CIA apreciaza ca Rusia a intervenit pentru a-l ajuta pe Trump sa ajunga la Casa Alba / Reactia echipei presedintelui ales: Sunt aceiasi oameni care au spus ca Saddam Hussein a avut arme de distrugere in masa

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:48 Actualitate | Esenţial

Donald Trump
Foto: Agerpres/AP
​CIA a ajuns la concluzia ca Rusia a intervenit in alegeri pentru a-l ajuta pe Donald Trump sa castige Casa Alba, nu doar pentru a submina increderea in sistemul electoral din SUA, a spus vineri un inalt oficial american, potrivit Reuters. 

Agentiile de informatii din SUA apreciaza ca, pe masura ce inainta campania electoral, oficiali guvernamentali rusi au dedicat o atentie tot mai mare sustinerii eforturilor lui Donald Trump de a castiga alegerile, a declarat Reuters vineri noapte un oficial american familiar cu concluziile la care s-a ajuns. 

Declaratiile au fost facute cu conditia sa nu i se faca public numele. 

De asemenea, citand oficiali SUA informati despre subiect, Washington Times a scris vineri ca agentiile de informatii au identificat persoane cu legaturi cu guvernul de la Moscova care au furnizat Wikileaks mii de emailuri furate de la Comitetul Democrat National si din alte parti, inclusiv de la seful campaniei prezidentiale a lui Hillary Clinton. 

Echipa de tranzitie a lui Trump a respins acuzatiile intr-o scurta declaratie de presa: „Acestia sunt aceiasi oameni care aus spus ca Saddam Hussein a avut arme de distrugere in masa. Alegerile s-au terminat de mult cu una dintre cele mai mari victorii in Colegiul Electoral din istorie. Este timpul sa trecem peste asta si „Sa Facem America Mareata din Nou”.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

8603 vizualizari

  • +6 (54 voturi)    
    Eeexcenet raspuns!:))) (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 12:59)

    jackalphonse [utilizator]

    Trebuia sa o spuna cineva si i au dat apa la moara!
    CRIMINALI!
    • -16 (62 voturi)    
      Zau? Mai bolsevicule, va devoalati? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Inca putin si benzina plina de minciuni a lui Trump se termina. Votul popular e covarsitor impotriva lui. La fel si majoritatea americanilor. :)
      • +12 (38 voturi)    
        Covarsitor (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:56)

        BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Covarsitor? nu stiam asta - ultima data era 2 mil de voturi pt Hillary reprezentand 1% in plus pentru ea.

        Zi-mi si mie ce s-a intamplat nu renumerarea voturilor? De ce nu am mai auzit nimic in leg cu asta de la siteurile de stiri - simplu pentru ca chiar si dupa renumerare Trump a castigat.
        • +2 (4 voturi)    
          Diferența provine doar din California (Duminică, 11 decembrie 2016, 0:38)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

          Tot ce are Hillary în plus sunt voturi strict din California. Restul sunt povești.
          • -2 (4 voturi)    
            Minciuni (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:16)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            "Tot ce are Hillary în plus sunt voturi strict din California. Restul sunt povești."
            Povesti sunt afirmatiile tale. Pe langa California, Hillary a castigat majoritatea si in:

            Colorado, Connecticut, Delaware, District of Columbia, Hawaii, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont, Virginia, Washington. http://uselectionatlas.org/RESULTS/data.php?year=2016&datatype=national&def=1&f=0&off=0&elect=0

            Are cu 2% mai multe voturi decat Trump la nivel national.
            • -1 (1 vot)    
              Și electorii din acele state nu au fost ai ei? (Duminică, 11 decembrie 2016, 17:24)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

              Sau ce încerci să susții cu propaganda asta de doi bani? În statele în care a câștigat Hillary, electorii au fost trecuți în contul ei. Însă diferența de voturi la nivel național e creată de California singură.
              • -1 (3 voturi)    
                Votul nu mai conteaza ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 20:50)

                pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Poate ai uitat ce ai spus inainte: "Tot ce are Hillary în plus sunt voturi strict din California. Restul sunt povești."
                Se pare ca sunt voturi din mai multe state, nu numai din California. Cine minte si manipuleaza ?
                Sistemul de vot american e perimat, a fost inventat acum 200 de ani cand nu existau mijloace eficiente de comunicare in masa si populatia nu era informata despre programele candidatilor, fiind mai usor pentru un numar restrans de electori sa se informeze si sa decida pentru toti ceilalti.

                Acum ca aceasta problema s-a rezolvat ar trebui adus la zi si sistemul de vot. Pana acum 5 candidati au pierdut alegerile, desi au castigat votul popular. Toti erau democrati: Andrew Jackson (1824), Samuel Tilden (1876), Grover Cleveland (1888), Al Gore (2000) si Hillary Clinton (2016).

                https://twitter.com/ajplus/status/797188299471212545
                • -1 (1 vot)    
                  Ai o problemă cu aritmetica (Luni, 12 decembrie 2016, 1:28)

                  Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                  Sigur că niște state a câștigat și Hillary, dar diferența din California, un singur stat, a creat diferența la nivel național. Exact de asta nu se poate folosi votul popular. La fel ar fi fost și în Europa, ar fi contat numai votul Franței și Germaniei, iar Slovenia sau Slovacia n-ar avea niciun cuvânt de spus, niciodată.

                  Obișnuiește-te cu ideea că Hillary a pierdut și ne vedem peste 4 ani :)
                  • +1 (1 vot)    
                    Ai o problema cu adevarul (Luni, 12 decembrie 2016, 13:12)

                    pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                    "Tot ce are Hillary în plus sunt voturi strict din California. Restul sunt povești."

                    Asta ai spus, lasand de inteles ca doar in California a castigat, lucru fals. Paralela cu statele europene este gresita pentru ca aici vorbim de natiuni diferite, pe cand in SUA vorbim de state apartinand aceleasi natiuni. Intre statele europene exista mari diferente de limba, cultura, civilizatie, in SUA diferentele sunt minime datorita faptului ca sunt un singur popor cu o singura cultura, o singura limba si o singura civilizatie, deci cu interese comune, spre deosebire de statele europene unde interesele sunt deseori divergente.

                    Sistemul a fost creat dupa razboiul civil, cand existau diferente majore intre Nord si Sud si exista pericolul secesiunii. De asmenea nu existau mijloacele de comunicare de acum si cetatenii nu puteau fi informati despre programe, era mai usor pentru un numar mc de electori sa fie informati. Acele impedimente au disparut, insa sistemul nu a fost adaptat la noile realitati.

                    Pierderea votului popular de catre Trump este incomoda pentru el si fanii sai, care incearca cu disperare sa o explice prin diverse tertipuri tehnice sau prin minciuni de genul: au votat imigrantii ilegali.Trump a castigat si este acum presedintele SUA, nimeni nu contesta asta, insa legitimitatea sistemului de vot este pusa in discutie.

                    Acest sistem este depasit si da nastere la tensiuni sociale, degeaba se mai duc cetatenii la vot si voteaza ceva, daca iese altceva. Practic votul popular nu prea mai conteaza, un principiu de baza al democratiei este pus intre paranteze.

                    Realitatile raman: Trump este un populist fara experienta politica, este xenofob, este nationalist, este impotriva comertului liber, a pus la indoiala angajamentele de securitate ale SUA fata de aliati, il complimenteaza pe Putin, neaga adevaruri stiintifice, arunca indoiala asupra institutiilor de securitate ale SUA pentru a iesi el bine, a beneficiat de atacurile informatice ale Rusiei, etc.
        • -1 (5 voturi)    
          Minti. S-a blocat pe cale judiciara (Duminică, 11 decembrie 2016, 5:15)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

          asa ca...
      • +15 (43 voturi)    
        Trump e viitorul presedinte (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nu stiu ce a castigat Hillary, dar Trump a castigat la distanta mare alegerile: 306 electori la 232 electori.

        Nu inteleg ce nu-i clar?!
        • -14 (42 voturi)    
          Democratia presupune ca majoritatea dicteaza! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:41)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          Peste 2 milioane de voturi in plus pentru Hillary e clar pentru toti ca Trump nu a fost favoritul Americii.
          Sistemul de electori e vechi de sute de ani, nu mai are nicio legatura cu America prezentului.
          • +12 (24 voturi)    
            Nu stiu (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:06)

            BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Nu stiu ce stii tu despre sistemul electoral din America, dar daca este asa de vechi, de ce o varianta a lui este folosita si in Uniunea europeana?

            Stii de ce? pentru ca tari ca Germania/ Franta/ UK sa nu aiba dreptul sa faca ce vor ele cu Parlamentul European.
            • 0 (4 voturi)    
              Mai sus ai spus o minciuna iar aici o prostie (Duminică, 11 decembrie 2016, 5:17)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui BogdanGavriel1

              in UE nu e folosit acest sistem.
              • +4 (4 voturi)    
                Cred ca a vrut sa spuna altceva ! (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:28)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

                Cred ca s-a referit la sistemul de vot din interiorul Uniunii, in care fiecare tara membra are un anumit numar de voturi stabilit in functie de marimea populatiei. Astfel, nu conteaza daca in Germania, de exemplu, voteaza pt alegerile europarlamentare doar 10 milioane de oameni, in vreme ce, in cadrul acelorasi alegeri, in Romania voteaza 12 milioane, pt ca
                in Parlamentul european, oricum Germania va trimite un numar mai mare de parlamentari decat Romania.
                In Consiliul European insa atat Germania, cat si Romania ori Luxemburg au un cate un singur reprezentant si deci, un singur vot.
          • +18 (26 voturi)    
            Eu zic sa cititi inainte sa aveti opinii (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:08)

            Luk [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            SUA are o Constitutie, e o republica federala.

            Colegiile electorale sunt stabilite in Constitutia SUA (in articolul 2), asa au fost alesi intotdeauna Presedintele si Vicepresedintele. Asa o sa fie alesi si in viitor, indiferent ce credeti dumneavoastra.

            California (acolo unde a castigat Hillary la distanta mare) a dat 55 de electori. SUA nu e condusa si n-o sa fie condusa de California.

            Nu schimbi Constitutia DUPA alegeri, asa cum nu schimbi numarul votantilor dupa referendum.
            • -1 (17 voturi)    
              sua nu este republica federala (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:41)

              om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              este o uniune de state, fiecare stat are obligatia, prin propria optiune, sa respecte constitutia federala.
              in rest, fiecare stat are constitutie si legislatie proprie, in interesul statului respectiv.
              in afara semnelor de circulatie, uniforme, alte reglementari privind inmatricularea, obtinerea permiselor, difera de la stat la stat. ex. ca si in ue, daca te muti dintr'un stat in altul, ai obligatie sa'ti schimbi permisul si inmatricularea. amenzile primite in alt stat decat cel de rezidenta nu sunt urmarite in statul de rezidenta. platesti numai daca esti prins in statul in care s'a emis amenda.
              urmaritii pt. delicte statale prinsi in alt stat, se trimit inapoi numai prin procedura de extradare, pe baza hotararii unui judecator. exceptie fac delictele federale.
              delictele federale sunt urmarite de fbi, care nu este agentie secreta, serviciu secret, ci politia federala, singura politie civila federala, cam ce este politia penala sau judiciara prin ioropa. este in cadrul departamentului justitiei.
              orice stat are optiunea iesirii din uniune, exact ca si din ue.
              britzii au iesit, taman ca ue tinde sa se schimbe din uniune de state intr'o federatie de tip nemtzesc.
            • -1 (5 voturi)    
              Ntz...mai cititi. e introdus dupa... (Duminică, 11 decembrie 2016, 5:19)

              UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Luk

              La inceput era ca la noi.
              Or fi avut si ei prea multi prosti PSDisti cRRrestini oRRtodocsi veRRzi si au vrut sa-i elimine.
          • +10 (26 voturi)    
            amuzant (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:17)

            voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            in primaries nu te-a deranjat sistemul asta?

            Cand HIllary, cu Big money(frama, oil, banks etc), cu DNC, cu presa, cu casa alba, cu superpac-uri, au furat nominalizarea?

            Putea sa fie Bernie Sanders presedinte dar jigodia corupta de Clinton avea impresia ca este randul ei, asa ca nu conteaza nimic altceva.
          • +6 (20 voturi)    
            TU nu ai nicio legatura (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:03)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            cu America prezentului... alegerile NU SUNT UN CONCURS DE POPULARITATE! n-ai inteles nimic din genialitatea celor care au stabilit sistemul cu electori, dar nimic!!! nu doua state stabilesc presedintele - cele care au votat baba pe banda rulanta! dar nu te duce capul...
            • -3 (5 voturi)    
              Personal, ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 9:51)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              ... cre' ca sistemul avea sens la momentul la care a fost legiferat, dar e anacronic in prezent.

              Un sistem unde alesii aleg presedintele poate functiona bine intr-o organizatie statala unde presedintele are puteri limitate, semnificativ mai reduse fata de parlament, ori in SUA presedintele are o putere cel putin comparabila cu cea a congresului.
          • +2 (10 voturi)    
            Schimbati-l atunci, flacai ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:16)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Pana cand se va intampla asta, popcorn, baieti.

            PS. Ei, cei de peste ocean. Voi, cei de aici, bomboane agricole !
        • +9 (11 voturi)    
          plus majoritatea in congres (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:47)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Luk

          in ambele camere...
      • +6 (24 voturi)    
        zmaili ala din coada (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:15)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        m'a lamurit. credeam ca vorbesti serios.

        din ianuarie donald rules.
        si asta o ia in serios, n'are nevoie de facut averi, ca klintonezii.

        gata cu banii aruncati pe ajutoare si apararea unor jigodii carcotase.
        interesul national va prima.

        cat de minciuna cu majoritatea americanilor.... se vede clar in componenta congresului, unde in ambele camere republicanii lui trompa sunt majoritari.
        easy job for donald. :-)
        • -2 (4 voturi)    
          Si marmota ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:11)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

          Vrei sa zici ca unu' care-a dat faliment in repetate randuri, care are pe rol procese de frauda, care e investigat pentru frauda fiscala are tot interesul si toate sansele sa fie un presedinte cinstit?
          • +2 (2 voturi)    
            falimentul e parte din joc (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:21)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            important e sa poti sa te ridici si sa o iei de la capat! NU este "investigat pentru frauda fiscala"; procesul cu universitatea e gata "Donald Trump has agreed to pay $25 million to settle three lawsuits against Trump University"; si DA! cineva care a gresit are TOATE SANSELE sa joace corect mai departe, pana si aia care ies din puscarie au sansa asta
            • -1 (1 vot)    
              Da ma, da' ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:18)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              ... cand te ridici si prima chestie pe care-o faci e o frauda, cam macane.

              Normal ca preferi un settlement, daca merge, decat sa te alegi cu tinichea de coada. Da' aia nu te albeste.

              Are sanse sa joace corect mai departe unu' care se stie supravegheat, nu unu' care ajunge sa-i controleze pe supraveghetori.

              Una gratuita, ca sa fiu consecvent in replicile ce ti le dau: matale aparent ai ceva in comun cu nevasta actuala a lu' Trump - inteligenta.
              • +2 (2 voturi)    
                mai valoare (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:53)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                cata vreme nu ai auzit de "checks and balances" NICIO discutie cu tine nu are sens; cat valorez eu nu tine (si nu are sa tina niciodata) de ce sugerezi tu si nici alti tristi de teapa ta
      • +6 (10 voturi)    
        :)... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:00)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        impotriva prostiei din tara si a celor ca "impotriva prostiei din tara" care promoveaza prostia din tara...daca intelegi ce vreau sa spun...
      • +12 (20 voturi)    
        kaj (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:17)

        meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Votul popular este o tampenie. SUA, e singura din cate cunosc (poate mai sunt si alte tari), care a trecut peste acest model de vot popular unde gloata care nu intelege mai nimic decat burta plina, VOTEAZA.

        Sa nu mai vorbim de patria nostra, in care puscariasi, analfabeti, si mai ales "indieni" voteaza exact ca si mine, care contribui luna de luna cu taxe si impozite la stat.
        99% din "indieni" nu au dat nici 10 bani la stat, iar votul lor este egal cu a-l meu. Bleah.

        Politically correct !
        • -8 (18 voturi)    
          Dictatura rules (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:05)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

          "Votul popular este o tampenie."

          Saracul Hitler, daca mai traia el ar fi fost mandru de tine. Dar cred ca nici tie nu ti-e rusine cu el.
          • +4 (8 voturi)    
            cu fiecare postare... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:38)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            devii din ce in ce mai ridicol...la fel ca si HP si unul care vrea sa lupte impotriva prostiei prin prostie...
            • -1 (5 voturi)    
              Tipic pentru fanii lui Trump (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:32)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

              Mai ridicol decat bufonul Trump n-am cum sa fiu. E ciudat totusi ca un personaj ca tine care se inchina cu 2 maini la un populist ridicol ajunge sa denunte "ridicolul" la alti oameni. Ma rog, in lipsa de argumente...
              • +1 (5 voturi)    
                tu vorbesti de lispa de argumente? (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:22)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                reciteste-ti comentariul si fa rost de o tetina ceva
                • -1 (5 voturi)    
                  Hotul striga hotii (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:03)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  Exact ce spuneam...lipsa de argumente de la fanii fanatici ai populistului Trump. Uite aici argumente:

                  https://www.threatconnect.com/blog/does-a-bear-leak-in-the-woods/
                  https://www.secureworks.com/research/threat-group-4127-targets-google-accounts
                  https://www.crowdstrike.com/blog/bears-midst-intrusion-democratic-national-committee/
                  https://www.threatconnect.com/blog/fancy-bear-it-itch-they-cant-scratch/
                  http://motherboard.vice.com/read/how-hackers-broke-into-john-podesta-and-colin-powells-gmail-accounts
                  • +2 (4 voturi)    
                    tu deja vorbesti singur (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:27)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                    nici pana acum, dupa o luna, nu ai priceput ca nimeni de aici nu e "fanatic" al lui Trump, ca au fost criterii clare pt care Trump a fost varianta decisiva pt cine s-a saturat de PC si de liberali la Curtea Suprema, iar numirea lui Sessions ca AG e cea mai buna DOVADA ca Trump FACE ceea ce a promis in ciuda unor idioti ca tine bantuiti de iarna nucleara de dupa Trumpocalipsa
                    • 0 (2 voturi)    
                      Da tu cu cine vorbesti ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 20:55)

                      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                      Argumente zero, teoria conspiratiei din plin. Plus marota cu "corectitudinea politica". Mai schimba placa ca plictisesti lumea cu lozincile tale.

                      Citeste mai sus cum Rusia e implicata in atacurile informatice si cum in mod stupid Trump isi ataca propriile institutii de siguranta nationala ca sa salveze aparentele.
              • +2 (4 voturi)    
                Nu e ciudat, e o tehnica consacrata ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:19)

                Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                ... de manipulare. Reproseaza-le adversarilor pacatele pe care le comiti tu. Repeta la nesfarsit. Pana la urma, suficienti te vor crede.
              • +1 (3 voturi)    
                ba, populist este ala care... (Duminică, 11 decembrie 2016, 18:52)

                press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                invoca anumite precepte democratice in scopul de a distrage atentia poporului de la adevaratele scopuri jegoase pe care le are vis-a-vis de acel popor. Iar acest tipar (de populist) se potriveste ca o manusa celor ca" Angela Merkel & Co si tuturor socialistilor de la marx & engels incoace...
                • -1 (3 voturi)    
                  Ce fac trollii ? O injura pe Merkel (Duminică, 11 decembrie 2016, 20:58)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

                  Fugi in Rusia ca acolo e bine, nu ca in Germania unde toate merg rau.
                  • 0 (2 voturi)    
                    nein (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:19)

                    srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                    eu vreau sa merg in Germania, dar numai dupa ce dispare Angela si sunt deportati protejatii ei ciuhapi
                    • +1 (1 vot)    
                      Merkel e noul tap ispasitor (Luni, 12 decembrie 2016, 13:17)

                      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

                      Asta n-o sa se intample, dar in Rusia e bine, Putin vegheaza la puritatea rasei, a religiei, apara tara de occidentali etc., etc. toate lozincile puturoase cu care sunt momiti cetatenii de catre partidele xenofobe si eurofobe.
        • +3 (7 voturi)    
          cand au adoptat ei metoda (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:14)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

          in multe state...demokrate azi, din ioropa, nici nu era vorba de vot.
          metoda este adaptata uniunii de state, care este uniunea statelor americane.
          fiecare stat, din start are dreptul la reprezentare si egala si propoartionala.
          camera superioara a congresului, senatul, este formata din reprezentantii statelor, cate doi de fiecare stat, indiferent populatia statului..
          electorii, automat sunt doi de fiecare stat, altii proportional cu populatia.
          asa, un stat cu cateva sute de mii de locuitori, poate avea 2 electori, de drept, chiar daca populatia statului nu ar fi fost suficienta nici pt. un elector.
          electorii, cu exceptia unui singur stat, parca vermont, daca nu ma insel, sunt obligati sa voteze conf. votului popular din statul respectiv.
          deci, daca majoritatea din pennsylvania a votat tump, chiar numai cu un singur vot peste jumatate, toti electorii vor vota cu trump.
          in felul asta, fiecare stat in parte isi alege presedintele.
          cam cum a fost cu cuza, ales atat in moldova cat si in tara romaneasca.
          dar, cum e democratie, majoritatea e hotaratoare.
          trump a fost ales ca presedinte in fiecare stat, din majoritatea statelor.
          asta este rostul metodei de vot in sua.
        • +5 (7 voturi)    
          Argumentul nu-i valid ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:35)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

          Si in SUA, "gloata care nu intelege" a votat masiv si pe-un candidat si pe celalalt. Ba chiar, "aia care inteleg", aia mai scolitii si mai "nepuscariasii" au votat mai mult cu hilara. Ba chiar pt baba au votat bogatii din California si desteptii din Silicon Walley.

          Actualul sistem de vot american este un mix intre votul direct si votul indirect.

          Cei nemultumiti sa aiba curajul si sa spuna ca sistemul imaginat de Parintii Fondatori, nu e bun, nu mai e bun si sa incerce sa-l schimbe.

          PS. Sa vedem, vor reusi ?
  • +12 (50 voturi)    
    Asa o iau in barba democratii, ca niciodata (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:00)

    Armadilo [utilizator]

    Una dintre cele mai tari replici: Acceasi oameni care au spus ca Sadam are arme de distrugere in masa.

    Aceasi oameni care au manipulat opinia publica mondiala ani de zile cu informatii false despre diferite tari unde era mai putin sau mai mult liniste si pace.

    Aceeasi oameni care au tacut cand Arabia Saudita si-a dat mana pentru treaba cu turnurile de la New York.

    Acceasi oameni care au inchis ochii cand Arabia Saudita a contribuit cu bani la fondurile lui Hillary.

    Aceeasi oameni care au tacut la scandalurile de coruptie ale fundatiei Clinton.

    Pacat ca nu ii da Trump cu flit pana la capat lui Hillary pentru toate prostiile din timpul campaniei.
    • +13 (21 voturi)    
      Totusi (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:35)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      Razboiul din Irak tot de republicani a fost pornit. Iar acum tot republicanii vor sa anuleze acordul cu Iran. In rest, ai dreptate.
      • +11 (25 voturi)    
        razboiul din Irak vs "primavara araba" (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:25)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui banel

        primavara araba generatoare de migranti a fost pornita cand madam Clinton era secretar de stat.
        • -9 (21 voturi)    
          Realitatea versus propaganda (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:07)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          Si tot atunci Basescu era presedinte, nu cumva Basescu e de vina ? Pana acum propaganda rusa sustinea ca Merkel a adus musulmanii in Europa, acum au dat-o la intors, stati sa vedeti ca de fapt Hillary e de vina :-)

          Asta e din categoria tampeniilor lui Trump: Obama cu Clinton au inventat ISIS.

          Trollii rusi sunt de veghe ! Trump isi face praf propriile institutii de forta pe care se bazeaza securitatea SUA si rusii jubileaza, nu mai trebuie ei sa faca acest efort. Doar si-au plasat candidatul manciurian care face treaba asta in locul lor. Vai de capul americanilor, cine a ajuns sa-i conduca !
          • +5 (15 voturi)    
            tu n-ai NICIO legatura cu realitatea (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:56)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            esti cu trumpocalipsa deasupra capului si zbieri
            • +1 (7 voturi)    
              un (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:26)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              troll de doi bani, cine l-o plati nu stiu, dar nu lipseste niciodata si scrie niste timpenii si aberatii lungi si plictisitoare pe care nu le citeste nimeni. Un libtard zelos.
            • -2 (10 voturi)    
              Tu n-ai nici o legatura cu logica (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:12)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Nu sunt eu cel care neaga teorii stiintifice cum o face Trump, nu sunt eu acela care invoca la tot pasul teorii ale conspiratiei, nu sunt eu acela care vede neomarxisti peste tot, nu sunt eu acela care adora lideri xenofobi, nu sunt eu acela care am fost sustinut de rusi, nu sunt eu acela care pulverizeaza increderea in institutiile fundamentale ale statului, nu sunt eu acela care-l invoca pe Soros la fiecare propozitie, nu sunt eu...

              Nu amice, eu sunt rational si critic. Trump si suporterii sai fanatici sunt cei irationali, creduli, inculti dpdv politic si stiintific, loviti de scenarita si manati de sentimente vindicative si reactionare.
              • +4 (8 voturi)    
                fugi, nene, la adapost (Duminică, 11 decembrie 2016, 7:04)

                zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                ca vine iarna nucleara
                • -2 (6 voturi)    
                  Fugi nene de dezinformare si minciuni (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:35)

                  pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  Fugi nene si informeaza-te si nu mai crede in toate prostiile propagandei populistului Trump.
                  • 0 (4 voturi)    
                    sunt informata (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:27)

                    zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                    nu dau doi bani pe balivernele tale si am votat Trump cu ochii pe Curtea Suprema -- dar te depaseste chestia asta... cat despre aberatiile tale cu Trumpocalipsa, iarna nucleara si alte elucubratii, interneaza-te, nene! poate ai o sansa! DOW zburda de cand a castigat Trump, pricepi ideea?
                    • -1 (3 voturi)    
                      Esti dez-informata (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:14)

                      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                      "...cat despre aberatiile tale cu Trumpocalipsa, iarna nucleara si alte elucubratii, interneaza-te, nene!"

                      Ha...ha...ha...tu ai probleme cu memoria ? Cine a pomenit de "trumpocalipsa", si "iarna nucleara " ? Eu sau tu ? Pai, sa vedem:

                      "Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:56)

                      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono
                      esti cu TRUMPOCALIPSA deasupra capului si zbieri "

                      "(Duminică, 11 decembrie 2016, 7:04)

                      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono
                      fugi, nene, la adapost
                      ca vine IARNA NUCLEARA "

                      E greu cand te lasa memoria si ii acuzi pe altii de lucrurile pe care tu insuti/insati le spui. Cat despre “balivernele” mele, cred ca esti in mare eroare. Nu eu am facut rapoartele de audit cibernetic, ci expertii in securitate informatica din serviciile americane de informatii si expertii independenti.

                      https://www.threatconnect.com/blog/does-a-bear-leak-in-the-woods/
                      https://www.secureworks.com/research/threat-group-4127-targets-google-accounts
                      https://www.crowdstrike.com/blog/bears-midst-intrusion-democratic-national-committee/
                      https://www.threatconnect.com/blog/fancy-bear-it-itch-they-cant-scratch/
                      http://motherboard.vice.com/read/how-hackers-broke-into-john-podesta-and-colin-powells-gmail-accounts
                      • +1 (3 voturi)    
                        te citam cu Trumpocalipsa (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:34)

                        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

                        mai postac bolnav, vad ca dai semne si de Alzheimer
                        • +1 (1 vot)    
                          Te citezi pe tine (Duminică, 11 decembrie 2016, 21:05)

                          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                          Te citai pe tine, nu pe mine.
                          In lipsa de argumente ai trecut la atacuri la persoana.
                          Inseamna ca am atins o coarda sensibila. Aceste atacuri ad hominem sunt caracteristice cadetilor lui Trump sau tu esti o exceptie ?
                    • -1 (3 voturi)    
                      Informata oi fi, ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:29)

                      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                      ... ca' cu putere de deductie nu prea te-a inzestrat nici mama natura nici Dumnezeu nici educatia, aparent.

                      Dow Jones creste de dinainte de alegeri. N-are nici o treaba cu Trump. Are treaba mai degraba cu politica lu' Obama - presedinte democrat, in caz ca informatia n-a ajuns la tine.

                      Nush' pe ce-ai stat tu cu ochii, da' propunerea lu' Obama pentru curtea suprema, cf. unora, e cel mai calificat candidat din ultima suta de ani. Republicanii se opun strict din motive politice, care n-au nimic de-a face cu justitia. Asa ca poti sa te bucuri: la curtea suprema, in loc sa ajunga un judecator calificat, cu o vasta experienta in sistemul juridic american, o sa ajunga posibil un politruc.
                      • +1 (1 vot)    
                        te-ai descalificat complet (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:55)

                        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                        comentariul asta e cea mai buna dovada ca nu pricepi NIMIC, iar faptul ca ma jignesti nu iti face IQ-ul mai glorios
                      • +2 (2 voturi)    
                        vad ca sunteti o turma (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:57)

                        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                        de 5-6 oi care behaie degeaba pe pasunea HN... TRUMP a castigat - game over, bre! nu mai faceti pe valorile, ca nu ati intuit nicio secunda ce va urma, asa ca lasa-ma cu puterea de deductie ca puti la toate capitolele
          • -1 (1 vot)    
            evident ca ei au creat ISIS (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:21)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            ALQaeda este stramoasa ISIS, lucru recunoscut si de Hitlery!
            • +1 (1 vot)    
              Da halatu', cat e halatu'... (Luni, 12 decembrie 2016, 13:22)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Evident ca ce spui tu este paralel cu realitatea. Este din categoria CIA a comis atentatele din 2001 sau Soros vrea sa distruga Romania.

              Lozinci conspirationiste pentru cei bolnavi de scenarita.
      • +7 (13 voturi)    
        pai trebuia terminata treaba (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:52)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui banel

        pe care billie a frecat'o timp de zece ani cat a fost la casa alba.
        el cu spatiile de securitate, no fligh zone, n'a avut curaj sa puna deshtu' pe rana. nici nu a retras armata, nici n'a terminat treaba. i'au tremurat chilotii la monica. :-)
        democratii sunt vinovati de korea, vietnam si iugoslavia...
    • +11 (19 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:46)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      credeam ca Bush(republican) a invadat Irakul, nu democratii.
    • -9 (27 voturi)    
      afimatii nedemonstrate (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:54)

      beyondus [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      un comentariu pe stilul lui Trump: plin de afirmatii si acuzatii nedemonstrate, speculatii.
      Dincolo de elucubratiile tale un lucru este cert: daca se demontreaza ca rusii l-au ajutat pe Trump este grava situatia pentru toti.
      Sper sa nu fie adevarat caci ne aduce pe toti mult mau aproape de un WW3
      • +9 (21 voturi)    
        ce nu e demonstrat? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:26)

        miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui beyondus

        ca sadam nu avea arme de distrugere in masa si ca cia a mintit? :))
        • -9 (21 voturi)    
          Argumente false (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:23)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

          CIA nu a mintit, ci s-a bazat pe informatii false transmise de un membru al opozitiei irakiene. Asa a deformat si PSD spusele ministrului Pruna acuzand-o ca a mintit Comisia Europeana, cand de fapt ea a declarat ca a primit informatii care ulterior s-au dovedit a fi false, nu a mintit stiind ca acele informatii erau false. La fel si in cazul de fata.

          In plus de asta au trecut aproape 15 ani de atunci, CIA s-a restrucurat, ca si celelalte servicii. Sa vina Trump sa spuna ca CIA greseste acum doar pentru ca a gresit atunci e aberant, inseamna ca e nu se mai bazeaza pe CIA in apararea securitatii SUA.

          Daca CIA a gresit o data asta nu inseamna ca greseste tot timpul. Insa si FBI a sugerat acelasi lucru, ca exista elemente care duc la aceasta concluzie. Si astia gresesc ?

          Se pare ca oricine nu e de acord cu Trump, ori e mincinos, ori e sorosist, ori e marxist, e orice....pentru ca, nu-i asa, Trump e de inspitratie divina, el nu greseste niciodata, ce spune el este aprioric si 100% adevarat.

          Si uite asa mai da Trump un picior in dinti securitatii SUA, aruncand indoiala asupra institutiilor menite sa-i apere pe americani.
          • -1 (1 vot)    
            usurel (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:26)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            daca au intervenit, rusii au facut-o dand cui trebuie mesaje electronice care o descalifica moral si chiar legal pe Hitlery! dupa mintiuca ta, alea trebuia sa ramana secrete, iar criminala sa ajunga presedinta pentru a porni razboiul cu Rusia, cum scria unul din gasca ei anul trecut ?
            • +1 (1 vot)    
              Nu gandi, te obosesti prea mult (Luni, 12 decembrie 2016, 13:24)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Fugi la culcare, ca e tarziu, trebuie sa-ti odihnesti mintile, ca altfel uite ce se intampla...
      • +2 (6 voturi)    
        Marota hipsterista ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui beyondus

        WW 3 !!!
    • -3 (17 voturi)    
      Teoria constipatiei (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:28)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      "Aceeasi oameni care au tacut cand Arabia Saudita si-a dat mana pentru treaba cu turnurile de la New York."

      Bati campii la fel ca RTV-ul lui Ghita. Asta e din categoria CIA si Arabia Saudita au pus la cale atentatele din 2001. Sau, Soros a pus la cale incendiul din Colectiv, pentru a-l aduce la putere pe Ciolos, fiul sau :-)

      Teorii ale conspiratiei demna de toata jena !
      • -1 (1 vot)    
        ??? (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:27)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        tu inca sustii ca 9/11 a fost "opera" unor ciuhapi semianalfabeti? :)))
        • +1 (1 vot)    
          ADEVARUL pe care ei nu vor sa-l aflati (Luni, 12 decembrie 2016, 13:30)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Nu evident ca nu. Soros s-a detonat singur cu avioanele alea, apoi extraterestrii din Area 51 l-au readus la viata. Tu de ce crezi ca arata asa de batran ? E la plezneala, sa-i derute pe dusmani. In realitate Soros e reptilian masonic de grad 33 si conduce lumea prin raze de control mintal, emise din sateliti.
    • 0 (6 voturi)    
      Aceeasi oameni (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:10)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

      adica Bush, in republican, dar se pare ca a minti cu nonsalanta este o tactica folosita si in alte parti !
  • -1 (27 voturi)    
    E groasa rau (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:03)

    cinevatus [utilizator]

    E ceva de genul FBI vs CIA, dupa ce FBI a dat comunicatul inainte de alegeri, acum acest
    Trump ar fi bine sa demonstreze rapid prin fapte ca rusii au gresit cand l-au sustinut..
    • -10 (32 voturi)    
      adica? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:23)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      sa inceapa razboiul, asa cum vrea mafia din spatele lui Hitlery? vezi ca bati campii cu o lipsa de gratie alarmanta!
      • +4 (26 voturi)    
        razboi (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:34)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Singurii interesati de spectrul razboiului sunt rusii,Putin nu are alta cale de a pastra puterea decat agitand spiritele si inventand dusmani care ataca tarisoara (ma rog,tarisoroaia cat un continent) si impotriva carora e singurul izbavitor,mesia de Kremlin.
        • 0 (0 voturi)    
          niet (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:28)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          cauta pe net articolul din 2015, in care un apropiat al lui Hitlery scria clar: "avem nevoie de un mare razboi cu Rusia pentru a iesi din criza"
    • +6 (6 voturi)    
      O s-o faca, fii fara grija ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 19:44)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Pe 21 ianuarie 2017 il va schimba pe Directorul CIA !
      • +1 (3 voturi)    
        sper (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:27)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        !
        • +1 (1 vot)    
          Ai vreo indoiala ? (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:16)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Anuntase lucrul acesta inca din campanie !

          Dupa ultima porcarie facuta de Director, cred ca si-a semnat sentinta de debarcare din fruntea Agentiei.
          • +1 (1 vot)    
            pana nu ma vad cu sacii-n caruta... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:36)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            nu mai stau linistita
        • -2 (2 voturi)    
          Ba, ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:31)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          ... nu va mai raspundeti unii altora, ca bate la ochi.
          • +1 (1 vot)    
            te roade pizma (Duminică, 11 decembrie 2016, 16:58)

            zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            sau ce? ia un calmant
  • +7 (41 voturi)    
    se mira ce sa mai inventeze (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:15)

    zaboo [utilizator]

    ca sa protejeze "onoarea" babei ... mari barbati anonimii astia de la CIA
  • -6 (28 voturi)    
    Scuze ! Sunt dezorientat ! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:30)

    NicolaeA [utilizator]

    Am nimerit pe forumul HN sau la Moscova, pe forumul RT ? Cred ca la Moscova !
    • +5 (19 voturi)    
      ai si acolo cont de propagandist? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:27)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      asta e, se mai incurca
    • -1 (5 voturi)    
      postaci (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 22:36)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Putinache baga la greu banii in Romanica
  • -13 (25 voturi)    
    grav ... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:46)

    beyondus [utilizator]

    Sa avem in fata oare primul presedinte american vandut rusilor????
    Desi nu-mi place Trump sper din toata inima ca nu-i adevarat caci suna rau de tot ... pentru toata lumea.
    Daca CIA reuseste sa aduca si probe va fi haos din pacate. Liniste oricum cred ca nu va fi dupa asemenea afirmatii.
    God help us all!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Nu e vandut rusilor, ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui beyondus

      ... e doar prost. Rusii au ajutat pur si simplu candidatul sub a carui conducere ei considera ca SUA va fi un obstacol mai redus in fata incercarilor lor de extindere in Europa de Est. Ceea ce Trump inca nu-si da seama e ca daca relatia stransa dintre UE si SUA se sparge, si UE devine o victima a operatiunilor subversive ale Rusiei, SUA vor deveni si ele un jucator minor pe glob, legea facand-o rusii cu chinezii.
  • -9 (27 voturi)    
    Let's make America weak again (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:48)

    pro_bono [utilizator]

    Ingrijorator nu este numai faptul ca rusii s-au implicat in favorizarea lui Trump, ci mai ales faptul ca acesta a raspuns jocului de seductie declansat de rusi, prin dulcegarii la adresa dictatorului Putin si prin punerea la indoiala a angajamentelor de securitate ale SUA fata de aliatii sai.

    "Sure, WHEN PEOPLE CALL YOU 'BRILLIANT' IT'S ALWAYS GOOD. ESPECIALLY WHEN THE PERSON HEADS UP RUSSIA," Trump told cohost Mika Brzezinski when asked about Putin praising him as "very talented" the day before.
    Scarborough pointed to Putin's status as a notorious strongman. "Well, I mean, IT'S ALSO A PERSON WHO KILLS JOURNALISTS, POLITICAL OPPONENTS, AND INVADES COUNTRIES. OBVIOUSLY THAT WOULD BE A CONCERN, WOULD IT NOT?" Scarborough asked.
    "HE'S RUNNING HIS COUNTRY, AND AT LEAST HE'S A LEADER," Trump replied. "Unlike what we have in this country." goo.gl/qkWlzm

    Cat despre scuzele echipei lui Trump, ele sunt nu numai false, dar si periculoase, e un raspuns de amatori. In primul rand au trecut aproape 15 ani de atunci si multi dintre cei care au fost la conducerea acestui serviciu nu mai sunt in functii acum, au fost si restructurari de atunci in servicii, tocmai din cazuza acestui rateu.

    In al doilea rand sa vi tu ca presedinte ( asta pentru ca-si asuma decaratiile echipei sale ) si sa spui ca cel mai important serviciu de spionaj al tarii tale nu e de incredere, arata nu numai diletantism politic, dar si multa prostie. Practic isi face praf propriile institutii de forta ale statului, distruge increderea publica in aceste institutii. De ce ? Din interese meschine, pur personale, ca sa-si salveze pielea. Ar face orice ca sa iasa el bine, asa cum a demonstrat-o in cariera lui de pana acum. Insa acum sacrifica mut mai mult.

    In al treilea rand "explicatia" este un sofism. Doar pentru ca CIA a gresit o data, asta nu inseamna ca greseste tot timpul. Asta ar insemna ca SUA se bazeaza pe o institutie inutila, care ar trebui desfiintata. Evident ca asta ar fi aberant.
    • +5 (21 voturi)    
      luptă si dă-i, si dă-i si luptă (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:24)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

      trumpocalypse in capul tau chinuit
      • -9 (19 voturi)    
        Atentie la trolli (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:08)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        Troll rus !
  • +9 (27 voturi)    
    Ei (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 13:51)

    takada [utilizator]

    Cumva sunt aceeasi anali-sti care taiau frunza la caini si dintr-o data Hop! se trezesc si prezinta presei (care alearga dupa senzational) stiri despre asa-zisele bombe ale lui saddam.

    Daca Rusnaski au intervenit in alegerile din Sua atunci ce au pazit FBI si CIA?

    Sa nu uitam ca democratii sunt la putere si implicit servciile aservite lui Obama-care nu si-au facut treaba,iar acum mimozele se plang in presa aservita ca nu a iesit madam Clnton sa ii mai lase sa taie in continuare frunza la caini.
  • +9 (19 voturi)    
    ori cia (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:08)

    om simplu din multime [utilizator]

    ori agentiile. sau si si. :-)
    cia este numai o agentie, se ocupa cu spionajul.

    si ai lui trump au dreptate, este aceiasi agentie care s'a ocupat de trafic de arme, de droguri, luand cand o parte, cand alta in diferitele conflicte, intretinute. aia care vedeau ciuperci nikiulare pe tot globul, de'i bagasera in spaime pe dubyea si toni blaig.

    in ultima vreme cia a ajuns o agentie dezlanata, agentii avand multa larghete de actiune, controlul asupra agentilor din teren fiind f. lax.
    daca a spus'o cu mult curaj, ca anonim, ne'am lamurit.

    chestia ce n'o pricep este cum drac a ajuns autorul de la un cia'ist la pluralul agentiile...
    care agentii ?
    de protectia comunicatiilor, electronica, se ocupa nsa, agentie dependenta de pentagon. ei sunt in masura sa stie, nu cia.
    nsa si dept. for homeland security sunt in masura, ocupandu'se de contraspionaj.

    iar chestia cu interesul rusilor, este ceva normal. nu numai al lor, chinezii si chiar ioropenii au fost cu ochii pe ce se intampla, cautand sa prevada si posibil, deci daca se putea, sa influenteze.

    poate ca chinejii si nord coreeni au ajutat'o pe hilaria lui billie mincinosul.:-))
  • -13 (15 voturi)    
    . (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:17)

    rerenenegate [utilizator]

    Politicienii/securistii rusi sunt incompetenti. Republicanii sunt mult mai agresivi. Eu personal preferam democratii.
  • +6 (26 voturi)    
    Din ciclul bau bau-ul Rusia (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:34)

    LatonDariat [anonim]

    Au vazut ca au pierdut alegerile asa ca au inceput sa renumere voturile si sa inventeze teorii conspirationiste cu Rusia lui Putin. Sore losers.
    • -5 (19 voturi)    
      Din ciclul: propaganda rusa nu exista (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:58)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui LatonDariat

      Teorii ale conspiratiei inventeaza suporterii lui Trump cand sustin ca teoria evolutiei este falsa si sustin creatonismul, atunci cand neaga realitatea cauzelor antropogene ae incalzirii globale, atunci cand afirmau ca se pregateste fraudarea alegerilor, atunci cand Trump declara ca incalzirea globala este o farsa inventata de China, atunci cand cand invocau ca presa este controlata de Soros etc.

      Acuzatiile de implicare ale Rusiei vin dinspre serviciile de informatii si expertii in securitate informatica, care au gasit legaturi intre hackerii rusi si spargerea serverelor de e-mail ale democratilor. Astea nu sunt teorii ale conspiratiei, ci realitati confirmate de auditul de securitate cibernetica. Dovezi culese de experti:

      https://www.threatconnect.com/blog/does-a-bear-leak-in-the-woods/
      https://www.secureworks.com/research/threat-group-4127-targets-google-accounts
      https://www.crowdstrike.com/blog/bears-midst-intrusion-democratic-national-committee/
      https://www.threatconnect.com/blog/fancy-bear-it-itch-they-cant-scratch/
      http://motherboard.vice.com/read/how-hackers-broke-into-john-podesta-and-colin-powells-gmail-accounts
      • +5 (13 voturi)    
        Activism de doi bani, stimabile (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 17:39)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Te pomenești că Trump o fi propus un reset în relația cu Rusia, nu Obama! :)

        Obișnuiește-te cu ideea că nu California dictează președintele.
        • -4 (8 voturi)    
          Distragerea atentiei (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:17)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          De implicarea rusilor in favorizarea lui Trump ai ceva de comentat, ca acuze de doi bani poate lansa orice troll ?
          • -1 (1 vot)    
            sunt dovezi? (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:32)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

            afirmatiile anonime ale cuiva sunt egale cu zero; in plus, daca interventia rusilor a constat in a gasi date compromitatoare despre Hitlery, e binevenita
            • +1 (1 vot)    
              Minti incetosate (Luni, 12 decembrie 2016, 13:32)

              pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              Nu, dovezi sunt aberatiile unora de pe forumuri, care cred ca Trump e Salvatorul.
      • +3 (7 voturi)    
        ce legatura este intre creationism (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:44)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        si cauzele antropogene ale incalzirii globale?
        Nu cred ca trebuie sa fii cretionist ca sa iti dai seama ca incalzirea globala, pardon schimbarile climatice, sunt datorate ciclurilor cosmice nu zeului Gaia la care fac plecaciuni ecologistii incalziristi.
        • -4 (8 voturi)    
          Esti in eroare (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 21:23)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Cine a pomenit de vreo legatura intre creationism si incalzirea globala ? Singura legatura este ca aceleasi cercuri ultraconservatoare promoveaza aceste teorii false.

          "...schimbarile climatice, sunt datorate ciclurilor cosmice nu zeului Gaia la care fac plecaciuni ecologistii incalziristi."

          Esti confuz. Cauzele antropogene ale incalzirii globale nu au fost stabilite de ecologistii care se inchina zeului Gaia, ci de catre oamenii de stiinta. Mai informeaza-te si nu mai repeta minciunile altora.

          13 Misconceptions About Global Warming:

          https://www.youtube.com/watch?v=OWXoRSIxyIU
      • +3 (7 voturi)    
        Globalistii au pierdut, deci Putin e de vina (Duminică, 11 decembrie 2016, 1:41)

        LatonDariat [anonim] i-a raspuns lui pro_bono

        Ce treaba are inclazirea globala cu subiectul asta? Incurci mere cu pere.

        Linkurile catre "dovezile culese de experti" nu merg, deci mai incearca. Din partea democratilor eu unul nu vad decat disperare, negare a realitatii si teorii ale conspiratiei. E clar ca nu prea stiu sa piarda.
        • 0 (4 voturi)    
          Pentru atacurile informatice Rusia e de vina (Duminică, 11 decembrie 2016, 12:50)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui LatonDariat

          Esti confuz rau si incerci sa-i ametesti si pe altii. Rusia este in spatele atacurilor informatice.Nu exista nici o conspiratie a democratilor. Auditul informatic nu a fost efectuat de "democrati", ci de institutiile de securitate ale SUA si de catre experti independenti. Toti au ajuns la concluzia ca Rusia sta in spatele atacurilor informatice .

          Negarea incalzirii globale este promovata de catre conservatori si de catre Trump, care invovca teorii ale conspiratiei asa cum facea si Lisenko in timpul lui Stalin. E bizar ca tu care vezi conspirati la tot pasul sa-i acuzi pe altii ca vad conspiratii.
          Fanii lui Trump sunt cei cu conspiratiile: conspiratia marxista, sorosista, globalista, democrata, progresista, a elitelor etc.

          Teorii de doi bani menite sa abata atentia de la incompetenta si populismul isteric al lui Trump si sa-l legitimizeze in ochii pubicului dupa ce a pierdut votul popular.
  • +4 (20 voturi)    
    hahahah (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:39)

    om simplu din multime [utilizator]

    trompa o sa le taie fondurile celor de la cia, fonduri cu care sprijineau diferite miscari destabilizatoare. astia de la cia-cea-cea sunt si ei luptatori pt. globalizare, mana in mana cu soros. :-))

    americanii s'au saturat ca banii lor sa fie risipiti pe diferite coclauri ale gloabei terestre.
    soros va trebui sa suporte singur. adica nu singur, alaturi de cei ai caror bani ii manipuleaza...
    asa zisa demokratie ghiolbanista este limitatoare a libertatilor omului, iar, la americanii de rand, libertatea este pe primul loc. sustinatorii americani ai ghiolbanizarii sunt veneticii, alogenii cu bani si agentii lor sorosisti.
    • -4 (18 voturi)    
      Iar cu sorosistii (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:11)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      CIA, Soros, globalizare, conspiratii....Fugi si trage-ti folia de aluminiu peste teasta sa nu te atace CIA cu raze din satelit :-)
      • -1 (1 vot)    
        daaa (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:33)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Trump nu stie nimic despre Soros, ar trebui sa-ti ceara sfatul :)))
  • +6 (26 voturi)    
    Daca e adevarat.... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 14:41)

    OvidiuStoica [anonim]

    ..atunci sincere multumiri lui Putin.

    Trump e ultima speranta pentru schimbare de directie, pentru o schimbare de ideologie politica ce sa opreasca procesul de Islamo-Africanizare a Europei.
    • +5 (13 voturi)    
      corect! (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:24)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Nu stiu de ce se oftica acum democratii si baga scuze de toata jena. Adica ei nu au fost ajutati de aproape toata clasa politica europeana, de mai toate agentiile de presa, de intregul Hollywood, de chinezi si de mai marele SOROS??

      Hillary cind facea meetinguri o avea pe Beyonce sa atraga publicul. Trump macar avea bunul simt sa apara singur pe scena, fara scamatorii cu celebritati.

      Ne place sau nu sa recunoastem asta, in urma cu un an, Putin era aproape singurul lider din lume care mai tinea la traditiile europene si la crestinism. Da, stiu, ca data fiind istoria noastra, trebuie sa purtam pica pe rusi, dar, in contextul actual, amenintarile vin din mai multe directii. Iar islamismul este cea mai periculoasa amenintare in Europa. Pina la urma, cum zice si proverbul, trebuie sa ne facem frate cu dracul, ca sa trecem puntea. Altfel civilizatia europeana va muri!
  • +7 (21 voturi)    
    hahaha, din nou (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:03)

    om simplu din multime [utilizator]

    autorul citeaza washington times, ziar de stanga, al carui patron este un korean, sef al unei secte ciudate asa zisa biserica a unificarii, sau secta moon, dupa numele lui sun moon.
    face parte din miscarea pt. globalizare, alaturi de sorosei si alte forte...deomocratice, internationale....:-)
    ziarul a facut campanie furibunda pt. hilaria.
    • -2 (8 voturi)    
      Conspiratiile te chinuiesc rau... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:02)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      https://postimg.org/image/jwecsqluj/
    • 0 (8 voturi)    
      Uau. (Duminică, 11 decembrie 2016, 0:05)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      Washington Times, ziar de stânga. Am trăit să citesc şi aberaţia asta...
      • 0 (2 voturi)    
        pacat ca ai trait... (Duminică, 11 decembrie 2016, 13:29)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        ... sa citesti asta, era mai bine pentru noi toti daca nu
        • -2 (4 voturi)    
          O fi, da' in ceea ce te priveste pe matale ... (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:39)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          ... pacat ca traiesti. La timpul prezent. Asa, explicit, sa nu-ti obosesti neuronii cu cine stie ce deductie prea complexa pt. matale.

          Si ca sa pricepi si de ce: nu conteaza cati va adunati, si cate minusuri dati altora si cate plusuri va dati intre voi, tot dezinformare si laturi se cheama ceea ce imprastiati. Vine unu' cu argumente logice, rationale, si tot ce sunteti in stare sa produceti sunt invective. Asta e suficient ca sa va caracterizeze pe toti.
        • 0 (0 voturi)    
          Şi ce vrea să-nsemne asta? (Luni, 12 decembrie 2016, 22:32)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Adică regreţi că n-am murit? Nici măcar nu mă cunoşti.
  • -3 (7 voturi)    
    You can't Cuck the Tuck (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:10)

    Mazeta [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=nrKgBYVZ41I
  • -2 (12 voturi)    
    Ar fi cateva "mici" probleme cu afirmatia aia. (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:38)

    taro [utilizator]

    -nu sunt "aceiasi" oameni. Asta a fost acum ~15 ani si 4 administratii.

    -cei care au spus ca Sadam are arme ANM de fapt erau din echipa lui Dick Cheney adica republicani. Astia care sunt acum in echipa lui Trump!
  • -1 (9 voturi)    
    bine (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 15:43)

    PaulPastout [anonim]

    fake news și Kremlinul l-au făcut pe Donald președinte, să admitem. Să se anuleze atunci alegerile, să vedem ce iese...

    Am avut fascism, am avut nazism, am avut comunism... iar acum? cum se va numi mizeria asta care are loc chiar sub ochii noștri? Apoteoza liberalismului?
    • +1 (1 vot)    
      Smecherule ! (Duminică, 11 decembrie 2016, 14:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Vrei sa-l vezi pe Bernie cel mai puternic om din lume !
  • +6 (16 voturi)    
    nu inteleg ceva (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 16:30)

    AliKimiku [utilizator]

    daca CIA a detectat implicarea rusilor in alegeri de ce nu a luat masuri? nu era in fisa postului lor sa se ocupe de contra-informatii?
    Cat despre povestea cu emailurile lui John Podesta, care au demonstrat mizeria de sub presul Democratilor, sa zica mersi agentilor rusi/ cerchezi sau ce or fi fost ca nu au permis ajungerea la putere a babei.
    • +5 (11 voturi)    
      pe mine ma distreaza... (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:29)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ca nu se zice nimica de emailurile lui Podesta in mainstream media. Doar au bagat pastila cu 'fake news'. Dar de unde stiu domnii ca aceste stiri nu au nici un simbure de adevar si ca sint total false? Pina la urma nu iese foc fara fum.
    • +4 (12 voturi)    
      s-a (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:35)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ocupat un inalt oficial, probabil are peste doi metri, cu conditia sa ramina anonim. Nu dovezi, nu nume, nimic.
      Si asta nu e propaganda, e stire.
      In schimb, de exemplu, banii primiti de fundatia clinton de la rusi, sauditi, chinezi, etc, nici nu exista, daca zici ceva e fake news, desi dovezile sint coplesitoare.
      Asa merge treaba in presa ''mainstream''.
      Sa nu mai zic ca presa''mainstream'' si restul demoratilor considera cel putin jumatate din poporul american o masa de timpiti.
      Dar a venit timpul schimbarii.
      MAGA!
    • -1 (1 vot)    
      CIA nu are atributii interne (Duminică, 11 decembrie 2016, 15:51)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      CIA are treaba cu adunat informatii din strainatate. In interior atributii are FBI-ul. Io de-aia as vrea sa vad o ancheta a FBI in domeniu. Ca e alba sau neagra, macar stim sigur. Asa, o sa planeze la nesfarsit o prezumtie de frauda asupra lu' Trump.

      Cat despre mailurile din contul de mail compromis a lu' Podesta, nu demonstreaza decat un lucru: ca intr-adevar rusii l-au ajutat pe Trump sa castige alegerile. Pentru oricine citeste mailurile respective, concluzia e una singura: in interiorul staff-ului de campanie a lu' Clinton s-au discutat multe subiecte controversate. Unii dintre membrii staff-ului au avut pareri aiurea, da' care n-au prea influentat deciziile.
      • 0 (0 voturi)    
        nici fbi (Duminică, 11 decembrie 2016, 19:36)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        /fbi nu este agentie de informatii, este politie federala, penala..
        actualmente, dupa 9/11, a fost infiintat un nou minister/departament, department of homeland security. astia au adunat niste agentii de info si combaterea terorismului si contraspionajul in teritoriul de acasa, care apartineau altor departamente, ca serviciul secret, alcol, tutun si arme, agentia antidrog, agentia securitatii aviatice, politia vamala, imigrarea si naturalizarea, etc.
        fbi avea sarcini de contraspionaj si terorism, dar dupa infiiintarea dohs, fbi numai ajuta, in caz ca apar unele informatii in activitatea sa. are cea mai mare baza de date criminalistice.
        fbi se ocupa de anchete in delicte federale si ajuta politiile statale si locale cu informatii, avand cea mai mare banca de date penale.
        amrpentele digitale sunt in acea banca de date.
        are si laboaratoare de criminalistica si specialisti.
        agenii fbi sunt toti cu studii superioare, recrutati dintre specialisti sau studenti f. buni din ultimul an de studii.
        agentii fbi sunt civili. nu au grade militare si nici uniforme.
        au birouri in toata tzara.
        fbi este organizat si lucreaza in cadrul ministerului justitiei.

        apararea electronica, cibernetica si telecomunicatii este asigurata de nsa, agentia pt. securitatea nationala, care functioneaza in cadrul pentagonului, fiind partial militarizata.
        astia ar trebui sa stie daca rusii au spart'o pe hilaria. astia spionau, cica pe frau anghelika.

        cia are o divizie antiterorista, dar se ocupa numai cu detectarea, din afara, a unor eventuale atacuri terorist asupra intereselor tzarii, atat afara cat si in teritoriul national.
        cia nu poate actiona in teritoriul american.
  • +1 (3 voturi)    
    The end of smart power? (Sâmbătă, 10 decembrie 2016, 18:46)

    Interdependente.eu [utilizator]

    Având în vedere că alegerile electorale se apropie și în state membre ale UE precum Franta, Republica Cehă, Germania, Luxemburg, Olanda - Kremlin -ul se va implica și aici? Își ca continua SUA politică externă bazată pe principiile puterii Inteligente? (smart power)? Am gasit câteva răspunsuri aici:
    http://interdependente.eu/blog/posts/2016/october/interdependen%C5%A3a-%C3%AEn-sistemul-interna%C5%A3ional/
  • -2 (4 voturi)    
    Mai au vreme pana pe sase ianuarie (Duminică, 11 decembrie 2016, 10:21)

    Eu the first [utilizator]

    In sase ianuarie se intruneste congresul sa numere voturile. Dupa aia, slabe sperante sa se mai schimbe ceva. Odata ajuns Trump la Casa Alba, orice ancheta oficiala in privinta fraudarii votului va inceta.

    Daca pana atunci FBI vine cu niste rezultate macar preliminare ale cercetarii, care sa zica ca intr-adevar in unele state votul a fost viciat in suficienta masura incat sa intoarca pe dos rezultatul, posibil, da' foarte improbabil, congresul va vota o amanare a numararii voturilor electorilor. De ce improbabil: congresul e dominat de conservatori. Ca mai toti politicienii de pe glob, si aia-s miopi, si isi vad doar interesul imediat, acela de a nu lasa un democrat sa ajunga presedinte, si nu analizeaza care e raul mai mic, pe termen lung - un prost fara experienta in politica precum Trump sau o persoana potential corupta si incorecta cum e Clinton. De ce zic doar potential corupta: pana acuma nu exista nici o sentinta oficiala, sau macar decizie interna a vreunei institutii care sa zica ca Clinton a comis ceva mai grav decat neglijenta in serviciu.
    • 0 (0 voturi)    
      viciat cum? (Duminică, 11 decembrie 2016, 22:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      s-au dat publicitatii emailurile penale scrise de Hitlery&Co? pai asta e demn a fi decorat, nu condamnat!!!