Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania: Traducerea de la Cotroceni, lipsa grava de cunoastere a principiilor statului de drept

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2016, 15:53 Actualitate | Esenţial

UNJR atrage atentia asupra erorii de traducere de catre Administratia Prezidentiala a discursului Presedintelui Germaniei, privind sustinerea consolidarii DNA in locul Justitiei, precizand ca "denota o grava lipsa de cunoastere a principiilor elementare ce tin de separatia puterilor in stat", scrie Mediafax.

"UNJR isi exprima ingrijorarea cu privire la usurinta cu care Administratia Prezidentiala si o parte a mass media au promovat eroarea de traducere ce a permis transmiterea catre cetatenii Romaniei a ideii ca Presedintele Germaniei ar sustine ideea consolidarii DNA, in locul justitiei, ca a treia putere in stat", a transmis UNJR printr-un comunicat de presa, adaugand ca toate acestea "denota o grava lipsa de cunoastere a principiilor elementare ce tin de separatia puterilor in stat, precum si a rolului procurorului si judecatorului intr-o societate democratica".

Potrivit sursei citate, UNJR solicita oficialilor romani si straini, inclusiv ambasadelor din Romania, sa aiba in vedere principiile statului de drept si competentele ce revin fiecarei institutii in indeplinirea actului de justitie atunci cand aduc in discutie subiecte legate de sistemul judiciar.

Luni, Administratia Prezidentiala a gresit traducerea discursului tinut de presedintele Germaniei  aflat in vizita la Bucuresti. Acesta a laudat activitatea DNA si a spus ca Germania sprijina consolidarea celor care lupta impotriva coruptiei si a sistemului de justitie, ca a treia putere in stat. Declaratia a fost tradusa insa oficial de Cotroceni astfel: "Dorim sa consolidam activitatea de pilda a DNA, ca a treia putere in stat".

De fapt, presedintele german a spus ca "luam in serios atat de importantul pilon al statului de drept in procesul de transformare si luam in calcul inclusiv conflicte dintre cele care pot aparea in interiorul societatii pentru ca sprijinim activitatea celor care combat coruptia si fac puternica Justitia ca a treia putere in stat - luam in serios toate acestea".












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
3878 vizualizari
  • +5 (13 voturi)    
    poate ca s-a dorit transmiterea unui semnal... (Marţi, 21 iunie 2016, 15:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...va grabiti dand vina pe ignoranta traducatorilor.
  • 0 (14 voturi)    
    eroare de traducere din germana in romana? (Marţi, 21 iunie 2016, 15:57)

    neurino [utilizator]

    Pai cum domle'?
    Cu presedinte neamt, care ar trebui sa stie germana ca nativ, facem erori de traducere de nivelul asta???
    Tara de incompetenti!
    unul gresete harta si chimba culorile, altul traduce dupa ureche ce ii convine si uite asta..tara lui papura voda.
    • 0 (4 voturi)    
      presedintele??? (Marţi, 21 iunie 2016, 17:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui neurino

      Tu chiar crezi ca presedintele se ocupa de traduceri?!? Tara de incompetenti, e drept, dar si de spargatori de semite care-si dau cu parerea despre toate fara a face diferenta diontre presedinte ca peroana si cancelaria prezidentiala ca institutie...
  • +7 (13 voturi)    
    DACA UNJR UL (Marţi, 21 iunie 2016, 16:25)

    coloneze [utilizator]

    ar fi la fel de vigilent si pe actiunile coruptilor si infractorilor, pe actiunile partidelor, antenelor rtv ului si a altor organisme care lupta in apararea coruptiei mesajele acestora, din ultima vreme ar capata sens, dar asa cand UNJR ul lupta impotriva DNA ului constant, nu pot decaqt sa ma intreb daca JUDECATORII AFILIATI UNJR doresc un SISTEM DE JUSTITIE NORMAL, SAU UNUL CORUPT IN CARE EI SA ISI IA PARTEA LEULUI. PENIBIL DANA GARBOVAN. LA AMR NU MAI AVEAM ASTEPTARI, DAR LA UNJR ERAU CEAV ASTEPTARI, NA EI ERAU DE LA CLUSHHH
    • +1 (5 voturi)    
      UNJR astia..... (Marţi, 21 iunie 2016, 17:09)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui coloneze

      .............. sunt o gasca de comunisti retrograzi de fapt !!! Uniunea franarilor din justitie !!!!
  • +2 (10 voturi)    
    Mult zgomot... (Marţi, 21 iunie 2016, 16:31)

    Andradda [utilizator]

    ...pt nimic.
  • +6 (12 voturi)    
    cine a vb (Marţi, 21 iunie 2016, 16:44)

    rochiri [utilizator]

    judecatorii!
    Pai nu sub nasul lor se tot "produc greseli" de 26 de ani
  • +1 (13 voturi)    
    a fost sau n-a fost (Marţi, 21 iunie 2016, 16:52)

    Mazeta [utilizator]

    unde-i, domle, inregistrarea discursului?
  • +2 (6 voturi)    
    Atitudine conflictuala (Marţi, 21 iunie 2016, 17:13)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta-i genul de scandal gratuit care nu face bine nimanui. UNJR si alte asemenea asociatii ar face mult mai bine sa apere valorile statului de drept tot timpul - mai ales cand apar incalcari grave ale legii. Nu tin minte asemenea virulenta cand Ponta desfiinta institutii pe banda rulanta ca sa scape de verdictul de plagiat.
  • +3 (5 voturi)    
    UNJR vrea sa participe la alegerile din toamna ? (Marţi, 21 iunie 2016, 18:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Deja organizatia aceasta profesionala devine usor agasanta, avand pretentia de a se pronunta in toate chestiunile care au o conotatie juridica.

    Mai e un pic si or sa vrea sa se pronunte si asupra politicilor sociale, economice etc.

    PS. Au evoluat in aceasta directie parca manati din urma. De cine ? Si mai ales, de ce ?