca initiativa legislativa a vecinilor nostri e foarte buna si corecta!”, scrie pe pagina sa de Facebook Ponta, precizand ulterior ca "saptamana viitoare vreau sa lucrez la proiect si sa il depun"

Ungaria a anuntat joi ca nu va retrage noua legislatie de reglementare a universitatilor straine, in conditiile in care facultatea finantata de George Soros la Budapesta a spus ca adoptarea legii o va forta sa plece din tara, potrivit Reuters.

Central European University a afirmat miercuri ca proiectul de lege propus saptamana aceasta este inacceptabil si ameninta libertatea academica din Ungaria, tara in care premierul Viktor Orban a intrat in conflict cu organizatiile finantate de miliardarul american.

Guvernul a transmis ca este dispus la negocieri, dar nu va retrage propunerea.  

Viktor Orban, care el insusi a beneficiat de o bursa finantata de Soros, spune ca organizatiile non-guvernamentale care primesc finantari din afara tarii se amesteca in treburile Ungariei si are in plan reguli mai stricte in privinta lor.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7646 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Soros sau ai nostrii? (Vineri, 31 martie 2017, 10:42)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Mai bine va apucati sa puneti ordine in universitatile particulare de unde isi iau diplome si doctorate politicienii romani si unde studiaza odraslele acestora ca sa ai ba si ei saracii o diploma cu care sa poata taticu sau mamica sa ii bage la un loc caldut prin administratia de stat.
    Nu va mai facti griji pentru noi din cauza lui Soros.
    E drept ca de al Soros nu pupati spaga....
    • -6 (12 voturi)    
      Despre Soros, nu cred ca chiar iese foc fara fum (Vineri, 31 martie 2017, 12:25)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Insa de data asta Poanta face jocul universitatilor de stat pentru ca au cam ramas fara studenti.
      Cat despre universitatile private, ar trebui facuta o curatenie generala SEVERA ca sa nu ne mai trezim cu absolventi care au diplome nerecunoscute.
    • +8 (10 voturi)    
      Dottore Plagiattore (Vineri, 31 martie 2017, 13:09)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      .... s-a făcut Răzbunattore! Dacă ăștia nu dau doctorate plagiate, atunci nu este dreptate!
  • +24 (28 voturi)    
    Ponta - un mascarici sovietic (Vineri, 31 martie 2017, 10:50)

    dexpropriat [utilizator]

    E prieten cu Erdogan, ii place dictatura, ofera pamant pentru moschei islamiste, insa uraste civilizatia (crestina!) occidentala!
  • +18 (22 voturi)    
    Iata cine se razboieste cu Dragnea (Vineri, 31 martie 2017, 10:51)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Doua personaje la fel de sinistre si de incompetente.
    Asta da prioritate, sa ne traiesti Victorash...
    Deh, tu ai avut sansa sa ajungi in Gare de Nord à Paris si te-ai "desteptat", insa nu vrei ca altii sa profite de un sistem sanatos si sa se destepte la randul lor.
    Bravos...
  • +16 (20 voturi)    
    Slugoi sovietic (Vineri, 31 martie 2017, 11:02)

    skanda7 [utilizator]

    Inca un lacheu al intereselor Rusiei. Nu mai scapam odata de pacaliciul asta ...
  • +15 (19 voturi)    
    Sorosistii astia sunt periculosi... (Vineri, 31 martie 2017, 11:03)

    Lawrenciu [utilizator]

    mai ales pentru cei cu afaceri de crestere a porcilor.
    Iar mai nou, Pokemon Monta vrea sa transforme tara in Orbanistan: "opinia mea este ca initiativa legislativa a vecinilor nostri e foarte buna si corecta!” Insa cu tractorarul de Dragnea, vom ajunge in viitorul apropiat in lumea "rasarita si luminata" a Rusiei "aparatoare si ocrotitoare de neamuri", continuu luptator impotriva "raului sorosist". Tarul Putin deja vrea sa "salveze" prima tara de la ocuparea sorosista, si anume R. Moldova, de cand presedinte al republicii este vasalul Dodonita.
  • +11 (13 voturi)    
    recidiva la picior (Vineri, 31 martie 2017, 11:20)

    anion [utilizator]

    Ponta mai are putin si se va infrati cu Orban. Erdogan I-a promis lui Ponta ca nu-I mai va verifica tija de la picior daca in Romania nu este cineva ca sa-i puna la punct pe sorosisti si gulenisti.
  • +7 (11 voturi)    
    pai e normal (Vineri, 31 martie 2017, 11:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce neo-comunist adevarat sustine educatia? Ce dictator isi doreste un popor cult? E ca si cum si-ar taia craca de sub picioare. Cine s-ar mai uitala antena3 daca toata lumea ar fi educata? Cine ar mai fi mituit la vot cu un kil de ulei? Intr-o tara cu cetateni educati alde Ponta, Dragnea, Tariceanu ar fi cel mult ingineri prin vro fabricuta, nicidecum conducatori de tara. Daca le iei afacerile cu statul raman in fundul gol.
  • +10 (12 voturi)    
    ipochimenelor psd-iste (Vineri, 31 martie 2017, 12:15)

    iodixit [utilizator]

    you have an obsession? sau mai multe?
  • +6 (8 voturi)    
    Realitatea psd-ului (Vineri, 31 martie 2017, 15:11)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Gasti conduse de infractori care se lupta pentru controlul influentelor si a bugetelor de stat sau locale. O ciuma ascunsa in spatele unei ideologii stangiste si a unui nationalism primitiv (care in fapt face jocul rusiei, putere ostila unuei Romanii independente). Singurul lor "dumnezeu" e banul. Au toata greata si scarba noastra pentru jigodiile umane si politice care sunt (pe intelesul lor "care este")