Mugur Isarescu: Sa se cumpere Cumintenia Pamantului din cei 80% din profit pe care BNR ii da catre buget

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 august 2016, 15:31 Actualitate | Esenţial

Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Mugur Isarescu a declarat, vineri, la Alba Iulia, ca, pentru cumpararea Cuminteniei Pamantului, ar putea fi folositi banii pe care BNR ii da, anual, catre bugetul de stat, adica 80% din profit, echivalentul a cateva sute de milioane de euro, potrivit Mediafax. Guvernatorul BNR a afirmat ca, daca s-ar recurge la aceasta solutie, nu s-ar mai lungi discutia privind achizitionariea operei lui Brancusi.

"Cand am putut, Banca Nationala a facut acte de donatie. Acum, ᅡdonatiaᅡ noastra este catre buget - 80% din profit. (...) puteti spune ca, din cei 80%, bani pe care ii dam bugetului si care sunt, nu cinci milioane de euro, ci cateva sute de milioane de euro, sa cumpere Cumintenia Pamantului. Deci, noi livram statului aproape tot profitul nostru si statul poate sa faca acest gest. In Europa, din pacate, Bancile Centrale nu pot sa dea profitul decat catre stat si catre societate. Am si eu rugamintea sa sugerati ca, din cei 80% - anul acesta nu stiu cat am dat bugetului de stat - cinci milioane sa fie dati pentru Cumintenia Pamantului, sa nu mai lungim povestea aceasta prea mult", a afirmat Mugur Isarescu.

Solutia lui Isarescu, pentru finantarea achizitionarii de catre statul roman a operei lui Constantin Brancusi, "Cumintenia Pamantului", a venit in urma unei sugestii a istoricului Andrei Oisteanu, prezent la o conferinta sustinuta de guvernatorul BNR, vineri seara, la Alba Iulia.

Oisteanu a afirmat ca si Banca Nationala ar trebui sa doneze pentru "Cumintenia Pamantului", gestul putand reprezenta un indemn si pentru alte banci si entitati financiare.

Andrei Oisteanu a fost aplaudat de public dupa ce a spus ca, din cei doi euro, atat cat sunt indemnati cetatenii romani sa doneze "nu se vor strange banii si ne indreptam spre o catastrofa de incredere in propriile putinte si valori".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2813 vizualizari
  • -3 (11 voturi)    
    este un sfat cuminte :) (Sâmbătă, 27 august 2016, 15:41)

    simur [utilizator]

    desi, din cate opere are brancusi pe-afara, cu asta ne pricopsiram? ... poate nu am gust artistic, imi cer scuze ... oricum toata treaba pare sa fie o chestie de imagine, hai s-o luam odata ca sa trecem si la altele
    • 0 (18 voturi)    
      BNR-ul condus de Isarescu (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:23)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui simur

      a fost o ancoră de stabilitate în vremurile grele pentru România. N-am fi corecți dacă nu am recunoaște asta.
      • +3 (9 voturi)    
        De unde face BNR profit sute de milioane? (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:48)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ca doar nu e VW sau Microsoft!
        Din banii pe care ii tipareste si ii baga pe piata.
        Dar valoarea acestor bani este data de ceea ce se (mai) produce in aceasta tara si de faptul ca se accepta sa se tranzactioneze cu acei bani, ca daca nu ar putea sa faca masonul pipi pe toti acei bani si pe profitul BNR.
        Ei tiparesc niste simboluri si noi le acceptam, daca as tipari si eu si lumea le-ar accepta ca bune de plata as face si eu profituri la fel de fabuloase.
        Morala e ca toti banii BNR sunt tot ai statului roman si ar trebui sa mearga toti la buget mai putin costul serviciilor BNR calculate rezonabil la nivel Romania si lasati gargara asta cu profit si marinimie.
        • -2 (2 voturi)    
          Nu mă pricep la economie dar (Duminică, 28 august 2016, 0:32)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          matematic vorbind calculele guvernatorului sunt inc-o data exacte. Iar antecedentele arată că de obicei Isărescu si BNR au dreptate în ceea ce propun.
      • -1 (1 vot)    
        absolut (Sâmbătă, 27 august 2016, 21:45)

        simur [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        sunt de de acord, era vorba aici de cumintenie
  • -4 (14 voturi)    
    Nu inteleg isteria asta nationala (Sâmbătă, 27 august 2016, 15:58)

    Locke Lamora [utilizator]

    t o opera de arta.
    • +2 (2 voturi)    
      Si crezi (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:44)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ca e cineva pe lumea asta care sa poata sa-ti explice, asa, pe intelesul tau?
  • -4 (18 voturi)    
    Sa-si doneze (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:01)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Salariul Lui secret.
  • -2 (14 voturi)    
    Nu mai dati minusuri aiurea (Sâmbătă, 27 august 2016, 16:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    De treaba asta ar trebui sa se ocupe Ministerul Culturii. Fiecare cu treaba lui, Mugur cu BNR-ul. Si tam tam-ul e prea mare oricum, isterie deja. La fel erau si articolele dinaintea inceperii construirii hidoseniei mantuirii neamului. Nici una nici alta nu-ti creste nivelul de trai, nu te civilizeaza, nu-ti schimba work ethic-ul. Ba din contra, iti deviaza atentia de la adevaratele probleme ale tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      Hmmmmm, (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:37)

      grigoreagape [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      Sa spui despre nivelul de trai cand esti in fata Luvrului (si nu, nu ca palat, ci ca muzeu)
  • +3 (9 voturi)    
    Pareto (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:16)

    feisbuk [utilizator]

    Si pot sa intreb de ce din cei 20% ramasi nu se poate face asta? Intreb si eu asa, ca prostul.
  • +3 (11 voturi)    
    Profit vs donatie (Sâmbătă, 27 august 2016, 17:39)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Dl Mugurel, daca in imensa-ti mariminie "donezi" statului 80% din profitul BNR si apoi spui ca "donatia" se ridica la sute de milioane de euro, fa, te rog eu, o fapta buna:

    DONEAZA, in adevaratul sens al cuvantului, din restul de 20% ramas in visteria BNR-ului pentru Cumintenia Pamantului! Nici nu trebuie mult, cu un 10% din ce ti-a ramas ar fi mai mult decat suficient pentru a acoperi diferenta! Poti apela la oricare modalitate de donatie doresti, unde mai pui ca poti sa apari si pe prima pagina a ziarelor cu un asemenea gest! SI sa dai un exemplu de buna practica si altor gulere albe!

    Nu cu caraghioslacuri ieftine de genul "BNR doneaza catre buget, statul sa cumpere..."!!!

    PS: pentru matematicienii de vor lamuriri - Mugurel a precizat "SUTE" de milioane de euro virate catre buget. Minimul pentru "sute" e 200 - reprezentand 80%, deci raman inca 50 mil cel putin la BNR (diferenta de 20%).
    10% din cei 50 mil sunt suficienti pt scopul discutiei.
    • +4 (4 voturi)    
      profit vs donatie e reglementat de lege (Sâmbătă, 27 august 2016, 19:12)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Nu de ce vrea muschii lui Isarescu sau ai patronului vreunui SRL. Caci altfel orice patron ar sponsoriza/dona fara numar tot profitul iar statul ar lua ciuciu.
      • 0 (0 voturi)    
        Normal ca e! :) (Duminică, 28 august 2016, 0:02)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Insinuezi cumva ca BNR-ul si Mugurel nu pot face asta?
        Pentru ca dupa ton pari sa fi auzit de lege, dar nu sa o fi si citit.

        Daca tot faci precizari, poti sa fii mai exact.
        Sa specifici ca e vorba de Codul Fiscal si ca, in cazul de fata, sumele respective au acoperire in cazul BNR-ului ca si donatii.

        Doar daca nu cumva le-au folosit deja, bineinteles! :)
  • +5 (9 voturi)    
    scleroza saraca! (Sâmbătă, 27 august 2016, 18:35)

    miculescu-rucar [utilizator]

    asta cica este presedintele Comitetul Naţional pentru Supravegherea Macroprudenţială !
    pai cum mai nea costelus?dupa ce lege?
    tu membru al atator comitete si comitii nu stii ca banii datorati si colectati la bugetul de stat sunt despersonalizati si singurul decident asupra destinatiei acestora este parlamentul?
    odata cu trecerea timpului,multa lume se prosteste!
    uite si eu,desi sunt mai tanar ca tine,propun ca INTREGUL PROFIT realizat de Banca Ntionala sa fie varsat la bugetul de stat!
  • -1 (1 vot)    
    Atatia bani dati pe sculpturi, dar pe spitale? (Sâmbătă, 27 august 2016, 22:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cu spitalele cum ramane?
    • +1 (1 vot)    
      o da (Duminică, 28 august 2016, 14:00)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      asta mai ramane, sa faca BNR spitale! :))

      Pentru spitale sunt bani. Nu asta e problema. Problema e ca se fura. Daca azi au 5 lei, fura 5 lei. Daca maine le faci buget 6 lei, fura 6 lei...
  • +1 (1 vot)    
    Chiar daca nu se strang toti banii (Sâmbătă, 27 august 2016, 23:38)

    Ochiana [utilizator]

    si BNR sau guvernul pune restul de bani pana la completarea sumei tot e important ca fiecare care poate sa contribuie cu ceva.
    Trebuie sa invatam sa NE PESE, sa facem un efort IMPREUNA. De fapt cred ca asta e lectia.
    Si chiar daca nu ne va iesi din prima, data viitoare va fi mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    Dl. Isarescu (Sâmbătă, 27 august 2016, 23:58)

    marsman [utilizator]

    Dl. Isarescu se expune. Din nou. BNR nu este singura instituție care plătește impozit si in niciun caz cel mai mare. Dl. I ar trebui sa rămână discret ca și pana acum. După cum stie și dl.I, Ministerul de Finanțe, adică Guvernul este cel cu bugetele. Nu va aprecia nimeni ca vrea sa iasă în fata. Dl. I trebuie sa învețe de la lupii tineri - Voinea sta la pândă sau de la cei bătrâni, dl. G tace și face. Glumesc, nu îmi permit sa dau sfaturi șefului haitei. De notat, știrea e importanta dacă nu a fost lăsat consilierul Vasilescu sa o răspândească. Mai lipsește o baie de mulțime la cantina BNR.
  • +1 (1 vot)    
    Și în plus... (Duminică, 28 august 2016, 16:32)

    hot news [utilizator]

    Să se pună opera respectivă în curtea de la Poiana Stâna Regală să o vadă Mugurel când iese la plimbare...