Premierul Luxemburgului: Cand vad ca in anumite tari exista o rata de participare la vot de 20-30%, atunci cred ca au doar dreptul sa taca/ Iohannis: Votul obligatoriu nu este o solutie pentru Romania

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 iunie 2016, 19:17 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Xavier Bettel
Foto: Presidency.ro
"Daca nu suntem pregatiti sa participam la un vot, atunci nu avem dreptul sa mai spunem nimic, pentru ca nu am vrut sa participam", a declarat marti premierul Luxemburgului, Xavier Bettel, cu ocazia unei conferinte de presa comune cu presedintele Klaus Iohannis. Bettel a adaugat ca, in opinia sa, atunci cand rata de participare la vot este de 20-30%, cei care nu au votat "au doar dreptul sa taca, pentru ca daca nu au 5 minute sa se duca sa-si exprime dorinta, atunci nu au dreptul sa spuna de ce nu sunt multumiti cu rezultatul".

La randul sau, presedintele Klaus Iohannis a declarat ca votul obligatoriu nu este o solutie pentru Romania, cel putin nu in aceasta etapa.

Intrebat cum a ajuns Luxemburgul sa impuna votul obligatoriu si daca implementarea a fost dificila, Xavier Bettel a raspuns:

"In primul rand as dori sa va multumesc pentru aceasta intrebare. In Luxemburg, la fiecare termen electoral ne intrebam daca trebuie sa pastram sau nu votul obligatoriu. Este o chestiune care reapare pe agenda publica. Le cerem oamenilor sa-si dea seama de sansa pe care o au sa poata vota. In anumite tari oamenii mor pentru a putea vota sau lupta pentru a putea vota, si daca noi nu putem sa ne miscam din pat duminica dimineata, la 5 - 6 ani, pentru a ne exercita dreptul electoral, atunci nu mai avem dreptul decat sa tacem. Daca nu suntem pregatiti sa participam la un vot, atunci nu avem dreptul sa mai spunem nimic, pentru ca nu am vrut sa participam. In Luxemburg am avut aceasta alegere si este inscrisa in Constitutie, votul obligatoriu. Este obligatorie in texte dar nu exista o sanctiune. Doar Parchetul poate urmari pe cineva. Avem o rata de participare de 80%, nu stiu cifrele foarte precis. Desigur, aceasta chestiune exista in documente, insa nu exista pedepse care sa se aplice. Insa, eu cand vad ca in anumite tari exista o rata de participare de 20-30 %, atunci cred ca au doar dreptul sa taca, pentru ca daca nu au 5 minute sa se duca sa-si exprime dorinta, atunci nu au dreptul sa spuna de ce nu sunt multumiti cu rezultatul."

"Sunt traditii diferite in diferite tari si cel putin pentru Romania cred ca in aceasta etapa, votul obligatoriu nu este o solutie. Pot sa va spun ca eu am trait si in regimul in care votul a fost obligatoriu si nu ne-a ajutat cu nimic. Pentru schimbarea regimului a fost nevoie, din pacate, de sacrificii mari, si chiar la inceput, dupa revolutie, acesta a fost unul dintre motivele pentru care in Romania nu s-a pledat pentru votul obligatoriu. Cred ca nici in aceasta etapa votul obligatoriu in Romania nu ar schimba fundamental comportamentul alegatorilor. Ceea ce insa cred ca este important este cum actioneaza partidele. Partidele trebuie sa aiba oferte suficient de interesante, suficient de atractive pentru alegatori, pentru ca alegatorul sa mearga si sa voteze pentru ceva. De prea multe ori, in Romania, alegatorii s-au dus si au votat impotriva ceva nu pentru un proiect politic sau pentru un candidat. Deci cred ca noi putem sa imbunatatim prezenta a vot, imbunatatind pur si simplu oferta electorala", a declarat Klaus Iohannis, intrebat in ce masura votul obligatoriu ar fi o solutie pentru Romania, mai ales in contextul alegerilor locale de duminica, in care prezenta a fost una scazuta.


Citeste mai multe despre   









8396 vizualizari
  • +10 (20 voturi)    
    Comici (Marţi, 7 iunie 2016, 19:27)

    mopsu [utilizator]

    si unul si altul. Dupa atatia ani de democratie , Luxemburg este un stat de drept si democratic 99 %. Romania este un stat de asistati, iar partidele ofera in continuare nimic, sau aproape nimic. Care oferta electorala ? Luxemburg nu are nevoie de vot obligatoriu iar Romania are...
    • +2 (6 voturi)    
      oricît de bună ar fi oferta... (Marţi, 7 iunie 2016, 21:23)

      lucus [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      cine o mai crede?
      • 0 (0 voturi)    
        cine se oboseste sa o verifice.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:32)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui lucus

        daca te duci la piata sa cumperi 1kg de cirese, dai banii unui care iti arata o poza cu cirese si iti promite ca ti le trimite acasa?

        similar, la alegeri, dai votul (si implicit banii - taxele pe munca ta) unuia care nu are decat promisiuni, dar pana acum nu a facut nimic sa te convinga?
    • +6 (12 voturi)    
      las-o moarta bre mopsule. (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Oferta electorala a fost, cel putin la Bucuresti. Doar ca mare parte din populatie refuza sa-si miste fundul pin la sectia de votare, iar dupa aia se plinge ca lucrurile merg prost... Lozinca asta cu "nu avem de unde alege" imi aminteste de cealalta scuza a a omului lenes, cum ca degeaba faci facultate, ca oricum scoala nu ajuta la nimic.
      • -2 (6 voturi)    
        care oferta bre? (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:18)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Pai eu am considerat ca nu am pe cine sa aleg!E treaba matale ca ai fost satisfacut de oferta!Nu ma poti obliga pe mine cu cine sa votez!Eu nu am gasit canditat pe care sa pun stampila iar ca sa o pun doar asa ca sa nu iasa firea ma scuzi....Am mai pus stampila pe unu care e acu la cotroceni!
        • +2 (4 voturi)    
          de obligat nu te poate obliga nimeni (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:16)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          Da' dupa aia sa nu vii sa te plingi de cit de rau e administrat orasul. Iar daca intr-adevar 65% dintre alegatori nu au votat pentru ca nu au gasit cu cine, cum de nu candideaza nimeni care sa atraga acei 65% din absenti? Eu pun pariu ca oricine ar candida, procentul de votanti va fi cam tot acolo. Si nu pentru ca nu se ridica nimeni la nivelul asteptarilor lor, ci pentru ca nu voteaza din lene si justifica lenea cu lipsa optiunilor.

          Si la final o intrebare: crezi ca Bucurestiu condus de Firea ar fi la fel de prost administrat de USB?
          • +2 (2 voturi)    
            Corect (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:40)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Si eu as paria ca si isus in persoana daca ar veni si ar candida tot n-ar fi bun, tot n-ar fi pe gustul "dezgustatilor".
        • +2 (2 voturi)    
          n-ai oferta (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:39)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          si nu ai cine sa te reprezinte atunci ai dreptul sa taci (vorba luxemburghezlui :) ) si sa repsecti alegerea altora.
        • +1 (1 vot)    
          de ce nu candidezi?.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          crezi ca 67% nu ai iesit la vot din acelasi motiv ca tine? ce oportunitate imensa ai ratat!!.. candidai si castigai sigur!

          totusi, revenind la realitate, cred ca deseori lenea si ipocrizia merg mana'n mana..
      • 0 (2 voturi)    
        Dupa cum te (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:08)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        exprimi, esti neam de turc, asa ca...
        • +2 (4 voturi)    
          argumentatie de sef de colhoz (Miercuri, 8 iunie 2016, 13:19)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

          Si daca-s neam de turc, care-i problema ? Nu-s turc, da' daca asta te ajuta in argumentatie, hai sa zicem ca sunt. Tu judeci ceea ce spun unii pe forum dupa nationalitatea fiecaruia? Asta e practica de pe vremea comunistilor, de unde probabil vine si obiceiul tau.
          • -1 (3 voturi)    
            M-am referit (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:42)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            explicit la modul nesimtit de exprimare , nu am nimic cu nici o etnie, inafara acelei a nesimtitilor , punct.
            • +1 (3 voturi)    
              Aha (Miercuri, 8 iunie 2016, 22:28)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

              Si de aia ai spus ca-s neam de turrc, ca sa priceapa lumea ca am un mod nesimtit de exprimare. Am inteles acu. Makes sense
  • +25 (29 voturi)    
    taranca din bucale (Marţi, 7 iunie 2016, 19:35)

    AnderT [utilizator]

    a castigat cu votul a 15% din alegatori, halal tara.
    votul in primul tur e complet gresit dar romanii tac ca prostii...
    • -17 (23 voturi)    
      cel mai bun e in 3 tururi! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:36)

      basilicus [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Ca doar e principiul democratiei!
      • +2 (4 voturi)    
        Atit te-a dus capul sa intelegi? (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:39)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui basilicus

        Stii cum se zice, de unde nu-i, nici...
    • -3 (3 voturi)    
      si al vostru a pierdut cu 8%, sau cu 3% (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:03)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui AnderT

      Depinde cu cine ai votat. Cu procente de genul vrei sa avem primar ?
      • 0 (0 voturi)    
        depinde cine face legile.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:38)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        "al nostru" ar fi castigat daca erau alegeri in doua tururi. ba chiar mai mult, ar fi avut si o majoritate simpla la vot, peste 50%, asa cum cere orice sistem democratic. nu ca s-ar fi impiedicat vreodata hotii din USL in conceptele de baza ale democratiei...
        • 0 (0 voturi)    
          ar fi avut 20% maxim din TOTALUL alegatorilor (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:17)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          nu schimba subiectul, vorbeam despre aberatiile voastre cu procentele din totalul de alegatori, cand nu va convine invingatorul.
          • 0 (0 voturi)    
            nu-l schimb.. (Miercuri, 8 iunie 2016, 17:27)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

            cate alegeri in doua tururi am avut pana acum in care un candidat perceput ca fiind "de dreapta" (in realitate erau doar mai la dreapta decat neocomunistii din partea PSD) a castigat cu un procent atat de mic?..
  • +25 (29 voturi)    
    F bine spus (Marţi, 7 iunie 2016, 19:37)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    cei care au stat in casa, SA TACA
    • +8 (10 voturi)    
      Un vot de 20-30% denotă (Marţi, 7 iunie 2016, 22:23)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

      lipsă de dorință de implicare. Nu văd de ce cei care nu s-au implicat au acum pretenții. Dacă nu au votat să fie mulțumiți cu ce au ales alții. Tanti firea a câștigat cu 15% din populație primăria Bucureștiului pentru că bucureștenii nu s-au plimbat 5 minute până la secția de votare. Parcă și văd corupția pesedistă cum își freacă mâinile.
      • -4 (4 voturi)    
        ai tau au pierdut cu 5% din populatie (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:04)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        asa ca sictir.
        • +1 (1 vot)    
          Really? (Miercuri, 8 iunie 2016, 11:22)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Fan pesedeu...Și admirator al lui firea...
          • -1 (1 vot)    
            pai ia fa niste calcule (Miercuri, 8 iunie 2016, 16:17)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

            sa vezi daca "really" sau nu. Vorbesc precum postacul caruia i-am raspuns, in procente din totalul numarului de alegatori
  • +14 (22 voturi)    
    Vrem vot obligatoriu (Marţi, 7 iunie 2016, 19:41)

    voxpopulix [utilizator]

    Ar fi cea mai buna solutie pentru Romania doar ca ar ajunge mai putine lepre in parlament, guvern, primarii si consilii.
    • +4 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 7 iunie 2016, 21:06)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      continuati sa votati PNL si PSD si schimbarea va veni ... poate, sau poate nu ...
    • -2 (4 voturi)    
      eu nu vreau vot obligatoriu (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:05)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      pentru ca obliga oamenii sa faca ceva ce nu vor. Rezultatul o sa fie de peste 50% voturi nule. Efort inutil.
    • 0 (4 voturi)    
      nu rezolvi nimic (Miercuri, 8 iunie 2016, 8:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Nu vot obligatoriu trebuie, ci constientizarea cetateanului. Democratia se bazeaza pe implicarea cetatenilor in conducerea cetatii, nu pe militarie.
      • 0 (2 voturi)    
        @bogdan1477 (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:12)

        Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Corect, majoritatea nu inteleg ca cetatenii fac din societate o democratie, nu votul ! A fost vot obligatoriu in comunism dar nu a fost democratie pentru ca oamenii erau de fapt sclavii PCR. Nici Parlamentul nu ne face democrati, nici justitia, nimic, doar noi putem face Romania o democratie daca ne luptam sa devenim cetateni cu adevarat.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai mult de atit (Joi, 9 iunie 2016, 11:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_Voievod

          Cetateanul roman crede totdeauna ca altcineva e de vina pentru viata lui de rahat. Ori rusii, ori americanii, ori evreii, ori politicienii. Niciodata EL, cetateanul. Pina cind poporului nu i se va spune verde-n fata ca el e cel vinovat pentru toate relele care i se intimpla si ca daca vrea s-o duca mai bine, el trebuie sa se schimbe, ne vom invirti in cerc ca un catel care fuge dupa propria coada.

          Un simplu exemplu: si Merkel a avut in guvern un ministru cu plagiat. Si ea n-a tinut in brate motivind ca nu e ceva important. Doar ca cetateanul neamt a reactionat, iar Merkel s-a trezit in citeva luni cu scadere 10% in sondaje si a renuntat la ministrul respectiv. Pe cind la noi premierul Ponta a fost votat de tot romanul mindru ca e roman. Noroc cu votul din diaspora si cu votul celor care de obicei nu voteaza si care au realizat ca de data asta e groasa.
    • 0 (2 voturi)    
      Ca la comunisti (Miercuri, 8 iunie 2016, 9:28)

      Arminius [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Asa era si pe vremea comunistilor, vot obligatoriu. Tot sperati ca cei care nu s-au dus la vot ar vota "cum e bine". Am mari indoieli. Mai bine zis ar fi un dezastru.Nu ajunge ca a fost legiferat votul intr-un singur tur si listele uninominale? Ambele mari esecuri ale combinatiei PDL-PSD.
      • 0 (0 voturi)    
        @Arminius (Miercuri, 8 iunie 2016, 14:24)

        Klaus_Voievod [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

        Ai vrut sa scrii PNL-PSD si ai gresit sau esti doar un soparlangiu care cauta o scuza pentru PNL ?
  • +17 (19 voturi)    
    asa este din pacate... (Marţi, 7 iunie 2016, 19:41)

    bancheru83 [utilizator]

    dezamagirile sunt si mai mari dupa aceste alegeri.cind vezi ca in bucuresti s a votat la fel ca pe mosia lui dragnea in teleorman ce mai poti sa zici?
  • +10 (12 voturi)    
    corect (Marţi, 7 iunie 2016, 20:07)

    misunel [utilizator]

    Are dreptate
  • +10 (18 voturi)    
    Catvea solutii de bun-simt (Marţi, 7 iunie 2016, 20:11)

    Arh. [utilizator]

    Se poate vot obligatoriu, dar insotit de:

    1. Scaderea pragului electoral (sa zicem la 3%)
    2. Introducerea votului prin corespondenta
    3. Introducerea unei optiuni suplimentare: ”Niciunul dintre candidatii/partidele din acest buletin de vot”
    • -5 (13 voturi)    
      ? (Marţi, 7 iunie 2016, 21:08)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      votul uninominal pentru senatori si deputati. nu conteaza pragul. conteaza sa votezi OMUL nu partidul.
      votul prin corespindenta ajuta la ce ? ca aveti sectii de votare la fiecare colt de strada. cine sa corespondeze ?
      ce rezolva punctul 3 ? ca s-a dus omul pana la sectie ca sa nu voteze cu nimeni ? de ce sa se mai si duca daca alege pe nimeni ?
      • +7 (7 voturi)    
        Raspuns! (Miercuri, 8 iunie 2016, 2:41)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui uzu

        Cred ca daca obligi oamenii sa voteze trebuie sa le facilitezi acest proces. Votul prin corespondenta si cel electronic simplifica foarte mult procesul de vot.
        Punctul 3 este foarte important, mai ales in Romania, unde de obicei nu prea ai pe cine vota. As completa punctul 3, astfel incat daca mai mult de 20% din voturi sunt cu ”niciunul”, alegerile sa fie repetate. In felul asta partidele vor fi obligate sa se reformeze si sa vina cu oameni cu adevarat integrii.
        In Bulgaria tocmai s-a introdus obligativitatea votului si cred ca au adoptat toate cele 3 puncte descrise mai sus. Ne-au luat-o inainte...
    • -1 (1 vot)    
      pe banii mei (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:55)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Arh.

      nu vreau sa stau intr-o permanenta votare.

      Scuze dar vreau sa ajungem ca la comunisti...votam pana iese cine trebuie.
  • +3 (13 voturi)    
    Da domnule presedinte! (Marţi, 7 iunie 2016, 20:28)

    Martinezu [utilizator]

    Votul obligatoriu nu este pentru noi.
    Actualul sistem e cel mai bun. Iata rezultatele!
    Culca-te la loc! Sa mai pupi vot vreodata daca iti va trece prin cap sa mai candidezi la ceva.
    • +1 (7 voturi)    
      Mie mi-ar fi crapat obrazul de rusine (Marţi, 7 iunie 2016, 22:02)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      daca ar fi trebuit sa fiu in locul lui Iohannis.Ce sa ii spui aluia? ca era soare afara si lumea a mers sa se dea cu rolele in Herastrau? ca era concert Maroon 5 in Bucuresti? ca partidele sunt atat de ...incat lumea crede ca degeaba voteaza? ca si lumea e atat de... incat isi inchipuie ca votul e aranjat 100%, de ex. d-aia a iesit Iohannis presedinte ca l-au pus serviciile si Facebook? Intradevar, votul obligatoriu nu e nici democratic si nici nu rezolva criza, are dreptate Iohannis. Si a argumentat bine ca trebuie sa creasca calitatea ofertei electorale. A zis-o elegant. Ce-ar fi fost daca era votul obligatoriu? S-ar fi tarat 70% din electorat la votare si majoritatea si-ar fi anulat votul. Era altceva? Deloc, era ca acum si mai si pierdeai vremea sa le dai amenzi la aia care nu se prezinta la vot. Sa stai sa administrezi "scutiri" ca a fost omul plecat in delegatie sau la ma-sa la Focsani ca era bolnava? ca era plecat sa munceasca in Italia? sa stai dupa aia sa-i dai in judecata pe aia care nu platesc amenda?Tu poti sa intelegi ce hiperbirocratie se starneste cu votul obligatoriu si ce opozitie va avea, din partea oamenilor normali, nu hipsereala!
      • +2 (4 voturi)    
        Nu vedeti evidenta! (Miercuri, 8 iunie 2016, 9:36)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        Votul obligatoriu ar face ca prezenta oamenilor onesti si cu respect fata de lege sa fie la cele mai inalte procente.
        In schimb cei cu dispret fata de lege, fara datorie civica ( votantii PSD ului) , hotii si asistatii sociali vor fi in partea opusa de asta data.
        De ce credeti ca se opun politicienii in marea lor majoritate? Pentru respectarea drepturilor noastre ???
        • 0 (2 voturi)    
          Nu, da'ti si explicam mai sus... (Miercuri, 8 iunie 2016, 10:44)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

          daca ai vot obligatoriu, nu inseamna ca vor "vota" efectiv mai multi dintre cei care nu sunt hotarati, nu apreciaza oferta sau nu vor sa voteze efectiv ci inseamna doar ca ii pui sa faca, iar, formal, o obligatie pe care n-o vor respecta in esenta ci doar de forma. In Luxemburg, dupa cum vezi, nu exista nicio sanctiune pentru neprezentare la vot. La noi, daca o facem fara sanctiuni, se pi_a lumea pe ea. Daca o faci cu sanctiuni, tocmai ti-ai gasit unde sa mai infunzi niste bani degeaba, cu urmarirea celor care n-au votat. Dar impotriva celor care isi invalideaza votul n-ai ce masura sa iei.
          • +1 (1 vot)    
            votu-n luxemburg (Miercuri, 8 iunie 2016, 15:53)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            nu e chiar asa... :) Ca si Bettel asta e pana la urma politician si cam pe panta abrupta, in jos. Ca luxemburghez "din tata-n fiu" nu prea ratezi alegerile ca vorba aia, daca nu te duci tu, risca sa iasa "vecinul".

            Aia care mai dau pe langa sunt cetatenii "deveniti" care, mai uita, insa si cam sunt "pedepsiti" de judecatorie :) ( in prima instanta primesti 50 de euro amenda).
            Chiar si domnul Bettel, pentru a acorda dreptul de vot pentru non-cetateni a pus conditia votului :) ( la primarie si europarlamentare).

            Insa la Luxemburg , logica e simpla...daca nu votez eu si il lasa doar pe vecinu, atunci asta e, nu am dreptul sa comentez despre ales (decat ala care l-a votat).
  • -2 (4 voturi)    
    LoL (Marţi, 7 iunie 2016, 21:35)

    Qwertz [utilizator]

    "Bechtel" asta poate nu stie ca rumanii nu-s asa bogati ca luxemburghezii, si ca in Romania se mai platesc si taxe spre deosebire de paradisul fiscal european numit Luxemburg. Si poate nu stie ca rumanii au incercat sa voteze la alegerile prezidentiale dar statul roman a facut tot ce i-a stat in putinta sa ii impiedice sa voteze pe cetatenii din diaspora. Deci aia care nu au ajuns sa voteze au dreptul sa comenteze sau nu? Aloooo, se aude?
    • +6 (8 voturi)    
      Nu (Miercuri, 8 iunie 2016, 0:37)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

      aia care nu au vota nu au dreptul decat sa taca...vorba lui Bettel.

      Nu credeam ca sa ajung si ziua cand sa-l citez si sa-i dau dreptate luzi Bettel.
      Cat despre Luxemburg, io nu stiu frate de unde ai auzit tu ca luxemburghezii nu ar plati impozite ca vorba aia lunar mi se scot 25% , impozit.

      Poate doreai sa spui ca Luxemburg ofera anumite bonusuri fiscale firmelor (lucru pe care il poate face orice tara euroeapan), ca Luxemburgul tine pretul la motorina sub 1 euro si nu apuca sa "se incarce" de cata benzina vand, mai ales la vecini...ca tot Luxemburg are 3% TVA la alimente si produse de baza (insemnand aproape orice) iar salariul minim pe economie e de 1800 euro.
      Si alte si mai cate...Bettel are si el saracu bubele lui insa la faza cu votul a dat o replica demna de cartile de democratie.
      Bravo lui!
  • -4 (8 voturi)    
    candideaza doar hoti (Marţi, 7 iunie 2016, 22:00)

    puiu54 [utilizator]

    Ala din Luxemburg mai bine ar tacea. Cand candideaza doar hoti, oameni noi ai societatii socialiste multilateral dezvoltate, ce rost are sa mergi sa-i votezi? Daca nu esti hot n-ai nici o sansa. Oameni cinstiti nu prea mai sunt. Si daca sunt nu ajung sa candideze. Si romanii voteaza doar "descurcaretii". Sistemul e depasit. Nu numai in Romania ,peste tot.
  • +3 (3 voturi)    
    O solutie (Miercuri, 8 iunie 2016, 7:21)

    motanul_gri [utilizator]

    pentru a creste rata prezentei la vot ar fi stabiliarea alegerilor intr-o zi la mijlocul saptamanii, concomitent cu declararea acesteia ca zi nelucratoare la nivel national (asa cum se intampla in multe tari din Vest). Ar creste mai ales participarea populatiei tinere, active, care de regula in week-end rezolva problemele amanate in timpul saptamanii din cauza serviciului (si multelor ore suplimentare), si care poate nu gaseste timpul necesar pentru a merge duminica la vot. Desi presimt ca stanga politica se va impotrivi din rasputeri unei asemenea masuri.
  • -2 (4 voturi)    
    Vocea fraudei (Miercuri, 8 iunie 2016, 9:43)

    stos [utilizator]

    Este prima ieșire virulentă a primministrului luxembur-
    ghez, după marele scandal cu offshore-urile din Panama.
    Ca și Iohannis Werner Klaus, luxemburghezul uită de dosare și implicări penale.
    Cît despre Iohannis, se miră ca muta, că PNL-ul a dat chix la alegerile locale, deși, după BEC, este pe poziția a
    doua.