Igor Dodon: Presiunea draconica a BAC-ului exagerat de dificil si stresant trebuie scoasa de pe liceeni!

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 martie 2017, 12:33 Actualitate | Esenţial

Igor Dodon
Foto: Agerpres
Presedintele moldovean Igor Dodon considera ca examenul de Bacalaureat reprezinta "o presiune draconica asupra liceenilor": "In opinia mea, pe care am expus-o si in anii precedenti, de pe liceeni trebuie scoasa presiunea draconica a BAC-ului exagerat de dificil si stresant. Oamenii sunt diferiti in aptitudini si inclinatii, iata de ce examenele de absolvire a liceului trebuie sa ia in considerare aceste realitati", afirma Dodon, citat de Unimedia.

Dodon este de parere ca sistemul educational din tara vecina necesita o reparatie capitala, ci nu una cosmetica. Cadrele didactice trebuie sa fie mai pregatite, iar intreaga curricula scolara trebuie modificata, in opinia sa.

Consilierii prezidentiali Corneliu Popovici si Maxim Lebedinschi au prezentat joi un proiect de reformare a modului in care elevii vor absolvi liceul, care prevede 3 posibile solutii:

1. Fiecare elev, fara exceptie, sa primeasca la incheierea studiilor un certificat de finalizare a scolarizarii, chiar daca nu a dat examenele de bacalaureat.

2. Liceenii care vor dori sa dea BAC-ul, sa depuna o cerere in acest sens catre administratia scolii. Pana acum, erau nevoiti sa scrie cerere doar cei care nu voiau sa dea BAC. Acum propunem sa fie invers - sa scrie cerere cei care vor sa dea BAC-ul.

3. In paralel cu BAC-ul obisnuit, universal, sa existe alternativa unor examene de profil. Mai exact, un licean care va dori sa devina student la arte, sa nu fie obligat sa dea BAC-ul general, ci sa poata alege alte 2-3 discipline, in baza carora sa dea un examen de profil in liceu, iar cu rezultatele de la acel examen sa pretinda un loc la institutiile superioare de profil.

Igor Dodon considera ca, in asa mod, "elevii vor fi mult mai motivati, se vor pregati de examene mai cu drag si mai temeinic".


Citeste mai multe despre   






















3672 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    pare aberant la prima vedere (Vineri, 24 martie 2017, 12:39)

    eu sunt [utilizator]

    dar nu e chiar asa...

    Ar trebui sa fie 2 diplome la terminarea liceului. 1 de absolvire si una de BAC... Diploma de BAC ar trebui sa fie necesara doar pentru cei ce vor continuarea studiilor...

    motivatia ca e stresant sa iei BAC-ul e totusi foarte puerila.. Orice facem in viata e stresant... mai ales daca nu esti pregatit.
    • +7 (11 voturi)    
      ar trebui (Vineri, 24 martie 2017, 12:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Ar trebui o diploma care sa certifice terminarea liceului care sa duca spre scoli profesionale, unde cine nu-i suficient de dotat pentru facultate sa invete o meserie. Un sudor sau un dulgher bun va fi mult mai util societatii si o va duce mult mai bine decit un absolvent de facultate slab, care a peirdut 3-4 ani din viata aiurea.
    • +9 (9 voturi)    
      Ar fi (Vineri, 24 martie 2017, 13:03)

      Nickson [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      mai putin stresant daca curricula s-ar descongestiona si temele studiate ar fi mai relevante pentru realitatile din afara peretilor scolii. Invatamantul a ramas cu mult in urma pietei de munca si a devenit unul scolastic.
    • +8 (12 voturi)    
      Eu zic (Vineri, 24 martie 2017, 13:09)

      Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Sa li se dea cate o diplomitza la absolvirea fiecarei ore de clasa. De ce la absolvirea liceului si nu la absolvirea fiecarei clase de liceu? De ce a fiecarei clase si nu a fiecarui semestru? De ce semestru si nu ora?!?!
      • +7 (7 voturi)    
        Kremliniada (Vineri, 24 martie 2017, 13:38)

        Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

        De acord! Dar eu cred ca pe umflatul asta de lingau putinist nu grija elevilor il apasa, cat dorinta de a-i corupe pe tineri sa ramana in patria draga lui si moscovei!
      • -4 (6 voturi)    
        pai diploma de absolvire (Vineri, 24 martie 2017, 13:51)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Daia Oienologu

        asta certifica. Absolvirea fiecarei calse, fiecarui semestru si a fiecarei ore... pe diploma de absolvire sunt trecute mediile din fiecare an pe fiecare disciplina. Una e terminarea celor 12 clase alta e BAC-ul. Nu ti se pare aberant sa nu poti face dovada ca ai terminat liceul daca nu ai diploma de BAC cand de fapt tu ai toate mediile incheiate.

        La facultate ai 2 diplome. Una de absolvire alta de licenta... Evident ca fara diploma de absolvire nu poti da licenta... dar fara licenta poti face oricand dovada ca ai terminat facultatea (evident nelicentiat)
        • +2 (2 voturi)    
          Diploma de absolvire facultate???? (Vineri, 24 martie 2017, 19:46)

          Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

          Eu nu am asa ceva. Si nu am nici macar diploma de inceput doctorat. Damn.
    • -1 (5 voturi)    
      diploma de absolvire si diploma de BAC (Vineri, 24 martie 2017, 13:35)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Cu asta sunt de acord.
      Aia de absolvire sa faca trecerea spre scoli profesionale sau chiar o postliceala in care sa rezulte oameni calificati cu studii medii.
      BAC-ul sa permita accesul la facultati.
      Sincer, este o mai mare prostie acum ca cu BAC ul intri la o facultate la care trebuia sa dai admitere.
      Asa ne am trezit cu BAC luat la licee umaniste si facuti studenti la electrotehnica...
    • +4 (4 voturi)    
      Ce credeti voi, (Vineri, 24 martie 2017, 13:49)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      ca USH, U Crestina Dimitrie Cantemir, SNSPA,... n-are nevoie de studenti?
    • +2 (2 voturi)    
      Mai simplu (Vineri, 24 martie 2017, 14:17)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Diploma de terminare a liceului sa contina si rezultatele la bacalaureat...
  • +11 (15 voturi)    
    ce supriza (Vineri, 24 martie 2017, 12:39)

    levierul [utilizator]

    tara te vrea prost!
    • -5 (5 voturi)    
      da (Vineri, 24 martie 2017, 15:24)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      acum suntem si noi si moldovenii destepti de bubuim... cu tot cu bac
  • -8 (16 voturi)    
    in princpiu are dreptate rusnacul (Vineri, 24 martie 2017, 12:41)

    gica pantalon [utilizator]

    dar avand in vedere ca vine de la dodon...
    • +8 (8 voturi)    
      Corect (Vineri, 24 martie 2017, 13:08)

      Daia Oienologu [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      In principiul "nu ne trebuie oameni atestati ci oameni cu hartie" are perfecta dreptate. In fond votul unuia fara studii conteaza la fel ca al unui doctor.
    • 0 (0 voturi)    
      Pai da (Vineri, 24 martie 2017, 21:21)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Chiar are dreptate. Eu propun asa: hai sa desfintam scolile si liceele si facultatile.

      Sau si mai bine: pastram scolile, liceele si facultatile pentru copiii celor de la conducere, iar restul populimii sa invete din mers. Training-uri si alte beneficii sa fie pastrate pentru cei de la carma, iar cetatenii de rand, cei analfabeti, sa fie sclavii lor.

      Eventual Dodon si restul rusnacilor sa aiba drept de viata si de moarte asupra cetatenilor.

      Nu-e mai bine asa?

      Sper ca iei ruble per litera, ca daca iei per postare a ta nu valoreaza nici cat murdaria de sub unghie.
  • +9 (13 voturi)    
    :))))))))))))) (Vineri, 24 martie 2017, 12:43)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    e cretin ....
  • +11 (13 voturi)    
    Dondanel dondane de fapt : (Vineri, 24 martie 2017, 12:45)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Mi-o zâs asara Putin ,

    " -Mai baiatulie , shi ti-om zas io ?

    N-am nievoie di diestiepti , am nievoie die cuminti !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Un mare bou (Vineri, 24 martie 2017, 12:52)

    mitg [utilizator]

    "licean care va dori sa devina student la arte, sa nu fie obligat sa dea BAC-ul general"

    Arta are legaturi puternice cu subiecte de la matematica (vezi simetrie, regula de aur etc) la filosofie.

    Dar asa-i cand n-ai trecut pe la scoala, ajungi ca Igor ...
  • +4 (8 voturi)    
    gind in gind cu al nostru (Vineri, 24 martie 2017, 12:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si ministrul invatamantului de la noi voia sa scoata capacitatea sau ceva de genul ca streseaza copii. Doar asha-s toti neo-comunistii, vor popor prost cit mai mult ca sa-l poata cumpara cu un kil de ulei si un ajutor social. Intr-o tara cu populatie preponderent educata, un Dragnea sau un Dodon ar fi maxim ingineri pe la vro fabricuta, nu ditamai ayatollahii.
  • +4 (6 voturi)    
    Areperfecta dreptate! (Vineri, 24 martie 2017, 12:53)

    dioan [utilizator]

    Sa li se dea rusnacilor (gratis, fara nici un efort sau stress) nu numai diplome de bacaloreat ci si de doctorat; ...asta pentru ca orice impostor sa poata ocupa functii cat mai importante in conducerea statului.
  • +7 (7 voturi)    
    Pai (Vineri, 24 martie 2017, 13:06)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Dati-le direct o diploma! Sau 2 sau 10. Eventual sa le poata folosi ca tapet acasa. Sa si le ia si in mormant si in urna de la crematoriu. Pai daca BAC-ul e atat de inspaimantator, moartea si faptul ca nu vor face nimic in viata sunt mult mai usoare.
  • +6 (6 voturi)    
    ha (Vineri, 24 martie 2017, 13:23)

    tirolez [utilizator]

    Asta isi ia textele "din opera" lui Pavel Nastase sau o terta persoana le dicteaza amandurora ce sa spuna?
  • +3 (3 voturi)    
    Inca unul care vrea.... (Vineri, 24 martie 2017, 13:26)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    O populatie proasta!
    Lasati copii sa fie copii si adultii sa fie copii prosti usor manipulabili!
    Succes Lume!
    Ne indreptam galopant spre "Noaptea Mintii" si "Lumea ca un Circ".
  • +6 (6 voturi)    
    cantecul oastei lui Igor (Vineri, 24 martie 2017, 14:02)

    freestyle [utilizator]

    Ce folos ai daca-nveti prea multe-n viata?
    Poa' sa-ti explodeze creierul...
    Ce folos din carti
    despre domnitorii morti?
    Tot ce ti se cere azi e sa fii nul...

    La ce bun sa-nveti atît limba româna?
    O vorbesti cursiv de la doi ani...
    Nu exagera
    nici cu matematica:
    S-o stii numai cît sa nu te-ncurci la bani...

    Ah ce frumos
    Viitorul luminos
    li se-arata celor idioti
    Deci fii supus
    fata de cel mai sus pus
    Nu uita ca tara te vrea prost!
  • +3 (3 voturi)    
    Dodonel are o fata de cazac (Vineri, 24 martie 2017, 15:28)

    Rescator [utilizator]

    de pe Don,care se scoala beat si se culca beat.Nu trebuie sa-l mai aduceti in atentia publicului din Romania.