Curtea Constitutionala il da in judecata pe jurnalistul Liviu Avram. Zegrean: "Nu cred ca este cazul sa ne faca ticalosi"

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2016, 16:18 Actualitate | Esenţial

Augustin Zegrean
Foto: Agerpres
Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) il va da in judecata pe jurnalistul Liviu Avram pentru a-i cere o "reparatie morala" dupa ce acesta a afirmat intr-un editorial ca "judecatorii CCR au fost niste ticalosi", a declarat, joi, pentru Mediafax, presedintele CCR, Augustin Zegrean.

"Curtea Constitutionala il va da in judecata pe Liviu Avram pentru ca a jignit institutia. (Vom face acest demers - n.r.) foarte repede. Noi nu o sa facem o plangere penala impotriva sa, nu dorim sa intre la inchisoare. O sa ii cerem o reparatie morala pentru institutie. Totusi, suntem acolo oameni cu multa experienta de viata, cu multa scoala, cu multi ani de munca. Nu cred ca este cazul sa ne faca ticalosi", a declarat Zegrean, pentru Mediafax.

Zegrean se refera la titlul articolului publicat de Avram pe Adevarul miercuri - "Judecatorii Curtii Constitutionale au fost, totusi, niste ticalosi".

Replica lui Avram la acest anunt al lui Zegrean a fost urmatoarea: "Eu zic ca e de bine. Abia astept sa explic in fata unei instante ceea ce, foarte pe scurt, am scris in acel articol."

In incheierea articolului din Adevarul, Avram justifica acest titlu: "Privind acum retrospectiv, inteleg ca mi-am batut gura de pomana la Curtea Constitutionala, ca am chinuit de pomana rabdarea bietilor oameni si ca decizia de neimplicare era deja luata inaintea judecatii. Indiferent ce justificari vor pune in motivari, am convingerea ca deciziile date pe 4 si pe 11 mai au fost eminamente politice si n-au avut nicio legatura nici cu dreptul, nici cu dreptatea. Si atunci cum sa le zici altfel?"

Judecatorii CCR au respins pe 11 mai ca inadmisibila a doua contestatie a jurnalistului Liviu Avram, care viza hotararea de guvern privind calendarul desfasurarii alegerilor locale. Potrivit unor surse din CCR, exceptia privind neconstitutionalitatea actului normativ a fost respinsa pe motiv ca jurnalistul nu avea calitatea de candidat la scrutinul din 5 iunie.

CCR respinsese cu o saptamana inainte o alta exceptie inaintata de jurnalistul Liviu Avram, care viza chiar legea alegerilor locale si articolul privind desfasurarea acestora intr-un singur tur de scrutin. Judecatorii CCR nu s-au pronuntat pe fondul legii.


Citeste mai multe despre   









11266 vizualizari
  • +54 (64 voturi)    
    Vedem pe 15 iunie daca sunt ticalosi (Joi, 26 mai 2016, 16:35)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce pe 15 iunie ? Fiindca atunci trebuie presupusii ticalosi sa se pronunte asupra dezincriminarii abuzului in serviciu . Daca-l dezincrimineaza inseamna ca jurnalistul Liviu Avram a fost chiar prea politicos cu ei .
    • +26 (34 voturi)    
      Ai vreo speranta . . . (Joi, 26 mai 2016, 18:28)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      . . . ca se poate intampla altfel. Pai chiar daca sunt judecatori ei au fost numiti politic nu au fost alesi prin vot. Ori daca ai primit sinecura cea banoasa pentru sase sau noua ani, normal ca raspunzi la chemarea celui care ti-a dat-o. Vezi cazul Avocatului Poporului care e in slujba oricui, numai a poporului nu! Daca stiu ca nu sunt ticalosi nu au de ce se supara pe Avram!
      • +17 (21 voturi)    
        NU E SPERANTA (Joi, 26 mai 2016, 19:26)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        Romania va disparea de pe harta, devorata de coruptie si mafia comunisto=securista care au anexat-o si o fura zi de zi
        • +8 (12 voturi)    
          Devorata de lipsa de dreptate care ne face (Joi, 26 mai 2016, 20:53)

          Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

          sa ne luam lumea in cap, la orice varsta, numai sa nu mai fim supusii paduchilor astora.
      • +14 (14 voturi)    
        In mod normal cu judecatorii nu ar trebui (Joi, 26 mai 2016, 21:30)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

        sa se intample asa pt ca sunt inamovibili, deci de nemiscat din locul in care au ajuns, iar la sfarsitul mandatului ei nu mai depind de Parlament.

        PS. Asa scrie la teorie. In practica insa, ai dreptate aproape 100% !
    • -4 (24 voturi)    
      ticalosi putin spus (Joi, 26 mai 2016, 20:36)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Zegrean este ticalos, pe el il doar in fund de lege, a fost pus acolo sa fie trompeta lui basescu asa ca sa ma scuteasca cu aceste alinturi.
      • +7 (7 voturi)    
        Iar ceilalti ... (Vineri, 27 mai 2016, 2:11)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        ... trompetele PSD-ului.
    • +15 (17 voturi)    
      Pe 15 iunie ca sa vada cine iese victorios in (Joi, 26 mai 2016, 20:56)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      alegeri, sa stie de partea cui se dau. Apropos, in calitate de fost membru al CCR (unde cica ar trebui sa ajunga great legal minds dar ajung pretina lui Vlasov, Muona "panarama" - asa se exprima un "intelectual"! - si mai ales analfabeti dovediti) Grebla va primi pensia cat o mie de pensii de om de la tara, care-a muncit toata viata lui? A cui e tara asta fratilor?
      • 0 (0 voturi)    
        iunie (15)? Iarasi.. (Vineri, 27 mai 2016, 11:36)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

        .."mineriade"?
        E un progres: golan--> ticalos.
  • +26 (34 voturi)    
    d-nu special ! si tu onoare nereperata, (Joi, 26 mai 2016, 16:53)

    mnicku [utilizator]

    Dar cum ramane cu onoarea acestei tari? ati terfelit-o in noroi pina v-ati saturat.
  • +48 (62 voturi)    
    CCR greseste si se comporta amatoristic (Joi, 26 mai 2016, 16:53)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Libertatea de exprimare e garantata de constitutie. Un ziarist poate spune ca o instutie este ticaloasa, are acest drept.
    CCR a dat dovada de lasitate si nu a judecat deloc cauzele. E un fapt.
    Era firesc sa judece si sa decida. Ei au preferat sa se impiedice, mai curand, decat sa judece.
    Sa ameninti un ziarist cu judecata este riscant.
    Si daca castigi, tot pierzi.
    Cand Antena 3 distrugea practic judecatorii CCR in cazul referendumului de suspendare, nu s-am mai suparat nimeni, nu au mai dat in judecata. Si atunci a jost jihad, laturi si zoae cat casa.
    Domnul Zegrean vrea sa plece cu un scandal care-l va aminti in sitorie ca un las razbunator.
    Pacat, a dat dovada de mult curaj in alte cauze ca sa ni-l amintim asa.
    • -27 (45 voturi)    
      esti un prost gramada (Joi, 26 mai 2016, 17:25)

      NumaiLaNoi [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      la fel cum are el voie sa injure ( ca asa intelege ditamai jurnalistul democratia), la fel si CCR are voie sa il dea in judecata, sa ii ceara despagubiri si sa il aduca la sapa de lemn, sa traiasca sub pod ha ha

      punct !
      • +14 (18 voturi)    
        Cine zice ala e! Pt. care infractiune bei? (Joi, 26 mai 2016, 20:52)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        O "institutie" nu poate da in judecata pe cineva pentru infractiuni care nu exista! ce calitate procesuala poate avea o "institutie"? Ce egalitate mai poate fi intre parti? Ce libertate a presei exista in tara asta? Exact, Liviu Avram are dreptate: numai simplul fapt ca s-au gandit sa intimideze, pentru viitor, ii desconspira ca pe niste pramatii!
        • +11 (11 voturi)    
          CCR a refuzat sa judece pe fond (Joi, 26 mai 2016, 23:18)

          zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          asta nu e lasitate?

          Si pe bune, CCR cred ca a fost terfelita si ca institutie si ca indivizi luati in parte de a3. In locul lui Avram, m-as apara spunand ca i-am laudat in comparatie cu ce le-a facut a3.

          Sa-i vedem ce mai decid cu abuzul in serviciu..
      • +1 (1 vot)    
        cred ca (Vineri, 27 mai 2016, 10:47)

        break a leg [utilizator] i-a raspuns lui NumaiLaNoi

        iti scapa ceva, un detaliu important: Liviu Avram nu i-a injurat. I-a catalogat, corect in opinia mea, ca fiind ticalosi. Ceea ce chiar sunt pentru ca au motivat respingerea actiunii cu lipsa calitatii de candidat a jurnalistului. Stii care e magaria aici? Ca, de fapt, un candidat valid, așa cum au cerut ei, nu are nicio posibilitate legală de a aduce la judecata CCR articolul privind alegerea primarilor într-un singur tur.

        Liviu Avram a fost bland si mai mult decat civilizat iar CCR ar trebui sa invete mai mult despre libertatea de opinie pe care Constitutia o protejeaza.
    • +14 (18 voturi)    
      actiunea CCR (Joi, 26 mai 2016, 19:37)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      va fi respinsa ca inadmisibila.
    • +8 (8 voturi)    
      Analiza ta e excelenta ! (Joi, 26 mai 2016, 21:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Comentatorul-x

      Astia care stiu doar sa hahaie si sa puna "punct" apasat pe "sentintele" pe care le dau , dupa judecati superficiale si univoce, vazand totul strict "in litera" sunt oarecum de plans ! Dar, ma rog, e treaba lor !
  • +21 (27 voturi)    
    pai nu el i-a facut! (Joi, 26 mai 2016, 16:59)

    Codruta N [utilizator]

    Ce? Liviu Avram e de vina ca EI s-au comportat asa? >:)
  • +6 (18 voturi)    
    scarbele dracu! (Joi, 26 mai 2016, 18:49)

    liviu_ [utilizator]

    sunteti niste ticalosi care aveti impresia ca sunteti dumnezei pentru ca fgace-ti legea in tara asta dupa cum aveti voi chef si nu dupa ce scrie in consittueie!
    Zegrean baiete când o sa mori o ma imbat de fericire... prefer o moarte dureroasa pentru ca o lichea ca tine nu merita altceva!
    • +23 (27 voturi)    
      Legile (Joi, 26 mai 2016, 19:29)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Legile la noi le fac hotii pentru hoti. Zeci de mii de morti in spitale si cei care au ucis sunt liberi. Generalul Oprea e liber ! Pentru mortii de la Colectiv nu platit nimeni. CRIMINALUL ILIESCU SI CEI CARE AU UCIS IN 1989 sunt liberi ! Plagiatorii sunt liberi! Mafiile de partid sunt conduse de hoti condamnati penal.
      • +13 (13 voturi)    
        Cine da minus la ce ati scris e parte din (Joi, 26 mai 2016, 20:49)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        fratia ticalosilor.
        • -11 (13 voturi)    
          Gigel Maniu, ai deja jumate din comentarii (Joi, 26 mai 2016, 21:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          Gigel Maniu, ai deja jumate din comentarii. Cat e norma?
          • +5 (5 voturi)    
            zise postacul rus (Joi, 26 mai 2016, 22:37)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            Ti-e foame rau, mai draga, daca te apleci la rublele alea
          • +5 (5 voturi)    
            Eu zic sa-ti faci dreptate vitejeste .... (Vineri, 27 mai 2016, 2:16)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            ... asa cum stii tu mai bine: cheama repede minerii, pana nu ajung sa fie concediati.
  • +14 (22 voturi)    
    interesanta motivatia (Joi, 26 mai 2016, 18:58)

    nahir [utilizator]

    ccr : "Totusi, suntem acolo oameni cu multa experienta de viata, cu multa scoala, cu multi ani de munca. Nu cred ca este cazul sa ne faca ticalosi"

    daca stam sa ne gandim, scoala acestora si experienta dobandita au la baza epoca de aur, cu constitutia ei cu tot.
    in plus, cum mai zicea cineva pe aici, judecatorii ccr sunt numiti politic. vivat psd, nu-i asa tov. zegrean?
    • +2 (14 voturi)    
      vivat basescu si pdl, vrei sa zici (Joi, 26 mai 2016, 20:56)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      tovarasul jurist de autobaza, zegrean, este pus de basescu in 2010
      • +5 (5 voturi)    
        mai (Vineri, 27 mai 2016, 0:26)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        bine numea bombo judecatori dupa ce se consulta cu madam stanoiu, era mai bine, nu-i asa, mai nea niciodata. Erau garantia impartialitatii, voikulescu si restul leprelor zburdau liberi acum...
        • +2 (2 voturi)    
          ete fleosc (Vineri, 27 mai 2016, 2:55)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          toti o apa si un pamant, doar ca unora rahatul nu le pute daca este portocacaliu, acum verde praz albastriu
    • +4 (4 voturi)    
      pai nu asta e important! (Joi, 26 mai 2016, 22:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Exista o GRAMADA de oameni (inclusiv cei care au facut Revolutia!!) care au experienta dobandita "in epoca de aur" - dar asta nu inseamna ca sunt "ticalosi". Nici varsta, nici ocupatia, nici studiile, nici etnia nici... nimic nu te face "ticalos"!
      "Ticalos" te fac faptele tale - ori aici... e de vazut CE anume a facut sau nu a facut CCR sau unii-altii dintre membrii ei.

      Dupa cum am zis mai sus: NU Liviu Avram i-a facut "ticalosi"! ;)
  • +10 (14 voturi)    
    Haios (Joi, 26 mai 2016, 19:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adica intr-o tara condusa de ticalosi. CCR o fi fata mare. Asta ne ia de prosti. StimȘ ROMANIA= stat securisto-mafiot iar CCR face parte dintr-un sistem, deci nu poate fi decit unul din bratele lui. JUSTITIA in Romania e sluga mafiei si face deptate doar la TV.
  • +10 (16 voturi)    
    CCR - RUSINE (Joi, 26 mai 2016, 19:39)

    Geo7 [utilizator]

    Comportamentul si faptele judecatorilor constitutionali (cei care au avut majoritatea in luarea deciziilor) reflecta un spirit partizan in favoarea unei clase politice ce refuza sa joace dupa cateva reguli clare precum alegerea reprezentantilor de catre majoritate (50 plus 1). Zagrean a inceput sa secomporte in stil uselist (pdsist). Ei sunt acolo tocmai pentru ca tara sa fie guvernata de un stat de drept si nu dupa legi strambe facute in stil mafiot de actualii parlamentari certati cu bunul simt si care trebuie zburati de la manete cat mai repede. Nu stiu daca sunteti "ticalosi" dar va comportati in mod ticolos, asta e sigur!
  • +8 (10 voturi)    
    de acord cu liviu: NISTE TICALOSI (Joi, 26 mai 2016, 19:46)

    IulianToader [anonim]

    toti sunt niste ticalosi,nemernici;datorita lor avem o mascarada de justitie.ROMANI, haideti sa iesim in strada si sa dam jos acesti ticalosi.locul lor sa fie ocupat prin concurs ,varsta maxima 45 de ani,si fara amestec politic.
    aceasta curte este in slujba infractorilor dragnea si ponta,mai nou si basescu.jos cu ei.dragnea si ponta nu sunt straini de genocidul hexifarma.intrebati-l pe nemernicul ghita.
    • +1 (3 voturi)    
      nu merge! (Joi, 26 mai 2016, 22:19)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui IulianToader

      De ce "45" si nu 40 sau 44 sau 46... samd...?
      E discriminare de varsta! In afara de asta, CE te face sa crezi ca aceia care au mai putin de 45 ani n-ar avea si ticalosi printre ei?
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Joi, 26 mai 2016, 20:47)

    Kpriciu [utilizator]

    ccr, decat un instrument mafiot al politicienilor tradatori de tara. La fel ca si avocatul poporului!
  • +8 (8 voturi)    
    Zegrean nu cunoaste legea! "plangere penala"??? (Joi, 26 mai 2016, 20:48)

    Maniu [utilizator]

    uite, da-ma si pe mine in judecata, ca arat tuturor cititorilor ca habar n-ai! Pentru care infractiune Toni draga - ca esti varza ca si Grebla! - pentru care???
    • +4 (6 voturi)    
      A spus ca NU va face plangere penala ! (Joi, 26 mai 2016, 21:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      A spus ca CCR va solicita "reparatii morale pt ca "institutia a fost jignita." S-a referit la o procedura judiciara civila.

      Si teoretic si practic este posibila ! Daca insa o vor face Liviu Avram are dreptate : ii vor da posibilitatea sa spuna si ce nu a putut spune in fata Curtii. Nu cred ca CCR si-ar dori sa se intample asta.

      Lui Zegrean, care oricum pleaca, nu-i mai pasa , dar celorlalti ar trebui sa le pese.

      PS. Nici nu se poate banui ce poate sa iasa dintr-o astfel de hotarare "cocoseasca" a CCR.

      PPS. Daca m-ar auzi, le-as spune sa n-o faca !
  • +7 (9 voturi)    
    Iar cu cenzura? (Joi, 26 mai 2016, 21:02)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Parca trecusera vremurile alea.
  • +10 (10 voturi)    
    Elefantul - adica statul, cu toata puterea lui - (Joi, 26 mai 2016, 21:02)

    Maniu [utilizator]

    da in judecata furnica - adica o persoana, un cetatean. Vorbim de egalitatea in fata legii? Ce calitate procesuala poate avea CCR ma Zegrean? Tu ala care ziceai ca nu stii daca cainii au comportament agresiv pana au sfasiat un baietel frumos si sanatos si destept?
  • +5 (7 voturi)    
    ha,ha,ha (Joi, 26 mai 2016, 21:46)

    prenume [utilizator]

    ai dreacu ticalosi, se mai cred si onorabili.
    • +2 (2 voturi)    
      ticalosi = onorabili (Vineri, 27 mai 2016, 1:40)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      si onorabili = ticalosi, intr-o tara in care valorile sint inversate, ca si in Romania.

      Asa ca stati linistiti: toti sintem ticalosi, golani etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Adevaru e (Joi, 26 mai 2016, 22:39)

    Leda [utilizator]

    ca in ultima vreme nu scapati nici o ocazie sa dovediti cat de ticalosi sunteti.
  • +7 (7 voturi)    
    Tot respectul! (Vineri, 27 mai 2016, 0:44)

    Adri70 [utilizator]

    Tot respectul pentru domnul Liviu Avram! A facut si face ceea ce un popor de mamaligi nu este in stare. Sa te lupti cu aceasta mafie transpartinica, ce are in mana aproape toate institutiile statului, stiind la ce risc imens te expui, este mare lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    ticăloșii (Vineri, 27 mai 2016, 9:16)

    barbu007 [utilizator]

    dl Zegrean, poate că, până acum nu meritați. dar după 15 iunie... vede toată lumea cum vă tot dați pe după vișin, încercând să declarați „curat neconstituțional” ABUZUL ÎN SERVICIU. dacă mergeți până acolo (cred că încă nu sunteți ticăloși, doar supuși influențelor și presiunilor unor ticăloși), urmările vor fi dezastruoase:
    VEȚI STATUTA FĂRĂDELEGEA. fiecare ticălos cu cea mai mică putere administrativă sau de stat, fiind liber să facă ce vrea, își va bate joc de oricine și orice, făcându-și liniștit și nesimțit, mendrele.
    Oamenii obișnuiți vor rămâne la cheremul oricărui ticălos - de la administratorul de bloc la polițistul de proximitate, de la infirmiera din spital la funcționarul de la fisc, directorul școlii, etc.
    Vă gândiți că, în acest fel, faceți... ce vreți dv. pe victimele de la Colectiv, scoțând basma curată pe Piedone & asociații? Sau pe cei morți de pe urma dezinfectantelor din spitale? Cum s-ar numi acest lucru? Ticăloșie absolută
    Dacă veți face și acest pas, lumea va năvăli furioasă, în stradă, năruind actuala și mult cântata stabilitate internă.
    Pentru interesele unor nemernici care vând și murdăresc tot, de ce trebuie Curtea constituțională să-i facă scăpați și lăsați liber la toate porcăriile. V-ați gândit că, ticăloși sau nu, puteți contribui la ucrainizarea României?
  • +4 (4 voturi)    
    ei ! (Vineri, 27 mai 2016, 9:22)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Draga CCR,
    Este posibil sa va fi simtit lezati...

    A3 nu v-a lezat niciodata atat cat sa o dati in judecata?
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la ce inseamna normalitate (Vineri, 27 mai 2016, 10:32)

    Razvan_M [utilizator]

    O institutie care este una dintre cele mai puternice in stat nu poate da in judecata un jurnalist pt. "jignire". Este un precedent extrem de periculos, asta venind la pachet cu banuielile intregii societati ca presa este oarba, muta, surda, fara simtul mirosului si oarecum in mana oligarhilor locali.

    Cred ca Zegrean face o eroare, atribuibila stresului. Ar fi bine poate sa regandeasca situatia peste weekend, sa-si ia un concediu de odihna - si sa-si aduca aminte ce institutie reprezinta. Amenintarea in sine a facut un mare rau si ar trebui retrasa rapid. Probabil ca este un moment foarte bun pentru atentul nostru presedinte sa spuna vreo 2-3 cuvinte pe tema asta (nu mai multe ca ar dura ore intregi).