Premierul Dacian Ciolos se intalneste cu victime ale incendiului din clubul Colectiv (surse)

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 8:49 Actualitate | Esenţial

Premierul Dacian Ciolos va avea vineri dimineata o intalnire cu victime ale tragediei de la Colectiv, dar si cu rude ale celor raniti in incendiul de anul trecut, au precizat surse oficiale pentru Agerpres. Potrivit surselor citate, la intalnire ar urma sa participe si ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu.

Guvernul a adoptat miercuri o ordonanta de urgenta prin care se prelungeste cu doi ani posibilitatea decontarii tratamentelor pentru victimele tragediei din clubul Colectiv care se trateaza in strainatate.

"Guvernul a adoptat astazi o ordonanta de urgenta care modifica OUG adoptata la inceputul acestui an referitoare la plata tratamentului pentru pacientii din Colectiv care au fost tratati in strainatate sau care urmeaza sa fie tratati in strainatate. Astfel, prelungim cu inca doi ani posibilitatea ministerului de a deconta aceste tratamente in strainatate pentru toti pacientii din Colectiv", a anuntat ministrul Sanatatii, Vlad Voiculescu.

El a adaugat ca suma alocata va fi inclusa in bugetul ministerului pe urmatorii doi ani. Potrivit lui Voiculescu, in acest an, bugetul destinat tratarii in strainatate a pacientilor de la Colectiv a fost "intr-o mica masura folosit".

Ministrul a explicat ca de vina au fost "greutatile birocratice, barierele birocratice", care au fost eliminate prin noua ordonanta de urgenta.

In urma incendiului din club Colectiv din 30 octombrie 2015 au murit 64 de persoane si aproximativ 200 au fost ranite.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
948 vizualizari
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte bine că se întâlnește cu ei (Vineri, 28 octombrie 2016, 11:54)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Dar cu unioniștii n-a avut curaj să stea de vorbă. Au băgat capul în nisip și el și Iohannis.
    Nu uitați că aroganța și nesăbuința se plătesc la urne domnilor!
  • 0 (4 voturi)    
    Electorala maica ... (Vineri, 28 octombrie 2016, 12:05)

    M188 [utilizator]

    :)
  • +2 (2 voturi)    
    Intreb si eu asa ca Gheorghe (Vineri, 28 octombrie 2016, 13:20)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    Cu ce sunt eu vinovat de mi se aduce in casa de catre toate institutiile mass media zilnic si agresiv problema Colectiv? Eu sunt de acord ca acei tineri sunt victime nevinovate al unui sir intreg de nereguli si neprofesionalisme si poate ca m-am rugat si eu pentru sufletele lor nevinovate, dar nu credeti ca ajunge! Asigurati-le ranitilor cele mai bune conditii de tratament accept sa dau cei 10 euro partea mea pentru ai despagubi pe cei ramasi (cerere de despagubiri in instanta de 220 de milioane de euro) faceti-i eventual eroi si umpleti-le pieptul de decoratii dar va rog din suflet sa terminati si sa ne lasati sa ne traim viata intr-un chip mai vesel. Si apoi pe cei peste 1000 de oameni morti in accidente de tot felul in anul care a trecut de ce nu ii mai pomeneste nimeni pentru ca si ei nu-I asa sunt tot victime, mare parte din ele nevinovate. Toata ziua colectiv si iar colectiv de parca cu acest eveniment s-a inceput si se termina lumea!
    • -2 (2 voturi)    
      Romanul trebuie luat de manuta (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:25)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      si dus la fata locului sa vada cu ochii lui consecintele idioteniei din cabina de vot.
      Deaia trebuie reamintit cat mai des ce (n-)a facut clasa politica, findca e prost si uita si dupaia iar voteaza aceeiasi prosti, incompetenti si corupti.

      La un accident de masina zice ca oricum el iese de 2 ori pe an din sat, dar poate cand ii spune cineva ca nepotus-o mai iese din cand in cand prin baruri la fel cum se duce si el la crasma din sat dar dupaia poate nu mai pleaca viu de acolo...poate vede altfel lucrurile.
      • +1 (1 vot)    
        va asigur . . . (Vineri, 28 octombrie 2016, 14:55)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        . . .ca stiu ce trebuie sa votez si pentru asta nu trebuie sa ma duca cineva de mana la Colectiv. Am scris cele de mai sus pentru ca sunt indignat de faptul ca in spatele acestei afisari al durerii de catre apartinatori ai victimelor,de fapt sta un abject si mercantil demers. Cat de naiv sau de prost m poate cineva crede pe mine ca sa ii inghit gogorita cu durerea fara margini ce il incearca pe un parinte de victima,cand el vinde memoria fiului sau pe o despagubire uriasa de 3 sa 4 milioane de euro? Dumneata stii cati bani am castigat eu in 40 de ani de munca? iti spun eu: Sa zicem, cu marinimie 1000 de euro pe luna X cu 480 de luni da exact mai putin de o jumatate de milion. Si vine acum un parinte de victima colectivista si cere de la mine despagubiri de 3 sau 4 milioane. pentru ca,tot naiv sau prost trebuie sa ma creada acel parinte daca isi inchipuie ca eu cred ca acei bani vor fi platiti de cei doi parliti de pompieri sau de catre Piedone. Haida de, omule! Eu voi plati pentru pretentiile dumitale 40 de euro fara sa m nici o vina si inca vreo 20-30 pentru tratarea celor bolnavi. Am spus mai sus ca sunt de acord sa ii platesc,dar scuteste-ma de smiorcaiala ta cea cu lacrimi de crocodil cand de fapt tu iti si faci socotelile ca ce vei face cu acel banet!
    • -1 (1 vot)    
      Chiar ca Gheorghe (Vineri, 28 octombrie 2016, 15:22)

      IoanaPopa2 [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Esti vinovat cum suntem cu toii vinovati pentru aceasta tragedie. Suntem responsabili pentru tot ce s-a intamplat in acea seara. Stim cu totii de ani de zile de problemele sistemului medical si nu am facut si nu facem nimic. Stim cu totii, nu de un an, ci de 20 de ani, ca nici o lege nu este aplicata in totalitatea ei si ca spaga ajuta rotile sistemului sa se roteasca. Colectivul este in acest moment linia care s-a tras dupa revolutie, este sumarul schimbarii din tara asta. Multi (daca nu majoritatea) tinerilor care au murit in urma cu un an, au murit din cauza nepasarii noastre, din cauza lipsei simtului civic si a faptului ca ne-am complacut si ne complacem in mizeria Roamaniei. Este imperativ necesar sa ne amintim ce s-a intamplat acolo de acum inainte si sa avem grija sa nu se mai intample.
      • +1 (1 vot)    
        Pai s-a intamplat si-n SUA... (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:37)

        Radius [utilizator] i-a raspuns lui IoanaPopa2

        ...in clubul "Station" din Rhode Island, unde au murit mai multe persoane decat in "Colectiv". Acolo cine e de vina, tot noi toti? Ce linie s-a tras?

        Ce s-a facut in Romania dupa "Colectiv", in sistemul medical?

        Cum facem sa nu se mai intample, Dvs personal cum vegheati? Dati-ne un sfat...
      • +1 (1 vot)    
        Stiti ce! (Vineri, 28 octombrie 2016, 17:20)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui IoanaPopa2

        Ia mai lasati-ma in pace cu raspunderea asta colectiva, ca mi s-a acrit de ea in cei 50 de ani petrecuti in comunism. Daca sunt vinovati, ei trebuie indicati cu nume si prenume si trasi la raspundere pentru ca nu si-au indeplinit atributiunile nu ii mai ascundeti in marea masa care chipurile e vinovata in ansamblul ei. Clar! Ce treaba am eu Ghita de la scularie cu sistemul de sanatate sau mai stiu eu ce probleme ridici mata atunciu cand bati campii!