Agent al Politiei Locale Bucuresti, lovit cu masina de un sofer pe care voia sa il amendeze

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 13:26 Actualitate | Esenţial

Un agent din cadrul Serviciului Circulatie al Politiei Locale Bucuresti a fost accidentat marti seara de un sofer pe care voia sa il amendeze, informeaza Agerpres.

Marti seara, la intersectia strazilor Ion Campineanu cu Calea Victoriei, un echipaj al Politiei Locale Bucuresti aflat in misiune a sesizat faptul ca un conducator auto incerca sa isi parcheze masina exact sub un indicator rutier care interzicea oprirea in zona.

In acel moment, arata sursa citata, unul dintre agentii locali ar fi incercat sa-l legitimeze pe sofer in vederea sanctionarii contraventionale, conducatorul auto incalcand OUG 195/2002 referitoare la circulatia pe drumurile publice care prevede ca oprirea voluntara in zona indicatorului de "oprirea interzisa" constituie contraventie si se sanctioneaza cu puncte de penalizare, amenda putand ajunge pana la 745 lei.

"Soferul s-a opus legitimarii si a inceput sa-l injure pe agentul local. Mai mult, dupa ce a adus cuvinte jignitoare echipajului PLMB, conducatorul auto a demarat in viteza din zona in care fusese reperat de politistii locali. In graba sa, conducatorul auto vinovat nu a apucat sa-si mai inchida portiera si l-a lovit pe agentul Serviciului Circulatie - care incercase sa aplice sanctiunea contraventionala - provocandu-i rani la nivelul membrelor superioare. Politistul local a fost preluat de SMURD si transportat la Spitalul Universitar, unde nu a fost necesara internarea. Avand in vedere ca acest caz reprezinta unul de ultraj, cercetarile au fost preluate de Brigada Politiei Rutiere", se precizeaza in comunicat.

Politia Locala arata ca nu ar fi singurul caz de acest fel petrecut in aceasta saptamana, mai multi agenti fiind nevoiti sa foloseasca spray lacrimogen asupra unui sofer de taxi care ar fi devenit violent.

"Cu o zi inainte, in zona Bulevardului Iuliu Maniu, a fost inregistrat un incident asemanator, un sofer de taxi, care stationa neregulamentar, a fost blocat de agentii PLMB pentru ca incerca sa se sustraga controlului prin fuga de la locul faptei. Pentru ca barbatul refuza sa coboare din masina si devenise violent, politistii locali au fost nevoiti sa foloseasca spray-ul iritant lacrimogen din dotare. Conducatorul de taxi a fost sanctionat pentru concurs de contraventii cu 4.235 lei", se mentioneaza in comunicat.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6700 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    foarte bine le fac... (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:33)

    Xorciser [utilizator]

    Foarte bine le fac (politistilor).

    Eram pe Stefan cel Mare la intersectia cu Dorobanti, am dat semnal dreapta a venit un BMW din spate cu o viteza enorma (!) si mi-a taiat fata, nu a dat prioritate la pietoni a luat-o pe Dorobanti crosetand benzile, fara incetinire la trecerile de pietoni. A taiat fata unei masini de politie, langa care am oprit la semaforul de la pta Dorobanti si i-am intrebat de ce nu il opresc pe respectivul- cred ca incalcase cel putin 5 reglementari din codul rutier in 10 secunde.

    O dobitoaca cu niste ochelari gen fund de borcan da geamul jos socata, ma intreaba ce vreau dupa care zice: "Sa stiti ca organul de politie nu a constatat nimic". What the f...?

    Asadar, daca politia pune mana la ochi cand trebuie sa aplice legea- sa nu se mire cand cetatenii cred ca legea e optionala si ii mai iau un pic pe capota.
    Asa se intampla cand e o lege pentru smecherii de Dorobanti, si alta pentru restul lumii!
  • -5 (7 voturi)    
    Politia locala nu are voie (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:46)

    Frank777 [utilizator]

    sa dea amenzi pentru ca nu are competente prin lege.Sentința civilă nr. 8236/2015 de la Judecătoria Cluj-Napoca
    Cat priveste competenta constatarii unei asemenea fapte contraventionale, trebuie avute in vedere dispozitiile imperative ale art. 177 din HG nr. 1391/2006 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, ce reglementeaza constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor contravenționale prevazute prin disp. OUG nr. 195/2002 si stabilesc, fara urma de echivoc, imprejurarea ca: „(1) Îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulația pe drumurile publice și luarea masurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către polițiștii rutieri din cadrul Poliției Române. (2) Polițiștii rutieri sunt ofițerii și agenții de poliție specializați și anume desemnați prin dispoziție a inspectorului general al Inspectoratului General al Poliției Române.”
    • +6 (8 voturi)    
      Ti-a scapat ceva... (Miercuri, 8 februarie 2017, 13:52)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Politia locala nu ii dadea amenda pentru ceva facut in timp ce conducea in trafic. A dat pentru parcare in loc nepermis iar asta au voie sa faca. Probabil e printre foarte putinele sanctiuni pe care pot sa le dea unui sofer.
      • -2 (6 voturi)    
        Politisti locali sunt un esec si o insulta (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:11)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Tkay

        Niste analfabeti imbracati in uniforma care nu respecta legea.Niste golani. Vezi aici ca cazul de la Cluj se refera exact la stationare parcare.Politia locala ,prin lege are competente numai sa amendeze babe care vand patrunjel.Nu are nici un fel de competenta pe circulatie.daca esti politist local se vede.....

        În fapt, prin procesul-verbal de contraventie nr. …. incheiat la data de 14.04.2015, agentul constatator Fesnic I, avand calitatea de politist local in cadrul Serviciului de Control Trafic Rutier al Direcției Poliția Locală a Municipiului Cluj-Napoca a retinut faptul ca, la data de 04.03.2015, orele 11:30, petentul M. C a stationat voluntar si neregulamentar cu auto marca VW, de culoare alb, cu nr. de inmatriculare………, pe str….. Cluj-Napoca, in dreptul imobilului cu nr. 11A, blocand banda unu de circulatie, in zona de actiune a indicatorului „Oprirea Interzisa”, cu aditionale atat pe trotuar, cat si pe carosabil „Atentie, se ridica autovehiculul …”.
        • +1 (1 vot)    
          :)) haiosule (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:56)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          "Serviciului de Control Trafic Rutier al Direcției Poliția Locală a Municipiului Cluj-Napoca"

          asta ce iti spune? hai ca e chiar din comentariul tau!
    • -1 (1 vot)    
      instanta din Cluj (Miercuri, 8 februarie 2017, 16:53)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      A dat aceea sentinta in baza unei legi care este Legea politiei locale. Legea 155/2010 si care la art.4 enunta toate atributiile PL.


      Asadar si prin urmare PLB a fortat - a abuzat - si a primit-o rau de tot.

      Recomand calduros PL sa se abtina de a se mai amesteca acolo unde nu ii fierbe oala.

      Cu ceva vreme in urma m-am luat de unii de la PLB care opreau fara drept masinile.Le=am spus ca nu au competenta necesara.

      M-a enervat ca la gatul unui statea atarnat ecusonul pe un snur cu insemnele P$D-ului - i-am spus ca NU ARE VOIE sa il poarte in timpul serviciului. L-a durat fix in cot - ulterior l-am revazut in Centrul Vechi - cica a fost mutat...
  • +1 (5 voturi)    
    Este corect si foarte normal, (Miercuri, 8 februarie 2017, 14:01)

    Ponta [utilizator]

    sa se aplice legea cu toate usturimile ei.
    Dar din nefericire cei de la PLMB de multe ori sunt in stratosfera desi fac parte din traficul Bucurestean.
    Cazuri de prioritate de dreapta neacordata in Bucuresti sunt mii zilnic.
    PLMB ar trebui sa fie in fiecare intersectie diminetile iar apoi sa inspecteze modul in care se parcheaza in Bucuresti. Impreuna cu Primaria M. Bucuresti ar trebui sa vina cu un plan de constructie parcari, astfel incat strazile sa nu mai fie supraaglomerate de fel si fel de vehicule parcate correct sau aiurea.
  • +2 (2 voturi)    
    POLITIA LOCALA PROCEDEAZA LEGAL (Miercuri, 8 februarie 2017, 17:48)

    SamuelCiocan [anonim]

    Legea 155/2010 art 7 lit h, i, j, k da dreptul politistilor locali sa constate contraventii si sa aplice sanctiuni. Nu mai vorbiti aiurea daca sunteti varza vis-a-vis de legislatia in vigoare. http://lege5.ro/Gratuit/geztkobuha/legea-politiei-locale-nr-155-2010
    • -1 (1 vot)    
      esti in eroare total (Miercuri, 8 februarie 2017, 22:25)

      IcxGsx [anonim] i-a raspuns lui SamuelCiocan

      legea de organizare/functionare POLITIEI LOCALE nu e Cod Rutier actualizat 2017. OUG 195/2002 in baza caruia circula ori ce vehicul si pieton in tara asta!ACest experiment nereusit cu scoaterea paznicilor din parcuri si paparea unor fonduri de catre primari a cam luat sfarsit!Se vor scoate firmele de paza din parcuri si retrimisi acolo unde le era locul predestinat la loc linistit cu verdeata,parcuri!pana si patrulele scolare au dreptul de a dirija circulatia !POLITIA LOCALA NICI MACAR GIROFAR ALBASTRU NU ARE DREPT DE FOLOSIRE!aBUZIVI DE SUS PANA JOS!
  • -1 (1 vot)    
    nu au voie legal sa faca constatare la abateri (Miercuri, 8 februarie 2017, 22:18)

    IcxGsx [anonim]

    au voie legal sa faca constatare la abateri privend legislatia rutiera.nici macar devierea traficului. nimic.chiar si in noile modificari aparute anul trecut nu sunt trecuti. muncitorii care semnalizeaza desfasurarea unor lucrari da! ei nu!Chiar daca in legea de organizare a Politiei Locale au acest prevederi daca nu sunt prevazute in Noul Cod Rutier actualizat 2017. OUG 195/2002 si de exemplu art 32 si art 35,art 64, veti vede ca nu sunt trecuti nici macar la dreptul de girofar lumina albastra!