Instanta judeca marti cererea de liberare conditionata a lui Adrian Severin. Acesta a executat 4 luni din condamnarea de 4 ani

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 martie 2017, 9:46 Actualitate | Esenţial

Adrian Severin
Foto: Hotnews
Judecatoria Sectorului 5 este asteptata sa se pronunte, marti, asupra cererii de liberare conditionata a fostului europarlamentar Adrian Severin. Solicitarea trebuia sa fie judecata in 7 martie, dar judecatorul a amanat cauza deoarece Severin nu a fost citat corect la penitenciarul in care este incarcerat, transmite News.ro.

Severin a cerut Judecatoriei Sectorului 5 sa fie liberat conditionat, dupa ce a executat aproape patru luni din pedeapsa de patru ani de inchisoare primita pentru luare de mita si trafic de influenta.  

Fostul europarlamentar a fost condamnat in baza vechiului Cod penal si are 62 de ani, astfel ca poate fi liberat conditionat dupa ce executa o treime din pedeapsa. 

De la data condamnarii si pana marti, Adrian Severin a executat 125 zile de detentie din cele 486 care ar fi trebuit sa le execute pentru a fi eligibil pentru eliberarea conditionata.

Severin a fost condamnat la mijlocul lunii noimebrie a anului trecut, pedeapsa fiind mai mica decat cea ceruta de procurorii DNA: 6 ani si 6 luni de inchisoare pentru luare de mita si 5 ani pentru trafic de influenta, la care sa se adauge un spor de pedeapsa.

Trei europarlamentari - Adrian Severin, slovenul Zoran Thaler si austriacul Ernst Strasser - au acceptat, in perioada decembrie 2010 - martie 2011, sa isi "vanda serviciile" unor jurnalisti ai ziarului "The Sunday Times", care pretindeau ca se ocupa cu actiuni de lobby. Reporterii au propus mai multor membri ai Parlamentului European sa le plateasca 100.000 de euro pe an in schimbul "ajutorului" pentru adoptarea unor amendamente.

Fostul ministru austriac de Interne si eurodeputat conservator Ernst Strasser a fost condamnat, in martie 2014, la 3 ani si jumatate de inchisoare. 

In februarie 2014, slovenul Zoran Thaler a recunoscut ca a acceptat sa prezinte amendamente in schimbul unor sume de bani si a fost condamnat la doi ani si jumatate de inchisoare si la plata unei amenzi de 32.250 de euro.


Citeste mai multe despre   























[P] Tu cum iti protejezi casa in cazul unui INCENDIU?

Riscurile majore precum INCENDIILE, EXPLOZIILE sau FURTUL, ori fenomenele naturale distructive precum CUTREMURELE, INUNDATIILE, ALUNECARILE sau PRABUSIRILE DE TEREN, FURTUNILE sau GRINDINA, pot afecta oricand, din pacate, siguranta casei fiecaruia dintre noi.

5543 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    asta are tupeu mai mare decat (Marţi, 21 martie 2017, 9:52)

    bancher [utilizator]

    Voiculescu...pai cum sa ceri nene eliberare conditionata dupa numai 4 luni???Nu a facut o treime din pedeapsa, cum sa il eliberezi conditionat? Burscul a primit 4 ani cu executare, nu poate fi eliberat dupa 4 luni pentru ca a facut doar 8.4% din totalul pedepsei...daca as fi judecator si s-ar veni la mine cu astfel de cereri aberante, as da un plus de pedeapsa de 1 an pt ca am fost fortat sa imi pierd timpul cu cereri ilegale.
    • +10 (14 voturi)    
      prejudiciul s-a recuperat? (Marţi, 21 martie 2017, 10:46)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sa nu conteaza?
      • +4 (4 voturi)    
        nu cred ca a dat spaga inapoi. (Marţi, 21 martie 2017, 13:17)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

        pur si simplu a fost judecat pentru luare de mita...dar ce a luat, nu a mai dat inapoi.
    • +5 (5 voturi)    
      tare asta (Marţi, 21 martie 2017, 11:30)

      zet [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cu surplusul de pedeapsă :))))))))
      • +1 (1 vot)    
        pai si nu am dreptate? (Marţi, 21 martie 2017, 13:18)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui zet

        daca vii cu cereri ilegale la judecator, mai ia un plus de pedeapsa, sa ai timp sa aprofundezi legea in biblioteca puscariei.
    • +5 (5 voturi)    
      si inca asta nu e tot (Marţi, 21 martie 2017, 12:02)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      nu m-ar mira ca Adrian Severin sa ceara casarea sentintei in baza deciziei CCR nr 68 din 27.02.2017, in care CCR a spus ca "Ministerul Public nu are competenta de a desfasura activitati de cercetare penala cu privire la legalitatea si oportunitatea unui act normativ adoptat de legiuitor".

      Adica, in calitate de membru al guvernului sau al parlamentului, nu poti fi anchetat nici macar daca ceri spaga pentru promovarea anumitor legi sau articole/amendamente la legi.

      In extenso, d-nul Adrian Severin este nevinovat, conform CCR, nu ?! Iar sistemele juridice din Austria si Slovenia sunt de ca**t, ceilalti doi colegi de spaga ai lui Severin ar trebui sa vina in Romania si sa se inscrie in PSD, aici e rai pentru hoti !
      • +2 (2 voturi)    
        Nu stiam de D68/2017 (Marţi, 21 martie 2017, 13:48)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

        Multumesc ca ai adus-o in atentia noastra.
        Deci se pare ca au ascuns si mai multe nereguli in lista din iarna.

        DACA printr-un miracol se schimba guvernul va avea enorm de munca sa intoarca toate faradelegile facute pana acum de PSD si ALDE.

        Din partea mea, gunoiul asta ar trebui sa stea inchis pana devine schelet. Si chiar si atunci ar trebui tinut acolo in celula ca exemplu.
  • +23 (23 voturi)    
    Dupa 4 luni, mult (Marţi, 21 martie 2017, 9:57)

    CipCC [utilizator]

    Nu ma asteptam sa ceara eliberarea asa tarziu, dupa 4 luni....:))))
    Tara lu' Papura Voda....o tara de hoti.
    • +4 (4 voturi)    
      "aproape patru luni" (Marţi, 21 martie 2017, 11:20)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Nu ai fost atent... :-)
  • +23 (23 voturi)    
    4 luni din patru ani , adica fix o treime , (Marţi, 21 martie 2017, 9:58)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... ce shpaga mea de ieurosparlamentar nu intelegeti ?!?!...
    • +8 (8 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 21 martie 2017, 10:30)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      poate se potrivesc 4 cu 4 dar matematic nu are nici o treime. 4 ani = 48 luni / 3 = 16 .. poate ai vrut sa zici ca a ispasit un sfert dintr-o treime ;) adica 1/4 din 1/3 din 48 de luni.
  • +16 (16 voturi)    
    cum de toti coruptii care si-au tarait ani de zile (Marţi, 21 martie 2017, 9:59)

    __alex__ [utilizator]

    procesele vor eliberare conditionata, dar cei care au furat de foame raman in puscarii cu anii?

    Avem nevoie de o reforma a judecatorilor, multi dintre ai au mentalitatea apropiata de a penalilor din P$D.
    • +1 (1 vot)    
      corect, dar se stie de mult! (Marţi, 21 martie 2017, 13:30)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Care e mirarea?

      Daca ai furat doi curcani sau trei gaini, primesti pedeapsa cu executare, si o fac integral, ca nu scrii carti si nu te elibereaza conditionat.

      Dar pentru Bursucul veninos sau pentru Bombo legile sunt diferite, singura mirare este cum de Varanul e inca la puscarie!
  • +19 (19 voturi)    
    Ăsta nici nu știe unde e cantina (Marţi, 21 martie 2017, 10:05)

    mr_mojo [utilizator]

    Și vrea deja să iasă. După ce a executat a 12-a parte din pedeapsă.
    Am impresia ca toți ăștia ca el au impresia că legea, pușcăria sunt o joacă. Ar trebui să le dea de la 10 ani în sus ca să ia contactul cu realitatea.
  • +18 (18 voturi)    
    Mai lăsați-l 40 (Marţi, 21 martie 2017, 10:13)

    SorinelCatelFidel [utilizator]

    Ce atâta celeritate in a judeca cererea, sunt alții care așteaptă de ani de zile decizii prin tribunale iar gunoaiele astea au prioritate?
    De exemplu de ce se amână procesele lui tariceanu, Dragnea, Ponta, truică? Să intre astea primele.
  • +2 (2 voturi)    
    Cei patru ani care reprezinta pedeapsa cea mai mar (Marţi, 21 martie 2017, 11:10)

    Susufler0 [utilizator]

    ce trebuie executata se impart la doi (pt ca Severin are peste 60 de ani si din ce ramane se calculeaza o treime.

    Strict matematic e corect, doar ca Instanta va putea aprecia (si cred ca asa va face avand in vedere precedentele) ca perioada petrecuta in inchisoare de Adita nu a fost suficienta pt reeducarea sa si astfel ii va respinge cererea.

    PS. Hai, sa vedem daca am sau nu dreptate !
  • +3 (5 voturi)    
    Puscaria (Marţi, 21 martie 2017, 11:27)

    Nababucordonmosor [utilizator]

    Eu unul l-as elibera si nu as pedepsi cu puscaria infractiunile economice. La prima infractiune l-as pune pe langa prejudiciu sa il plateasca de 3 ori in plus. La a doua de 10 ori si la a treia de 20 de ori.

    Nu are? Averea. Pe urma sa munceasca sau sa vanda un rinichi.
  • +4 (4 voturi)    
    Autist? (Marţi, 21 martie 2017, 12:04)

    ber [utilizator]

    Asta este autist! Nici acum nu a inteles ca a gresit si ca a facut tarii un mare rau, ca ne-a facut de rusine si ca a dat apa la moara celor care denigreaza Romania. Ar trebui sa se faca cu el sedinte de educatie civica, pana intelege.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 21 martie 2017, 13:47)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Ce facem noi daca gasim un portofel pe strada?
  • +4 (4 voturi)    
    Rabdare (Marţi, 21 martie 2017, 12:36)

    transpenibilus [utilizator]

    Adriane, inca un pic de rabdare ca acum da PSD legea gratierii si poti sa te reapuci de trafic de influenta si luare de mita. Sau poate ai invatat si alte smecherii la bulau...