Armata rusa face exercitii logistice pe mare si pe uscat in Crimeea

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 19 august 2016, 9:35 Actualitate | Esenţial

Nave militare rusesti din Marea Neagra
Foto: kremlin.ru
Trupe auxiliare rusesti desfasoara exercitii logistice si de sprijin material in Crimea, a declarat vineri ministrul adjunct al apararii, generalul Dmitry Bulgakov, potrivit Sputnik News.  

Nave auxiliare din flota de la Marea Neagra au realizat insarcinari de tractare, demagnetizare si recuperare pe mare, a adaugat generalul citat.  

Pe uscat, unitatile logistice ale Districtului Militar Sudic au evacuat echipament de pe campul de lupta, au transportat echipament militar si au realizat misiuni de realimentare ale avioanelor cu reactie in poligonul Opuk. 

“Unitatile de sprijin logistic s-au apucat de repetat activitatile logistice practice in poligoanele navale si de uscat din Republica Crimea”, a spus Bulgakov.












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
3147 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    Dacă am avea o flotă la Marea (Vineri, 19 august 2016, 11:33)

    andreitr [utilizator]

    Neagră așa cum acționează președintele Klaus Iohannis, rusnacii n-ar fi singurii care ar face exerciții. Începutul a fost făcut și sunt convins că președintele nu se va lăsa pâna flota nu va exista chiar dacă lucrul acesta va dura. Hai Klaus Iohannis! Hai România!
    • 0 (6 voturi)    
      Daca e un lucru pozitiv sau negativ... (Vineri, 19 august 2016, 12:41)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      ...depinde de cat va dura.

      Deocamdata, muscali sunt cu mult inainte.

      Citind printre randuri, eu vad ca se pregatesc de o actiune pe mare, prin zone minate (asta nu se poate decat aproape de litoral), la care se asteapta sa fie pierderi partiale si totale de nave care le vor salva fie prin remorcare fie pescuind supravietuitorii. In plus, exista si o debarcare (exercitii logistice navale si pe uscat), la care trupele trebuie sa evacueze echipamentul militar din zona de debarcare sub acoperire aeriana masiva si indelungata care necesita o realimentarea rapida a avioanelor de diferite tipuri probabil venite din alta parte - asta arata ca Su-34 va avea mai putin combustibil si mai mult armament.

      Noi suntem inca la capitolul licitatii pentru tehnica de lupta, iar F-16-urile pe care le vom procura candva sunt deja depasite la capitolul capabilitati vis-a-vis de S-400 care tocmai a fost instalat in Crimea - asa se precizeaza in unele articole care le-am citit. Pentru combaterea S-400 e nevoie de F-22 cu un upgrade (3.2) la care inca se lucreaza.
      • 0 (0 voturi)    
        In plus (Vineri, 19 august 2016, 15:56)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Nu cred ca noi, ucraenienii sau bulgarii avem mine moderne si echipament corespunzator. Poate turcii sa aiba ceva. Rusii se pregatesc si pentru orice eventualitate - poate vin turcii si le pun la noi.

        Desigur, putem in viitor organiza licitatii pentru asta...
  • +14 (16 voturi)    
    sa faca pana-o crapa inima in ei (Vineri, 19 august 2016, 11:36)

    rov [utilizator]

    de dimineata pana seara...
    Oricum munca le e straina, un neam de migratori si jefuitori!!!
  • +1 (7 voturi)    
    lumea de azi (Vineri, 19 august 2016, 11:37)

    christian7 [utilizator]

    nu stiu daca ne indreptam spre un conflic militar major sau daca mai marii lumii isi incordeaza muschii ... asa la smecherie ...
    oricum, vedem ca totul e fucked up ...
  • +3 (7 voturi)    
    exercitii logistice si de sprijin material.... (Vineri, 19 august 2016, 11:47)

    taro [utilizator]

    asta e versiunea ruseasca de la operatiunea "galeti de plastic si malai"? Vin alegerile in Crimea?
  • +7 (9 voturi)    
    Crimeea apartine unui Stat Suveran (Vineri, 19 august 2016, 12:13)

    un domn [utilizator]

    numit Ucraina, pe cand NATO impreuna cu armata chineza vor face exercitii in Siberia ?
    • +3 (3 voturi)    
      frumos! (Vineri, 19 august 2016, 12:55)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Multumesc!
  • -5 (15 voturi)    
    URMEAZA RAZBOI!! (Vineri, 19 august 2016, 12:17)

    cafo [utilizator]

    Presedintele nostru trebuie sa dea cat mai repere o ordonata prin care stagiul militar sa fie din nou obligatoriu, toti barbatii pana in 40 de ani trebuie sa fie inrolati sa fim pregatiti alaturi de americani si sa luptam cu vitejie impotriva rusilor pana la ultimul om. De asemnea statul roman trebuie CAT MAI URGENT sa faca achizitii de armament si tehnica militara pentru a nu repeta istoria de ne trezi inca o data alitatii rusiolor.
    Trebuie sa actionam acum!!
    • +1 (7 voturi)    
      cat e halatul (Vineri, 19 august 2016, 12:43)

      radiola31 [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      Stiu multi din astia de dreapta care lupta cu mousul.
    • -3 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 19 august 2016, 13:09)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      Vrei razboi, mergi in Siria si dupa 1-2 zile de lupta iti trece cheful sigur!
    • -4 (4 voturi)    
      CARE BARBATI ?? (Vineri, 19 august 2016, 13:46)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      Majoritatea tinerilor (care au mai ramas in RO) sunt sau rahitici, sau obezi, sau alcoolici, sau depresivi, sau cu N alte probleme
    • +1 (3 voturi)    
      si sa lupt pentru cine si pentru ce?! (Vineri, 19 august 2016, 15:49)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui cafo

      Acu' serios. Voi chiar va asteptati sa lupte careva ptr Ponta, Iohanis, Dragnea sau Tariceanu? Sau sa apere padurile cumparate de Ikea sau alte firme austriece care le exploateaza? Fiti atenti ca nu mai e aceeasi mentalitate ca acum 100 de ani cand taranul mergea la lupta ca sa-si apere pamantul, singura lui sursa de bunastare. Cred ca mai bine de 70% suntem 'in gazda' in tara asta. Nu avem decat meseria, cel mult o rabla de masina si hainele de pe noi. Sorry ...
      • +1 (1 vot)    
        cel mai bine-i capra la rusi (Sâmbătă, 20 august 2016, 18:34)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

        cat ii ceasu' ??...davai cesu, davai nevasta, davai tezaurul, davai gurita. Esti tipic !
  • 0 (2 voturi)    
    republca Crimeea???? (Vineri, 19 august 2016, 12:55)

    ..13 [utilizator]

    deah - au anuntat ca desfasoare aceste exercitii militare rusia????
    • 0 (4 voturi)    
      e corect (Vineri, 19 august 2016, 15:19)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      rusia e federatie de republici.
      • 0 (2 voturi)    
        comunitatea Internationala si Istoria (Vineri, 19 august 2016, 17:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        contraic faptul ca URSS are in Stapanire Crimeea...poate DOAR in mintea ta ! in visele tale !
        • +2 (2 voturi)    
          da si nu (Vineri, 19 august 2016, 18:17)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          In articol, sintagma "Republica Crimeea" a fost folosita de catre ministrul rus bulgakov, nu de mine, de tine sau de comunitatea internationala.
        • -1 (1 vot)    
          habarnamistule.....lasa-te de istorie (Vineri, 19 august 2016, 23:02)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          rusii au preluat pt. prima data Crimeea de la imp, otoman , pe la inceput de sec. 19......asta-i realitatea, fie ca ne place sau nu.
  • +1 (1 vot)    
    CU VAPOARELE PE USCAT (Vineri, 19 august 2016, 15:19)

    pointless man [utilizator]

    si cu infanteristii pe mare.