UPDATE O bucata de plafon s-a prabusit in mall-ul Promenada din Focsani, dar nu din cauza unei explozii. Un barbat a fost ranit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 septembrie 2016, 13:09 Actualitate | Esenţial

Autoritatile nu au gasit urme de explozibil in mall-ul Promenada din Focsani unde presa locala a scris ca joi, in jurul pranzului, s-ar fi produs o explozie in sala de cinema. Un barbat a fost ranit dupa ce un plafon fals s-a prabusit, insa cauza nu a fost o explozie, anunta Digi 24.

Un barbat in varsta de 30 de ani, care a suferit rani in zona fetei si a mainilor in urma prabusirii unei parti din plafonul fals, a fost transportat la spital pentru a primi ingrijiri medicale.

"Din primele cercetari, este vorba despre un barbat care a intrat in spatiul de cinema de la mall, desi nu era program cu publicul. A fost vazut de femeia de serviciu care a venit si i-a cerut sa paraseasca locul, barbatul nu s-a supus, ea a chemat firma de paza. Au venit mai multi agenti. Barbatul a devenit recalcitrant. Agentii au incercat sa-l imobilizeze pentru a il putea scoate afara. La cateva minute dupa ce a fost imobilizat o bucata din izolatia tavanului s-a desprins si s-a prabusit atingandu-l pe barbat, dar si pe unul dintre paznici",
au declarat oficiali din cadrul Politiei, pentru Mediafax.

Variantele vehiculate initial au fost explozia unui telefon mobil sau a unei bombe artizanale, insa acestea nu s-au confirmat.

Promenada Mall este situat pe soseaua de centura din Focsani

Centrul comercial a fost evacuat imediat dupa incident, iar din cauza haosului, soseaua de centura a Focsaniului este blocata.

O echipa pirotehnica a Serviciului Roman de Informatii s-a deplasat la fata locului pentru a cauta urme de explozibil, stabilind ca nu a fost vorba despre o explozie.

"S-a auzit anuntul de evacuare si autoritatile ne-au cerut sa iesim cu toti afara. In schimb, cel putin in zona in care ma aflam eu, nu s-a auzit nicio explozie. Suntem toti in fata hipermarketului, nu stim ce s-a intamplat", a povestit, pentru Ziarul de Vrancea, o focsaneanca aflata la cumparaturi.

Incidentul a fost sesizat la 112 printr-un apel facut la ora 12:14.

La locul incidentului s-au deplasat mai multe echipaje din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Vrancea, dechipaje de politisti si jandarmeri.










12678 vizualizari
  • +22 (26 voturi)    
    ca intr-un banc vechi (Joi, 8 septembrie 2016, 13:25)

    costinescu [utilizator]

    tara de c..., atentate de c.....
    • +18 (18 voturi)    
      Exact (Joi, 8 septembrie 2016, 13:44)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Ramanem o tara de poveste. In banc era vorba de un deltaplan care "izbea" un bloc vechi, amarat, comunist de la periferia metropolei Caracal.
      Totusi Doamne-Fereste ! Sa speram ca vom ramane pe termen lung o tara de c.... in materie de atentate.
      • +3 (3 voturi)    
        Un alt esec celebru (Joi, 8 septembrie 2016, 15:16)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui math_2

        Un alt esec celebru, de acum 10 ani, a fost cel al unui nene cu o Dacie veche si cu doua butelii de gaz in portbagaj, se ducea sa arunce guvernul in aer. I se zicea "Teroristul Aragaz".
  • +28 (30 voturi)    
    Lol (Joi, 8 septembrie 2016, 13:37)

    HP [utilizator]

    O fi avut un Note 7 omul.
  • +8 (8 voturi)    
    Note 7, tu esti? (Joi, 8 septembrie 2016, 13:39)

    AdiSto [utilizator]

    Asta ca sa fie ambele variante corecte.
  • +13 (13 voturi)    
    Un singur spectator (Joi, 8 septembrie 2016, 13:42)

    Adri4n [utilizator]

    Moment perfect pentru un atentat.
    • +6 (6 voturi)    
      In Focsani (Joi, 8 septembrie 2016, 14:43)

      FaneManaCalda [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

      ... la pranz
  • +9 (9 voturi)    
    patetic... (Joi, 8 septembrie 2016, 13:55)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cum sunt, in general, toate lucrurile care "se intampla" in Ro.
  • +7 (7 voturi)    
    Manual de instalare (Joi, 8 septembrie 2016, 14:05)

    Yooo [utilizator]

    LOL Nu o fi citit bine manualul de instalare.
  • +6 (6 voturi)    
    Pana si nebunii ne fac de ras cu improvizatiile (Joi, 8 septembrie 2016, 14:09)

    Plagarus [utilizator]

    Grea meseria asta de roman !
  • +14 (14 voturi)    
    Nevoia de senzational (Joi, 8 septembrie 2016, 14:17)

    Carcalete [utilizator]

    "Atentatul" de la Focsani: se pare ca nu e bomba. Si nici atentat.
    E de ras pana seara.

    E un nene care s-a dus la cinema, s-a enervat ca dimineata nu rula nici un film si s-a luat la harta cu paznicul. Inteleg ca a intrat in sala si-a tras de niste elemente de decor de-a stricat tavanul fals. Cu mana!!

    De aici si pana la atentat, explozie de telefon, etc, etc, e telefonul fara fir, net-ul si social media.
    • +5 (5 voturi)    
      Presa aproape nu mai exista (Joi, 8 septembrie 2016, 15:14)

      rethymno [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      E inca o dovada ca, in Romania, jurnalismul e in aceeasi situatie cu sistemul de sanatate: in perfuzii.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Joi, 8 septembrie 2016, 17:18)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      Pai cu presa gen HN, Antena3, PROsTv la ce te astepti?
  • +8 (8 voturi)    
    Foame de stiri / senzational (Joi, 8 septembrie 2016, 14:28)

    fdaniel [utilizator]

    Oare cât de mare e foamea in branșă ca să poți da pe nemestecate o știre de genul : "atentat la Focșani"?

    Am mai văzut "valize suspecte" la Hunedoara și alte asemenea bazaconii; sunt mulți cu mintea odihnită.
  • +12 (12 voturi)    
    In ultimul timp (Joi, 8 septembrie 2016, 14:31)

    Adri4n [utilizator]

    stirile de pe Times New Roman sunt mai realiste decat cele din asa zisa presa.
  • -5 (9 voturi)    
    daca era stire din Europa (Joi, 8 septembrie 2016, 15:02)

    king david hotel [utilizator]

    imediat apareau islamofobii si cereau deportare, lagare, crestinare.
    Si ca de ce nu se spune in stire ca e musulman, ci doar ”nebun”?
  • -3 (7 voturi)    
    mda (Joi, 8 septembrie 2016, 15:02)

    dum_i [utilizator]

    Avem in mod evident de-a face cu primul atentat islamist radical din romania.

    Foscani, oras cunoscut ca centrul national de productie si comercializare de vin.

    Cinema, se stie ca islamistii radicali interzic cinemaul

    Ora 12, atunci cand orice islamist isi face rugaciunea afara si doar necredinciosii raman sa se desfraneze inauntru.

    Acest mucenic al jihadului a crezut probabil ca se va detona intr-o sala plina de necredinciosi, proabil din cauza emotiei si a intunericului.

    Ce fac autoritatile romane? Aplica tactica "Merchel" si il trimit pe jihadist la spitalul 9!

    Sa va fie rusine!!! Cenzura!!! :)
  • -6 (6 voturi)    
    mda (Joi, 8 septembrie 2016, 15:33)

    dum_i [utilizator]

    Avem in mod evident de-a face cu primul atentat islamist radical din romania.

    Foscani, oras cunoscut ca centrul national de productie si comercializare de vin.

    Cinema, se stie ca islamistii radicali interzic cinemaul

    Ora 12, atunci cand orice islamist isi face rugaciunea afara si doar necredinciosii raman sa se desfraneze inauntru.

    Acest mucenic al jihadului a crezut probabil ca se va detona intr-o sala plina de necredinciosi, proabil din cauza emotiei si a intunericului.

    Ce fac autoritatile romane? Aplica tactica "Merchel" si il trimit pe jihadist la spitalul 9!

    Sa va fie rusine!!! Cenzura!!! :)
  • 0 (0 voturi)    
    activitatea ilicita a mafiei din Vrancea si Galati (Joi, 8 septembrie 2016, 22:15)

    TudorRaneti1 [anonim]

    Despre ce e vorba in "atacul cu bomba" din Focsani, Vrancea ce sta dovada ca focsanenii sunt psihopati, in special politistii, procurorii, judecatorii si psihiatrii, pentru ca interpreteaza ca orice se intampla in Focsani e "atac cu bomba" si autorul “atentatului” ar fi psihopat

    In realitate:
    1. in individ a venit cu masina (adica are examen psihiatric ca e sanatos) la mall la cinema
    2. fiindca nu l-a primit ca nu mai erau locuri sau ceva similar s-a suit pe niste schele sau ceva la un balconet cum sar parleazul microbistii la fotbal pe stadioane
    3. fiindca tavanul nu i-a suportat greutatea s-a prabusit

    Concluzia politiei din Focsani: ATAC CU BOMBA! SA-L INTERNAM LA PSIHIATRIE SUB PAZA!

    ... si asta au facut, l-au arestat si l-au internat la psihiatrie drept dovada ca mafia de tigani din politie, parchet, instante si psihiatrie din Focsani e alcatuita din PSIHOPATI

    Alte dovezi:
    1. fiindca am prins un asa-zis magistrat falsificand hotarai judecatoresti adica Dita Mirela de la Tribunalul Vrancea, am facut plangere penala prealabila, motiv pentru care mi-au spart casa pe 17.09.2015 6 A.M. ca pe vremea lui Dej si m-au arestat cu 4 (patru) mascati si 2 (doi) politist fara sa fi savarsit nici o infractiune, si m-au privat de libertate in mod ilegal 6 (sase) timp in care m-au supus la rele tratamente prin comportament irational si privare de odihna si hrana, dupa care m-au dus si m-au tinut cu mascatii o ora degeaba la Comisia de expertiza medico-legala psihiatrica unde niste schizofrenici in frunte cu Lucasievici Silviu au incercat sa sustina o examinare psihiatrica. In spate la acest grav abuz e mafia tiganeasca din parchete, Mihaila Paul, Mihaila Gheorghe, Mihaila Cosmin, Tarlea Florin Cristinel, Castu Vasile, Galca Ionel din "dinastia" Galca si alti tigani care au preluat functii de "magistrati" in zona.
    http://militia.freeforums.net/thread/28/procuror-mihaila-urmarit-pentru-coruptie