Ministerul Justitiei da inapoi: Nu suntem preocupati sa elaboram un proiect de lege pentru modificarea Codului penal si a Codului de procedura penala. Centralizam deciziile CCR

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2017, 13:43 Actualitate | Esenţial

Sediul Ministerului Justitiei
Foto: Agerpres
Ministerul Justitiei anunta ca nu este preocupat sa elaboreze un proiect de lege pentru modificarea si completarea Codului Penal si a Codului de Procedura Penala, la cateva ore dupa ce ministrul Florin Iordache anunta ca institutia pe care o reprezinta va pune in cursul zilei in dezbaterea publica un proiect de lege in acest sens.

UPDATE Ministrul Justitiei Florin Iordache a declarat pe holurile Parlamentului, in legatura cu comunicarea ministerului pe care il conduce: "Vreau o dezbatere mai larga, nu-l mai pun nicaieri".  "Am dat un comunicat, care-i problema?", a adaugat ministrul. Iordache a fugit de jurnalisti, refuzand sa detalizeze.

De precizat si faptul ca comunicatul de presa era initial datat 7 februarie, insa ministerul a transmis o erata, corectand data.

"Ministerul Justitiei nu este preocupat sa elaboreze un proiect de lege privind modificarea si completarea Legii nr.286/2009 privind Codul penal si a Legii nr.135/2010 privind Codul de procedura penala", anunta MJ.

"In prezent, Ministerul Justitiei centralizeaza deciziile pronuntate de Curtea Constitutionala cu privire la actele normative mentionate, urmand ca acestea sa fie analizate in perioada urmatoare", se arata pe site-ul MJ.

"In vederea elaborarii proiectului de lege privind modificarea si completarea Legii nr.286/2009 privind Codul penal si a Legii nr.135/2010 privind Codul de procedura penala, Ministerul Justitiei va centraliza deciziile Curtii Constitutionale, precum si punctele de vedere ce vor fi inaintate. Dupa analiza acestora urmeaza ca proiectul de lege sa fie pus in dezbatere publica", se mai arata intr-un comunicat de presa transmis de minister.

Ministrul Justitiei Florin Iordache anunta luni dimineata
ca un proiectul de modificare a Codului penal urma sa fie pus luni in dezbatere publica. Intrebat cu ce modificari va veni proiectul si daca va contine prevederile din ordonanta de urgenta abrogata, Iordache a spus doar ca "va cuprinde toate dispozitiile si toate deciziile CCR pentru toate acele articole declarate neconstitutionale". Proiectul va sta in consultare publica timp de 30 de zile.

Iordache a mai declarat luni dimineata, ca "in acelasi timp, vreau sa va spun ca mi-am asumat ca legea, asa cum am prezentat-o si cum va fi si astazi supusa in dezbatere publica, dorea sa respecte deciziile Curtii Constitutionale. Ati vazut ca prin faptul ca aceasta lege nu exista astazi sunt foarte multe prevederi neconstitutionale".


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

27673 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Adica ? (Luni, 6 februarie 2017, 13:44)

    OvidiuTudor [anonim]

    Adica alta OUG de noapte ?
    • +31 (31 voturi)    
      Acest minister al Justitiei s-a decredebilizat!! (Luni, 6 februarie 2017, 14:30)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Nu mai am incredere in ceea ce face acest minister, la fel ca tot acest guvern!
    • +18 (18 voturi)    
      Cine ii mai crede? Si in tara si in afara?! (Luni, 6 februarie 2017, 14:52)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Va dati seama ca nu mai poate lucra nimeni din afara cu acesti oameni care pun capcane ca sa se apere pe eii??

      Cu Minciuni, Reacredinta si Neseriozitate nimeni nu face mai discuta cu ei! Sau discuta, dar cu retinere...
      • +15 (15 voturi)    
        Sunt mult mai pragmatici decat noi. (Luni, 6 februarie 2017, 15:48)

        Petru108 [utilizator] i-a raspuns lui fit

        1. Sunt mult mai pragmatici decat noi. Ei stiu ca noi muncim toata ziua iar seara iesim in piata 2 ore ca la festival, cu vuvuzele si lozinci haioase, INSA ei muncesc 20 ore pe zi pentru a-si atinge obiectivele. Trebuie sa fim cu un pas inaintea lor, altfel ceea am obtinut in ultimele 2 saptamani ne vor da doar satisfactia ca am blocat niste derapaje majore INSA NU I-AM OPRIT. Miza pentru ei este colosala. Ei joaca la TOTUL sau NIMIC.
        2. Nu le pasa de ceea ce spun ambasadele si UE, de cerintele poporului, de ce spune mass-media, de mesajele noastre din online etc. Cel mult ii streseaza ca ar putea pierde guvernarea prin divizarea coalitiei psd-alde.
        3. Iordache este ca si demis – din delirul in care se afla si pentru ca nu mai are nimic de pierdut, executa ultimele ordine ale lui dragnea INDIFERENT de consecinte.
        4. Cei din Guvern nu sunt interesati de vocea strazii; sunt deranjati ca li se pun bete in roate insa singurul lucru care ii intereseaza, deoarece protestele sunt pasnice, este sa isi duca planul la indeplinire, CU CAT MAI PUTINE COMPROMISURI.
        5. Cat timp suntem in strada, comunicam pentru a gasi SOLUTII, ne informam si ACTIONAM.
        • +8 (8 voturi)    
          Asa e! Sunt FOARTE DISPETRATI! (Luni, 6 februarie 2017, 16:11)

          fit [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

          Erau disperati, dar acum sunt si mai disperati deaoarece ii asteapta procese grele si pentru marsaviile din zilele de azi!!

          Deci, acum e CARE PE CARE!!

          Eu nu cred ca dau inapoi, ne duc cu zaharelul! Ne iau de proshti si isi bat joc de inteligenta noastra!
    • +2 (2 voturi)    
      Iordache trebuie sa plece (Luni, 6 februarie 2017, 17:46)

      Mark2009 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Iordache a fost tot timpul grabit. E vorba de graba hotului care are ceva de acoperit. Acum spune ceva, mai in capatul holului spune altceva. Fiecare intrebare e pentru el o noua bomba atomica. Fata lui e plina de grimase. Aceasta figura trista pe care unii o numesc ministru de justitie trebuie sa plece. Cum spune o figura de stil: sa se duca pe pustii, el si intreg guvernul Grindeanu. E mai mult decat clar ca acesti oamenii nu doresc o justitie corecta, conforma statului de drept. Astia doreau albirea lui Dragnea si aducerea unui condamnat penal in fruntea unui nou guvern PSD. Cuvantul "deocamdata" trebuie scos de pe agenda de lucru a penalului Dragnea. Daca doreste sa protejeze PSDul, Dragnea, trebuie sa plece si el pe pustii.
  • +35 (35 voturi)    
    Hotzii ca Noaptea (Luni, 6 februarie 2017, 13:45)

    un domn [utilizator]

    sunt Mincinosii pe timp de Zi !
  • +23 (23 voturi)    
    fum si oglinzi (Luni, 6 februarie 2017, 13:47)

    predel [utilizator]

    pai deja au inregistrat proiectul care ii arde rau (dezincriminarea) la Parlament... acum nici gura nu le miroase
  • +27 (27 voturi)    
    Debarcarea lui Iordache (Luni, 6 februarie 2017, 13:52)

    burghi [utilizator]

    Debarcati-l pe Iordache si faceti curatenie in Minister. Cine mai are incredere in voi inseamna ca nu a invatat nimic in aceste zile .
    • +10 (10 voturi)    
      in urma (Luni, 6 februarie 2017, 15:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui burghi

      cu 3 zile atat dragnea cat si grindeanu refuzau luarea altei hotarari decat mentinerea o.u.g. 13/2017.
      acum doar ciordache e de vina?
      psd ar trebui sa-l dea jos din tronul de imparat pe dragnea, grindeanu sa-si dea demisia si o data cu el intregul guvern actual, urmand ca psd, pt. ca a castigat alegerile, sa vina cu un guvern de oameni seriosi care sa transforme in realitate acea crestere economica prezumata, de 5,5%.
      abia atunci se va putea avea incredere din nou in psd. altfel, vorbe-n vant.
      • +9 (9 voturi)    
        ha-ha-ha!!! (Luni, 6 februarie 2017, 15:52)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        in psd, oameni seriosi!!!!!......bine, nici in pnl, pmp, etc. nu sunt....numai persoane fara apartenenta politica ar putea sa faca ceva pt tara aia...pe de alta parte, cind o parte din popor trimite hoti si escroci in parlament si senat iar restul nu se prezinta la vot...e mai greu..
  • +26 (26 voturi)    
    Consultantii israelieni (Luni, 6 februarie 2017, 13:54)

    manusha [utilizator]

    au revenit in tara sa-i invete cum sa ne pacaleasca !
    • +3 (3 voturi)    
      Consultantii sunt de multe feluri (Luni, 6 februarie 2017, 16:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      Ei trebuie sa isi ia banii pentru serviciile lor. Noi trebuie sa nu cadem in capcana lor!
  • +21 (21 voturi)    
    Ciordache (Luni, 6 februarie 2017, 14:00)

    SKBjull [utilizator]

    Dispari. Încă mai poți.
  • +27 (27 voturi)    
    Jordache trebuie sa demisioneze ! (Luni, 6 februarie 2017, 14:09)

    Susufler0 [utilizator]

    Ori ne-a mintit in ceea ce priveste proiectul de lege, ori, nu ne-a mintit, dar atunci inseamna ca subalternii nu-l mai baga in seama, nu-l mai asculta, fac misto de el, i se c...a in cap.

    Deci, ori ca-i mincinos, ori ca-i lipsit de autoritate, el trebuie sa paraseasca conducerea ministerului. Simplu!

    De azi de dimineata misuna toti pesedistii prin Parlament, prin ministere, pe la partid, precum sobolanii si inca nu s-au dezmeticit dupa smetia pe care le-au tras-o romanii. Acei romani care gandesc cu capul lor si se exprima clar, coerent, acei romani care nu se lasa cumparati si nici batjocoriti

    PS. Grindene, Jordache si voi toti ceilalti din guvern : DE-MI-SI-A !!
  • +16 (16 voturi)    
    E clar, Ciordache e out! (Luni, 6 februarie 2017, 14:12)

    Metec [utilizator]

    Atunci cand ministrul spune una, iar ministerul pe care il conduce spune alta, ministrul nu mai exercita puterea. De altfel, si-a delegat deja atributiile, de vreo saptamana, deci nu mai trebuie luat in seama. Urmeaza demisia rusinoasa si tavalirea in smoala, cu fulgi de gaina! :)
  • +6 (8 voturi)    
    Dumnezeu sa ne ajute (Luni, 6 februarie 2017, 14:18)

    ElenaVrinceanu [anonim]

    D-zeu sa ne dea gandul ce-l bun si sa ne ajute sa ajungem la normalitate , si sa fie pace pentru toata lumea
  • +16 (16 voturi)    
    incorect spus (Luni, 6 februarie 2017, 14:23)

    ww [utilizator]

    Nu MJ da inapoi, ci se pare ca ancheta DNA da inainte. Au inceput deja audierile pe OUG 13.
    • +9 (9 voturi)    
      La zdup (Luni, 6 februarie 2017, 14:47)

      Muncitorul [utilizator] i-a raspuns lui ww

      La zdup cu shobolanii impreuna cu DRACnea. Pe viatza. Mi-am nenorocit nervii din cauza lor! Ii vizitez la puscarie sa le dau o flegma in ochi!
  • +16 (16 voturi)    
    Parsiv grupul infractional organizat de Dragnea! (Luni, 6 februarie 2017, 14:31)

    Plagarus [utilizator]

    Legea trimisa in Parlament este clona ordonantei !
  • +17 (17 voturi)    
    Urgenta maxima! (Luni, 6 februarie 2017, 14:38)

    blablavertical [utilizator]

    Deci unde le era urgenta? Acum au timp de proiect de lege si de dezbateri? Acum 7 zile era insa 'urgent'..
    • -9 (11 voturi)    
      s-a mai explicat.. (Luni, 6 februarie 2017, 14:54)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      ...Codul Penal trebuie pus in acord cu deciziile CCR.
      • +6 (6 voturi)    
        si unde e urgenta? acum (Luni, 6 februarie 2017, 15:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Aa, procesul lui Mragnea?
      • +8 (8 voturi)    
        deciziile (Luni, 6 februarie 2017, 15:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        CCR sunt atat de vechi ca ar trebui sa-i pui capul pe butuc lui tonta.
        asta nu inseamna ca e urgenta in alta parte decat in parlament.
        da' nu poti sa furi chiar pe fata, asa ca bagi ordonante de urgenta.
      • +6 (6 voturi)    
        Tu esti, dracnea? (Luni, 6 februarie 2017, 15:29)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ;)
      • +5 (5 voturi)    
        Parlamentarii trebuie sa munceasca. Sunt prea (Luni, 6 februarie 2017, 16:03)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        multi si nu prea au timp.
        Trebuie pusa in acord cu decizia CCR si ordonanta lui Dragnea cu migratia primarilor. A fost gfasita neconstitutionala dupa ce si-a produs efectele.
        Gogule mai ai incredere in pesedisti?
  • +11 (11 voturi)    
    in strada! (Luni, 6 februarie 2017, 15:07)

    MinimaMoralia [utilizator]

    nu vad decat o solutie: deseara iar in strada pana cand tot guvernul isi va cere scuze pt bajocura adusa unei intregi natii! Nu ii lasam sa scape doar cu capul lui Iordache pt ca nu a fost singur acu o saptamana noaptea !
    Ne-au umilit si trebuie sa plateasca!
  • +11 (11 voturi)    
    la groapa de gunoi a istoriei (Luni, 6 februarie 2017, 15:08)

    moka [utilizator]

    fix acolo o sa ajungi Iordache.
  • +11 (11 voturi)    
    sa nu uitam... (Luni, 6 februarie 2017, 15:15)

    rochiri [utilizator]

    psd ciuma rosie...
  • +10 (10 voturi)    
    Care mai voteaza PSD (Luni, 6 februarie 2017, 15:30)

    Muncitorul [utilizator]

    De acu incolo (daca o sa mai existe PSD) chiar e mai prost decat o ameoba!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu ne putem pune cu natura (Luni, 6 februarie 2017, 15:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Muncitorul

      Câțiva pensionari sclerozati, cîțiva asistați siciali suferinf de alcoolism avansat... tot se vor gasi. Bine ar fi să nu treaca de 5% din numarul de votanti
  • +3 (3 voturi)    
    El nu e interesat (Luni, 6 februarie 2017, 15:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Urmatorul ministru al Justitiei poate va fi
  • +6 (6 voturi)    
    Hai cu referendumul (Luni, 6 februarie 2017, 15:50)

    Muncitorul [utilizator]

    Sa ne puna acolo proclamatia de la Timisoara daca suntem de acord sa fie implementata intr-o luna, altfel sa zboare Parlamentul infectilor!
  • +4 (4 voturi)    
    Alta intrebare? (Luni, 6 februarie 2017, 15:59)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +3 (3 voturi)    
    Mint de rup! (Luni, 6 februarie 2017, 16:19)

    Act [utilizator]

    Ati ramas in urma fratilor. CSM a publicat pe site Proiectul de modificare trimis de Min de Justitie pentru avizare si afirma ca nu au primit nicio nota de renuntare.