Protest in Bucuresti fata de operatiunea de ucidere a ursului din Sibiu

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 18:49 Actualitate | Esenţial

Protest in Capitala fata de uciderea ursului din Sibiu
Foto: Agerpres
Aproximativ 100 de persoane protesteaza sambata seara, in Piata Universitatii din Capitala, fata de felul in care a decurs operatiunea autoritatilor din Sibiu ce s-a soldat cu uciderea ursului in centrul orasului, sustinand ca "vinovatii trebuie pedepsiti" si ca autoritatile "au vrut doar sa-l omoare, nu sa-l tranchilizeze", transmite News.ro.

Protestul a fost organizat pe retelele de socializare si a adunat aproximativ 100 de persoane, care au sustinut ca autoritatile aveau si alte solutii decat sa ucida ursul.

Protestatarii au pancarte cu mesaje precum "Je suis ursulet", "Stop maltratarii animalelor in Romania", "Dreptate pentru ursulet" sau "Opriti taierea padurilor".

"In momentul in care ai situatii de genul asta nu faci uz de arma. Cine i-a dat voie? Cu acordul cui? Nici nu avea voie intr-un oras sa foloseasca arma", spune o femeie care participa la protest.

Protestatarii cer o ancheta serioasa privind felul in care s-a desfasurat operatiunea de la Sibiu, urmata de tragerea la raspundere penala a celor responsabili.

"Acel ursulet nu a facut rau nimanui, nu a pus viata in pericol nimanui si putea fi tranchilizat si nu omorat. Cred ca pur si simplu asta au vrut, sa-l omoare, nu sa-l tranchilizeze", arata o alta femeie nemultumita de interventia autoritatilor din Sibiu.

***

Aproximativ o suta de persoane au protestat si vineri seara, in municipiul Sibiu, fata de modul in care autoritatile au intervenit in cazul ursului care a ajuns in oras si a strabatut mai multe strazi inainte de a fi prins si impuscat in curtea unei fabrici. Oamenii au venit cu ursuleti de plus si cu foi cu mesaje precum "Opriti-va! Nu eu sunt animalul!"

Primaria Sibiu are patru arme cu tranchilizant, doua fiind folosite de catre medicii veterinari de la Gradina Zoologica si doua de catre personalul Serviciului de ecarisaj. Reprezentantii municipalitatii au aratat, vineri, ca a doua echipa de la Zoo a ajuns la curtea in care se afla ursul cu "cateva secunde" inainte ca animalul sa fie impuscat.

Politia Sibiu a deschis, miercuri, dosar penal pentru uz de arma letala dupa uciderea ursului.

Totodata, Ministerul Mediului a cerut, joi, Inspectoratului de Politie Judetean Sibiu sa ancheteze cum a ajuns ursul in oras, in conditiile in care judetul Sibiu nu este un areal dezvoltat al animalelor din aceasta rasa, fiind posibil ca acesta sa fi fost tinut in captivitate si eliberat.

Vineri, Autoritatea Nationala Sanitara Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) a anuntat ca a inceput o ancheta in cazul uciderii ursului de la Sibiu, pentru a verfica daca au fost respectate toate masurile legale ce privesc protectia animalelor, urmand ca rezultatele investigatiei sa fie facute publice la inceputul saptamanii urmatoare.

Tot vineri, prim-ministrul Dacian Ciolos a discutat cu responsabilii care coordoneaza autoritatile implicate in gestionarea evenimentului de la Sibiu in care un urs a fost ucis in oras, el cerand rapoarte complete pana luni.


Citeste mai multe despre   









2187 vizualizari
  • +10 (22 voturi)    
    ...din nou ... (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:35)

    Observatore [utilizator]

    ... se sare peste cal ... .
    • -1 (15 voturi)    
      Mai bine sa sarim peste urs ! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Si sa faca bine mana aia de feisbucari sa se duca la munca , nu sa piarda timpul si sa ne ferfeniteze noua nervii luand apararea ditamai namilei aleia ucigase !
  • -12 (16 voturi)    
    Asa ca jos......Iohaness (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 19:41)

    madonna0a [utilizator]

    Ca e primarita lui....Daca era primar de la PSD sigur Joh.... ii cerea demisia
    • +5 (9 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 21:50)

      misunel [utilizator] i-a raspuns lui madonna0a

      nu primarul a tras in el ,nu primarul da ordinele pentru operatiuni d-astea..da nah..daca zici tu..presedintele e de vina.
  • +13 (19 voturi)    
    Inapoiat (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mi-ar placea sa punem accentul pe rezolvarea problemelor, tranchilizarea animalelor periculoase, procedura de securitate necesara, cu minime cheltuieli si maxima eficacitate. Dar nu. Noua ne trebuie vinovati si pedepse. Asa isi inchipuie comunitatile inapoiate ca rezolva problemele. Infantil si iresponsabil. Mereu pe fond emotiv tardiv, pompieristic; niciodata planificat, lucid; mereu avem inima de leu si cap de magari. Astia suntem.

    Mai dureaza pana ajungem in randul natiunilor civilizate.
    • 0 (4 voturi)    
      pai chiar ASA se rezolva problemele!!! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Astia n-au ascultat niciodata propunerile "constructive" - pana cand nu fac pe ei de frica, nu misca nimic!
  • +5 (11 voturi)    
    hehehehehe (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 20:49)

    john70 [utilizator]

    "Je suis ursulet" - Vai, cata tampenie!
  • +9 (11 voturi)    
    Dar pentru altceva, nu iese lume in strada ? (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 21:12)

    SerbanNeicu1 [anonim]

    Dar pentru milioanele de pensionari care isi tarie zilele cu 600-700 lei/luna, nu protesteaza nimeni ? Dar pentru tortionarii care au schingiuit, infometat,umilit si omorat oameni in puscariile comuniste si acum sunt bine mersi cu pensii frumoase, pe statele de plata ale SRI-ului , nu iese nimeni ? Dar pentru toate facilitatile pe care si le voteaza acesti nenorociti care conduc Romania, nu iese nimeni ? Iese lumea pentru un biet pui de urs ucis datorita tampenie caracteristice natiei...Halal 1
    • -2 (8 voturi)    
      mna...!! (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 22:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui SerbanNeicu1

      Pai de ce nu iesi sa protestezi, pentru toate chestiile alea? >:
    • -1 (1 vot)    
      Este o reactie emotionala combinata (Duminică, 16 octombrie 2016, 10:09)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui SerbanNeicu1

      cu ideea ca ursii nu-si pot lua apararea singuri si cere drepturi. Cei afectati de pensiile mici, privilegiile clasei politice etc. pot protesta ca nu-i opreste nimeni. Trist este ca valul de emotie va trece, nimeni nu va face nimic si la urmatoarea situatie de criza - indiferent de natura ei - vom fi la fel de surprinsi si nepregatiti.
  • +4 (8 voturi)    
    Je suis pensionar. (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 23:09)

    krampus [utilizator]

    "Je suis ursulet" e o poanta ?! fie si una cam nereusita...daca nu, e trist.
    • +5 (5 voturi)    
      nu (Duminică, 16 octombrie 2016, 0:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      e poanta, e imbecilitate pura.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu. Din pacate.... (Duminică, 16 octombrie 2016, 1:39)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui krampus

      ...nu este o poanta; nici macar una nereusita !!

      Este 'oglinda' urita a celor care au repetat clasa a IV-a pina cind au plecat in aramata.......

      Pentru a fi 'pontos', trebuie sa-ti 'mearga' mintea iar Toma Garagiu si Dem Radulescu nu mai sint printre noi...

      Iti mai aduci aminte de faimoasa

      "Noi muncim noi nu gindim" ????????

      Nu sint sigur vis-à-vis de cancer dar in mod SIGUR prostia e ereditara.
  • -2 (8 voturi)    
    Nimeni nu impiedica pe nimeni sa iasa in strada ! (Duminică, 16 octombrie 2016, 0:01)

    Susufler0 [utilizator]

    In aceiasi zi in Bucuresti pot sa fie 10 proteste diferite !

    PS. Nu va impiedica puiul de urs sa iesiti pt a cere pensii mai mari si nici pensionarii pt a iesi sa cereti sa nu mai fie impuscati puii de animale salbatice.

    PPS. Succes !
  • +5 (9 voturi)    
    O curiozitate (Duminică, 16 octombrie 2016, 1:00)

    KTerinca [utilizator]

    Toti astia care protesteaza acum pentru Teddy Bear, daca ar fi fost acolo si l-ar fi vazut ca se indrepta spre ei, ce ar fi facut ?
    S-ar fi p..at pe ei de frica.
    Asa ca dragi protestatari, ...... lasati-o jos ca macane.
    In stafundul mintii voastre era doar un Teddy Bear, insa pentru cei prin preajma lui, era o bestie in stare de orice.
    Protestele de acest tip isi au doza lor de ridicol.
    • 0 (2 voturi)    
      hei (Duminică, 16 octombrie 2016, 5:13)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Astia sunt genul de papagali de Bruxelles care trag pe nas toate trendurile imbecile din Vest.
    • +1 (1 vot)    
      In mod normal in astfel de situatii, (Duminică, 16 octombrie 2016, 10:16)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      se evacueaza zona in care a fost semnalizat animalul, se izoleaza cu niste panouri mobile speciale cu care animalul poate fi dirijat spre o cusca cu care poate fi transportat sau in cazul in care devine agresiv este tranchilizat. In general animalele devin agresive atunci cand in atingi distanta lor de fuga, adica esti prea aproape ca sa mai aiba timp sa fuga.De ex: un sibian care s-a intalnit cu ursul in parc l-a gonit deschizand umbrela.
  • 0 (0 voturi)    
    Ai o minte foarte "periculoasa", zau asa ! (Duminică, 16 octombrie 2016, 12:24)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca esti intr-un magazin si da sa intre un vlajgan , nervos, injurand ca n-a avut cum sa-si parcheze masina din cauza unui netot care a ocupat un loc si jumatate cu masinuta lui, (atentie ! nu e obligatoriu ca "netotul" sa fii chiar tu), tu, cu totul si cu totul intamplator, posesor de pistol fiind, nu o sa te p... pe tine, pt ca o sa folosesti pistolul ?

    PS. Cred ca autoritatile ar face bine sa ne doteze cu pistoale cu tranchilizante, pt ca "bestii , in stare de orice", sunt la tot pasul in Romania.

    PPS. Pe cuvant, ca sunteti multi "radicali" si aproape ca imi vine sa organizez un protest vis a vis de chestia asta. Ca doar suntem o tara libera, nu ?