Protest in strada la Sibiu din cauza ursului impuscat

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 14 octombrie 2016, 19:14 Actualitate | Esenţial

Circa 200 de sibieni protesteaza vineri seara in centrul Sibiului fata de autoritatile care au decis sa impuste un urs in oras, transmite StirideSibiu.ro.

Protestatarii s-au intalnit in Piata Mare, dupa care au plecat pe Bulevardul Balcescu spre sediul prefecturii Sibiu.

Reamintim ca autoritatile locale au luat decizia sa impuste ursul de 6 ani care se ratacise in oras dupa ce tranchilizarea animalului a esuat.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
1489 vizualizari
  • -10 (12 voturi)    
    6 ani (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:47)

    Rtchj [utilizator]

    La 6 ani nu era cam batran?
    • +6 (6 voturi)    
      Asa ti-au zis vanatorii, (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:49)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui Rtchj

      ca eu stiu ca ursul avea portofelul si buletinul la piept, da nu a mai ramas nimic ca au facut o mare gara exact unde era buzunarul.
    • +13 (13 voturi)    
      Oribil (Vineri, 14 octombrie 2016, 22:26)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui Rtchj

      Se pare ca unii nu au inteles comentariul. Semnalam doar o greseala im articol. Presupun ca ursul avea 6 luni, nu ani, ceea ce il face inofensiv. Oricum, suprimarea lui este oribila.
  • -10 (24 voturi)    
    Azi am omorat, dupe cum urmeaza: (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:49)

    Pooky [utilizator]

    1 tantar, 4 musti, 1 bucata soarece (traiasca pisica mea) si fo' douazeci de pesti, cel mai mare la fo' 700g, pe care i-am baut cu cumnatu' si tot fameleonu' nost'.

    Baaaah, ne mor concetatenii in spitale de secol XXVII, copii invata ca in sec. XVIII, armata romana lupta ca in sec XIX, avem infrastuctura ca pe timpul razboaielor din sec XX, da' noi manifestam pentru URS in sec. XXI!

    Imi aduc aminte de ordinea de zi a unei sedinte de partid pre-revolutionar...

    Dragi tovarasi, pe ordinea de zi avem astazi 3 probleme:
    - problema nr. 1: bla
    - problema nr. 2: bla-bla
    - problema nr. 3: bla-bla-bla

    Intrucat problema nr. 3 e cea mai importanta o vom discuta prima, dupa care vom discuta problema nr. 1 si abia la sfarsit, problema nr. 2, daca vom mai avea timp.

    Asa ca fratilor, hai sa rezolvam problemele 3, 4, 5, 6 samd din tara asta, lasati deocamdata ursii si balenele, ca om rezolva noi candva si problemele 1, 2 aruncare in fata ,,de Red."
    • +12 (12 voturi)    
      stii ce propun eu... (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      daca tot exista criminali in lumea asta care nu-s prinsi de politie, sa lasam hotii si violatorii si sa ne concentram pe criminali!

      realizezi acum tampenia care o zici?!
      existenta uneo probleme mai mari NU exclude rezolvarea unei probleme mai mici!

      pe langa asta problema asta este si la baza celorlalte probleme: tot incompetenta, prostie, nesimtire, interese, etc sunt si aici si in cazul celorlalte probleme!
    • +13 (13 voturi)    
      barometru (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:40)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Treaba cu ursul e ca un barometru a societatii. Pana nu vom rezolva uman si profesional asemenea situatii nu vom fi in stare sa rezolvam nici problemele pe care dumneata le consideri mai importante.
      • -5 (9 voturi)    
        I-auzi (Vineri, 14 octombrie 2016, 22:27)

        war4peace [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

        Şi eu care credeam că treaba cu copiii morţi din neglijenţă criminală este barometru al societăţii. Sau incendiul de la Colectiv. Sau incendiul de la maternitatea din Giuleşti. Sau copilul ucis de câini vagabonzi lângă Parcul tei. Sau mai recent, copilul ucis de maşină fiindcă l-a speriat un câine vagabond pe Lizeanu. Sau, dacă tot e s-o dăm pe animale sălbatice, vânătorile organizate de Ţiriac.

        Mă scuzaţi, nu ştiam că toate astea trec pe locul 2+ din cauza unui urs rătăcit în Sibiu.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu discutam alte aspecte (Vineri, 14 octombrie 2016, 22:29)

      Rtchj [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Nu poti spune ca subiectil nu trebuie luat in seama pentru ca exista si alte probleme. Daca unul are cancer ar trebui sa nu ne interes de problema altuia care are TBC? Stimatilor, haideti sa nu mai prioritizam!
  • -13 (21 voturi)    
    Uf! (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:54)

    war4peace [utilizator]

    Băi da' lăsaţi-ne frate cu ursul ăsta că avem probleme mult mai mari în societate!
    • +9 (9 voturi)    
      si cum... (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      terorismul e cea mai mare problema actuala.. propun ca orice altceva mai putin grav din codul penal sa se ignore si sa ne concentram pe terorism!
  • -8 (20 voturi)    
    va reamintesc (Vineri, 14 octombrie 2016, 19:59)

    vagabond [utilizator]

    ca ursul e animal salbatic.

    Daca ranea sau omora pe cineva era "protest" ca de ce nu l-au impuscat.
    • +8 (8 voturi)    
      realizezi.. (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      ca sansele sa mori omorat de un om sunt de muuuuuuult mai multe ori decat sansele adunate de a muri omorat de un animal salbatic, nu?!
      ar trebui sa exterminam oamenii?!
      • -2 (4 voturi)    
        logica zero (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 2:27)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Prietene, cred ca ai lipsit de la orele de logica din clasa a noua. Traiesti printre oameni sau printre ursi? Ce legatura are una cu alta?

        Cu cat lasi ursu' mai mult timp liber in oras, cresc sansele sa atace un om. Merita riscul? Daca ai impresia ca merita, ia-ti un urs de plus si du-te la protest.
    • +4 (4 voturi)    
      Ursul putea sa moara si calcat de un (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 10:10)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      buldozer, sau sa cada de pe un acoperis, problema mare este haosul si lipsa de profesionalism cu care s-a intervenit. Ca in orice situatie de criza in Romania nimeni nu stie ce are de facut, nimeni nu e pregatit si intotdeauna lipsesc echipamentele si cele necesare interventiei.
  • +20 (26 voturi)    
    Foarte bine ca protesteaza ! (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Nemernicii de la DSV Sibiu s-au grabit sa incinereze puiul de urs, imediat dupa ce a fost impuscat si nu au pastrat nici macar un colt, pt a nu se putea dovedi (cred ei !) faptul ca ursul era un pui si nidecum un urs adult de 1,60 metri si 150 kg greutate, cum au comunicat in mod mincinos !
    • +11 (11 voturi)    
      Ce sa mai dovedeasca?! (Vineri, 14 octombrie 2016, 20:33)

      StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu vedeti ca HotNews ii da inainte cu ursul de 6 ani? Ieri Tapalaga scria de 176Kg, nu "doar" 150. Inca ceva: daca intr-adevar DSV se va ocupa de punerea la punct a protocoalelor, vai de mama lor animale ratacite printre "oameni".
  • +7 (7 voturi)    
    Prostia autorităților din Sibiu (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:05)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Auzi la ei, tranchilizantul nu și-a făcut efectul! Zici c-au avut de-a face cu o balenă, nu cu un urs.
    • +3 (3 voturi)    
      Tranchilizantul nu si-a facut efectul pentru (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 10:14)

      ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui HaralambieHarpalete

      ca nu au nimerit ursul, pentru ca arma cu care au tras era veche si imprecisa, pentru ca de fapt nimeni nu stia ce are de facut si pentru ca Sibiul nu e o zona in care sa misune ursii.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:42)

    ak33 [utilizator]

    razbunare pentru Harambe
  • -5 (13 voturi)    
    Uimitor (Vineri, 14 octombrie 2016, 21:50)

    Alexos [utilizator]

    Nimeni nu protesteaza pentru ca mii de porci, vaci, pui si curcani sunt ucisi zilnic pentru a face burtica mare. Ursul in schimb...
    Suntem un popor alienat.
    • +1 (5 voturi)    
      Nu (Vineri, 14 octombrie 2016, 23:53)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      nu "suntem", tu esti. Poate mai ai frati, surori.
  • +1 (3 voturi)    
    ursul (Sâmbătă, 15 octombrie 2016, 9:37)

    sareta [utilizator]

    Pentru a protesta impotriva celor ce au DECIS uciderea ursuletului, au iesit seara in strada ! Frumos,foarte frumos .Dar impotriva celor care au decis uciderea a peste 1200 de concetateni n-au protestat in nicio seara sau noapte ,de mai bine de 26 de ani !